"БЕ"

  • 1 680
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 5 255
Успокойте ме, че това е период  Praynig
Лора от известно време употребява "бе" на края на изреченията  ooooh!
Обяснили сме и,  че не е възпитано, но продължава  ooooh!
На моменти се правя, че не я чувам  Whistling, но .....
В къщи не говорим по този начин  Confused

# 1
  • Мнения: 2 891
В нашата къща е същото. Той донесе от яслата и друга дума - ТЪПАЧКА. Най-вероятно е някоя от приятелките му, щом думичката е в женски род. Даже имам подозрения коя е  Wink
Искрено се надявам да премине бързо.

# 2
  • Мнения: 2 040
От мин. седмица и Никол започна с това БЕ ... Вчера следобяд като я прибирах от ясла, каквото и изречение да подхващаше все завършваше с БЕ .. Обясних й че е много грозна дума и добрите деца не я употребяват, но като че ли напук започна да я повтаря като папагал ... 

# 3
  • Мнения: 5 622
Хахааааааааа  Joy Същото..Даже мислих да пускам тема, затова и влязох в Нашите деца  Joy

Но при нас е още по-ужасно...

"Остави ме бе,
нищо не правя бе,
само пипам бе..."

примерно.... Wink  Crazy

само, че аз съм се улавяла, че ние също слагаме бе понякога в изреченията("ела тука бе дете"-примерно...)  Crazy Но не толкова, колкото него де  Crossing Arms

# 4
  • Мнения: 1 671
Период е, ще отмине. Поне при нас отмина, не бързо, може би два - три месеца, в които правехме забележка на всяко казване.

Обаче моят син казваше уе ooooh!

# 5
  • Мнения: 7 106
Когато дъщеря ми каже някоя дума, която не е за нейната уста, се правя че не чувам изобщо или сменям темата веднага, като гледам да и насоча вниманието в друга посока. Тя не ходи на ясла за да носи такива думички от там, но във всекидневното общуване с хората около нас прехвърчат всякакви думи и изрази, в това число и неблагоприлични за една малка госпожица  Laughing. Например последното е "ма", което чу от две по-големи какички и се опита да го вмъкне в речта си. Не се опитах изобщо да и обяснявам колко е неприлично това обръщение, защото тя в момента е в периода на отрицанието и само щях да и засиля интереса към думата, а просто се направих на ударена и точно след два дни беше забравена.
До сега тази тактика работи много успешно при нас, така че обясненията ще оставя за малко по-нататък, когато започне да се вслушва в тях, а не да прави точно обратното  Laughing.

# 6
  • София
  • Мнения: 172
Синчето също завършва нерядко изреченията така, поправям го.
Мисля си, че от мен и баща си го е усвоил: "не така бе Мони" и подобни между мен и баща му, без да се усещаме. А то детето си прави свои изводи как да го използва - обикновено пред други хора и с нахално нахакано звучене, направо невъзпитано си звучи

# 7
  • Мнения: 5 255
Лора не посещава ДГ.

3ори, опитвам се да прилагам твоята тактика  Wink
БУБЕ, отмених те  Mr. Green Hug

Извод : зареждам се за пореден път с търпение /доколкото мога/ ooooh!

# 8
  • Мнения: 6 039
Успокойте ме, че това е период  Praynig
Лора от известно време употребява "бе" на края на изреченията  ooooh!
Обяснили сме и,  че не е възпитано, но продължава  ooooh!
На моменти се правя, че не я чувам  Whistling, но .....
В къщи не говорим по този начин  Confused


Лори не е Сама
разписвам се в отбора

Малена поне от 2 месеца го употребява, напоследък й казвам - "без БЕ" и тя повтаря и ми обяснява без бе, но след малко вече е забравила

# 9
  • Мнения: 503
И аз доста време повтарях "без БЕ". Когато дъщеря ми започна да го казва, си дадох сметка колко често и ние го правим. Само дето не натъртваме толкова. Наложи се да откажа и себе си от досадния навик. Отдавна този проблем е в историята.

# 10
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
И при нас го  има този проблем, но не му отдавах толкова значение, защото и ние самите го употребяваме.Но чак като почнах да и правя забележки се усещам, че неволно и ние го изричаме това "бе".Надявам се да е период от развитието и. За съжаление не е само тази"придобивка" от детската градина.

