Към майките на големи кърмачета ..за храненето???

  • 561
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 346
Здравейте, напоследък много се тормозя относно храненето на дъщеря ми т.е всичко което се яде с лъжица трябва да е пасирано, по-едрите частички като ориз или кус -кус не се дъвче а направо се гълта. А може да дъвче , защото гризе плодове и зеленчуци, яде хляб солети  и се вижда че си дъвче и то доста добре.

Все по- често си задавам въпроса греша ли някъде ,кога ще прояде нормална храна,?

Споделете вашия опит..
Предварително благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 1 056
Хе-хе, явно имате някое-друго зъбче (щом гризе плодове), но то не може да сдъвче кус-куса (той е достатъчно хлъзгав и   влиза без дъвчене).
Ние имаме само едно зъбче все още (и то е отгоре) и при нас всичко се пасира, а яде вече на детска кухня от Нова година насам...
Малки сте още, бе, започни да се притесняващ чак като му се напълни устата със зъби (значи чак към 1,5 - 2 годинки) и отказва да дъвче.
Това е бебе - бебетата сучат мляко, нямат нужда да могат да дъвчат.
Ти още малко ще искаш и пържоли да заръфа, споко, има много време докато му дойде времето за истинско дъвчене.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Все още пасирам храната. И мойто като му давам пюре и има вътре нещо твърдичко го плюе. Като гледам много се малки още за дъвчене. Просто бебетата са свикнали само да гълтат /млякото/ без да дъвчат. А това със солети и плодове го прави за да си чеши венците. Не се притеснявай, ще свикне. Всяко нещо с времето си Peace

# 3
  • Мнения: 988
И мойто като му давам пюре и има вътре нещо твърдичко го плюе.

В интерес на истината, не е нужно да имат много зъби за да дъвчат, и без зъби може.

Аз досега имам спомен как се давех ако имам едро парче в супата, това до пет-шест години... Да си се настроил да лапнеш юре и да намериш бучка вътре си е отврат, ако не беше така, щяхме да обожаваме грашки в сосовете нали  Simple Smile А пък с бисквитки и т.н. май никой няма проблеми... Според мен цялата идея с преходната консистенция на храната (пюре с парченца) е погрешна.

Моята също се давеше като има парченца в пюрето. Преди две седмици зарязах всякакви педиатърски измислици за привикване към все по-едра храна със слагане на оризчета и т.н.  в пюрето, т.е. прескочихме преходните консистенции и и предложих директно ... съвсем едра храна  Grinning и то от моята чиния, демек откраднахме си идея от педагогическото захранване. Не я карах нищо да яде, само и показвах аз как ям до нея на пода. За две седмици вече яде всякакви консистенции - ориз със спанак ненамачкан, месото накълцано, граха леко смачкан, задушените зеленчуци целиси ги ръфа - при това не се дави и в изпражненията няма цели парченца. Има само два долни резеца.

Става, обаче като не гониш количество и естествено не е нужно да ръфа пържолки  Simple Smile но става.

# 4
  • Мнения: 535
Виждам,че детенцето ти вече не е бебе и може би именно това те тормози- че другите деца ръфат и родителите не си играят много с храната им, а ти продължаваш да пасираш всичко. Причините за това поведение може да са много... Ето няколко: болки във венците от предстоящи зъбки, поради което отказва да яде и дъвче твърда храна; липса на повечко зъби, с които да си отхапе или сдъвче храната или просто дразнение от появата на нещо по- едричко в ПЮРЕТО й, а не в храната й по принцип. Моят съвет е да й нарежеш банан или киви на парченца и я да оставиш да опита сама. Дай й шанс да открие способностите си да се храни сама. Това ще я окуражи да използва всички средства(в това число и зъбките си) за да се справи с предизвикателството. Ако пък си хапва и самичка различни неща, но само с лъжичката имате проблем, няма смисъл да я насилваш. Можеш да направиш и друго- когато сте на масата и дай виличка- нека тя си хапва по- големите и твърди парченца от супичката(яхнийката), а ти й давай само соса, който предполагам ще е по- редичък и хомогенен. Изобщо, въведи я в собственото й хранене, дай й шанс и тя да участва и ще се изненадаш колко много може и да дъвче и да хапва. Успех!

# 5
  • Мнения: 146
Дай и време, малка е още. Щом не повръща частиците, а ги гълта значи всичко е наред. Ще дъвче, когато има с какво  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 9 481
Stansi е права Peace,
моят син /на 1г и 2мес./ е същият като дъщеря ти. Но смених тактиката-давам му сам да се храни и така се получава номера Mr. Green
А после какво е след него...ама това е друга тема ooooh!

# 7
  • София
  • Мнения: 1 056
Оооо, Гери, мен какво ми се видя, че детенцето на 6 месеца...извинявам се за недоглеждането!
Но пак е рано за притеснения, ще се научи, няма страшно, никой не е останал ненаучен!

# 8
  • Мнения: 1 883
До 1г. и 8 месеца всичко се пасираше.Бях се изплашила,че цял живот ще е така.След това ни пораснаха кътници и изведнъж прояде всичко.Сандвичи, разни манджички, все неща които трябва да се дъвчат.То като се замислиш, ако и ти нямаш зъби как ще дъвчеш Mr. Green
Споко, всичко ще си дойде на място Peace

# 9
  • Мнения: 346
Благодаря Ви за мненията:)

Общи условия

Активация на акаунт