Постите идват със страшна сила + рецепти за пости!

  • 49 027
  • 306
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 647
Мъжо също се присъединява, така че помагайте с рецепти, всеки ден трябва да измислям по нещо, пък той не е лесен - не яде боб, маслини Rolling Eyes и въобще - сложна работа. newsm78
ами  аз днес си направих това
с гювеч сложих броколи, карфиол, морковчета (от тези малките), малки главички лук и скилидки чесън, добавих една лъжица  маргарин, сол, черен пипер, къри накрая настъргах соев кашкавал
и го метнах във фурната за около 40 мин
стана много вкусно
  
bouquet

# 91
  • Мнения: 3 647
картофките на Лео
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=114795.0
салатки
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167387.0
постни предложения
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164470.0
броколи
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=157216.0
(кашкавалът може да се замени със соев такъв, а месото да се пропусне)

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 22:56 от ANGYA

# 92
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Колегите в офиса днес поръчаха храна от ресторанта отсреща, аз си взех салата - единственото нещо, където не пишеше, да има нещо месно или млечно. Като я доставиха се оказа, че отгоре са сложили майонезен сос та се наложи да го махам #2gunfire

А вечерта бях на едно парти, където не бяха помислили за постещите Crossing Arms И докато възлюбеният похапваше сладко сладко луканки, сиренца и месце, аз стоях и гледах #Cussing out
Но все пак накрая ми намериха печени зеленчуци, така че Party




# 93
  • София
  • Мнения: 1 423
До сега не съм постила. Без млечни не мога  Thinking   

# 94
  • Мнения: 836
2 с.л маргарин (аз сложих олио)
2 ч. ябълков сок (аз сложих "Fanta")
1 ч. брашно
1 1/2 ч. трици
1/2 ч. кафява захар (аз сложих 1/3 ч.)
1 бакпулвер
1 ч.л. канела
1/4 ч.л. мускатов орех
1 ч. стафиди (по желание)

Маргаринът се разтопява и се смесва с ябълковия сок. Отделно се смесват сухите съставки и се прибавят към "мокрите". Разбърква се минимално, само докато се смесят съставките и се излива във форма за мъфини с 12 гнезда.
Пече се на 180°С, в загрята фурна, за около 30 мин.

Моят съвет е да използвате газирана напитка "Ябълка" или сок+газирана вода, ако ще правите ябълковия вариант. Стават по пухкави.

Точките на един мъфин са 2 (по WW)

# 95
  • Мнения: 293
Вчера ги доядохме

# 96
  • Мнения: 836
Стиховна стихира за понеделника от 1-та седмица на Великия пост

Да постим с пост приятен, на Господа благоугоден. Истинският пост е отдалечаване от злото, задържане на езика, успокояване на гнева, отлъчване от похотта, одумването, лъжата и клетвопрестъпването. Лишаването от всичко това е пост истински и благоприятен.

Да си пожелаем да постим именно по този начин, независимо от това ядем ли, не ядем ли и какво ядем. Неслучайно на Неделя сиропустна - Църквата е избрала в храма да се четат думите на апостола: "който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел" (Рим. 14:3).

http://www.dveri.bg/content/view/3712/65/

# 97
  • Мнения: 3 360
аз много обечам една яхния която мама правеше много често вика и лятна манджа, няколко дамата пресни или един буркан домати се слагат на котлона докато изври водата им прибавят се подправки на вкус аз слагам чубрица, магданоз, чесън и сол след това се прибавят отделно изпечени чушки става мното вкусно нещо подобно на печените чушки заляти с доматен сос само че варени вкуса е по-различен, в нашта къща не се пости така че ние си прибавяме независимо от сезона и постите сирене и яйце за да се пресече доматения сос smile3521

Ей това сготвих днес-само дето слагам и ориз за разнообразия понякога.Вкусно!

# 98
# 99
  • Мнения: 784
Я да обяснят сега тия, дето постили, ама не защото били вярващи, ами по незнам си какви причини - що не вземете да постите и да се разтоварвате по Байряма или според будистките практики например ...... че съм се зачудила от доста вре аз съм от тази групичка дето пости но не съм страшно религиозна Wink
ме  newsm78 newsm78 newsm78???
сега ще ти обясня - в ранното християнство никъде в  религията не е казано че трябва да се иска причастие или кога и как да се молиш
според намерени наскоро  текстове на арийски  се казва " не ме търси в храмове от дурво и камак и не ми се кланяй пред идоли от злато и сребро"........
 всеки си решава защо и как и най-вече за какво ще пости
 bouquet

Естествено, че всеки сам си решава - на мен наистина ми е интересно, защото докато не бях вярваща и през ум не ми е минавало да постя........

