Без Бакшиш !

  • 2 633
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 895
Пуснах текста в другата тема за такситата, но го добавям и тук, тъй като е свързан с настроенията против такситата

ИСКАНИЯ КЪМ ШОФЬОРИТЕ НА ТАКСИТА И ТАКСИМЕТРОВИТЕ КОМПАНИИ


1. Шофьорите на таксита, ако не носят костюми, то поне да изглеждат прилично
2. Автомобилите да са на не повече от 5 години, чисти, проветрени, свежи, без смехотворни “тунинги”
3. Шофьорите на таксита да бъдат любезни, да говорят на “Вие”, да не разговарят, ако клиента няма желание за това, да посрещат и изпращат с любезен поздрав
4. Шофьорите на таксита да не отказват превоз под никакъв предлог, независимо от разстоянието
5. Шофьорите на таксита да помнят маршрута през цялото време, предлагайки най-бърз и удобен вариант за достигането на крайната цел
6. Апаратите да бъдат на видно от всички седалки място, с достатъчно чист и ярък дисплей
7. Шофьорите на таксита да попитат, дали клиента желае да слуша музика и каква да бъде тя
8. Шофьорите на таксита винаги да издават касов бон, в когато им свърши лентата - да преустановят работа, докато не поставят нова ролка
9. Шофьорите на таксита винаги да разполагат с оборотни пари - основно дребни и никога да не закръгляват сумата нагоре, освен в случаите, когато клиентът не желае това
10. Шофьорите на таксита да спазват стриктно ЗДП и да не бъдат толерирани при нарушения, освен в екстремни случаи (Пр. превозват тежко болен, инвалид, ранен, бременна жена)
11. Диспечерките, в случай на невъзможност да изпълнят поръчката, да предупредят веднага, а не след 40-минутно чакане
12. Тарифата да се определя върху %/цената на горивото на конкретния автомобил (газ, бензин, метан, дизел)
13. Да отпадне таксуването “Повикване по телефона”
14. Тарифа “Престой” да бъде 10% от цената за “Пробег на километър” на конкретния автомобил
15. Шофьорите на таксита да не водят никакви лични разговори по станциите, освен в случай, когато това е наистина необходимо (Пр. Да съобщат за нарушение, престъпление и други)
16. Шофьорите на таксита да слизат, за да помогнат за товарене или разтоварване на багаж от багажника
17. Шофьорите на таксита, когато са на стоянка, да стоят в личния си автомобил или, ако са в близост до него - да бъдат отзивчиви, когато видят, че има клиент
18. Шофьорите на таксита да оставят клиента да избере автомобил, а не да го “разпределят” в кой да се качи
19. Идентификационните карти винаги да отговарят на шофьора в момента и да имат по-подробна информация (Име, Презиме, фамилия, ЕГН, шофьорски стаж (години))
20. Стикерите с тарифите да бъдат по-големи, с ясни букви, никога с долепвани отгоре цифри, скъсани, замърсени или друго, което би могло да подведе клиента

Целият текст тук Peace
http://blog.zabunov.be/journals/say-no-to-taxi-drivers/#comment-29

# 31
  • Мнения: 4 965
Креми, под това с удоволствие се разписвам с 2 ръце, с 2 крака и с каквито трябва други части на тялото  Wink.

# 32
  • Мнения: 4 473
И челна стойка ще направя, ако знам, че поне половината от списъка ще се спазва. Представих си го за миг, ама и на мисъл дори не ми се вярва, че е възможно. Tired

# 33
  • Мнения: 1 288
аз съм съгласна с инициативата. не може група хора да блокират работата и всекидневния живот на хиляди хора. да протестират (без блокади) срещу убийството на колегата си, да искат бързо разкриване на убиеца- да. но да искат намаляване на данъците и всякакви други привилегии на гърба на човешкото нещастие- не  Naughty
има и свестни хора сред бакшишите, за съжаление са много малко. никак не обичам да ползвам такси и винаги съм в страх, че ще ме залепят в някой стълб. карат като бесни.

# 34
Креми, браво!
А защо не подадем тази петицция до всички институции и браншовите организации на таксиметровите шофьори?
Аз съм с две ръце за и подписвам Wink))

# 35
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Подкрепям, макар че не се возя на таскита.
Тези хора поставиха на колене цял София и принудиха правителството да приеме исканията им само и само да няма политизиране на протеста и да не станат репресии.
Точно така бих написала и аз този призив.
Каквото повикало- такова се обадило!

# 36
  • Мнения: 2 792
    Рядко се возя на такси.
    Протестът на таксиметровите шофьори ми се струваше безсмислен и неадекватен в момента, в който се случваше и по начина, по който се осъществи, но не бих подкрепила обратен протест срещу тях. Струва ми се безумно обръщането на нещата в някаква лична война на доказване.
    Този протест показа едно основно нещо- има напрежение в обществото, което ескалира и  не се знае кога ще избие, липсата на адекватни искания и реакции от протестиращи също го доказват. Просто за тях чашата преля и те намериха повод да го покажат, да покажат, че са наранени, несигурни, че не се чувстват защитени, че нямат гаранции за нищо и всеки ден на улицата за тях е въпрос на лично оцеляване. Осъзнавайки това сега, не мога да се обърна срещу тях, та те са същите несигурни хора, като мен, които се опитват да намерят поне малка сигурност  и гаранция в собственото си съществуване, всички имаме право да я търсим и да се борим за това.
  Държавата освен правилата  и изискванията, би трябвало и да гарантира поне малко възможности за тези, които ги спазват, а тя такива гаранции не дава. Няма никаква стабилност и контрол, няма усещането за съществуваща държавност и защита, това провокира този протест, не конспирации или нещо друго, за това въпреки, че намирам една част от исканията на таксиметровите шофьори за безумни и недомислени, бих подкрепила тях, защото те са в правото си да протестират и да изискват, като граждани на тази страна. Всички имаме право да го правим между другото да искаме и да изискваме от Държавата и от управляващото правителство.
 

