Прием в детската градина

  • 2 292
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 493
Интересува ме някакъв правилник за прием в детските градини актуален за  2007 година. Интересува ме по какви критерии приемат децата - от района, второ дете, навършена възраст и т.н. и как точно са подредени по приоритет тези критерии. (изключвам спонсорство) ???
Защото ми обясниха от детската градина, че може наесен да не могат да ми вземат детето, защото до септември няма да е нвършила 3. Тя ги навършва декември и доколкото знам след като е в същата година би трябвало да я приемат тази, а не следващата година. Та тя тогава ще е почти на 4  Shocked Кое дете ходи до 4 години на ясла? (както ме увери, че ще се случи една леля от въпросната градина).
Молба съм подала, както изискват те - през януари.

Ако може да ми посочите Наредбата и т.н. И изобщо искам го написано черно на бяло за да мога, ако ми се правят на интересни да се аргументирам с факти.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 616
за съжаление не мога да помогна в момента, но ще проуча въпроса и ще следя темата, защото ще бъда в същата ситуация догодина. Моето момиченце също е родено през декември и принципно трябва да подам молба следващия януари, ама ти сега ме накара да се замисля  Thinking

# 2
  • Мнения: 9 990
Прием се извършва по набор.Например-моята дъщеря ходи на ясла до 3г и половина, когато ги разпуснаха във ваканция и на градина тръгна есента, когато беше вече на 3г и 10м.Просто си върви с набора.Няма значение, че детето е в края на годината родено или съвсем в началото и на практика понякога се явява разлика от една година между някои дечица в група.Иначе, ако искаш по-рано да тръгне детето-пак подаваш молба, но ако има място, ще го вземат, ще направят компромис.Принципно дете в градина се приема след навършени 3 години/ а не чакащо да навърши след месец-два или три след тръгването.
Правилника съм го чела, но сега не знам от къде да го копирам-разрови се ако имаш време, може да е някъде в закованите теми,например.Според мен не ти се правят на интересни, просто е така-прием се извършва по набор.Тази година се подаваха документни за градина, за деца, родени 2005, ако не се лъжа, незнам....

# 3
  • Мнения: 8 505
Защото ми обясниха от детската градина, че може наесен да не могат да ми вземат детето, защото до септември няма да е нвършила 3. Тя ги навършва декември и доколкото знам след като е в същата година би трябвало да я приемат тази, а не следващата година.

Аз попитах същото,когато подавах молбата за ДГ (моята дъщеря навършва 3 в края на септември).Директорката ме увери,че приемът става по година на раждане и месецът не е от значение.
Бях срещнала в нета някаква наредба и съжалявам,че не я копирах.Ако успея да я изровя отново,ще я пусна.

# 4
  • Мнения: 7 378
                          Децата се приемат в ДГ при навършени 3 години - по наредбата ,НО винаги до сега са приемани с набора си.Пример : Детето ти е родено декември 2004 години,трябва да бъде прието 2007 в първа група.Септември тя ще бъде на 2 г 9 месеца,но ще посещава ДГ, не детска ясла.По същия начин децата родени януари 2004 тръгват обикновено септември 2007 на ДГ,когато са на 3 г 9 м.Набора си е 2004 и се приемат всички от него без значение дали са родени на 1 януари или на 31 декември.
                          И един съвет: Информация търси не от лелите в ДГ,те са големи специалисти,но най-често те пращат за зелен хайвер.  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 062
На мен нашата директорка ми каза, че щом е 2004г. родена, значи септември 2007 тръгва на градина. Т.е. ще е на ясла до 2г. и 9м.
Каза ми нещо от сорта, че трябвало да изкара 4 години в градината и затова ще тръгне преди да е станала на 3.
Т.е. и Мая би трябвало да тръгне септември. Щото иначе ще се засече с новото бебе в яслата Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 534
Така е , както Дидиа те е написала
Проблем по-скоро е за тези деца , които са родени януари и ще влязат догодина септември в ДГ
Септември 2007 тръгват на ДГ децата , набор 2004 .

# 7
  • Мнения: 382
Септември 2007 тръгват на ДГ децата , набор 2004 .

Синът ми е роден 2004,октомври.Записах го на ДГ от септември.Но имам познато детенце,което е родено февруари предишната година-2003 и ще са заедно в детската градина, тя ще е на 3 и 6-7 м, а той няма да има 3 Rolling EyesМалко ми е объркано честно казано.

Най-добре говори с директорката на градината Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 493
Ето - значи съм с правилно впечатление,ч е трябва д атръгне тая есен с набор 2004, защото тя си е 2004. Набора не е от септември до септември нали? а е на календарна година... в случая 2004.

При първото ми ходене, когато взимах декларации и незнам си к'ви заявления да попълвам сестрата (която се занимава с приема на документи) ме увери едва ли не 1000% че наесен с песен я взимат. 1во защото е от района, 2ро защото ходи в тая ясла, дето е през 2 преки, 3то 'нам си к'во и т.н... Освен това каза че щом навършва тази година (2007) 3 години значи трябва да е тя есен. Обаче след 2 дена когато отидох да подавам документите при нея имаше няква жена, която дори неразбрах каква е. Та тя почна да ми обянсява как щели да приемат Мая другата есен чак и аз се оцъклих.

Кажете ми обаче какви са приоритетите и критериите - ако има подадени например 30 молби за 20 места на какъв признак избират кой ще приемат? И има ли го това някъде написано черно на бяло.

# 9
  • Мнения: 8 505
Кажете ми обаче какви са приоритетите и критериите - ако има подадени например 30 молби за 20 места на какъв признак избират кой ще приемат? И има ли го това някъде написано черно на бяло.

Когато подаваш молбата,дават ти входящ номер.Приемът е по реда на входяшия номер.Единствените предимства,за които аз знам,са при положение,че имаш 2 деца и едното посещава същата градина/асла,другото влиза там с предимство пред останалите.Също и ако става въпрос за ОДЗ,преместването от ясленска в градинска група на същото ОДЗ е пак с предимство.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 493
Ами моята молба е номер 58. Надали ще приемат 58 деца. И защо изобщо тогава, когато запълнят бройката не спрат да приемат молби? Казаха, че април-май ще изкарат класирането на входа.
Градината няма ясла към нея, както и яслата ни няма градина. Затова си мислех, че все пак има някаква  връзка м/у двете, защото са единствените в района.

# 11
  • Мнения: 7 821
Дани е роден Декември и тръгна Септември, на 2 и 9.
Ако на есен сформират 2 първи групи имаш реален шанс детето ти да бъде прието (2*30 деца). Говори с Директорката.

# 12
  • София
  • Мнения: 797
Септември 2007 тръгват на ДГ децата , набор 2004 .

Синът ми е роден 2004,октомври.Записах го на ДГ от септември.Но имам познато детенце,което е родено февруари предишната година-2003 и ще са заедно в детската градина, тя ще е на 3 и 6-7 м, а той няма да има 3 Rolling EyesМалко ми е объркано честно казано.

Най-добре говори с директорката на градината Peace


  Нещо не го изчисляваш правилно, ако детето е родено февруари 2003г., септември 2007г. ще е на 4г. и 7мес. Но както и да е. Синът ми е февруари 2004г. и ще тръгне на градина от септември, нищо че ще е на 3г. и 7мес. , получава се почти година  разлика с децата родени края на 2004г., но така са го измислили.

# 13
  • Мнения: 7 378
                   Ами винаги е било прието да тръгва набор на градина или на училище.Разликата от няколко месеца се губи с възрастта , да не коментирам,че има деца родени на 30 декември и са класи над такива родени януари същата година.Не си мислете,че всички са еднакви и всичко зависи единствено от датата на раждане.Имаше по една време прием от 1 юни до 1 юни следващата година и какво проблемите същите само дето едните са 2002 другите 2003 например разликата между първото и последното  дете  пак е 12 месеца, същата като при родените 1 и 12 месец.
                   Хайде ,не  подценявайте децата родени в края на годината,както и не надценявайте тези родени в началото  bouquet .

