Вреден ли е ултрасоунда?

  • 5 433
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 280
Здравейте,

Знаете ли дали утрасоунда може да е вреден по време на бременността.

Знам че повечето лекари тук ще кажат че не е вреден, защото ме таксуват за всеки ултрасоунд, но се чудя дали чести и многобройни ултрасоунди не вредят по някакъв начин на плода?

Няма нищо по-хубаво от това да видиш туптящото сърчице и ние с моя съпруг може всеки ден да сме на лекар да го гледаме, но вземам да се замислям дали това не вреди на бебчето?

# 1
  • Мнения: 7 821
Здравей,
Не е вреден, спокойно си гледайте бебчо  Grinning .
Лека бременност и раждане  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 4 187
Не е вреден! Даже напротив,помага за остановяване на малформации на плода в мн. ранен стадий когато могат да си лекуват......
Успех Grinning леко раждане!

# 3
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
НЕ , не е вреден, радвай се на беб4ето си!

# 4
  • Мнения: 6 315
Ултразвукът (ултрасАунд) не е вреден по никакъв начин нито за бебето нито за майката!

# 5
  • Мнения: X
Като човек, завършил медицинска техника ти казвам най-отговорно НЕ Е ВРЕДЕН. Когато ние сме били в коремите на майките си технологията не е била добра, но вече няма проблеми. Оправдания на гинеколози, че в края на бременноста е добре прегледите на ехограф да са по-рядко са неоснователни и миришат на нежелание да си свършат работата, както трябва.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 845
не е

# 7
  • Мнения: 2 103
според мен-не е
така съм чела навсякаде, а четох доста
мен ме гледаха на 2 седмици и нямаме проблем Laughing
гледай си бебето и се радвай Stuck Out Tongue

# 8
  • София
  • Мнения: 6 547
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма. Като му знам технологията мисля, че не е вреден - даже съм убудена.
Защо питаш ?

# 9
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
НЕ е вреден, споко:)

# 10
  • Мнения: 3 926
Не е вреден! Той не е лъчение, а звук. Същия звук прониква през плацентата ми когато котката легне върху корема ми и започне да мърка Simple Smile Дори смятам, че още преди да чува бебето усеща присъствието на котката върху мен и мисля, че като се роди ще имат създадена естествена връзка. Тези тонове са доста успокояващи Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 680
Мъжа ми разбира от тея неща и ми обясни ,че това е звукова честота която не облъчва и не вреди на бебето. Така, че спокойно.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 708
Не се притеснявай, ултразвукът не вреди на бебчето. Бъди спокойна и си го следай винаги щом можеш (аз лично ходя на ултразвук почти на всеки 2 седмици, просто ходя при двама различни лекари и и двамата казват че е безвреден). Възползвай се да виждаш бебчето ти винаги щом можеш Simple Smile

# 13
  • Мнения: 4 965
Цитат на: bibi
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма...


Хи-хи. Не позна, Биби Wink .
Мен ме гледаха почти всяка седмица на каремен и около 5-6 пъти на вагинален. Т.е. имам над 30 прегледа.
И нашите бебонки са напълно здрави. Няма начин да вреди, защото това не е облъчавне. Пускат се звукови вълни, които е невъзможно да се чуят с човешко ухо и те се отразяват в бебето (т.е. нещо подобно на локаторите на прилепите, които се връщат обратно, когато срещнат препятствие).
Няма страшно.
Едно време наистина е имало проблем, защото е имало облъчване, но сега такова нещо няма.
Между другото, ултразвукът е едно от най-добрите средства дасе следи дали бебето се развива добре и да се вземат мерки при евентуални проблеми. Благодарение на него много бебета в неправилно предлежание се израждат със секцио, а бебето на мои познати имаше сърдечен проблем, който се видя на видеозона и веднага след раждането беше оперирано. Детето вече ходи на училище и е напълно здраво  Grinning .

# 14
  • непостоянно
  • Мнения: 981
Цитат на: Assinka
Не е вреден! Той не е лъчение, а звук.


  202uu Това е точно така Wink Звук като всички останали Simple Smile

# 15
  • Мнения: 4 187
Цитат на: bibi
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма. Като му знам технологията мисля, че не е вреден - даже съм убудена.
Защо питаш ?




Ц! Аз водя класацеята!!! Минавах на ултразвук всяка седмица че и по два пъти някога! Laughing

# 16
  • Мнения: 4 187
Цитат на: azaf
Цитат на: bibi
Аз сигурно водя класацията по прегледи с ултразвук около 20 за цялата бременност, пък на бебетата нищо им няма...


Хи-хи. Не позна, Биби Wink .
Мен ме гледаха почти всяка седмица на каремен и около 5-6 пъти на вагинален. Т.е. имам над 30 прегледа.
И нашите бебонки са напълно здрави. Няма начин да вреди, защото това не е облъчавне. Пускат се звукови вълни, които е невъзможно да се чуят с човешко ухо и те се отразяват в бебето (т.е. нещо подобно на локаторите на прилепите, които се връщат обратно, когато срещнат препятствие).
Няма страшно.
Едно време наистина е имало проблем, защото е имало облъчване, но сега такова нещо няма.
Между другото, ултразвукът е едно от най-добрите средства дасе следи дали бебето се развива добре и да се вземат мерки при евентуални проблеми. Благодарение на него много бебета в неправилно предлежание се израждат със секцио, а бебето на мои познати имаше сърдечен проблем, който се видя на видеозона и веднага след раждането беше оперирано. Детето вече ходи на училище и е напълно здраво  Grinning .





