Баба Марта отива на гости в ГЕРМАНИЯ - (16)

  • 12 529
  • 276
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 610

       










Голата Истина
    Потребител : nemski               
    Парола: 777777




КАРТАТА !



 Старите теми :

Мами в Германия
Мами в Германия 2
Мами в Германия 3

Мами в Германия 4
Дас Фюнфте дойче тема
Дас ЗЕКСТЕ дойче ТЕМА

Дас Зийбте дойче Вайнахтстема 
Ахтунг- Ахтес Дойчес тема! 
Дяволски интересна – Нойнтес Дойчес Тема 

10та Биографична тема на немските мами
В Германия нашите мъничета скоро ще се радват на кокичета 11 
На  любимия в Германия сърцето си дарихме, но и за детска обич не спестихме (12)

Ich liebe dich, Трифоне или Тринадесета фатална НЕМСКА тема
Die Jecken sind los и в Германия се маскираме
В Германия пихме по Карнавала до последен дъх, сега се жалваме с Въх!Въх!



 Интересни книжки :


И още от пепеляшка :
 Smart Love
 Die emotionale Welt des Kindes
 Pathways to language(на английски, но си заслужава!)
 Was will das Kind mir sagen
 Medienkinder (на разбираем език обяснено за влиянието на ТВ върху малките)
 Die Hebammensprechstunde (за бъдещи мами)
 Das Stillbuch(тя ме научи да кърмя, за разлика от сестрите и акушерките в болницата)
Аптечката:
Панадол бебе, Нурофен бебе, Камомила 9 , Дентинокс, Мукоплант, Лефакс, paracetamol / свещички/ , Osanit за  зъбоникненето, физ. раzтвор Kochsalzlösung , Бепантен мехлем

На гостите в темата казваме:


# 1
  • Мнения: 1 768
Ей,4е хубава мартенска теми4ка.Браво,Риен. Hug
Хайде и да zапо4вате да плетете мартеници,4е баба ви Марта 6е цъфне след някой и друг ден. Peace

# 2
  • Мнения: 260
Струва ми се , че темата ще свърши преди Баба Марта да е дошла.  newsm78
Дотогава , zа да не ви е скучно, може да плетете интриги. (норма няма, коя колкото успее) Joy  hahaha

# 3
  • Мнения: 1 584
Добро утро!
Пак сте писателствали по нощите Crazy

Грами, къде до Салцбург живееш ако не е тайна? Миналата година бяхме на гости на приятели в Берхтесгаден - по-спокойно и красиво местенце не съм виждала. Königsee е много красиво със зелената си вода, от другата му страна в планината има нещо като ферма и ядохме прясно сиренце с бутер милх...МММ лекаа Mr. Green А кравите и теленцата се разхождаха около нас  Simple Smile

За мартеничките - аз вчера получих първите от мама и тати Simple Smile Аз всяка година правя тук и изпращам към България на всички роднини и приятели. Поне 20-тина са и после не си чувтвам ръцете Crazy

# 4
  • Мнения: 3 423
Мацки, мацко,
и ние получихме първите мартеници.
Две от тях - огрооооомни.
Представям си какво ще е в БГ на първи.
Целият град ще е червено-бял.

# 5
  • Мнения: 2 907
Брей девойки, вие вече мартеници плетете, браво  Peace Аз пък от години не съм слагала мартеница, в Бг. нямам никакви роднини, а пък да седна да плета - тц  Simple Smile
Лис, предлагам да се снимаш с мартеничката и да ни дадеш да видим. Иначе не вярвам, да знаеш  Laughing

Днес станах много рано понеже снощи в 21 бях вече заспала. Ах, колко мразя събота. Днес ни чака пазаруване, други покупки, а моят любим ми обеща да отидем на басейн, та горкото дете ще бъде оставено при майка ми, за да не я мъкнем по магазини.

Хубав ден от мен.

# 6
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Началото на обичая се свързва с легенда-"Провъзгласен за хан на славяно-българите, Исперих получава на 1 март по лястовица  от сестра си в бащините Кубратови палати в Русия поздрав-китка, завързана с бял и червен копринен конец. Така хан Исперих пръв въвежда пролетния поздрав с мартеница и затова тя се среща само у българите".
Традиционната мартеница се прави от червен и бял вълнен конец. те се усукват поотделно наляво, след което двата конеца се свързват и отново се усукват - този път надясно.Носенето на мартеницата има магическа сила. Тя се възприема като амулет, който трябва да прогони злото и да привлече доброто   В мартеницата е скрит и друг магически смисъл - да предизвика нов живот. Не случайно тя се изработва като се увиват в едно бял и червен конец. В българската символика червеният цвят се свързва с мъжкото начало, а белият - с женското. Тяхното свързване в едно означава зараждане на нов живот. Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче. 
Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата. 