# 11
  • Мнения: 1 041
От 2-3 седмици Ицо също започна да употребява "бе"-то.  Явно наистина е период в развитието. Други думички обаче ме притесняват повече - от няколко дни като обръщение вместо "мамо", "бабо" започна да казва накратко "ма", "ба". Аз съответно или го поправям, или се правя, че не го чувам и сам се поправя. Усвоил е някакъв диалект, който не се ползва при нас Embarassed. Толкова сложни думи вече казва, а го домързява да поризнася двусрични Rolling Eyes!

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите се поправят една друга с "без бе", обаче не спират да го употребяват. Поне от ма отвикнаха - ей така - от само себе си.

# 13
  • София
  • Мнения: 15 218
Когато тръгна на градина и Иво ми докара "бе" в къщи. Но с "без бе" го пресякох на втория-третия ден.
Лошото е, че вече не ми дава да кажа нито "бе", нито "абе" в изречение-по какъвто и да е повод. Веднага ме поправя: "Мамо, без "бе"!".

# 14
  • Мнения: 2 353
  Аз пък казвам "бе" понякога и вече ме поправя. Взе неудобно да става...
- Да бе!
- Мамо, не се казва "бе"!
  Най-вероятно ще й мине, ако си по-упорита от баща ми Simple Smile

# 15
  • Варна
  • Мнения: 261
И ние сме така от около  два месеца.В началото се правех,че не чувам и не му обръщах внимание,но резултат никакъв.После започнах да му казвам "Без бе" на всяко негово "бе"накрая и започна по-рядко да го употребява.Е,все още го казваме отвреме-навреме,но се надявам,че и това ще отшуми.

# 16
  • Мнения: 1 134
Същата работа - толкова бързо и старателно го пресякох това "бе," че сега парви забележки не само на мен, но и на всички останали хора, като ги чуе. А, аз потъвам от срам Crazy

# 17
  • София
  • Мнения: 281
и аз да се запиша в отбора - от около седмица Ани казва "бе" на края на изречението - аз приех тактиката да се правя, че нищо такова не съм чула и май успя да понамали употребата му!  Praynig

# 18
  • Мнения: 8 505
"Остави ме бе,
нищо не правя бе,
само пипам бе..."

примерно.... Wink  Crazy

Същата работа;дума,бе,дума,бе,дума,бе... Crazy
А като каже "мамо,БЕ",ми става едно хууубаво,хууубаво ooooh!
От 2-3 седмици е така,Чудих се да пускам ли тема,но реших първо да опитам с обяснения-има някакъв напредък,но все още бе-ка.

# 19
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
И дъщеря ми я използваше...и сега я използва тази думичка, но по-рядко Wink.
При нас стигнахме другата крайност - вечер, като я взимаме от баба и се започва - Баба пак каза БЕ - скарай и се Crazy....

# 20
  • Мнения: 1 364
Алекс и тя използваше МА или БЕ в края на всяко изречение, но сега нещо ги забрави. А какви думи е научила ат градината....

# 21
  • Мнения: 4 406
ползваме , разбира се, как да не ползваме... от яслата си носи детето думичките, за моя беда сестрите и лелите масово сипят МА и БЕ...и баща си нарече Глупак даже... възползвах се от папагалския период на малкия и го научих да отговаря " Мама каза без БЕ!" ... естествено , при първа възможност, той направи забележка на сестрата  Mr. Green Mr. Green
също както и на явно редовната реплика "Седни си на Г*за!" имаме заучен отговор: "Г*з имаш ти, аз имам дупе! " Mr. Green
говорила съм със сестрите на тази тема, стана ясно, че нямат намерение заради моите прищевки да внимават с речника си...затова изкарах грубата артилерия  Cry

# 22
  • Мнения: 1 877
Бе-то го минахме,сега сме на "Ей"

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Много е заразно това "бе"  Simple Smile . Държа ни около 2-3 месеца. Повтарях "без бе" без да натъртвам и мина.

# 24
  • Мнения: 3 211
И при нас като, че ли премина, или поне го използва по-рядко, но пък сега почна: "Къде ми е вилицата, по дяволите", тези тъпаци не мога да ги понасям Shocked и т.под. Мисля, че всичко ще отмине, като не ги чува тези думи от нас. Но пък за мен е много трудно да не зиползвам обиди, вулгарни и груби изрази (не че го правя често, но понякога се случва, особено в трафика)

# 25
  • Мнения: 488
Хм, какво да кажа, освен да се запиша и аз... Mr. Green
Боян е от близо 2 месеца на вълна "бе", при мен подхода с игнорирането не върви, защото много ме дразни тази паразитна частица, а и ако престана да му обръщам внимание, ще я слага след всяка дума.
Та действаме и ние с "без бе", всички поред вкъщи, и съответно установяваме как и ние постоянно я употребяваме... Но има напредък, в последно време все по-рядко чувам "бе", но и повече внимавам какво говоря, защото, освен че повтаря, вече ме и пита какво означава, и защо го казвам... защо се карам в колата... Laughing, защо крещя понякога...
Хубаво нещо е възпитанието, действа в две посоки  Grinning

# 26
  • Мнения: 4 406
И при нас като, че ли премина, или поне го използва по-рядко, но пък сега почна: "Къде ми е вилицата, по дяволите",
това е от филмите, които гледате, вероятно  Laughing Laughing

# 27
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
......но и повече внимавам какво говоря, защото, освен че повтаря, вече ме и пита какво означава, и защо го казвам... защо се карам в колата... Laughing, защо крещя понякога...
Хубаво нещо е възпитанието, действа в две посоки  Grinning

Действа, да - понеже все повтарям "без ма", "без бе" и те, чули-недочули дали съм казала ма или ама - поправят Joy

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
Току що Дариа го домъкна въпросното 'бе' след 2 седмици при баба си.  Sick

Повтарям 'без бе' като луда. Вчера сутринта я будя и тя ми казва: "Косата ти е мокра, бее!" Аз: "Без бе!" Тя: "Косата ти е мокра, без бе."  Laughing Laughing

Обаче днес сутринта ме засече, когато аз казвах на някакъв шофьор пред мен:"Хайде беееееее" с думите: "Мамииииии, без бе!"

Не го ползва много честно, но ме дразни....

# 29
  • Мнения: 1 047
Минахме през този период на около 2,5 год.възраст.
Явно от детската градина беше донесен.
Не акцентирахме на него и не го употребяваме и отшумя.
Имаше по едно време "а-ма-ха" и то отшумя.
Не го употребявайте и ще мине.Период е.

# 30
  • Мнения: 1 021
Период е споко! Wink
Мишо също преди известно време беше на такава вълна. Сега вече по-рядко употребява "бе"то. Лошото е, че е много заразително и ние несъзнателно започнахме да го употребяваме  Embarassed Е вече и при нас отминава този период  Wink

# 31
  • Мнения: 11 607
С постоянство от страна на родителите, децата бързо отвикват от вредни навици - в т.ч. думички, бе и ма.

# 32
  • Мнения: 261
Много е заразно това "бе"  Simple Smile
Все още от време на време го казва. И съм убедена, че е от яслата. Но не губя надежда, че ще отмине съвсем. С постоянни забележки ще мине.

# 33
  • Мнения: 809
Не мога да се преборя с това "бе".
За мой ужас от вчера се появи "ма".

# 34
  • Мнения: 1 237
И при нас съществува "бе"-то.Преди време на всяка дума-"БЕ",сега понамаля.Но съм се хващала,че и ние го употребяваме понякога.Повтарях винаги "Без БЕ!",даже взе и тя да ме поправя.
С колко ли още изрази ще има да се борим... Thinking

# 35
  • Мнения: 2 529
От известно време и моят син го употребява, но за щастие рядко и аз винаги го поправям. Мисля, че има ефект  Grinning Забелязала съм, че много неща минават като периоди при него и спрях да се притеснявам, просто настоявам на това, което е правилно. Имаше един период например, в който казваше на всички жени, които види, че чистят "ти си една чистачка" и аз много се червях по хотелите и от домашната ми помощница, но и това отмина. Най-трудно ми беше с периода, когато посягаше на други деца, ако му вземат нещо  ooooh! , но и това свърши  Laughing

# 36
  • Мнения: 1 416
И Маргарита е на "Бе". Вече месец си завършава изреченията така, но не съм се притеснила. Предполагам, че ще отмине след известно време.
Пък и "Бе" не дразни кой знае колко, за разлика от "Ма"...  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 377
И Гого от 2 седици домъна "бе" в къщи.Поправям "без Бе " а той сякаш на пук ми прави.Незнам дали изобщо ще отмине тоя период.е верно че е още рано но мен специално ме дразни страшно много!

Общи условия

Активация на акаунт