Отговори
# 75
  • Мнения: 3 835
средната класа освен , че е отхвърлила мислите за сметки и изхранване, обличане и тн.
може да: спестява, има недвижим имот ( или го изплаща), семейна кола/коли ( или ги изплащат) и пътува 1-2 пъти годишно.

Точно.

Мммммм........ newsm78

Според тази формулировка, ние сме от средната класа. Но ми се струват доста опростени така нещата, както вече казах, мисля, че е по-сложно. Зависи как се храниш, как се обличаш, къде живееш, къде пътуваш, колко спестяваш и за какво.......................и т.н. Mr. Green

# 76
  • Мнения: 2 013
Явно не разбра на къде бия..
Безмислено е да обяснявам..
Лека нощ!


В изследването се позовават веднъж на доходи от 2003 г. Но, ако си спомняш, точно тогава скочиха цените на недвижмите имоти и се отпушиха банковите кредити. Всъщност кредитите вдигнаха и цените на имотите.
Съгласна съм с теб, че за изминалите 3 г. процентът на хората, които по описаните критерии попадат в средната класа, се е увеличил, но едва ли чак толкова много. А и поради вдигането на най-различни цени, са се увеличили доходите, които причисляват човека към среданата класа.

http://www.mi.government.bg/ind/econ/docs.html?id=139320

Ето линка към самото изследване. Последната редакция на Евгени Дайнов е от 2005 г.

# 77
  • Мнения: 3 835
В интерес на истината, смятам, че средната класа в България, едва сега се оформя. Колкото по-голяма е тя като процент в една държава, толкова по-добър е жизнения стандарт на хората. До съвсем скоро, а може би и сега в някаква степен, ние бяхме разделени, на две класи. Много бедни и много богати. И сред бедните, просто имаше нива на бедност, свръх бедни и по-малко бедни.

# 78
  • Мнения: 1 269
"Средността" на класата се определя според държавата и какъв е стандартът вътре в тая държава. 10 бона на месец за България не са средна класа.
Тази вечер по новините казаха, че заплатите на българските медицински сестри са под 200лв.- От тук до 10 000лв. каква класа е?

# 79
  • Мнения: 6 167
средната класа освен , че е отхвърлила мислите за сметки и изхранване, обличане и тн.
може да: спестява, има недвижим имот ( или го изплаща), семейна кола/коли ( или ги изплащат) и пътува 1-2 пъти годишно.

Точно.

Мммммм........ newsm78

Според тази формулировка, ние сме от средната класа. Но ми се струват доста опростени така нещата, както вече казах, мисля, че е по-сложно. Зависи как се храниш, как се обличаш, къде живееш, къде пътуваш, колко спестяваш и за какво.......................и т.н. Mr. Green


да, зависи, само че тук влизаме в понятието ' стандарт', което е подопера на тази опера.
така или иначе средно означава средно и се мери със средни стойности.
средната класа, може да е отхвърлила храната и обличането, като мисъл, като проблем, и именно това й е средното и това ми се струва важното в случая.
въпросът е, като дръпнеш нагоре от средното какво следва, защото и средното има нюанси, тоест има средно-към-ниско, средно, средно-към-високо. 
дано се разбра какво казвам.

# 80
  • Мнения: 5 370
Лени, още в първия си постинг съм го дала това-"долно", "средно средно" и "горно средно".
Естествено, че ще има нюанси. Peace

# 81
  • Мнения: 9 088
На мен ми е интересно какво трябва да работи средностатистическият българин и каква заплата го прави такъв?
Мъж ми е програмист, работи в сравнително яка фирма, в София. Взима 1500. Аз уча още, но имайки предвид образованието ми - гръцка филология - работата, която ще си намеря няма да ми дава повече от 600 лв.
Искаме да си взимаме апартамент. Кола си имаме, втора ръка, със заем я взехме, ще го изплащаме 6 години.
Това в коя графа ни слага?
и наистина, ако си говорим със цифри, темата ще се избистри още-по добре Simple Smile

# 82
  • Мнения: 5 370
На мен ми е интересно какво трябва да работи средностатистическият българин и каква заплата го прави такъв?
Мъж ми е програмист, работи в сравнително яка фирма, в София. Взима 1500. Аз уча още, но имайки предвид образованието ми - гръцка филология - работата, която ще си намеря няма да ми дава повече от 600 лв.
Искаме да си взимаме апартамент. Кола си имаме, втора ръка, със заем я взехме, ще го изплащаме 6 години.
Това в коя графа ни слага?
и наистина, ако си говорим със цифри, темата ще се избистри още-по добре Simple Smile
Добре, айде, преминаваме на цифри.
Според мен сте влезли вече там. Ако не се лъжа, нямахте дете? Значи, доходът ви е 2100:2=на повече от 1000 на човек.
Ох, аз пожелавам на всички лека, че утре требе съм на "предна", а не на средна линия.....нищо, че се мъчим да се причислим към средната класа. Mr. Green

# 83
  • Мнения: 3 423
според мен в българия средна класа Няма, но лично аз имам доста приятели, отговарящи на моите 'условия' за средна класа и съм оптимистка като цяло.
всичко друго живее ден за ден , мота се по кафенетата и работи за елементарни нужди - храна, сметки.

Напротив, Лени, има средна класа.
Средната класа е като цепката на
дупарата, затисната е от една мноого
бедна буза и от една поояла се. Като
се полюшнат бузите, средната класа
току кривне я у лево, я на друга страна.
Като се понапъне, т.е. получи я наследство,
я тринайста заплата, средната класа се
поразширява от зор. Но бузите ги притискат
дънките на закона и така средната класа
пак се оказва в кучи гъз. Совите не са това,
което са. Отдавна го е казал поетът.

# 84
  • Мнения: 2 759
              15 000-30 000 - в тия граници я виждам аз лично средната класа. И средната класа работи за себе си според мен. Не мисля, че семейство, съставено от общ работник на строеж (2000/месец) и жена му, продавачка на пазара (1000) е от средната класа  Crossing Arms.

# 85
  • Мнения: 3 447
              15 000-30 000 - в тия граници я виждам аз лично средната класа.
Добре де, а коя е класата под средната? Бедняци, нали? Поне аз не знам да има друга. Е как ще кажеш за семейство с месечен доход 14 000 лв. че са бедняци? Не говорете смешки, моля ви се.

# 86
  • Мнения: 5 370
              15 000-30 000 - в тия граници я виждам аз лично средната класа. И средната класа работи за себе си според мен. Не мисля, че семейство, съставено от общ работник на строеж (2000/месец) и жена му, продавачка на пазара (1000) е от средната класа  Crossing Arms.
Хммммм.....това са си суми даже за Западна Европа, да ти кажа ли, а камо ли за България.
А иначе човек може и да е наемник, и пак да е средна класа.
Зависи на каква позиция и къде е.

# 87
  • Мнения: 2 759
              15 000-30 000 - в тия граници я виждам аз лично средната класа.
Добре де, а коя е класата под средната? Бедняци, нали? Поне аз не знам да има друга. Е как ще кажеш за семейство с месечен доход 14 000 лв. че са бедняци? Не говорете смешки, моля ви се.
            Добре де, нави ме - 10 000, но с уговорки като долна граница. И не виждам никаква връзка между 'средна работна заплата' и 'средна класа'.
            П.П. Познавам хора с подобни доходи и мога да кажа, че те самите се определят като 'средна класа'  Whistling...

# 88
  • Мнения: 3 447
            Добре де, нави ме - 10 000, но с уговорки като долна граница.
Добре де, семейство с месечен доход 9 000 къде го слагаш, каква класа се води? Чисто терминологично, да кажем?

# 89
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Човек може да получава много и пак да живее като бедняк. Да трупа, да трупа и да не влага в нищо, ей така само за спорта. Свекър ми беше такъв - цялата си заплата(за времето му доста голяма - 700-800лв) я е внасял в банка и са живели със заплатата на свекървата - готвачка и след това продавачка. И накрая инфлацията им изяде парите, защото не са ги вложили в нещо друго, а до последно ги държаха в банката.
От друга страна има хора, които не получават кой знае колко, но умеят да живеят добре и да си управляват доходите умно.
Така че, доходът като такъв, не трябва да е определящ, а и начинът на живот, си мисля аз.

Общи условия

Активация на акаунт