Гимнастиката за бебета - вредна?

  • 1 833
  • 31
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 182
Здравейте мами!
До момента не съм прекалявала с гимнастиката на моята бебка - само раздвижвах вечер след баня.
Но ето че онзи ден нашата педиатърка ни каза, че последните теории са, че гимнастиката за бебета не е препоръчителна, защото мъниците са все пак доста крехки и може да се разтеглят ненужно техните сухожилия.
Като цяло аз съм доста доволна от лекарката. Освен това сестрата на моя съпруг живее в Австрия и има малко дете, та непрекъснато "сверявам часовника" - до момента има пълно съвпадение с мнението на нашата педиатърка. И да - в Австрия също са казали да не се прави гимнастика.
Вие дали имате някаква информация по въпроса?

# 1
  • Мнения: 1 273
Да ти кажа има различни мнения--колко деца, толкова гледни точки (докато бях в родилното всяка акушерка си имаше различна терория--за всичко!). Бая книги изчетох и там се препоръчва гимнастиката. В сайта на Бг.Мама има и показно. Лично на мен педиатъра ката ми  препоръча гимнастика и масаж. Мен лично обаче (без да се обиждащ) много ме дразни изречения от сорта "в Австрия (или друга държава) препоръчват или непрепоръчват--това че един лекар там е казал нещо--нищо не значи. Тук има достатъчно лекари (и добри и лоши), които могат да дадът достатъчно съвети. В крайна сметка ти решаваш ако искаш прави гимнастика ако искаш недей.
П.П. Едно време на всичките са препоръчвали и ч виж какви хора сме пораснали!

# 2
  • София
  • Мнения: 7 182
Е, apv, аз съм от хората които обичат да чуят повече мнения. Тук цитирам Австрия, защото просто имам пресен пример. Спокойно бих цитирала и Нова Гвинея.
 Mr. Green И ако забеляза, питам просто дали имате инфо по въпроса..........

# 3
  • Мнения: 1 273
Е, apv, аз съм от хората които обичат да чуят повече мнения. Тук цитирам Австрия, защото просто имам пресен пример. Спокойно бих цитирала и Нова Гвинея.
 Mr. Green И ако забеляза, питам просто дали имате инфо по въпроса..........

И както забелязваш  съм ти писала каква информация имам аз! Целта на написаното по-горе не е било да се заяждам или нещо такова --никога! Просто не съм такъв човек. Дано не си се обидила, ако е така извинявай Wink
И аз обичам да чувам повече мнения и както ти писах по-горе--колкото деца толкова теории, но в крайна сметка последното решение е наше нали? Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 622
еми ние правим гимнастика- обаче по малко и лекичко, нежно- по принцип има логика да не чекнеш бебчето си, стараейки се да изпълните правилно едикое си упражнение  Confused Може би някакъв среден вариант  newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 1 056
Аз пък се чудя каква ще да е тая гимнастика, дето направо ще разпъне сухожилията на детето?
Гимнастиката за бебета се прави само ако то има желание и му е забавно. Ако се дърпа, не вярвам някоя майка да я прави.
Или както е в нашия случай, аз правех вечер след къпане едновременно и масаж и гимнастика (то е силно казано гимнастика), просто докато масажирам крачето правех и движения с него, съчетани с интересни звуци, Мъри много се кефеше. Ако пък беше вече гладен и не му беше до това, и масаж даже не съм му правила.
Детето само ще ви "каже" дали иска или не.

# 6
  • Мнения: 707
Моята педи не ми е каzвала специално да правим гимнастика или да масажирам, но на дъЩеря ми толкова и харесва, че не ми пука кой, къде и какво препоръчва Wink. Важното е детето да е Щастливо.

