Примерно меню в детска градина?

  • 6 562
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 358
Синът ми е на 2 годинки и 3 месеца. Има алергия към белтъка на кравето мялко и все още е на диета.
Оги не е ходил на ясла и идея си нямам какво ядат децата в яслата и градината.

Много ще съм благодарна, ако ми напишете едно примерно седмично меню в детска градина!
Имаме още седем месеца, в които можем да включим някои храни, но няма да има време за всички. Искам да видя едно-две менюта, за да оправя приоритетите на храните.

Лек ден на всички! Simple Smile

# 1
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Ще пробвам да ти дам, без да гарантирам че ще съм 100% изчерпателна.
Закуски:
бухтички, филия с кашкавал, филия с шпеков салам,кус кус, попара,пържени филии

Обяд :
обикновено има пилешка, зеленчукова или картофена супа
пържена риба с картофи, пиле с ориз, кебап с картофено пюре,гювеч

десертите са обикновено ябълка или компот

следобедните закуски

бисквитена торта, ашуре, крем, рогче , козунак,меденка със айрян или сок


Другите не се сещам.

# 2
  • Мнения: 1 383
закуски:
мекица , боза, филия с маргарин и кашкавал, колбас или сирене, попара, макарони със сирене, готова закуска

обяд:
супа -  топчета, картофена, леща, пилешка, зеленчукова
второ - пиле с ориз, фрикасе, боб, мусака, кюфтета със сос, гювеч, зелен боб, грах яхния,
десерт - плод

сл.закуска:
кроасан, мляко с ориз, филия с мармалад, кремчета /дали са с мляко или вода не знам/

Дали не може детето ти да бъде на някакъв специален режим? Може би майки на други деца с такава алергия трябва да споделят.

# 3
  • Мнения: 4 358
Много ви благодаря за отговорите!
Ние не казахме, че Оги е с алергия, защото не всички градини взимат деца като него. Надяваме се до септември да е по-напред с храненето.
За съжаление все още не яде яйца, телешко месо, риба, прясно мляко, доста от плодовете, бобовите, никакви ядки... започвам да се чудя дали няма да го гледам вкъщи до първи клас  Sad

# 4
Теди, опитвала ли си да даваш сутрин доза антихистамин и през деня нов за него алерген?Ако не претоварваш организма на детето с повече от 2-3 алергена на ден вероятно няма да има проблеми и бързо ще го захраниш.
Ядките само може би е рано да даваш, пък и в яслите мисля, че не използват и едва ли трябва да се безпокоиш за тях от сега.
Успех!

# 5
  • Мнения: 4 358
Антихистамините от много време съм ги разкарала. Оги е изпил цяло шише Кларитин, освен всички други по-леки, преди да се осъзная, че обривите не се скриват от нищо.
Вече година караме без лекарства, а Оги започна да приема по-лесно новите храни. Явно израства алергията, дано да го захраним лесно.
Благодаря за постинга, отворена съм за всякакви идеи, свързани с алергията! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 320
Към всичко това мога само да допълня към обедното меню таратор, тортаратор, диня , грозде. Седобедната закуска понякога е вафла , суха паста.
Познавам дете, което има алергия към някои млека/ Данон и .... неговите /. Лелките се съобразяват и нямат проблеми. Grinning

# 7
  • Мнения: 4 358
Цитат на: vessi
Лелките се съобразяват и нямат проблеми. Grinning
Много се надявам на това!
Дано и Оги не се чувства много различен от другите  Neutral Face

# 8
  • Мнения: 1 232
Цитат на: tedi_b
Цитат на: vessi
Лелките се съобразяват и нямат проблеми. Grinning
Много се надявам на това!
Дано и Оги не се чувства много различен от другите  Neutral Face

Дано Оги израстне алергията и бързо се приобщи към децата и разбира седа попаднете на свестни лели ,много зависи от тях

# 9
  • Мнения: 704
Моята дъщеря също е с алергия към яйца и белъка на кравето мляко. Бях я записала в частна детска градина, с надеждата да я пусна това лято. Ходих първо в държавните да питам, там ми казаха, че не могат да се съобразяват с моето дете и не поемат отговорност. Confused
В частната - при подаване на документите, имаше спецална графа във въпросника: детето страда ли от алергия и от какво?
 Дори споменаха, че ще съобразяват менюто й Simple Smile , защото там си готвят отделно за дечицата, в смисъл не ползват друга кухня.
Имаше примерни менюта, закачени на видно място - харесаха ми: нямаше пържени работи, сладки неща - вафли, меденки и т.н., тъй като дъщеря ми се изрива и от шок. кувертюри.
Като съвет: подробно проучете градината, по-добре е да съобщите за алергията на детето, защото ако стане фал - ще кажат, че не са знаели.
Като личен опит: при нас нещата се усложниха именно от бързане и недооценяване на постепенността, която трябваше да имаме впредвид.
П.С. Понякога гледам на алерията като бомба със закъснител. Neutral Face

# 10
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Vali
... Ходих първо в държавните да питам, там ми казаха, че не могат да се съобразяват с моето дете и не поемат отговорност. Confused
В частната - при подаване на документите, имаше спецална графа във въпросника: детето страда ли от алергия и от какво?...