# 37
  • Мнения: 44
И челна стойка ще направя, ако знам, че поне половината от списъка ще се спазва. Представих си го за миг, ама и на мисъл дори не ми се вярва, че е възможно. Tired

Е, има държави, в който това е нормална практика.

# 38
  • Мнения: 6 607
Подкрепям от гледна точка на егоистичния им протест Peace като се има в предвид ,че вечерта се провеждаше молебена за медиците.
Иначе както във всеки бранш има добри и лоши /както е в живота като цяло/

# 39
  • София
  • Мнения: 1 412
На всички е ясно, че има и свестни таксиметрови шофъори, и отвратителни! Но аз абсолютно не съм съгласна , че трябва да им се намалят данъците и осигуровките, и че ние ( плащащите данъци), трябва да им купим паник бутони, решетки и какво ли още не!!!! Това е професия като всяка друга - ако не им харесва, да я сменят! И на лекарите не им е приятно да работят в мръсни болници без консумативи, но не са блокирали града, нали?  Съвсем скоро таксиметров шофъор премаза и уби момиче на Цариградско шосе, тогава какво трябваше да стане? Всички майки в града да излязат по улиците ?

# 40
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
По принцип избягвам да се возя на таксита. От години ползвам само една таксиметрова компания. Примирила съм се с лошия вид на колите им. Но обслужването ми харесва. Изпадала съм в нелепи ситуации - основно на пътя (с моята си кола). В такива случаи са надеждни!

# 41
  • Мнения: 8
Акцията "без бакшиш" е крайност и според мен е предприета от хора, които са свикнали да бъдат тъпкани и да търпят всички неуредици в държавата .Смятам,че таксиметровите шофьори са прави да протестират.Ползвам таксиметровите услуги на една от фирмите в София и съм доволна от обслужването(Колите са сравнително нови, чисти, шофьорите в повечето случаи са любезни, а и услугата е на поносима цена за качеството, което предлагат.) Нека да не забравяме,че във всяка гилдия има и измет и свестни хора.   

# 42
  • Мнения: 8
И челна стойка ще направя, ако знам, че поне половината от списъка ще се спазва. Представих си го за миг, ама и на мисъл дори не ми се вярва, че е възможно. Tired
Имате ли представа за какви цени ще става въпрос, ако се въведат тези изисквания? И кой ще може да си го позволи при този стандарт в държавата? 

# 43
Днес е не просто началото на кампания "Без бакшиш", но и ден без таксита. Напълно подкрепям протеста на гражданите срещу безобразието на таксиметровите шофьори. Изчетох доста мнения във форума, но помислете, мили БГ-мами, ако трябваше да родите точно в деня на протеста, когато бакшишите бяха блокирали цяла София, без предупреждение и разрешение и без дададат възможност да се вземат каквито и да е мерки за осигуряване на достъп на линейки до болниците.
Или детенцето ви трябваше да бъде спешно оперирано от апандисит? На ръце ли щяхте да го носите?
Ами ако медиците преустановят работа понеже са недоволни?
Ами ако убият военен? Военните с танкове и пушки ли да дойдат?
А и още нещо - ако бакшишите нямаха автомобили и раодиостанции щяха ли да протестират? Щяха ли да излязат в студ и дъжд пред парламента и да стоят там или да поддържат блокадата на София и да издържат на крак в тези условия, в които бяха поставени 2 милиона граждани на София?
Съмнявам се.
Те имат проблеми с работодателите си, които не им осигурват сигурност в автомобилите - но това не е проблем на цялата държава.

# 44
  • Мнения: 2 759
            Съгласна съм с протеста  Peace. И на читави съм случвала, но поне 10 пъти съм се качвала в такси, чиито шофьор впоследствие се оказва (доста) пиян. Кара по бордюри и тротоари, и ми се хвали, че днес отказва цигарите, като от сутринта е на литър ракия - и ми показва 1.5 л (полупразна) бутилка от Спраит  Sick. Не са ме били и обиждали, за щастие, но имам приятелки, които не си позволяват да ползват такси нощем за нищо на света. Казват, че са 'имали случки', не съм настоявала да споделят подробности  Stop. Също са ме карали пет квартала встрани от мястото, което съм посочила и са ми излизали с 'аз където искам, там ще те карам'. И изобщо не отварям дума за мръсотия, пушене, чалга и т.н.т. В 50% от случаите съм била недоволна от обслужването. Да не говорим, че под 3 лева ресто все нямат да върнат  Whistling... Не карат на кратки разстояния. Досега никой не ми е спирал апарат, дори в 20-минутни задръствания (не е сменял тарифата имам предвид). Не бих ги обидила, но смятам, че не са редни нещата, които вършат. Мисля, че би било хубаво да има 'Седмица без таксита' (въпреки, че като вдигнат тарифите на левче, на много хора ще им дойде отвътре многомесечен бойкот).

           П.П. Нямам наблюдения върху друга професия с толкова много и брутални изпълнения (всеки втори)  Crossing Arms. Напротив, от определени имам само и единствено добри впечатления.

Последна редакция: пт, 16 фев 2007, 15:45 от MechoPuh

Общи условия

Активация на акаунт