един въпрос ?

  • 1 240
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
здравейте мили мами. родих преди 12 дена дъщеря - отначало имах проблеми с кърмата, но сега постепенно нещата се нормализираха и постепенно се учим да се кърмим. От родилното тръгна на 3 часов режим и захранване с НАН - 1 и постепенно увеличаване на дозата / казаха ми със всеки ден по 10 грама повече и така до 10 -тия и след това поддържане на 100 мл до края на първия месец/, на 7 ден след идването на кърмата реших да я оставя само на кърма, но тя започна да се буди от глад на 1.5 часа и да не издържа режима си от 3 часа, освен това се спече и не е ходила по голяма нужда вече 4 ден - говорих с педиатърката, която каза да и давам да суче 15-20 минути и след това да я дохранвам с 30 мл от НАН - 1. Не мога да преценя колко изяжда детето, от мен суче интензивно през тези 20 мин., но аз не мога да се изцеждам и караме малко на самотек. Искам да попитам някой имал ли е същия проблем със своето дете и как се справихте - със запека, който вече ме притеснява и как разбирате колко е яло детето. Освен това, детето ми е първо и моля посъветвайте ме каква книга да си купя за отглеждане на детето - в която да има месец по месец какво се случва и какво трябва да правя.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 424
ние сме на кърма от самото начало и тъй като и аз не знаех колко яде бебка, си купих кантар и се мерим. тъпо е, но така ми е по спокойно.
за запека не знам.
но ще те посъветвам да не си купуваш книги, защото там е доста теоретично всичко.имам и на спок книгата и още две други, но най-добри съвети ще получиш от мамите във форумите тук. аз моите книги вече не ги поглеждам, защото тук намирам отговорите на всичко, което ме интересува и то отговори от практиката. Joy Joy

# 2
  • Мнения: 950
Моята дъщеря имаше подобен проблем. Уж сучеше около 30 мин. почти без да спира а след 20 дена се оказа, че не е наддала, дори беше свалила кг ( а не се будеше, ядеше на 2.30-3.00 часа). По съвет на педито почнах да се изцеждам, за да видя аз каква кърма имам, дали е достатъчно или просто тя не яде достатъчно. Оказа се, че аз имам малко (около 30-40мл от двете), но и тя не искаше много да яде, така че проблема се оказа и в двете ни. Започнах да се цедя за всяко хранене и после я дохранвах колкото е необходимо с АМ. Постепенно ми дойде в достатъчно количество кърмата.

# 3
  • Мнения: 1 701
И моята педиатърка ми беше казала така, което в крайна сметка доведе до това, че Калина разбра, че от шише е по-лесно и се отказа да суче. След това преминах на вариант цедене. Не съм спец по кърменето, но ако ти се отдава тази дейност  Wink и издържиш психически и физически, по-добре е да спреш дохранването и да кърмиш на поискване. Докато се регулира кърмата ще кърмиш едва ли не през час, след това нещата би трябвало да си дойдат на мястото. Аз лично не успях в това начинание, но на теб ти пожелавам търпение и успех!  Peace

# 4
  • Мнения: 2 663
Кърми детенцето на поискване и постепенно ще ти се увеличи кърмата и всичко ще е ок!

# 5
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Ще се опитам да ти отговоря накратко, но най - добре после да намериш малко време и да се поровиш из кърмаческия форум... Като оставим настрана тая дивотия с тричасовия режим, за първи път чувам педиатър да препоръчва постепенно УВЕЛИЧАВАНЕ количеството на добавката при положение, че майката има кърма. И така: щом детето е гладно, то трябва да яде и няма значение колко е часа. Колкото повече суче, толкова повече кърма ще имаш ти следващия ден и така бебо ще започне да издържа и по повече от час и половина. Ако остава гладно след кърмене и си сигурна, че се нуждае от добавка, то количеството и трябва постепенно да се намалява, а не обратно. Запекът най-вероятно е именно от добавката. Съветът ми е да не се шашкаш и да се настроиш за това, че е възможно детето постоянно да виси на гърдите ти 1-2 седмици (не е леко или приятно), но това е най-добрият начин за нормализиране на нещата. И в свободните минутки се наливай с течности и рови из форума, на всичките си въпроси ще откриеш мнооого подробни и лично проверени от мамите отговори. Стискам ти палци!

# 6
Az imah su6tiq problem.Zapo4ni da se cedi6,za da vidi6 kolko kurma ima6,a i da vidi6 dali ne ti e vodnista kurmata togava nqma da ti e hranitelna.4 dni sa mnogo zatova vzemi merki.Vnimavai kakvo qde6 pii mnogo domaten sok pri men deistva6e bezotkazno.Malkiq se izaka o6te na drugiq den.V nikakuv slu4ei ne davai NAN tova e nai zapi4a6toto mlqko.Preporu4vam ti Aptamil.Uspeh.