Наистина не мога да го разбера това с несъобразяването. Какво значи "Не могат". Работата им е точно това - да се съобразяват с всяко едно дете от групата. Много се ядосвам на това нещо. Все трябва да се молиш детето да попадне на свестен екип. Ама, бива ли така?

И аз си записах детето в частна градина миналото лято ("Чуден свят") по същите причини - защото се съобразяват или поне, ако не го направят,  можеш да излезеш насреща им със сериозен довод - финансов. Като Vali попълвах въпросник, който беше доста изчерпателен. Всеки месец получавах менюто и програмата, а всяка седмица - рапорт за това какво се е случило с МОЕТО дете.

Сега от две седмици Сашето ходи на държавна градина в Загреб. Представете си - държавната градина ми хареса много повече от частната, която бях гледала тук. В държавната попълних също толкова подробен въпросник, както в "Чуден свят". Питаха ме специално за алергиите и бяха готови да се съобразят с всяко едно нещо, а децата хич не са малко. На Александър (сега на 3 и половина) му остана само шоколада като по-голям дразнител, но и с него вече се справя по мъничко. Той обаче задължително трябва да си яде плодчето преди останалата храна, защото от 10 месеца лекуваме хроничен запек. Ами какво да ви кажа? Всеки път му го дават в началото, независимо, че всички други деца си ядат супичката в този момент. Съобразяват се с него.
В Хърватска стандартът не е кой знае колко по-висок от нашия. Държавният служител си е държавен служител, ама хората (повечето) просто си вършат работата, вместо само да се оплакват.

Теди, извинявай за отклонението, ама и аз те съветвам да потърсиш детска градина (независимо държавна или частна), където хората, които ще се занимават с детето ти са с призвание за това да работят с деца и да се съобразяват с тях. Не мога да ти кажа как точно да го разбереш това, ти самата ще го почувстваш. Не ти си им длъжна, а те - на теб и на детето ти. Не ти трябва да се съобразяваш с тях, а те - с теб и с твоето дете, защото това им е работата. Искай си правата.
Детската градина е нещо много важно. Когато Оги започне да ходи там, ще имате много по-важни неща, с които да свиквате и да се занимавате, като отделянето от теб, приспособяването към новото и толкова вълнуващо събитие в живота му, социализирането и прчее други такива работи. Храната е нещо базово, което трябва да ти е "уредено" и да не ти се налага да мислиш за него.
Успех!

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 123
моето дете е в държавна градина но когато тръгваше също попълвах нещо като анкетна карта където трябваше да отбележа има ли храна към която е алергично или не понася. При нас 3-4 дни от седмицата има плод за десерт на обяд, но го дават на децата около 10-11 часа, едната от причините е че на обяд не всички деца могат да изядат първо, второ и трето.
Яйцата са рядко - предимно в супите, телешко има максимум веднъж в месеца, риба - всеки четвъртък, а от бобовите - май по-често. Прясно мляко също има няколко дни,но по-често пият айрян.
Освен всичко друго в градината никой не ги насилва да ядат - ако искат. Много често детето само си казва че днес не е ял на обяд защото яденето било грозно. Обикновено не яде неща, които и в къщи не приготвям.

# 12
  • Мнения: 4 358
Didorani, твоят постинг ме обнадеждава.
С яйцата съм занхранила наполовина, т.е. тях ще ги преборим скоро. Оги яде кисело мялко, така че с айряна няма да има проблем.
До септември се надявам да останат невключени само ядките, шоколада, цитрусовите плодове, горските плодове.
В събота сме при педиатърката на Оги за дълъг разговор относно храните и детската градина.
После ще решим дали да казваме за алергията  Neutral Face
Благодаря, момичета!
Стискайте ни палци!

# 13
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Теди, една близка моя позната, която рабои в Софийска детска градина ми беше казала, че при тях взимат деца със всякаква алергия. На алергизните им носели храна от вкъщи в дните, когато има неща, които не им понасят. Може и да извадиш късмет с детска градина. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт