Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 66 отговора
Здравейте!Напуснах работа доброволно на 03.01.2007год.заради ниската заплата и започнах нова на 19.01.2007 год.,но с трудов договор за определен срок до 19.10.2007г.като срокът за изпитване по чл.70 ал.1 от КТ се определя до 19.07.2007год. . Февруари месец разбрах ,че съм бременна вече знам че могат по всяко време да го прекратят.Въпросът ми е ако остана и не ме съкратят на една или две години майченство имам право или ако ми прекратят договора какъв е срока на платено майченство?Благодаря ви предварително!!
Цитирай


Мнения: 4 427
Договорът ви ще бъде прекратен с изтичане на срока му. Ако към този момент сте в болничен за бременност и раждане, ще продължите да получавате обезщтение до изтичане на 315-те дни. След това обаче имате два избора: единият е да намерите друг работодател, който да ви назначи на работа, за да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2 години, а вторият е да получавате помощи в размер на 100 лева до навършване на 1 година на детето, като тези помощи се отпускат само ако дохода на член от семейството е до 200 лева.
Ако ви прекратят договора преди да излезете в болничен за бременност и раждане, тогава обезщетение за бременност и раждане няма да ви се изплаща, ако не намерите друг работодател, който да ви назначи на работа. Ако към момента на излизане в болничен не работите, нямате право и на обезщетения.
Цитирай


Мнения: 40
Ако може да посъветвате и мен!
Аз съм учителка и бях назначена на постоянен трудов договор първата гогина, но на следващата година моя колежка излезе в майчинство и директора ми каза че трвбва да съкрати някой защото нямало часове. Накара ме да си напиша молба да замествам излязлата колежка в майчинство и аз така и направих т.е от постоянно място станах по заместване до завръщане на титуляра, на колежката. По това време и аз бях бременна на 1 месец ( тогава не си знаех правата че бременните не могат да ги съкращават) сега съм в майчинство.Колежката която замествам има други планове и няма да се връща в училището, та въпросът ми е след като нейното майчинство изтече на 07.09 2007г.
аз все още ще съм по майчинство трябва ли да ме назначи на мястото на напусналата колежка нали замествам нея?
Благодаря ви   bouquet  bouquet  bouquet
Цитирай

Горно нанадолнище

Мнения: 2 005
Мисля,че той трябва да обяви мястото като свободно,и съответно на теб ти се прекратява договора NaughtyЕдинствения начин е да се уговориш с него и да почнеш работа ,която ще бъди пак по заместване,но ако има кой да ти гледа детето. newsm78В противен случай оставаш без майчинство.А,ако започнеш работа ще ти изплащат и 50% от майчинството.Моят съвет е да се консултираш със специалист все пак в тая област,но мисля че е така,защото моето положение е същото ooooh!Незнам да ли след като ти прекрати договора имаш право да получаваш от борсата по труда newsm78Успех,мила и действай по въпроса,защото знам какво е да остане човек днешно време без работа.Той направо те е изиграл #Cussing out
Цитирай


Мнения: 40
Благодавя ти за бързия отговор.
Направо ми се доплака, аз си мислех, че независимо че замествам щом съм по майчинство няма право да ме пипа не ни ли пази закона, незнам ще питам една позната която работи също в училище.  bouquet
Цитирай


Мнения: 4 427
Не, работодателя не е длъжен да ви назначи на мястото на напусналата колежка.
Срочният трудов договор преминава в безсрочен само при две условия : Първо, мястото да е свободно и второ 5 дни след изтичане на срока на договора ви, вие да продължите да заемате това място, без работодателя да е възразил писмено. Първото условие ще се изпълни с напускането на колежката ви, но второто няма как да се изпълни, щом сте в майчинство. Говорим за това вие реално да отработвате дни. Дните в отпуск не са отработени дни.
Работодаетля ви е свободен да си направо конкурс за заемане на длъжността. Може да назначи и вас, но не е длъжен. Освен това, ако назначи вас, после ще трябва да търси кого да назначи по заместване, докато вие се върнете на работа.
  
Цитирай


Мнения: 4 427
Благодавя ти за бързия отговор.
Направо ми се доплака, аз си мислех, че независимо че замествам щом съм по майчинство няма право да ме пипа не ни ли пази закона, незнам ще питам една позната която работи също в училище.  bouquet

Законът наистина предвижда закрила при уволнение. Във вашия случай не става дума за уволнение, а за изтичане на срок на договор. Няма закон, който да може да ви защити от изтичането на даден срок. Не ползвате защита в случая.
Цитирай


Мнения: 40
Благодаря ви, майчета!
Значи всичко зависи от директора, но аз сама съм си виновна като не си знаех правата когато трябваше!
  bouquet  bouquet  bouquet
Цитирай


Мнения: 2 646
Извинявам се за тъпия въпрос Embarassed, но изобщо не съм наясно: Какво се плаща в момента по време на майчинството и от кого? Колко идва от бившия работодател и колко от държавата, колко време се получава?

Мерси много!
Цитирай


Мнения: 4 427
Извинявам се за тъпия въпрос Embarassed, но изобщо не съм наясно: Какво се плаща в момента по време на майчинството и от кого? Колко идва от бившия работодател и колко от държавата, колко време се получава?

Мерси много!

Всичко идва от държавата, а дали ще се изплаща от НОИ директно или чрез работодателя, зависи от това кога е започнало въпросното майчинство.
Цитирай


Мнения: 2 646

Всичко идва от държавата, а дали ще се изплаща от НОИ директно или чрез работодателя, зависи от това кога е започнало въпросното майчинство.

Zina, не разбирам съвсем. Това означава ли, че работодателят ми ще трябва да бръкне в собствения си джоб, за да ми плаща майчинство?
Питам, защото ако си сменя работата и веднага след това забременея, може да се окаже, че работодателят няма да ми продължи изпитателния договор, за да не плаща майчинство, ако е негов собствен разход, а не от държавата.

Можеш ли да ми посочиш и сумите, които се изплащат?
Детските колко са?
Цитирай


Мнения: 4 427

Всичко идва от държавата, а дали ще се изплаща от НОИ директно или чрез работодателя, зависи от това кога е започнало въпросното майчинство.

Zina, не разбирам съвсем. Това означава ли, че работодателят ми ще трябва да бръкне в собствения си джоб, за да ми плаща майчинство?
Питам, защото ако си сменя работата и веднага след това забременея, може да се окаже, че работодателят няма да ми продължи изпитателния договор, за да не плаща майчинство, ако е негов собствен разход, а не от държавата.

Можеш ли да ми посочиш и сумите, които се изплащат?
Детските колко са?

Вие " Всичко идва от държавата " как го разбирате? Писала съм, че болничния може да се изплаща чрез работодателя. Никъде не съм писала за сметка на работодателя.

А иначе, ако забременеете, работодателя пак може да не желае да ви продължи договора. Това, че болничните не са за негова сметка е най-малкия проблем. За работодателите по-големите проблеми са първо, че ще отсъствате много дълго ( ако ползвате всичките си отпуски, може да ви няма 2,5 години ), а той е длъжен да ви пази мястото. И не само това, ами като се върнете на работа се ползвате със защита при уволнение. Това са основните проблеми на работодателя.

В какъв смисъл да ви посоча сумите, които се изплащат? Обезщетението се формира на база осигурителния ви доход. Ако не знам какъв ви е дохода, как да ви посоча сумите, които ще получавате?

Помощите за отглеждане на дете са в размер на 18 или 20 лева ( в зависимост от това кое по ред е детето ) и се изплащат само ако дохода на член от семейството е до 200 лева.
 
Цитирай


Мнения: 40
Zina St и ivalina 73- майчета, понеже вие ми отговорихте имам още един въпрос към вас по моя случай.
Ако след напускане на колежката която замествам дректорът не ме преназначи мога ли от друго място да си получавам майчинството- от Бюрото по труда или от Социални грижи?
Става въпрос за 7 месеца - от септември до април, т.е. на 21.04.2007 детето ми ще направи 2 годинки.
Имам стаж без прекъсване близо 5 години.
А как стои въпроса с платената отпуска- предполагам че поне от това не могат да ме лишат и че когато напусна училището ще трябва да ми я изплатят на куп?
Благодаря Ви много!!!  bouquet  bouquet  bouquet
Цитирай


Мнения: 4 427
Zina St и ivalina 73- майчета, понеже вие ми отговорихте имам още един въпрос към вас по моя случай.
Ако след напускане на колежката която замествам дректорът не ме преназначи мога ли от друго място да си получавам майчинството- от Бюрото по труда или от Социални грижи?
Става въпрос за 7 месеца - от септември до април, т.е. на 21.04.2007 детето ми ще направи 2 годинки.
Имам стаж без прекъсване близо 5 години.
А как стои въпроса с платената отпуска- предполагам че поне от това не могат да ме лишат и че когато напусна училището ще трябва да ми я изплатят на куп?
Благодаря Ви много!!!  bouquet  bouquet  bouquet

Отпуск можете да ползвате само, ако е на лице осигуряване. Ако договорът ви бъде прекратен имате право да се запишете в бюро по труда, но обезщетение за отглеждане на дете до 2 години няма да получавате. Единствения вариант е да намерите някой, който фиктивно да ви назначи на трудов договор, докато детето ви стане на 2 години.

Неползваният платен отпуск трябва да ви бъде изплатен при прекратяването на договора. Понеже разбирам, че сте учителка, имайте предвид, че е възможно да ви изплатят само 20-те дни на година, които са задължителни по КТ. Дали ще ви изплатят и допълнителния отпуск, който се полага на учителите, трябва да попитате. Зависи как е уреден този допълнителен отпуск.
Цитирай


Мнения: 40
Zina St благодаря ти! Добре че има хора като теб да помагат с каквото могат! Всичко хубаво ти желая! smile3525
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 66 отговора