# 7
  • София
  • Мнения: 137
Здравей от мен и честито бебе.И аз самата съм с първо на 2 и пол. месеца и сега така да се каже се "уча",но ще използвам да ти кажа при нас как беше.От родилния дом наистина имаше режим на по 3 часа. Аз също като теб се притеснявах дали детето ми яде достатъчно и затова освен сученето го и дохранвах с шише само ,че с изцедено мляко от предишния път.В началото имах имам чувството много кърма непрекъснато бях подгизнала.Майка ми каза да му давам само от себе си ,че иначе ще предпочете шишето и няма да иска да суче.Пробвах ,но той се будеше на 1 и пол часа и ревеше от глад,затова накрая го дохранвах.Това бяха обаче единични случаи.После постепенно минахме само на сучене -махнахме шишето.Много по добре е и по удобно е.Радвам се че послушах майка си ,защото в самото начало бях се отчаяла и решила да се изцеждам и така да му давам струвяше ми се по-лесния вариант.Съвет от мен -купи си някаква хубава помпа и се мъчи да се изцеждаш ако не му достига от едната гърда давай и другата а изцеденото ако има го запазвай за следващо то хранене.За събуждането не мога да ти дам съвет ти сама си избери дали ще му даваш всеки път като се разреве тоест без режим защото има много мами ,които хранят на поискване но поне в  началото е така после се опитвай да си му създадеш някакъв ред.Е и при мен имаше извънредни хранения ,но се мъчех да го нахранвам добре не му давах да заспива преди да съм сигурна ,че е ял и така после го залъгваш ако можеш и така като порасне малко то и коликите ще дойдат дано да има малко като при нас то и от това може да се буди занапред .По въпроса за колко изяжда ,че аз малко се поодплеснах моя доктор ме посъветва веднъж да се изцедя цялата и да видя от едната и от другата гърда колко излиза бебетата трябва да изпиват в началото м/у 65 и 85 мл.така че ще предцениш дали имаш или ще дохранваш.За запека не сме имали такъв проблем така че незнам според мен смени храната може и от това да е.Надявам се да съм ти била полезна нека и други мами те посъветват също  Hug

# 8
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Количеството на изцеденото мляко не е показател за това колко мляко имаш всъщност. И такова нещо като нехранителна кърма на науката засега не е известно. Има предна кърма, която е по-водниста и задоволява нуждата на бебока от течности и задна, която е по-гъста.

# 9
  • Мнения: 264
Това с добавката е напълно необяснимо за мен след като вече и най-загубените педиатри трябва вече да са чули за световните тенденции в покрепа на кърменето. Как може да те кара да дохранваш???!!! Абе те да не вземат пари от производителите на АМ, че все искат да си храним децата изкуствено вместо да кърмим?
Кърми на поискване и спри добавката.  newsm10

# 10
Ne sum saglasna s 'libelile verte',4e nqma nehranitelna kurma poneje moq slu4ei be6e takuv, kakto i na moi poznati.Imah dostatu4no kurma,no kum 20den sina mi zapo4na da reve neprekusnato za hrana.Zapo4nah da se cedq i vidqh,4e e stanala kato voda.Davah mu po 150ml-170ml i pak sled polvin 4as be6e gladen.Togava pediqturkata ni mi kaza,4e kurmata mi ne e hranitelna i samo mu razduvan stomah4eto zatova minahme na smeseno hranene.Estestveno tvoq slu4ai ne e zaduljitelno da e takuv.

# 11
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Подкрепям мамите!
Храни бебчо на поискване за да си увеличиш кърмата! Пий много течности но не и прясно мляко!
Много са 4 ри  дни без дефекация! Бебчо ще се интоксикира!
Намажи върха на термометъра с течен сапун и му го мушни в дупето!
Моята също в началото се спичаше и през ден имаше термометър...сега вече си ходи по 2 на ден!

