Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца с увреждания и хронични заболявания
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

В света на мечтите

Мнения: 998
Фондация „Хоризонти” с финансовата подкрепа на Институт „Отворено общество” провежда правно консултиране на хора с увреждания по въпроси, свързани със социалното и трудовото право.
Консултациите могат да се получават по няколко начина:
1. В лични срещи с консултантите в приемна в гр. София, ул. „Ангел Кънчев” 2, (сградата на КТ “Подкрепа”), ет. 4, ст. 408 в дните от понеделник до четвъртък между 16 и 18 ч. и в петък от 13 до 16 ч.
2. По телефона: 02/ 962 55 25 - за информация и задаване на правни въпроси
3. По телефона: 02/489 13 92 - за директни консултации, давани от правните ни консултанти в определените за консултиране дни и часове.
4. Чрез интернет:
- електронна поща - horizonti@dir.bg
- Skype - horizonti_consult
Консултациите са напълно безплатни за хора с увреждания. При необходимост ще могат да се завеждат дела и да се дават правни становища по въпроси, засягащи правата на хората с увреждания, както и (в случай на нужда) ще се търсят разрешения на конкретни проблеми и конфликти с институции и фирми.
На страницата на Фондация „Хоризонти” ще се публикуват отговори на важни и актуални въпроси по социалното и трудовото право.
Правните консултации ще се провеждат до месец декември 2007 година.
Цитирай


Мнения: 97
Много полезна информация. Само да попитам, защо до края на 2007-ма, после какво? И ще се консултират ли родители на деца с увреждания?
Цитирай

nqkyde tam

Мнения: 754


здравейте!въпросът ми е следният-септември 2006 година ме
назначиха на длъжнаст учителка,на постоянно
място.директорът ме принуди да подпиша молба за напускане с
дата 01.09.2007,в случай че няма часове по моя предмет,за да
не се налага да ме съкращава.мисля,че го направи за де не ми
плати обезщетение ,ако се наложи да ме освободи.постъпи така
с всички други новоназначени учители.в момента съм
бременна,термина ми  е 08.08.2007,трябва да изляза в
болнични юни месец.тормози ме въпроса може ли директора  да
вземе предвид молбата ми и въпреки волята ми и това,че аз ще
съм току що родила и в болнични да ме принуди да напусна.и
ако го направи аз колко време ще взимам майчински ,до
навършване на 1 година на детето,или до 2 г.разговарях с
работодателя си ,но той не ми даде конкретен
отговор,увърташе,което ме подсеща,че намеренията му не са в
моя полза.искам да знам,какви са ми правата,какво мога да
направя,ако  използва тази молба за освобождаване срещу
мен.ако не може да се направи нещо мисля,че трубва да
напусна веднага,за да постъпя в друга фирма ,за да мога да
си ползвам отпуска по майчинство до  2г възраст на детето
ми.само да допълня,че часове тази година по моя предмет ще
има,а и в следващите години,така,че не би следвало това да
е причина за моето освобождаване от работа.може ли да бъда
освободена от работа по време на болнични.надявам се,че съм
формулирала ясно въпроса си и че ще пол,уча адекватен
отговор.благодаря ви предварително!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.