хи хи твоя постинг не го видях! Grinning

# 17
  • Мнения: 3 200
Не е вреден

# 18
  • София
  • Мнения: 2 901
Момичета, имам 2 въпроса, които много ме вълнуват:

1. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.

2. Имате ли по-точна представа по какво лекарите установяват пола на бебето. За външните полови белези знам, естествено, но съм чувала, че вече гледат и тазовите кости, нещо на ларингса, кооито били по-различни при момиченцата и момченцата и това давало още по-сигурна и ясна представа за пола. Е?

Поздрави,

# 19
  • София
  • Мнения: 331
Определено НЕ!!!!

# 20
  • Мнения: 157
Валентина написа:
Цитат
. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.

Мога да ти дам две предложения и съм сигурна, че ще останеш доволна:
1. Доц.Томова - 02/9622005, преглед 80лв. в кл."Св.Лазар"
2. Д-р Мазнейкова - 02/9515592, преглед 45лв. частен кабинет
И на двете места има отлични апаратури и възможност да запишеш на касета изображенията. Има и 3D ехограф, но като ти гледам лентичката не знам дали няма да сте "големи" вече за него. И двете са отлични специалистки по фетална морфология и много внимателно оглеждат всичко, т.е ако не дай боже има нещо съмнително със сигурност ще го видят! А пола на детето е най-малката загадка за тях.  Simple Smile Желая ти устех!

# 21
  • Мнения: 211
Ако беше вреден, първо в USA щяха да го премахнат  Grinning
Не се притеснявай, а се наслаждавай на живота, който расте в теб...

# 22
  • Мнения: 280
Благодаря много за отговорите.

Попитах, защото аз също ходя при два лекаря и те ме гледат всеки път с ултрасАунд - извинявам се за правописната грешка, но го написах директно от английски - >ultrasound.

Вече 4 пъти са ме гледали и всяка седмица мога да ходя да ме гледат пак. Но четох че на много места се препоръчва максимално 4 за цялата бременност, а и много учени тук са писали, че след като не е доказано засега да има вреда това не значи че не е вредно.

Ние с мъжа ми искаме да си поръчаме домашен монитор (тук се казва doppler) - незнам дали ги има в БГ и как се казват там, но с него ще може да чуваме тоновете на сърцето когато си поискаме. Не знам и те колко са безвредни и за да сам малко по-споконна реших да попитам тук.

# 23
  • Мнения: 4 629
Не е вреден

# 24
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Цитат на: Валентина
Момичета, имам 2 въпроса, които много ме вълнуват:

1. Посъветвайте ме къде мога да отида с платен преглед на ултразвук. Понеже доста рядко са ме гледали и не че се притеснявам, но ми се иска да си видя пак бебчето и да му се порадвам. Къде имат добри апарати е въпросът включително, и все пак лекаря да си чете добре по картинката.



Най-прекрасното място в София - там където ходих 9 месеца да гледам бебка всеки месец

"Гинекологичен Център-София"
ул. Бълг.морава 65
тел: 920 95 10; 920 95 11 ( за записване на час)
ако отидеш един път ще искаш поне 2 месечно да ходиш там Grinning
д-р Г.Илиев / ужасно мил човек, много добър професионалист, апаратурата - най-добрата в София за 2001/2002г/, даже в Майчин Дом нямаха такъв ехограф тогава/

ехограф: 22 лв.

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Цитат на: vicky

2. Д-р Мазнейкова - 02/9515592, преглед 45лв. частен кабинет
И на двете места има отлични апаратури


а Мазнейкова ще е последният човек при когото бих отишла някога........

  Arrow
http://www.standartnews.com/archive/2004/02/09/tragedy/

# 26
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
#Crazy и кои са тези 2 дами, които са дали отговор 1 #Crazy

# 27
  • Мнения: 229
мисля, че не е

# 28
  • Мнения: 2 452
Цитат на: maneto
 Ние с мъжа ми искаме да си поръчаме домашен монитор (тук се казва doppler) - незнам дали ги има в БГ и как се казват там, но с него ще може да чуваме тоновете на сърцето когато си поискаме. Не знам и те колко са безвредни и за да сам малко по-споконна реших да попитам тук.