# 12
  • Мнения: 313
Това което ще те посъветвм аз е да махнеш добавката изцяло Naughty От това което чета ти имаш кърма, но не я използваш правилно Laughing На бебето няма да даваш вода , залъгалки, шишета. Всичко от което има нужда е в гърдите ти. Предлагай на бебето да суче и през 15 мин ако трябва. То може да суче защото е гладно, защото е жадно, защото има колики, защото има нужда от мама и т.н. Също не го дръж само 20 мин. То може да суче и час. Ако си хапва по- трудничко трябва да му дадеш време да си вземе необходимото, а и така ще се научи да суче. Погрешно е да откликваш на нуждите му с добавка. Три часовия режим е за по- големи бебета. Аз моето и сега не го храня на 3 часа. Много е важно също и да суче и през нощта. Когато имаш време прегледай библиотеката на форума. Там ще намериш много полезна информация. Не се притеснявай. Кърми си детенцето, а аз ти пожелавам приятно кърмене Hug

# 13
  • София
  • Мнения: 277
Запека ти идва от АМ-то, не от кърмата!! специално тази марка със сигурност запича. а ако дохранваш всеки път се обричаш кърмата ти наистина да не стига, защото не се стимулира производството й достатъчно. щом бебо суче активно 20 минути просто се успокой и бъди сигурна, че получава ДОСТАТЪЧНО ОТ НАЙ-ДОБРОТО. довери се на себе си и на него и кърми на поискване, защото наистина не знаеш кога колко е изяло... относно нехранителността на кърмата няма да коментирам, защото това е абсурд... нима природата ще създаде нещо, което не е съвършенно и не е точно и само за нуждите на твоето си бебче. успех!

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Ne sum saglasna s 'libelile verte',4e nqma nehranitelna kurma poneje moq slu4ei be6e takuv, kakto i na moi poznati.Imah dostatu4no kurma,no kum 20den sina mi zapo4na da reve neprekusnato za hrana.Zapo4nah da se cedq i vidqh,4e e stanala kato voda.Davah mu po 150ml-170ml i pak sled polvin 4as be6e gladen.Togava pediqturkata ni mi kaza,4e kurmata mi ne e hranitelna i samo mu razduvan stomah4eto zatova minahme na smeseno hranene.Estestveno tvoq slu4ai ne e zaduljitelno da e takuv.

Ти си голяма майтапчийка... Развесели ме искрено... Би ли ми обяснила... По кой точно начин "педиатърката" прецени хранителността на кърмата... Спектрален анализ ли й прави...? С поглед...? А тя дори сигурно не я е и виждала...
А ти от къде пък знаеш как точно изглежда кърмата...? Водниста била... Чувала ли си за предно и задно мляко...? Знаеш ли консистенцията на едното и другото каква е...? Имаш ли идея на какво се дължи точно този вид на кърмата...? Това, че бебето ти е започнало да плаче по-често около 20-тия ден от раждането си... Може да има съвсем друга причина... Може да е от колики, може да е от повишената нужда от количество кърма, предизвикано от скок в растежа... Може да е от някакво друго неразположение... А това, че се успокоява, когато го сложиш на гърдата, е съвсем резонно... Та мама е единственото познато същество, много ясно, че като е гушнато бебето и като се храни - няма да плаче...
Можеш да предложиш на педиатърката си да се върне в първи курс на медицинския университет... И да понаучи малко повече, относно храненето на бебета... Или да се пъхне в интернет и да прочете повече за кърменето, захранването и даването на адаптирано мляко... И ако не иска, тогава да не дава "компетентни" съвети...
Няма нехранителна кърма... Запомни го...! Колкото и грубо да звучи... Всичко, което изтича от гърдите ти... Е възможно най-полезното нещо за бебето ти...




П.С. Нямам никакво право да те съдя... Нито пък да ти давам съвети... Но те моля, искрено... Не давай препоръки без да си поне теоретично подготвена... Сигурен съм, че според теб, твоята педиатърка е най-добрия лекар и човекът, на който да вярваш безрезервно... Но те е подвела... Разрови се в Библиотеката и попрочети това-онова...

П.П.С. Простете за лиричното отклонение... По темата с няколко думи... Рониета, спираш всякакви добавки... Спираш да даваш, шишета, биберони, залъгалки, чайове и тем подобни... Започваш да кърмиш на поискване... Колкото по-често - толкова по-добре... Забравяш всякакви режими... Никакви три часа... Мамите по-горе са писали... Ако трябва и на 15 минути ще храниш бебчо... Особено настояване нощем... Изключително важно е да кърмиш през нощта... Тогава нивата на пролактина са най-високи... А той е отговорен за произвеждането на още повече кърма... Можеш да започнеш да пиеш лактогонни чайове и други средства стимулиращи лактацията... Но като избягваш алергените и прекомерната употреба на млечни продукти... И определено е нужен много инат, воля и постоянство... Забравяш за себе си и започваш да живееш изцяло и само за бебето... Успех...!!!

П.П.П.С. А, да... И забравих... Няма нехранителна кърма...!

Последна редакция: пн, 12 фев 2007, 23:57 от Ekcnpec

Общи условия

Активация на акаунт