# 14
  • София
  • Мнения: 2 493
Мисля, че изяснихме това с набора и вече се повтаряме.

Иска ми се да разнищим критериите за прием. 

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Не знам има ли черно на бяло наредба за критерии, но законно или не-директорът е този,който приема според свои критерии. Всяка градина с критериите си.
Това с районирането отпадна. Основните критерии, които посочват са второ дете, дете на самотен родител, дете на студенти...за социално слаби не знам. Това за подаването на молба в първия работен ден от годината - също не е сигурно. В четири градини,в които аз подадох молба, не го спазваха, бяха си събрали молби от раждането на детето (включително без издаден все още акт за раждане).
Това е от моя горчив, горчив опит  Confused
успех ти пожелавам!

# 16
  • София
  • Мнения: 2 493
И защо пък това с районирането отпадна... !?
Къде да търся наредба? На сайта на МОН или?

Трябва ли и двамата родители да са студенти? Или се брои и ако само единия е? Макар че в момента и двамата сме студенти. Скъпият записа магистратурка, ама е на 35 и незнам ще го броят ли и т.н... 

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Правилник за прилагане на закона за народната просвета

Вижте чл. 25, ал.2 точка 6- детската градина има право да определи начина на приемане на децата в съотвествие с нормативните актове. Т.е. критериите се определят от конкретната ДГ, като подаването на молби, здравни документи и там каквото още искат е задължително за всички.
А за това кои деца имат предимство- на самотни родители, на студенти и т.н не го намерих в този правилник или в друг специален нормативен акт, но ще потърся по- внимателно.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 079
Всяко детско заведение си има Правилник за дейността на съответното заведение, в който има глава за приема на децата. Така че - търси го в самата градина правилника и се запознай с него.
Сега по същество:
1. Дете се приема в детската градина през месец септември, в годината, в която навършва 3 години. (Така в една група, на практика, могат да попаднат деца с 1 година разлика - например дете, родено на 01.01 и дете, родено на 31.12 същата година! #Crazy)
2. Децата се приемат по реда на подаване на молбите. Предимство имат деца, чиито по-големи братчета или сестрички вече са в съответното детско заведение, деца на многодетни родители, деца на самотни майки, деца на студенти, но ПАК ПОВТАРЯМ, ако тези предимства са включени в Правилника за дейността на детското заведение.
3. Задължителните документи, при подаване на молба са самата молба и ксерокопие от акта за раждане на детето.
4. Ако детското заведение е обединено детско заведение (ОДЗ), което значи, че има и яслени групи, то децата от яслата се прехвърлят в градината автоматично, без да се подават допълнителни молби от родителите.
5. Посещението на детето в близката до детската градина ясла, пък била тя и в близост и в един район, не предполага автоматично прехвърляне на детето от яслата в градината, тъй като те нямат практически никаква връзка помежду си.
6. Съвет от мен: отиди и говори с Директорката на детската градина какви са шансовете детето ти да бъде прието и записано през месец септември в първата група. Попитай колко деца ще бъдат приети, поинтересувай се от учителките. Така ще предизвикаш интереса и у Директорката, че се интересуваш, че не ти е безразлично къде ще е записано детето ти. Бъди сигурна, че ще те запомни и може да предизвикаш и допълнителни симпатии за записване на детето. Peace

Надявам се, да приемат детето ти в градината безпрепятствено.    bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 2 493
Radostin4eto, много много ти благодаря за изчерпателния отговор! Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 255
При нас положението е ясно   Joy щото малкия прави 3 години точно през септември и си тръгва с набора  hahaha отвсякъде  thumbsup
Но мисля, че 2004 ги взимат септември в ДГ дори и да са родени след 01.10.  newsm78
А и от няколко дни в яслата виси едно съобщение .... родителите на всички хлапета навършили 2 год - да не забравят да подават молба за ДГ, че от септември .... няма шега  Joy яслата ги "освобождава"  yes