/Хан Аспарух и хан Исперих са едно и също лице , но името Исперих идва от славяните. Те са го наричали така!/

Разпространен е и гадателският обичай за избиране на ден. От 1 до 22 март всеки си намисля един определен ден от този период и по него съди каква ще е годината - ако е слънчев, ще е успешна, ако вали и времето е лошо - ще има трудности.
 

Последна редакция: сб, 24 фев 2007, 10:33 от Шехи

# 7
  • Мнения: 3 423
Мистик, не бягай, след малко мартеницата

# 8
  • Мнения: 1 636
6ехи,аz както българите реагират при 1 виц сега да кажа,неЩо друго бях чувала.Някаква лястовиzа мисля бе6е zанесля някъде писмо,което е било на бял лист хартия и има6е и кръв,та zа това бякло и червено,но съм zабравила какво точно бе6е  newsm78 6ехи,нали раzбра,че не искам да се zаяждам,да не го иzтълкува6 гре6но.Но е интересно да чуем раzличните версии.
Ние мартениzи имаме от предни години,нови си седят,че деzата все ги дърпат и не раzре6ават да им ги оставя.
Един ден бях на лекър тук и в праксиса има6е дърво със саксия,на което има6е окачена мартениzа.Мислех си,че е от БГ жената,но някой бил я подарил като украса zа дървото и не zнаела zа тоzи обичай.

# 9
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Има много легенди Чиколина!  Hug
Разбира се , че през вековете са обогатявани и допълвани.
Но най важното е,  че този обичай датира от 680 та година.
Не сме лукови глави...и немците трябва да го знаят!

Те тогава са имали френкешесрайх...Първия немски крал е Хенрих 917г

# 10
  • Мнения: 3 423
Айде, малко форфройде, мацки и мацковци.
Хинтергрундът е специален поздрав за Мистик.

# 11
  • Мнения: 3 423
Шехи, ама ти верно си отскоро тука,
но ще видиш, че и немците има кисело
мляко, имат и сирене, имат и планини даже.
Българите сме много надъхано племе.
От нас по-големи пичове няма. Няма и да има.
Да, ама не. Ако, Шехи, в БГ си учила, че
Другарят Г. Димитров в затвора е научил
немския, разходи се из Шарлотенбург.
Там има една уличка, на уличката къщичка,
на къщичката вратичка, а до вратичката табелка:
"Тук живя от 1931 до 1933 видният син на БГ
Др. Георги Димитров" или нещо от тоя род.
Та в затвора човекът просто е имал време да си
попреговори датива и акузатива, както и валентността
на глаголите. Но Грундкурса го е изкарал, потопен в среда.
В Шарлотенбург, забележи, не в Марцан.
А мартеници имат и в Румъния. Всъщност това исках да кажа.

# 12
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
И не само в Румъния...и в Македония...но е заимствано от нас. Пренесен от българи.
Че съм пристрастна ..така е..Но се интересувам и от немските обичаи тук, ако си забелязала.Винаги питам ..защо е така..откъде произлиза!
 
А предният постинг е специален поздрав за една мама , дето вчера и беше паднал " гарда"
И като българка се е почуствала унижена от немци.

# 13
  • Мнения: 260

А мартеници имат и в Румъния. Всъщност това исках да кажа.

Пу пу, вzе ми думите от устата, и аz това щях да кажа, че съм виждал и Румънци с мартеници.
maira Във Фрейлассинг сме, на 1 км от Залцбург, но на Немска територия.
Дръпнахте ли си вече филма на БТВ zа началото на Българската Държава, има го в торентите. Малко пресилен ми се струва , след иzгледани 3 серии.
Честит имен ден на всички Тодоровци, Тодорки, Теодори и т.н.   bouquet
И аz приемам поzдравления zа Теодора.  Laughing

Последна редакция: сб, 24 фев 2007, 12:11 от grami

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 082
А тъкмо щях да питам Пижо червен или бял е, че правя за яслата и по картинките из нета видях и двата варианта.

Мамунка, ми прати бе, аз идея нямам фръцлата сега с какво "софтваре" е направила нейния сайт, както казах, моя не го приемат, за разлика от бетройера Confused
Сега в 12ч имаме среща, та ще видим какво ще излезе от цялото.

Шехи, това за мен ли беше Wink то накрая или ще падне гарда или ще вдигна ръце и да се оправят сами, като не приемат и предават Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт