Увеличаване на кърма - съвет

  • 597
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте,
мамите ме насочиха към този форум:))))
търся съвети за увеличаване на кърмата - бебока е на 42 дни, но в последните дни гърдите ми не са така напрегнати и имам усещането че ми намалява кърмата. Храним се на режим през 3 часа, но мъничкият суче по около 5-7 минути и после или заспива или спира и изглежда сит в интерес на истината. Да уточня че му даваме и чай за коликите, така че ми е трудно по памперсите да разбера как се развиват нещата, а никак не ми иска да включвам АМ още от сега .... така че ще сум ви наистина многоооооооо благодарна ако ми помогнете с "рецепти" (за пиене, ядене и каквото и да е) за увеличаване на кърмата или поне да не намалява:)

# 1
  • Мнения: 535
Здравей и честито бебе! Виждам,че сте точно във възрастта на първите кризи на растежа, тоест период, в който бебетата сучат повече за да стимулират мамините гърди да произвеждат повече мляко. Виждам, че наистина имаш голямо желание да кърмиш затова моите съвети са: хапвай колко ти се хапва и пий колкото ти се пие, кърми бебо на поискване(тоест, когато той поиска) и зарежи режимите и водичките. До няколко дни гърдите ти ще се нагодят и всичко ще е наред. А това, което най-те притеснява- липсата на напрегнати гърди, ознавача че гърдите ти са се нагодили към бебето Hug

# 2
  • Мнения: 689
Криси е на 44 дена и аз имам същият проблем. Но аз не мога да преценя дали е сит. Имам чувството, че е гладен, защото или изобщо не спи през деня и само хленчи (когато е без залъгалката - когато я изтърве започва да плаче и това се повтаря през целия ден) или спи по 30 мин. и през останалото време - същото. Спи само вечер. Сега пия чайчето на Хип, но не мога да преценя дали има ефект. И понеже и ние сме на режим - когато бебчо се нахрани допълнително се изцеждам по малко.

# 3
  • Мнения: 950
За увеличаване на кърмата можеш да ядеш повече мляко и да си вземеш чай за увеличаване на лактацията - продават го по аптеките. Иначе и аз имах проблем с кърмата. Наложи се да се цедя и с редовно цедене - за всяко хранене - стана работата. Но трябва да в такъв случай да цедиш до последно, т.е. така да се каже докато пуска. Но за да си сигурна, че все пак проблема е, че нямаш достатъчно кърма, изцеди се веднъж преди хранене, за да видиш колко имаш и вече да прецедиш какво да правиш.

# 4
  • Мнения: 51
Nadin_06 ... Simple Smile))
ситуациата при нас е подобна .... Даниел има колики още от 5-тия ден и му даваме чай имено заради тях (на Хип), има дни дни в които през деня спи 15 мин и после бодува до следващатото хранене и не плаче, но скърца ... не знам дали това е от глад или от коликите, все още се уча да различавам разлините видове плач и настроения ..... ти храниш ли през ноща?

# 5
  • Мнения: 5 500
По темата: овесени ядки, овесена супа, лук, чай гранулиран на Хип - Актив Натал, но поне 1 1/2 л и сокове много!
За напрегнатите гърди: аз също си бях изкарала акъла, че не са така напрегнати както в болницата, съответно следваше въпроса, имам ли мляко или нямам? Е, оказа се, че имам, защото кърмата се е регулирала според желанията на кърмачето ми  Laughing
Колики: имаше, НО не съм давала чай, капки..., а моментално го закачах на гърдата! Така се успокояваше! Не се притеснявай, то няма да суче повече от колкото му е необходимо, но ще е сгушено, на топло, няма да има твърд биберон в уста, а маминото зрънце  Grinning
Никога не съм хранила по режим, следвам неговите желания. Аз самата не мога да се храня по режим, ям като съм гладна  Laughing
Имаше моменти в които докато суче рязко се дърпа и реве, аз също съм си мислила, че не му стига и е гладно, но явно са били колики, защото после заспиваше! Пълни ли памперсите, растат ли ноктите, ака ли! - значи е сито!
А пък и няма изобщо никакво значение по колко време суче, моето е сукало и по 5 минути и по 2 часа, особено като легна с него  Joy
Щом като го нахраниш иглежда сито и заспива, значи нямаш място за тревоги!

