консултация с логопед

  • 1 079
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте, казвам се Даниела.Синът ми Митко навърши 2 години, но не говори.Казва само думички като мама, баба, дяди, тати, кака,папа, ам-ам...Всичко разбира, но вместо да говори предпочита само да "ъ-ка".Не знам струва ми се, че го мързи да говори и така по лесно ни манипулира.След един месец ще ходи на ясла, надявам се там като вижда, че другите деца говорят да започне и той.Не съм имала проблеми с бременноста и раждането, детето проходи на 1 година, захранено е според схемата и изобщо няма други проблеми, освен говорните.От района на Стара Загора сме,тук няма логопеди занимаващи се с деца от 0 до 3 г., а ние нямаме възможност да водим детето до София. Въпросът ми е можем ли да изчакаме още малко и да видим дали ще проговори като тръгне на ясла или е задължителна консултацията с логопед.Какво можем да направим в къщи за да стимулираме детето да говори.Предварително ви благодаря.

# 1
  • Мнения: 7 474
Дъщеря ми проговори на три години чак , мисля, че можеш да изчакаш , като тръгне на ясла ще се отпусне да говори повече. Peace

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Аз също смятам, че можеш да изчакаш още малко. Дори до 3-годишната му възраст.
Какъв е нашия случай. Големият ми син е на 6 г.Преди 2 години започна да посещава логопед. В карйна сметка така и не ми е ясно какво му има. Няма психични и физични отклонения, цар е на компютърните игри, но продължава да говори малко "бебешки". По същия начин проходи на 1 г, казваше посочените думички и всички ме успокояваха, че ще се "отприщи" в един момент и целия трупан речников запас ще се излее. Но уви не. При него говорните умения се развиваха постепенно. Все още бърка граматични категории (родове), понякога словореда и т.н. И тъй като е декемврийче сериозно се замислям да го оставя още веднъж да кара Предучилищна. В никакъв случай не искам да звуча песимистично и обезкуражаващо, но изчакай известно време, правилно смяташ, че контакта с децата ще му повлияе добре. Стискам палци!

# 3
  • Мнения: 154
Моята дъщеря е на 2години и половина и е на същото положение - неиска да говори, само мрънка и реве за всяко нещо което иска. Много е трудно и изнервящо и за мен и за нея. Но и аз смятам че е още рано за логопед. Ако след 3-тата година продължава така ще се замисля.

# 4
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравей, някои дечица наистина проговарят по-късно. Синът ми имаше приятелче, което до 3г. едва промъцваше около 5-6 къси думички, никакви изречения. Отприщи се отведнъж, сега на 4г. вече говори доста и правилно. Много е индивидуално.
Все пак вече се налага идеята, че при забавяне на говора е хубаво да се посещава логопед дори и при по-мънички деца. Ако искаш прегледай тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55157.0
Тук има няколко логопеда, които дават съвети. Успех.

# 5
  • Мнения: 370
Не се притеснявай! Моят малък син на 2 години също казваше само няколко думи, но проговори извъднъж и сега (на 2 и половина) не му спира устата!!! Важното е да казва няколко думи (за слуха и говора)

# 6
  • София
  • Мнения: 6 477
Разбирам те напълно. Моята дъщеря така запъна с говоренето и аз изпаднах в паника - нали момичетата по-рано проговаряли. Направих консултация с логопед - тя ми каза супер лесна игра, която стимулира проговарянето - игра в пясъка или в бобчета, леща и др. такива дребни неща, ама само под твое наблюдение. И съответно моята щерка беше най-щастливото дете в пясъчника заровена до уши! Идеята била да се стимулират връхчетата на пръстите, чиято сетивност в мозъка е близо до центъра на говоренето и така се стимулирал и той. Не знам дали помогна, но аз реших че е така Grinning И другото, което ми каза логопеда - трябва родителите да са сигурни, че децата чуват добре. Това се разбирало ако като говориш на детето то реагира нормално, но не отговаря.
Така че, спокойно и успех в ровичкането в пясъчника! Hug

Общи условия

Активация на акаунт