Защо е толкова трудно?

  • 1 587
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Като е толкова естествено защо по дяволите е толкова трудно? CloseЗа кърменето говоря. Или ще са запушени канали, или разранени зърна, прекалено много кърма, недостатъчно кърма, зор с правилното засукване, зор с колики и оригване(моят напоследък като суче 5 минути се оригва като че е изпил литър кола) и още хиляди неща. Защо няма едно дете детода си е засукало като се е родило и всичко да си е тръгнало ок? Уж си е природа, ама не . Кърмата ще се нагласи по нуждите на детето , ако кърмиш на поискване, ама всъщност я по-добре го буди на 2часа. И за още по-сигурно го кърми по 3-4 пъти нощем. На моменти ми идва да се откажа. След като минах през почти всички възможни проблеми свързани с кърменето първия път , си мислех ,че сега когато съм чела и грешила, всичко ще е ок.Да , ама не. Все си мисля ,че когато нещо ти е заложено от природата трябва да става лесно- едва ли в примитивните племена си будят бебетата , за да сучат по-често ,че да не им намалее кърмата. И понеже много често срещам изказвания от рода на:"Бабите ни са раждали на полето  и са продължавали да жънат" се питам -дали са се съобразявали какво ядат, за да нямат бебетата колики?Дали са си почивали преди всяко кърмене? Или са си взимали топъл душ? Дали са ходели да будят бебето , за да го кърмят?Дали са чели за техниките за правилно поставяне на бебето на гърда и различните пози?Дали са се цедили? И все пак са успявали.Защо по дяволите аз не мога Cry

# 1
  • Мнения: 1 328
И аз това се чудя понякога.. ама си заслужава, така че  Peace! И аз през що неща преминах.. ама няма да се откажа. Пък докато може - дотогава. Ще изтърпим още някоя друга кърмаческа стачка, криза... Praynig

# 2
  • София
  • Мнения: 4 381
Защото кърменето отдавна се е превърнало в неестествено  Simple Smile
ПРез целия си живот до сега колко кърмещи жени си виждала? Аз само 2 - една съседка, когато бях малка и сестра ми 2 години преди да родя. От къде тогава да знам как протича едно кърмене, какво е естественото поведение на кърмачето? Няма наблизо опитна кърмачка, която да ми покаже някои тънкости, защото на времето точно така се е предавало от поколение на поколение тези знания, също както и умението да стъкмиш огън, да сготвиш от нищо нещо, да тъчеш, да плетеш, да шишеш, да обработваш кожи, да отглеждаш животни и зелнчуци. Всичко това са знания и умения, които се предават и научават чрез подражание. В наши дни за съжаление уменията и знанията за кърменето са прекъснати. Някои майки имат късмет да попаднат на правилно инфо, други - на необходимата подкрепа.
Също така майката е била неотлъчно до детето си 40 дни (от там и мита за не излизането на бебето 40 дни), но е имало кой да гледа другите деца и да помага в домакинстването, защото са живеели няколко поколения заедно. Тези първи дни са най-трудните и изморителни. През това време се случват няколко скока в растежа, т.е. бебето иска да суче почти постоянно; установява се лактацията, т.е. тези дни са много важни за оцеляването на детето. Съмнявам се през тези дни майката непрекъснато да е била в леглото. Сигурно е продължавала да върши някаква част от домакинската работа, а бебето в цедилката и да суче колкото иска. За това се е получавало и толкова естествено  Mr. Green

# 3
  • Мнения: X
Fighty, мила как те разбирам  Hug

Същите тези мисли са ми минали през глават хиляди пъти. Добре, че бебка скоро става на шест месеца и мога да отдъхна, че поне минимума съм дала от себе си.

Според мен е толкова трудно, защото наистина никой нищо не ти обяснява, нито в болницата като родиш, нито у дома. Кърменето не беше "на мода" дълги години и майчетата просто не знаем как се прави. А според мен това си е умение, а не инстинкт. И като всяко умение си има тънкости. Мен не ме подмина нито една трудност и проблем на кърменето (само рагадите ми бяха по-леки но ги имаше). И сама, с много четене, но и с много лутане съм ги решавала. Честно казано, за мен кърменето не е страст и удоволствие, а е много изстрадано и постигнато с много инат.