# 21
  • Мнения: 1 446
На 04.01.т.г. когато отидох да подам молба в градината по район , жената която ми прие докеминтите, ката видя Акта за раждане(Иван е раден на 25.12.2004г.) ми каза , че ще бъде приет на следващия работен ден след навършване на 3г. т.е. 27.12.2007г.
Обясни ми , че паради промяна в правилника на градината тази година ще приемат при навършени 3г. , а преди са приемали деца септември месец при навърщени 2г.9м.

# 22
  • Мнения: 382
Септември 2007 тръгват на ДГ децата , набор 2004 .

Синът ми е роден 2004,октомври.Записах го на ДГ от септември.Но имам познато детенце,което е родено февруари предишната година-2003 и ще са заедно в детската градина, тя ще е на 3 и 6-7 м, а той няма да има 3 Rolling EyesМалко ми е объркано честно казано.

Най-добре говори с директорката на градината Peace


  Нещо не го изчисляваш правилно, ако детето е родено февруари 2003г., септември 2007г. ще е на 4г. и 7мес. Но както и да е. Синът ми е февруари 2004г. и ще тръгне на градина от септември, нищо че ще е на 3г. и 7мес. , получава се почти година  разлика с децата родени края на 2004г., но така са го измислили.



Да,грешката е моя.Детенцето е февруари 2004г. Embarassed

Аз за да сме сигурни,че ще ни приемът в ДГ,отидохме с моята приятелка в 6,30 сутринта EmbarassedНашите молби са с входящ номер  6 и 7 точно защото има 5 дечица,на които по-големите братчета и сетричета са там,а бяхме първи.

# 23
  • Мнения: 21
Децата се приемат в дг,само когато са навършили 3 годинки-това е разпореждане на ХЕИ и означава, че директорката трябва да ги предвиди в списъка на групата за съответния набор.Независимо през кой месец детето навършва годинките,ако в дг групите са чисти т.е по набори то трябва да е включено newsm19

# 24
# 25
Децата се приемат в детска градина съгласно Закона за народната просвета и  Правилника за приложение и то е на 3  навършени години.Това е и парадокса,а отиват на 7 в годината на навършване.
Закона трябва да се промени.Пишете до Министерство на образованието,защото сега се пише нов закон.Редно е децата да започват детска градина  в годината на навършване на 3 години.Тогава на септември ще попада целият набор примерно 2004 и ще започват заедно.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 6 915
А при приемане с предимство на дете на самотен родител дали се има впредвид дете с баща неизвестен или може да е припознато детето.

# 27
  • Мнения: 1 800
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???

# 28
  • Мнения: 7 378
            От януари тази година  се имат впредвид само деца ,които в акта си имат записано "баща - неизвестен" или единия от родителите е починал.Другите случаи нямат предимство.Пропуснали сте и деца на инвалиди - те също са с предимство.
            А за неудобството от датата на раждане на детето съдията правилно ви е посъветвал пишете до министерството  и направете вашите предложения.Също и до това на здравеопазването - да се има предвид там където яслите са чисти да задържат децата и след 3 г.В ОДЗ-тата децата се прехвърлят през септември.

# 29
  • Мнения: 503
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
:naughty:Alik, във Варна не е точно така. Децата, родени през първата половина на годината(до юни вкл.) се приемат още през юни- юли, когато е първия прием. Останалите- родени от юни до декември -се приемат през септември.

# 30
  • Мнения: 2 534
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
:naughty:Alik, във Варна не е точно така. Децата, родени през първата половина на годината(до юни вкл.) се приемат още през юни- юли, когато е първия прием. Останалите- родени от юни до декември -се приемат през септември.
Ей това ме изуми
Приемът е веднъж годишно , може да има приети две-три деца и то ако има освободени места от други деца (кой на село , кой на море) , но това не означава прием ...
Сигурна ли си , че има официален прием през пролетта , това означава нови списъци за одобрение към общината и т.н.

# 31
  • Мнения: 202
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
 
Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина.
   bouquet

# 32
  • Мнения: 1 800
"Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;"
Ако това е така-чудесно, но директорката на яслата ми каза, че детето ще го изпишат веднага като навърши 3 години, т.е още януари, защото имало много чакащи за записване в яслата и нямали право да задържат децата над 3 години. Възможно ли е във Варна да има такива разпоредби или тази наредба би трябвало да важи за цялата страна?

# 33
  • София
  • Мнения: 2 493

от ей тука т.6 "При липса на свободни места в отделни детски градини, на родителите се предлагат други заведения, в които съществува възможност за прием. " - кой трябва да ме насочи? Градината която отказва да приеме детето ли?

# 34
  • Мнения: 1 800
Не, Общината. Те имат електронен регистър с информация за свободните места в детските градини. Ако тази градина, в която ти искаш няма места, ще ти предложат други варианти.

# 35
  • Мнения: 202
"Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;"
Ако това е така-чудесно, но директорката на яслата ми каза, че детето ще го изпишат веднага като навърши 3 години, т.е още януари, защото имало много чакащи за записване в яслата и нямали право да задържат децата над 3 години. Възможно ли е във Варна да има такива разпоредби или тази наредба би трябвало да важи за цялата страна?


Наредбата е  подзаконов нормативен акт, който се прилага за всички. Тя е действаща, независимо, че е доста остаряла. На основанието посочено в нея спокойно и уверено може да поискаш детето ти да бъде изписано в посочения период от 01 до 20 юни и ако ти откажат това ще е незаконосъобразно. Не се оставяй да те манипулират или обясняват ама видиш ли има толкова чакащи деца- да местата са ограничени, но ти  и детето ти имате права и защо да не се възползваш.

# 36
  • Мнения: 1 800
Благодаря, дано да си права, че не ми се мисли какво ще го правя от януари до юни - това е безумие.

# 37
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
И аз съм в същото положение и ти благодаря че си пуснала тема.Така и аз ще зная какво да правя.  bouquet

# 38
  • София
  • Мнения: 2 493
Не, Общината. Те имат електронен регистър с информация за свободните места в детските градини. Ако тази градина, в която ти искаш няма места, ще ти предложат други варианти.
Да де... значи трябва ако ми откажат да ида в общината да видя какво ще ми предложат. Така ли? Или мога да се обадя на един телефон, който "писна ми" ми беше да;а преди много време и аз затрих... Embarassed

# 39
  • Мнения: 1 800
Янче, не знам как е за София. Във Варна електронния регистър е достъпен и в интернет всеки може да провери къде има свободни места, къде колко деца ще приемат, колко групи и колко молби им подадени към момента. С въвеждане на ЕГН-то на детето проверяваш къде е притео и къде не:
http://it.varna.bg:4433/dzpriem/index.php?page=spravki&type=dz

# 40
  • Мнения: 5 468
Да де... значи трябва ако ми откажат да ида в общината да видя какво ще ми предложат. Така ли? Или мога да се обадя на един телефон, който "писна ми" ми беше да;а преди много време и аз затрих... Embarassed
Ей го - Открита телефонна линия по проблемите на образованието в София: 846 81 52.

Всеки работен ден от 9 ч. до 17.30 ч. служител на отдел “Образование” приема мнения, предложения и препоръки относно образователната система в столицата.

На посочения телефон гражданите могат да се информират и за свободните места в групите в детските градини.


Взето оттук - http://www.sofia.bg/oks.asp

# 41
  • София
  • Мнения: 2 493
Ню, тенкю.

# 42
  • Мнения: 2 534
Говорих за проблема с приема преди 3 години
Съгласиха се , че това е проблем и в скоро време ще имаме среща по този въпрос

Общи условия

Активация на акаунт