# 7
  • Благоевград
  • Мнения: 142
И аз правех гимнастича с бебчето. Grinning Всеки месец питах педито и тя ми показваше упражнения.
Аз имах под ръка и една книга с упражнения по месеци и сравнявах.Почти нямаше разминаване между педито и книгата.
НО, не съм правила всички показани упражнения.Само тези , които харесваха на бебчето. Laughing
Обаче правехме гимнастиката не само след баня, а и през другото време на деня. Колкото пъти се сетех (колкото имах възможност).
Вече сме големи но гимнастиката ни е любима и всеки ден си измисля сама упражнения- направо ме изумява с изобретателността си.
Мисля , че упражненията в малките месеци са спомогнали двигателното развитие на детенцето.
  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 978
Гимнастиката и масажите са много полезни за бебето. Снабдяват мускулатурата с кислород, имат закалителен ефект и не на последно място , разбира се и емоционалния контакт на майката с бебето / ако тя прави гимнастиката/.
Има значение и за правилното физическо и емоциално развитие на бебето.
Все пак като се прави гимнастика не опъваш и разтягаш крачета и ръчички с всички сили, така че няма опасност да разтеглиш сухожилие.

# 9
  • Мнения: 484
Гимнастиката е полезна за бебчетата, наистина подпомага двигателното им развитие.
Ние правим гимнастика, но не вечер след баня, за да не се превъзбужда преди сън бебка. Правим през деня и 5-мес. ми дъщеря много се забавлява. Естествено гимнастиката в никакъв случай не е такава, че да има и най-малка възможност да се преразтегне сухожилие или да се "измъкне" някоя става. Всички упражнения, които правим са с плавни и внимателни движения

# 10
  • Мнения: 2 757
Здравейте мами!
До момента не съм прекалявала с гимнастиката на моята бебка - само раздвижвах вечер след баня.
Но ето че онзи ден нашата педиатърка ни каза, че последните теории са, че гимнастиката за бебета не е препоръчителна, защото мъниците са все пак доста крехки и може да се разтеглят ненужно техните сухожилия.
Като цяло аз съм доста доволна от лекарката. Освен това сестрата на моя съпруг живее в Австрия и има малко дете, та непрекъснато "сверявам часовника" - до момента има пълно съвпадение с мнението на нашата педиатърка. И да - в Австрия също са казали да не се прави гимнастика.
Вие дали имате някаква информация по въпроса?
Аз пък нямам нищо против да чуя как е в Австрия и навсякъде по света. Нищо че съм българка, далеч съм от мисълта, че ние сме дъ бест. Тук в Дания също никой не казва нищо за гимнастика. Масаж - да. Ама пак не му се натъртва колкото в БГ. Изобщо разликите между тукашното и тамошното гледане на дете са огромни - като се почне от задължителното кърмене тук и се стигне до рядкото къпане. Пък и тук хората са си живи като и онези в БГ.  Wink
Въпреки че като знам за каква гимнастика става въпрос, поне тази, която сестра ми ме научи, че я научила нейната лекарка, не мисля, че е вредна - представлява съвсем леко раздвижване без никакво разтягане. Толкова лека, че се чудех какъв изобщо е смисъла от нея. Ама... знам ли....

# 11
  • Мнения: 1 947
  На мен никой не ми е споменавал да правя масажи и гимнастика. Подобни неща се правят от
акушерки-специалисти и се заплаща. Има и курсове за масажи и гимнастика, но педиатърът
няма да седне да ми показва. Аз правя по собствено желание, ако ме примързи - не правя. Simple Smile
  Та, съвсем не мисля, че са вредни тези неща - с мярка и внимание могат да бъдат много приятни
за малките бебета. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 887
Това наистина е нещо ново.По съвет на нашата педиатърка аз съм правила и масаж,и гимнастика.Чак пък да навреди на бебето,не ми се вярва.Все пак мисля,че всички много внимаваме,когато става въпрос за нашите деца. Grinning

# 13
  • Мнения: 1 467
Казвам и аз нещо, което съм чула тук - препоръчват лека гимнастика, дори организират курсове за майките и бебетата след раждането.

# 14
  • Мнения: 4 392
Нашият педиатър ми беше казал, че гимнастиката и масажът на бебето се правят до навършване на 2-годишна възраст на детето. Правех редовно вечер след баня задължително масаж, докато малката не започна много да шава..
 В един момент беше невъзможно да си помисля за масажи и гимнастики. Едва успявах да и сложа памперса. hahaha

Общи условия

Активация на акаунт