"Какво е пра-баба? "

  • 2 066
  • 24
  •   1
Отговори
Въпросът  го зададе  почти три-годишната ми племеница.След опит за обяснение ,тя попита :А аз защо нямам?
Нейните въпроси ме върнаха към спомени от детските години.
Имала съм пра- баба и дядо.Помня ги много добре.До последно си бяха самостоятелни хора.Не болест ,а старостта над 90год. ги надви.
В днешно време дали вашите деца имат и ще помнят своите пра-роднини.А вие ?
Моите нямат.

# 1
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
В този ред на мисли се чудя дали аз ще дочакам внуци, че и правнуци...
Аз помня само един прадядо и две прабаби, като починаха, бях над 12-13-годишна. А моето дете, да чукам на дърво, все още си има три прабаби и трима прадядовци, да са ни живи и здрави!

# 2
  • София
  • Мнения: 981
Аз помня двете си прабаби.
За съжаление мойте деца нямат нито баби нито дядовци.Само една прабаба,на която казват баба.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
голямата ми дъщеря помни моите дядо и баба - починаха преди малко повече от година.
габа обаче едва ли ще ги помни дълго, въпреки че смело се покатерваше на коленете на дядо, за да я вози с инвалидната количка.

голямата ми болка е, че не им дадох достатъчно възможности да се опознаят и сближат. всъщност, планирахме да отидем при тях с децата в деня, след като почина дядо ми. плановете неочаквано за всички се промениха Cry

а за себе си мога да кажа, че смътно си спомням една пра-баба. имам и една цветна снимка с нея.

# 4
  • Мнения: 524
За огромна моя жалост спомените ми от единия пра-дядо са толкова избелели...Другите пра- не са ме дочакали Praynig
Спомените ми от моите баби и дядовци са много живи.
Дядо ми по майчина линия дочака шест правнука-огромна радост за него. Близостта в двете посоки беше много силна. Отиде си от този свят , когато носех в корема си седмото правнуче. Приживе гледаше голямата дъщеря с умиление и казваше:"И то филизче от мойто клонче" Praynig
Децата ми ще помнят пра- родните от снимки и наши разкази.

# 5
  • Мнения: 2 040
Аз помня 3 прабаби и 1 прадядо, другите са починали преди да се родя или като съм била още бебе ...
За съжаление единия ми дядо (на тати баща му) е починал преди 20 год. (1 месец преди да стана 1-ви клас), а за последните 5 години изгубих моята баба и дядо (на мама родителите), и сега си имам само 1 останала баба, много я обичам и неискам да я изгубя, но никой не ме пита ... времето лети и не спира и дано поживее още някоя и друга година, че дъщеря ми да я запомни поне нея, защото мин. година като почина другата ми баба тя беше около 1 година и никакъв спомен няма да има от нея ... натъжих се ..

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
Всичките ми пра-баби и пра-дядовци са починали много преди да се родя.
Моят син си има една пра-баба, но за съжаление я е виждал само 2 пъти Confused

# 7
  • Мнения: 4 406
сигурна съм , че ще помни 2 пра- баби и един пра-дядо... да са здрави още доста години!
не е виждал никога третата пра- баба, за съжаление е в другия край на България и досега ми се струваше рисковано да пътуваме дотам с малко дете. и в този ред на мисли не ми се иска да ходим там, защото тя все повтаря, че иска да види детето ми, че после спокойно да си умре...

# 8
За съжаление май пра-   , са все по-рядко срещани.Ние с брат ми освен спомените за времето прекарано с тях,имаме една гъдулка ,хурка и вретено.
А бъдещите пра- баби и дядовци какво ли ще оставят?
Може би домашно кино и компютър  Thinking
Като сметна че, днес младите семейства са около 30-те и децата им ако, следват  техния пример , то бабите ще са между 60 -70 год.
При  тези болести и напрегнат живот  Ааааа много се размислих, я да  свърша нещо в домакинството
Вие можете да продължите вместо мен ....
А на всички настоящи пра-    да са живи и здрави още дълги години  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз помня моите прабаби и прадядовци - 3 прабаби и 2 прадядовци, другите са починали преди да се родя.
 Имам хубави спомени от тях - едната ми плетеше и купуваше постоянно някакви неща, защото е имала синове  и внуци - т.е. аз бях първото момиче. А наскоро открих една спестовна книжка дето ми е внасяла всеки месец по малко пари. Почина 40 дни преди да се роди щерката - без малко да дочака пра-правнучка.
 Другата ни рисуваше, правеше ни снежни човеци и ни разказваше приказки.
 Третата ми прабаба ни даваше постоянно безплатни съвети(които като се замисля сега са си били съвсем добри).
 Прадядовците ни показваха и ни учеха на неща - елементарни, но за които не се сещаха забързаните родители, показваха ни нещата от природата.

  Моите деца имат две прабаби и един прадядо - много се обичат взаимно. В момента едната гледа малкият през деня.

Много е хубаво да имаш живи прабаба и прадядо - едно голямо семейство. Все повече деца няма да познават не само прабабите и прадядовците си, но и бабите и дядовците...за съжаление.
 

# 10
  • Мнения: 5 183
Ооооооооооох, това ми е болна тема.
Моят син си има пра-баба и прадядо, но не ги вижда. Не вижда и бабите и дядовците си. Живеем много дале4. Той е на 4 години, а от 3 години не сме си ходили.

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Имах пра-баба до 13 годишна възраст. Много добре си я спомням. Та аз бях доста голяма...

Децата ми сега имат 1 пра-баба (моята баба  Heart Eyes Hug ), която към днешна дата има 7 пра-внука. Дай Боже всекиму.  Praynig

Моите деца и децата на брат ми я познават много добре. Тя ги обича много, както и те нея. Синчето, когато изброява кой обича я слага начело в списъка си.  Laughing

# 12
  • Мнения: 55
Мои пра-баби и пра-дядовци не помня т.к. не са били живи като съм се родила. Децата ми доскоро имаха 3 пра-баби, но за съжаление едната почина съвсем наскоро Cry ( моята баба или маминка както й казвахме).Имаше 3пра-внучки и 4пра-внука. Другата да  е жива и здрава много ги обича но си е на село и няма възможност много - много да ги вижда. А третата много не я познават въпреки че е по- близо

# 13
  • Мнения: 1 364
Аз си спомням 1 пра-баба и 1 пра-дядо. Дъщеря ми има 3 пра-баби и 1 пра-дядо. Мойте баба и дядо я виждат всяка седмица и много я обичат. Другите 2 пра-баби са на далече.

# 14
  • Мнения: 137
Аз смътно си спомням една моя пра баба.

Сега мойте деца имат 2 пра-баби и 2ма прадядовци. Познават ги много добре. Баба ми идваше почти всеки ден в нас в продължение на 2 години да ми помага. Лятото като се наложи съм ги оставяла на отглеждане през деня при баба ми и дядо ми.

Общи условия

Активация на акаунт