УлтраЗВУКОВОТО (хайде и аз да въведа корекция, защото на български не е ултрасОнд, нито ултрасАунд, а ултраЗВУК) не е вреден, но аз лично не виждам смисъл от ежеседмично следене на бременността с него; какво предимство би ти дало? Ако имаш усложнения (като диабет+хипертония например) има логика, защото тогава се явява "противоречие" - диабета води до развитието на по-голям плод, докато хипертонията нарушава храненето от плацентата и с ултразвуково изследване може да се следи правилното развитие на плода, но при нормална бременност ми се струва излишно. А защо ходиш на лекар всяка седмица? Нормално е да ходиш веднъж месечно, едва към края на бременноста по-често.
Доплера не вреди, но също, защо ви е доплер?
Ох, не мога да си довърша мисълта, защото ме грабна девойката ми да я водя да ходи на гърне.
Изобщо искам да кажа радвай се на бременността си!

# 29
  • Мнения: 63
Цитат на: Cherr-y
Ако беше вреден, първо в USA щяха да го премахнат  Grinning
Не се притеснявай, а се наслаждавай на живота, който расте в теб...


Никога няма да го премахнат, но в САЩ са го ограничили доста повече, отколкото в България. Честите прегледи се препоръчват само при рискови бременности.  Появяват се доста статии, в които се говори за неизследвани ефекти на чести УЗИ-та, както и на по-силните и модерни машини (2Д, 3Д и прочие) и на вагиналните УЗИ-та, които са много по-близо до плода. Засега мнението е, че ако се ползва от добър специалист и ограничен брой пъти УЗИ не е вреден, но иначе още няма отговор. Така че анкетата трябва да има още един отговор, който за момента е най-точен - не е известно. А и вредата, ако има такава, не може да се установи веднага, тоест не като се роди детето, а може да се прояви някога под някаква форма по-късно и дори все още да не се знае, че донякъде се дължи на УЗИ-тата.

# 30
  • Мнения: 280
Доплер и Ултразвук е за мое и на мъжа ми успокоение.

През лятото имах спонтанен аборт и сега всеки ден минава трудно и е пълен с притеснения до деня в който не видим тупкащо сърчице и мърдащо бебче при посещението на лекар....

А е вярно че в САЩ са по-предпазливи относно честата употреба на Ултразвук. Вярно е че няма доказана вреда,но няма доказано и противното ...

А в Канада не искат да ми насрочат час за лекар докато не сам в 15 г.с. седмица.

# 31
  • usa
  • Мнения: 2 113
тъкмо днес търсейки нещо друго попаднах на тази статия http://www.midwiferytoday.com/articles/ultrasound.asp. намирам част от въпросите поставени в нея за резонни. синът ми се наложи в един период от бермеността ми да го гледат често и продължително на ултрасаунд, някои от прегледите доближаваха до 2 часа. пощуряваше това дете! хвърляше се, въртеше се, риташе! убедена съм, че усещаше прегледа и протестираше срещу него.
върши работа този преглед, помага в определени ситуации, но личното ми мнение е, че не трябва да се прекалява с него само за забавление на майката.

# 32
  • Мнения: 3 932
Изобщо не са вредни.

# 33
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Liorena
#Crazy и кои са тези 2 дами, които са дали отговор 1 #Crazy


Аз съм 5-та, обаче обърках отговора Embarassed  Embarassed  Embarassed
Исках да натисна на НЕ, но... Banghead  Banghead  Banghead

# 34
  • София
  • Мнения: 4 423
Аз раждах преди 14 год.и си спомням че нито веднъж не съм ходила на ултразвук.Дори нямаше задължителни кръвни картини-само кръвна група,васерман и това е.Сега мисля за второ дете,и имам чувството че лекарите някакси ни панират повече отколкото трябва.Усещам се,че мисля как ще ходя на всякакви изследвания,прегледи,двама или поне трима гинеколози,и си давам сметка,че ми е било много спокойно и безоблачно,когото не съм мислила чак така.Извинявам се за дългия отговор,но исках да си го кажа защото това мое мислене ме притеснява малко. Embarassed

# 35
  • Мнения: 4 965
Цитат на: миз
...синът ми се наложи в един период от бермеността ми да го гледат често и продължително на ултрасаунд, някои от прегледите доближаваха до 2 часа. пощуряваше това дете! хвърляше се, въртеше се, риташе! убедена съм, че усещаше прегледа и протестираше срещу него...


Само едно уточнение, което го знам от лекар - проблемът не е в самия ултразвук. Детето усеща натиска на накрайника по корема на майка му (същото усеща и ако майката по-силно погали корема си) и неудобната й поза (обикновено повечето бременни, когато лежат по гръб, имат проблем с дишането и с оросяването). Детето протестира точно срещу това.
Имала си късмет, защото нашите бебки обикновено проспиваха прегледите  Wink .
С нещо (казано по-горе) обаче съм напълно съгласна - при безпроблемна бременност е повече от достатъчно бебето да се види веднъж на 1-2 месеца на видеозона. При всяко положение не винаги се вижда правилно всичко, а само допълнително се "втелясва" бременната от разни видяли-недовидяли лекари. Според мой близък лекар напълно достатъчно е да се направят 3 или 4 прегледа - за установяване на бременността, за проверка дали детето се развива добре (към 4-ти и към 6-ти месец) и преди самото раждане, за да се провери как е разположено бебето. "Гледането" обаче не е опасно, а е ненужно.

Общи условия

Активация на акаунт