# 6
  • Мнения: 689
Nadin_06 ... Simple Smile))
ситуациата при нас е подобна .... Даниел има колики още от 5-тия ден и му даваме чай имено заради тях (на Хип), има дни дни в които през деня спи 15 мин и после бодува до следващатото хранене и не плаче, но скърца ... не знам дали това е от глад или от коликите, все още се уча да различавам разлините видове плач и настроения ..... ти храниш ли през ноща?
През нощта не го събуждам, за да го храня. Оставям го сам да се събуди - обикновено прави пауза 4-5 часа. Все пак това е единственото време, през което мога да си почина малко. Днес ще ходя на лекар на пробно кърмене и да проверим как наддава, защото и на педито и се струва, че това са симптоми на глад. Защо не се посъветваш и ти с твоя педиатър? Аз отначало се опитах сама да се справя с проблема, защото вече ми е неудобно да и звъня (за какво ли не я притеснявам), но тя за това е лекар и още повече - детето ми е на първо място.
Като се върнем от консултацията ще пиша.

# 7
  • Мнения: 51
и ние сме така ... през ноща когато си се събуди .. педиатъра ми обаще препоръва вече да спрем нощното хранене, за да му почива коремчето ..... но аз се колебая .. пиши като се върнете

# 8
  • Мнения: 1 896
Момичета, не разчитайте много на пробното кърмене. Сучещите на поискване бебета не изяждат еднакво количество на всяко хранене - тоест може на пробното кърмене да сучат малко, което не значи че сучат малко всеки път.
Освен това често обстановката смущава майките и кърмата може и да не потече добре, изобщо имайте си едно наум, че не е истински меродавно пробното кърмене.
Ако трябва наистина с кантар да се измери колко яде бебето, най-добре да се мери преди и след всяко кърмене в продължение на 24 часа в домашна обстановка и да се види колко общо е изсукало за цялото денонощие.
Но горе-долу същото се постига със следене на напишаните памперси, стига да не давате вода. И без това даването на вода в период когато се опитвате да увеличавате кърмата никак не е добра идея.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 056
Момичета, момичета...
Който кърми през 3 часа, така става - до към втория месец на бебето му стига това количество кърма. Но после бебето има нужда от повече. Но тялото си произвежда все едно и също количество, защото няма как да разбере че трябва да произвежда повече, защото гърдите се изпразват през еднакъв интервал едно и също количество(горе-долу). Решението е да кърмите по-често, за да може тялото ви да разбере, че трябва да произвежда повече. Много е просто, природата го е измислила. А вие с вашите режими вървите срещу природата.
И какво става - кърмата се усвоява за около 90 мин., бебето огладнява и започва да проявява признаци на глад(върти главичка, жадно захапва всичко, което се допре до главичката му), вие не давате да суче-не са минали 3 часа, то започва да нервничи ( първо прохленцва, после проплаква), ама вие, не, не давате, нали не са минали 3 часа...Накрая то започва да реве(което значи, че е много гладно), но вие тиквате биберона, нали не са минали заветните 3 часа. Оказва, се че бебетата ви гладуват по около 90 мин. заради измисления от хората режим.
Режимите са измислени за удобството на майката, но са в ущърб на детето и всяка майка която иска детето й да не плаче постоянно трябва да направи едно единствено нещо - да си кърми детето когато то има нужда, а не през 3 часа...
Съставът на кърмата е различен както по време на едно кърмене (предното и задно мляко), така и в пазличните часове на деня. Бебето понякога суче защото е жадно, понякога защото е гладно, понякога просто има нужда от топлинка и успокоение, суче когато го боли стомахчето (колики) и т.н.! Т.е. суче различни количества през различен период от време. Така както вие има моменти не ви се яде по цели дни понякога, а понякога сте често гладни, никой не огладнява по едно и също време с еднаква сила, не знам защо това се очаква от едно бебе. Не лишавайте бебетата си от сучене когато имат нужда, няма смисъл...Винаги съм се чудела какъв е смисъла на режима и освен, че така майката "е по-спокойна", друг отговор не намирам. Пиша го в кавички, щото бебетата на режим плачат много, много повече от бебетата на поискване (описах защо), винаги се налага майката да дохранва по съвет на педиатъра (което е съпроводено пак от стрес за майката и чувство на неудовлетвореност, че не е успяла да кърми достатъчно) и така се завърта омагьосания кръг на отбиването...
А решението е просто и е под носа ви и го подаряваме на тепсия - кърмете на поискване!
Спрете да давате всякакви други течности (има капки против коликите, стига с тия чайове! А устенцата няма нужда да се плакнат след кърмене), за подсладена вода и сокове пък да не говорим.
Махнете всякакви залъгалки - по-добре с цица в устата!
Е, вярно, че няколко дни ще сте скачени съдове с бебето, но това е докато се регулира кърмата. Смятам, че това е едно малко изпитание за вас и голямо добро за бебето ви.
Прочетете статиите в Библиотеката и си сверете знанията в тази област със съвременните изследвания и препоръки и спрете да изпълнявате сляпо това, което ви казват педиатрите, не разбрахте ли, че те са като коне с капаци и не си осъвременяват това, което са научили(а то е отпреди 20 години)!
Накрая пускам един линк, но има още много в Библиотеката, а ако пуснете и търсачката ще ви зарине информация по въпроса!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485

Пожелавам ви да кърмите колкото решите, независимо дали ще послушате мене и другите дългокърмещи мами или педиатрите и бабите. Успех!

# 10
  • Мнения: 2 616
По темата: овесени ядки, овесена супа, лук, чай гранулиран на Хип - Актив Натал, но поне 1 1/2 л и сокове много!
........


Лукът не причинява ли колики на малкото човече после?

# 11
# 12
  • Мнения: 5 500
По темата: овесени ядки, овесена супа, лук, чай гранулиран на Хип - Актив Натал, но поне 1 1/2 л и сокове много!
........


Лукът не причинява ли колики на малкото човече после?
Ами на моето не, макар, че го видях в графата със зелевите, а и ми препоръчаха лук за кърма  Rolling Eyes по-скоро заради коликите трябва млечните продукти да се избягват.

# 13
  • Мнения: 422
Аз също когато бебето ми беше на 40 дни си мислех, че нямам достатъчно кърма, поради това, че не чувствах напрежение в тях, така както през първия месец, почти нишо не изцеждах.Но на практика бебето ми бе наддало повече от нормата, и според мен щом бебето заспива и прави големи интервали от време без да иска да суче значи имаш достатъчно кърма да задоволиш нуждата му.Аз също кърмя на поискване/не на режим/, но пак интервалите са на 3 или повече часа.По време на коликите бебето има постоянни признаци на глад,мрънка, плаче,лапа си ръчичките или залагалката настървено, не защото е гладно, а защото това го успокоява, можете и гърда да му дадете, но така то ще яде по малко, н по често и има вероятност да разрани зърната., а и коремчето му има нужда да почива.За коликите е по добре да се дават капки, откколкото чай, те само излишно раздуват стомахчето му.

# 14
  • Мнения: 689
При мен положението с кърмата се подобрява. Пробното кърмене показа, че Криси суче добре - даже доста добре (110 г), а и аз се усещам че съм по-добре. Докторката каза, че явно наистина не му е стигала кърмата последните няколко дена. Но аз имах и малко семейни проблеми, които явно са помогнали за намаляването на кърмата.
За увеличаване на кърмата знам, че помага и по чаша бира.
А що се отнася до кърменето на поискване - в началото бяхме точно така, но Криси ми се събуждаше на 4 часа и на първата консултация се оказа, че е наддал много малко и за това минахме на режим. А сега както ми плаче почти по цял ден не мога да си го представя - че аз постоянно трябва да го държа на цицката.

Общи условия

Активация на акаунт