Не го приемай като опит да те убеждавам в своите разбирания, но заради виртуалната аудитория бих искала само да поясня две неща:
Първо, в ранното християнство причастие се е вземало ВСЯКА НЕДЕЛЯ!
И не се засягай, ама тези надписи на "АРИЙСКИ" наистина ме развеселиха Joy Не си ли чувала, че причината фашистите да преследват евреите е точно тази, че те НЕ са арийци! Сигурно имаш предвид АРАМЕЙСКИЯ език, на който е говорил Иисус Христос, обаче на  него са написани и Талмуда (св.книга на евреите) и много други учения, които не са християнски.
Щом като човек твърди, че не е религиозен, се предполага, че не е запознат много с тези въпроси, така че лесно може да попадне в конфузни ситуации ...
Приключвам темата и повече няма да влизам в коментари, защото въпросите не са за готварския форум.

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 15:05 от ЕДЕЛВАЙС

# 100
# 101
  • Мнения: 6 461
Грах с ориз и гъби

Продукти:

500 г грах,
1 ч. ч. ориз, 3 с. л. олио,
1 с. л. нарязан магданоз,
1 глава кромид лук,
1 ч. ч. печурки, черен пипер,
сол

Грахът се почиства и се измива, ако не е от консерва.
Лукът се нарязва на ситно и се запържва заедно с ориза в сгорещеното олио, докато станат прозрачни.
 Прибавят се грахът и нарязаните на филийки гъби, посоляват се и се поръсват с черен пипер.
Всичко се залива с 2 ч. ч. вода и се вари, докато оризът омекне, като се разбърква от време на време.
 Малко преди да се свали от огъня, се поръсва с магданоз.

# 102
  • Мнения: 703
Пак спорите!Недейте,бе,момичета!Смисъл няма!Който иска-пости,който не иска-не!Всеки ,който пости,си има своите причини и убеждения-един пости по религиозни причини,друг за пречистване на организма,трети-за отслабване,макар,че тук е спорен въпроса!Но важното е,че всеки се чувства доволен от това,че има воля,което е важна психологическа сила!Така че-да си постят постещите и да си хапват непостещите!
Аз спазвам коледните и великденските пости от години,с изключение на времето,по което бях бременна и кърмех,разбира се!Религиозна съм,но не до крайност,постите ме карат да се чувствам добре-пречистена,по-здрава,по-волева и извисена духовно!От чисто физиологична гледна точка-не случайно постите са по това време на годината-когато организма има нужда от  пречистване и съживяване!А ако се притеснявате-има сумати хубави витамини и хранителни добавки,с които да си набавим полезни  вещества!За витамините специално-най-добре плодове и зеленчуци в суров вид и големи количества!Ядки,варива-те пък колко са полезни!Изобщо-постите могат да се превърнат в едно голямо удоволствие,ако човек има желание!Има толкова растителни сирена и кашкавали вече на пазара,рибните деликатеси/в дните,в които са позволени!/ са разкош за стомаха и храна за мозъка,сещам се и за меда и орехите също!
Извинете ме,ако съм многословна,никого в нищо не искам да убеждавам,просто споделям своето виждане за нещата!
На постещите като мен-лек пост!

А днес аз ще сготвя едни постни спагети:

Спагетите се сваряват в подсолена вода с 2-3 суп.лъж.зехтин.Отцеждат се.
В тенджерка се задушават в зехтин лук и гъби,нарязани морковчета,грах,чушки и всякакви зеленчуци,с каквито разполагате,добавя се доматено пюре,няколко маслини за прекрасен вкус,ври около 15 мин.,докато се посгъсти и се овкусява със сол и босилек.
Поднесените в чиния спагети,залети със соса, се поръсват с настърган растителен кашкавал или тофу!

# 103
  • Мнения: 6 461
ANGYA ,
тук определно има много хубави рецепти. Peace
Аз съм приготвяла някои от тях.
Налагало ми се е да се връщам към тази тема доста пъти... Sunglasses

# 104
  • Мнения: 431
Ето и от мен няколко рецепти  Wink
    
Бърз гювеч
 
500 гр  патладжани
250 гр  тиквички
500 гр  домати
100 гр  пиперки червени
3 ск.  чесън стар
200 мл  олио
1 ч.л.  джоджен сушен
   
1.Нарежете лука на филийки, патладжана и тиквичките - на кубчета, доматите - на четвъртинки, а чушките - на ивици
2.Загрейте половината от олиото в дълбок съд
3.Запържете в него патладжаните
4.След 2-3 минути прибавете останалата мазнина и тиквичките
5.После доматите, чушките и лука
6.Поръсете гювеча със счукания чесън, ситно нарязания джоджен, черен пипер и сол
7.Похлупете и оставете да се задушава на бавен огън.



   
Гъби в оризов пръстен
 
400 гр  гъби
50 мл  олио
1/2 вр.  магданоз пресен
200 гр  ориз
150 гр  домати
2 ск.  чесън стар
   
1.Нарежете гъбите на филийки и ги задушете до омекване
2.Прибавете ситно нарязания чесън, посолете и сложете черен пипер на вкус
3.Запържете отделно ориза и го залейте с 3 чаши вряла вода
4.Посолете на вкус и сварете на слаб огьн
5.В голяма чиния оформете от ориза пръстен, украсен с магданоз и в средата му изсипете гъбите
6.Около ориза сипете доматен сос.

Общи условия

Активация на акаунт