Не знам какво друго да ти кажа, момичетата са го казали преди мен. При нас просто няма приемственост и всичко откриваме сами. Дано обаче не се откажеш да кърмиш. Аз въпреки всичко мисля, че си заслужава. Само като видя бебка как сладко си суче и се облизва след всяко ядене и душата ми се топи.

# 4
  • Мнения: 104
Честно казано трудно ми беше първия месец.Радвам се че не се отказах,защото като си представя ако трябваше да стерилизирам шишета и биберони по 6-7пъти на ден,да преварявам вода и др. нямаше да ми е по-лесно.
  Дано повече майки да кърмят децата си и да не се отказват.

# 5
  • Мнения: 875
за успокоение на тези, които се надяват да кърмят ще кажа, че при мен нещата си протичат напълно естествено и без проблеми. засука два часа след раждането (тогава ми го донесоха), не съм го будила никога, въпреки че в началото доста си поспиваше; не съм се цедяла и не съм имала разранени зърна или запушени каналчета. изчетох библиотеката и просто знаех, че това е най-естественото нещо и няма как да не се получи.
съгласна съм обаче с viv4o, че ни липсва обкръжението и подкрепата на други кърмещи майчета около нас.

# 6
  • Мнения: 453
Аз също преминах през всички тези "мъки". Не знаех почти нищо за кърменето, освен, че искам да кърмя. Веднах след като ми слезе кърмата в родилното ми казаха да цедя и аз го правих нон- стоп, за да съм "добра майка" и това беше най- голямата ми грешка. После бебо се давеше и повръщвах да цедя). Рагадите бяха дълбоки, с кръв и болезнени... Накрая ми писна и престанах с цеденето постепенно, кърмата се регулира и все още се кърмим.
Наистина, ако имах подкрепета на околните (и бях чела повече във форумите тогава) щеше да е по- лесно, но за второто просто ще съм по- спокойна!

Успех и споко- всичко е по- лесно, отколкото изглежда!

# 7
  • на Север
  • Мнения: 503
Знам за какво говориш Grinning
Първият път с каката нямаше кой да ме посъветва и се отказах на първата седмица Tired
Сега обаче имах форума и продължих, от което съм много горда Blush
Защо е толкова трудно ли?!
Ами защото всяко начало е трудно Hug
Още малко търпение и ще дойде лесното Party

# 8
  • Мнения: 1 043
По скоро така сте се настроили , аз имах свръхлактация но бебка ми помагаше / това четох че се дължи на разни мои хормонални проблеми - ама то с тез противозачатъчни и какви ли не глупости днешно време как няма да ги имаме  Rolling Eyes/ разраниха ми се гърдите леко че поради погоре описаната ситуацийка слагах бебка повече и подълго да помага   Heart Eyes , но нито един момент не помня като тежест или трудност - насладих се на всеки един момент гушках радвах се и нацелувах бебока си докато се гушкахме като си цоцка, цеденето ми се е налагало но аз още от самото наало гледах да цедя само в голяма нужда / в началото беше доста често / но никога не съм изцеждала докрай гърдата си - стигах само до 160 мл. и край / а имаше мнооого още  Crazy/  може би и помпата на авент допринесе много - страшно съм доволна и който си я е взел не съжалява / поне с такива впечатления съм досега / .

# 9
  • Мнения: 565
Благодаря момичета.Знам ,че си заслужава. Затова и се старая.С каката като ми намаля кърмата  какво ли не изпих само и само да продължим още малко ooooh! Сега с малкия като направим някое хубаво кърмене просто умирам от кеф.А иначе не е до нагласа -повярвайте ми .Аз искам да кърмя и да обичам кърменето. Но krissie, ти казваш че и бебка ти е помагала. Аз също имах свръхлактация първия път , но бебка не ми помагаше грам.Не можех да я събудя на по малко от3.5 часа. И помпата на Авент ми беше пръв приятел, но въпреки това изкарах една седмица с 40 градуса температура от запушени канали.
Но , хей, не искам постинга ми да повлиява на бъдещите мамчета, които искат да кърмят- колкото и да е трудно на моменти- вярвам ,че си заслужава.  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 194
Защо няма едно дете детода си е засукало като се е родило и всичко да си е тръгнало ок? Уж си е природа, ама не .  

Има. Моето второто GrinningВярно, че бях прочела това-онова по време на първото кърмене, но въобще не се е и замислях как го поставям, как засуква, не съм се цедила, нито съм имала запушени канали, нито той е имал колики. Наистина малкия също има заслуга-суче като едновремешните бебета, няма нужда от теория.

Успех, Файти! Дано скоро ви отминат трудностите Hug

# 11
  • Мнения: 3 092
С малко залитания в началото и грешки от моя страна , с много лутане и четене и ...се получи.
Не е било така трудно - просто няма откъде да видиш , да научиш и да ти се покаже.С чиста съвест мога да кажа че бебка всичко направи сама.Никога не съм имала рагади , хиперлактация и не съм я будила нощем.Просто се оставях тя да реши кога и по колко да суче.Забравих да се съобразявам със себе си и се отдадох на детето си.И нямах проблем.
Вярно за няколко дни ми отказа да се храни от едната гърда ,после пък повече от два месеца висеше по циците през час , час и половина , сега пък се събужда по сто пъти нощем... Grinning е всичко ще мине , ще стане голяма и ...после ще ми липсва , но това е разговор за друга тема  Wink

# 12
  • Мнения: 582
Защо няма едно дете детода си е засукало като се е родило и всичко да си е тръгнало ок?

Има-моето  Grinning

Родих секцио и не знаех абсолютно нищо за кърменето. Само знаех, че аз съм кърмена дълго и друг вариант не съществува.
Видях бебка на 3 или 4 ден (не си спомням), тя си засука, та до ден днешен  Heart Eyes Не съм имала абсолютно никакви проблеми, с изключение на известни угризения в началото дали не е гладно бебето.
Изключително ми е приятно от самото начало и се наслаждавам изцяло!!!

# 13
  • Мнения: 137
Fighty, мила как те разбирам  Hug

Същите тези мисли са ми минали през глават хиляди пъти. Добре, че бебка скоро става на шест месеца и мога да отдъхна, че поне минимума съм дала от себе си.

Според мен е толкова трудно, защото наистина никой нищо не ти обяснява, нито в болницата като родиш, нито у дома. Кърменето не беше "на мода" дълги години и майчетата просто не знаем как се прави. А според мен това си е умение, а не инстинкт. И като всяко умение си има тънкости. Мен не ме подмина нито една трудност и проблем на кърменето (само рагадите ми бяха по-леки но ги имаше). И сама, с много четене, но и с много лутане съм ги решавала. Честно казано, за мен кърменето не е страст и удоволствие, а е много изстрадано и постигнато с много инат.

. Аз въпреки всичко мисля, че си заслужава. Само като видя бебка как сладко си суче и се облизва след всяко ядене и душата ми се топи.


венуш, все едно аз съм писала това. едно към едно е и при мен. за съжаление обаче на мен започна да ми намалява кърмата и въпреки моите усилия нещо не се получава та сега се дохранваме. много рев изревах, но и аз в един светъл ден си казах, че съм дала поне минимума на моето патенце, а оттук нататък каквото сабя покаже Grinning
но определено смятам, че си заслужава и въпреки многото безсънни нощи, в които съм се ровила в нета, смятам че няма нищо по-розтопящо от бебче сгушено във мама, подремващо и цокащо от мамината гръд.

а моето бебче изобщо не искаше от гърда да цока и го прилъгах след много рев и безсънни нощи със силиконов протектор

# 14
  • София
  • Мнения: 63

Има-моето  Grinning

Родих секцио и не знаех абсолютно нищо за кърменето. Само знаех, че аз съм кърмена дълго и друг вариант не съществува.
Видях бебка на 3 или 4 ден (не си спомням), тя си засука, та до ден днешен  Heart Eyes Не съм имала абсолютно никакви проблеми, с изключение на известни угризения в началото дали не е гладно бебето.
Изключително ми е приятно от самото начало и се наслаждавам изцяло!!!
И аз така. Само дето аз почти не съм била кърмена и в началото кърменето не беше важно за мене, но пък ми беше толкова приятно, че се оказах пристрастена.

Общи условия

Активация на акаунт