Пълноценно хранене и здравословни техники да готвене

  • 17 254
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 125

 - По време на варене мазнините на месото и рибата трябва да се обират тъй като се разлагат на триглицерини, а те влошават вкуса.

 - Загубата на хранителни вещества е минимална ако плодовете/зеленчуците се варят цели. Например в сварени небелени картофи се запазват 75% от витамините, в пържени – 35%, варени, обелени и нарязани – 20%.

 - От задушените моркови вит.А преминава в мазнината.



Това за обирането на мазнините е излишно да се спазва. Разбира се е препоръчително да се избират нетлъсти меса, но по други причини.

Примерът с варените картофи важи само и единствено за съдържащия се в тях вит. С. Картофите по принцип са добър източник на вит. РР (никотинамид), който не се променя като количество, независимо от обработката. Същото важи и за други витамини от група В.

Да, при задушаване на морковите в мазнина каротините се разтварят в нея - изводът е, че е препоръчително именно приготвянето с мазнина, като тя не се отстранява - по този начин каротините се усвояват в много по-голяма степен в сравнение със салатата от моркови, разликата е в стотици пъти.

Цитат
Соковете в сравнение с плода са - твърде киселинни, твърде голяма концентрация на захар, липсват фибрите от плодовете, а за деца до 1 г. са си направо вредни - за сметка на приема на мляко и друга по-ценна храна са.

Соковете не са по-кисели от плодовете, съдържащите се плодови киселини са полезни, кисел вкус придават и полимерите на глюкуроновата киселина (пектини), които са разтворими и много полезни. Концентрацията на захари не е твърде голяма, това не е причина да се избягват соковете. Вярно е обаче че някои витамини значително намаляват (вит. С), както и че соковете не съдържат целулоза, за разлика от целите плодове.

- След 4-тата година на детето, започва нов етап в развитието. Намалява относителната потребност от калории и животински белтъчини и се увеличава от растителни мазнини и белтъчини, както и въглехидратите.

Това не е вярно, българските "специалисти" просто заимстват от Руската школа високите количества белтъчини във възрастта до 3 години, което не е особено полезно и не е практика в държавите на ЕС, в препоръките на СЗО и отвъд океана.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 668
Цитат
Соковете не са по-кисели от плодовете, съдържащите се плодови киселини са полезни, кисел вкус придават и полимерите на глюкуроновата киселина (пектини), които са разтворими и много полезни. Концентрацията на захари не е твърде голяма, това не е причина да се избягват соковете. Вярно е обаче че някои витамини значително намаляват (вит. С), както и че соковете не съдържат целулоза, за разлика от целите плодове.
Соковете не са по-кисели и с по-висока концентрация на захар само ако изпиеш сок от един плод - но колко плодове са необходими за 1 чаша от 150 мл. сок - по мои сметки поне 2-3 плода, може и повече в зависимост от плода. Обикновено едно малко дете /понеже говорим основно за малки деца в този форум и тази тема най-вече засяга тяхното хранене/ не изяжда толкова плодове накуп с тази скорост, с която ще изпие 1 сок. И в този смисъл детето ще получи нещо доста киселинно и твърде сладко, и то без полезните фибри, че и с поизчезнали витамини. Wink

# 47
  • Мнения: 1 125
  chef Соковете, изстискани от плодове, са полезни. И би трябвало да се предлагат, без никакви притеснения. В много случаи е за предпочитане въпросната чаша сок вместо чаша вода или още по-лошо - някакви "сокчета" в кутийки, чашки и подобни.

Давам пример - при тегло около долната граница на нормата е по-добре плодов сок вместо вода.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 668
Уф, сокчета от кутия пък никой не пие в семейството ми, още по-малко съм мислела да предлагам на детето си. Всъщност вкъщи пием вода и чай - нищо друго.
А иначе съм съгласна, че соковете са полезни /но не по-рано от 1 г. на детето/, но ако трябва да се избира между сок и плод - бих дала плод поради изброените по-горе причини. От дъжд на вятър давам прясно-изцеден сок, но интересното е, че детето ми явно по навик предпочита плодовете пред него. Simple Smile
И още нещо се сетих - познавам дете, чийто хранителни проблеми в момента са причинени от прекалено много сокове в ранна възраст - детето е изключително злоядо и на 2-3 години се изхранваше предимно със сокове - почти не ядеше твърда храна и навсякъде си носеше шишето със сок. Уж прясно изцеден, ама се сещай след 1-2 часа какво е имало в него като витамини. Наложи се лекар да посъветва майката да преустанови даването на сокове заради нарушения хранителен интерес и получени няколко кариеса - на възраст 4 години. Определено има подобрение оттогава. Разбира се, това е вече патология и е различно от нормалния прием на сокове. На мен обаче ми създаде доста негативна реакция към соковете, и така и не предлагам на детето си такива често.

Последна редакция: чт, 25 мар 2010, 10:26 от Olive

# 49
  • На небето
  • Мнения: 5 530
  chef Соковете, изстискани от плодове, са полезни. И би трябвало да се предлагат, без никакви притеснения. В много случаи е за предпочитане въпросната чаша сок вместо чаша вода или още по-лошо - някакви "сокчета" в кутийки, чашки и подобни.

Давам пример - при тегло около долната граница на нормата е по-добре плодов сок вместо вода.

Аз не съм много съгласна, според много лекари, водата е незаменима, и не би трябвало да се замества с друго. Не може дори да я замениш с чая. Преди време бях на семинар, и там водещите лекари препоръчваха, водата да се замества с нищо друго.

# 50
  • София
  • Мнения: 6 250
и аз не мога да се съглася с твърдението, че чаша фреш е по-добре от чаша вода! Naughty

с моя баща често спорим напоследък по темата за сока. но все повече попадам на материали в полза на целия плод. Wink

лошото е, че всичките сокове в кутии и бутилки в магазина са много шарени и привлекателни за децата. Rolling Eyes но големият вече разбира и схвана като му обясних, че на сока в тези кутии са му 'избягали' витамините. Wink затова пък пият много мляко. Simple Smile

# 51
  • USA
  • Мнения: 675
Благодаря за полезната темичка  bouquet! Ще следя с интерес Grinning!

# 52
  • Мнения: 1

ЗДРАВЕЙТЕ! Аз съм нова във форума затова ще Ви помоля за помощ имам детенце на вече 1 годинка и вече 3 месеца записах я в една детска кухня , но постоянно храната беше студена имаше пилешка супа,която нямаше пиле и т.н. и днес си всех от една нова частна детска кухня казва се Българче и на Анди много и хареса , очуди ме и това , че работи и в събота даже и аз пробвах малко признавам си беше супер ! Чудя се дали да си направя абонамент защото все пак са нови отворили са миналата седмица и не знам какво да правя Simple Smile

# 53
  • Мнения: 25
Правилното хранене трябва да позволява на децата не само да попълват запаса си от енергия, но и да растат и да се развиват интензивно.

Старая се да храня детето си така, че да му осигуря здрав апетит и правилен растеж и развитие.

Особено трудно е съставянето на хранителен режим за деца, които започват да учат, моето е такова ....Simple Smile
На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?

# 54
  • Мнения: 75
Айде стига бе, и тука ли плъзна??

# 55
  • София
  • Мнения: 6 668
...На българския пазар вече се появиха и т.нар. "функционални храни" за деца. Пише, че са с добавени полезни или отнети вредни съставки. магазините вече откривам колбаси за деца с моркови, пуешко филе за деца и други подобни, с които правя сандвичи на детето ми.

Как помагате вие на детето си да бъде здраво и да се развива правилно и какви са вашите впечатления от тези храни?
Като не го храня с колбаси, било то за деца или не. Аз и баща му също не ядем такива. Grinning
Моля, да не ни спамите темата.

Последна редакция: пн, 07 мар 2011, 11:02 от Olive

# 56
  • Мнения: 54
Благодаря за полезните съвети и хубавата тема   Simple Smile
Това, което ме вълнува в последно време е колко и какво мляко да давам на детето си (1 година и 4 месеца). Споделете, моля, вие какво предпочитате да давате и в какъв вид? Благодаря   bouquet

# 57
  • Мнения: 249
здравей mirence Simple Smile
Аз купвам прясно мляко и подквасвам ,децата го обичат и предпочитам аз да правя млякото,не да купвам ,но всеки сам решава

# 58
  • Мнения: 43
Здравейте!Много хубава тема!  Hug и полезна..най-вече! Заради здравословния проблем на синът ми ,взех да се интересувам от комбинац. на храните,приготвянето им и всичко ,което засяга правилното приемане било то на вода,сок,мляко,плодове и т.н.Ходихме при известен хомеопат-д-р А. Михайлов.От него научих ,че за възраст. хора -без закуска.Може вода,кафе ,чай,плодове/дори е препоръчително сутрин на гладно един фреш/,евентуално овесени ядки.Храненето както на деца така и на възраст. да е до 19ч-20ч.
Трябва да не се съчет. въглехидрати/ориз,картофи,качамак,тестени изделия и др./ с киселини/оцет,лимон,домат,туршии и др./.
*Киселото мляко,доматите и плодовете-половин час преди храна и 2 часа след нея
*Прясното мляко - отделно от др. храни ,защото се превръща в извара в стомаха и започват гниене и ферментация.
Лоши комбинации-баница с кисело мляко,пица и спагети с доматено пюре,сърми с кисело зеле,крем карамел,домати и хляб,домати и картофи(гювеч),фасул с домати и т.н.
  Всъщност е много трудно  да се приеме,защото така сме свикнали,пък и ни е вкусно,но ,ако трябва да е полезно,ще се постараем.
Това е ,което исках да споделя аз ..  Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 6 668
А какво казва той за комбинацията - месо-картофи? И въобще за протеини-въглехидрати?

Общи условия

Активация на акаунт