Настрани или по гръбче трябва да спи новороденото?

  • 2 024
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 267
Здравейте!
Чета разни книжки и слушам разни доктори, и всеки различно казва. Та сега незнам как е правилно да слагам бебчето да спи - настрани, за да не се задави, или по гръб? Засега я слагам настрани, но ми се струва че главичката й не се е оформила още и няма да е добре ако все така спи.
Вие как правите?

# 1
  • София
  • Мнения: 581
Определено съм ги слагала на страни като редувам ту на ляво, ту на дясно.Според мен по гръбче има опасност ,ако повърне  да се задави.

# 2
  • Мнения: 2 388
аз го слагах моя настрани и периодично го обръщах. Нямаше проблем. Не знам аргументи "за" и" против", ама ми се струва по-логично да е настрани. Бебетата често повръщат и за това

# 3
  • Мнения: 475
В началото я слагах да спи на една страна,особено след като се беше наяла.Постепенно тя сама си изгради навик на спането,т.е. като започна да се обръща сама в началото спеше по гръбче,а сега вече по корем почти през цялото време. smile3524

# 4
  • Мнения: 689
Аз слагам Криси настрани, като редувам - ту на едната, ту на другата страна. Ако е по гръб има опасност да се задави.

# 5
  • Мнения: 100
Аз я слагах на страни за да не се задави , но сега вече се върти и спи обикновено по гръб. Чувала съм , че някъде май в Япония беше ги слагали и по корем от 1-я ден.

# 6
  • Мнения: 1 701
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно...  Heart Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 1 424
и аз знам, че новородените трябва да спят по гръб, именно за да не се задавят, ако повърнат.
ния винаги иска да се извърти по гръб и  аз и слагам една възглавница зад гърба.

# 8
  • Мнения: 6 164
настрани, редувах ги, но и по гръб да се обърне, пак не е страшно, главата им е настрани пак

# 9
  • Мнения: 57
редувах я от двете страни, защото като беше мъничка моята дъщеря връщаше мляко и имаше опасност да се задави

# 10
  • Мнения: 2 197
Аз съм я слагала да спи настрани първите месеци. Така ми изглеждаше по-логично, въпреки че срещнах доста противоречиви мнения (примерно небезизвестния д-р Спок поддържа тезата, че бебетата трябва да спят по гръб). След като започна да се върти тя сама си намери позата. От 6 месеца вече спи само по корем.

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 1 092
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно...  Heart Eyes

И ние така  Crazy

# 12
  • София
  • Мнения: 541
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно...  Heart Eyes

И ние така  Crazy
и ние  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 249
Слагам беба настрани и редовно я заварвам по гръб! Подпирам с възглавница, но пак се върти. Това започна преди около 10-ина дни! Явно така ще е при нас.

# 14
  • Мнения: 1 976
Новороденото се слага да спи настрани, като се редуват страните. Има специални възглавнички, които се продават и не са скъпи, за да не може да се обърне по гръб или по корем. Вършат работа и обикновени възглавнички или одеалца. Причината е, че детето може да повърне и да се задуши, ако е по гръб. Главичката се оформя, не се притеснявай. Много бързо минава този период, така че няма опасност главичката да не се оформи. Освен това може да се слага и по гръб, когато е будно и до него има човек.

# 15
  • Мнения: 750
Слагам я настрани-като я подпирам с специална възглавни4ка за целта,която подпира гръб4ето и отпред корем4ето!4е инъ4е,като по4на да се свива и се измества напред,или се обръща по гръб или по корем...а ме е страх да не се задави,4е повръща!Като направи 2-3 месеца,ще запо4на да  я оставям тя да си определя позата!

# 16
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 219
настрани!

# 17
  • Мнения: 204
Настрани я слагам, като редувам - наляво а после - надясно. Ако е по гръб има опасност да се задави Sad Въпреки че аз видях няколко пъти малката да се е обърнала по гръб, но главата й остава на една страна.

# 18
  • Мнения: 259
Настрани!

Ако повърне може да се задави ако е по гръб.

# 19
  • Мнения: 155
аз го слагах настрани, като редувах страните. Така ме инструктираха, за да не се задавел. От един момент нанатък, обаче той си се въртеше, обикнвовено по гръб с глава в някоя от посоките

# 20
  • Мнения: 2 005
Разбира се,че настрани.Логично е когато е на една страна,че няма опасност от това да се задави детето newsm78Поне аз така си изгледах моя син.Редуваш страните и добре е да внимаваш с ушенцата,да не се прегъват NaughtyПодпираш гръбчето с одеалци или възглавничка,за да не легне по гръб.И моят съвет е :Сега почивай,защото като порастните,тогава вече е същинската лудница и притеснения Joy Joy Joy

# 21
  • Мнения: 2 677
По гръб.

# 22
  • Willebroek, Belgium
  • Мнения: 1 323
мойта бебка като се роди си я слагах на една страна като сменях страните  на всяко едно спане(ту на ляво ,ту на дясно) Grinning
сега като спи много взема да се върти и дори да съм я сложила настрани следмалко тя ве4е се е обърнала по гръб(за мое щастие не повръща) Whistling

# 23
аз си я слагам да спи на една страна като редувам  - ту на едната ту на другата за да не се задави smile3524

# 24
  • Мнения: 6 461
Моите деца ги слагах като бебчета да спят на страни.
През определено време ги сменях.
Но това ставаше до момента в който те започнаха да се въртят и си заставаха на гръбче.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 397
Настрани. В болницата ми обясниха, че възможно да повърне и да аспирира обратно, затова да я слагам настрани- така и направих. И я обръщах от време на време.

# 26
  • Мнения: 1 910
До две седмици на страна, след това по  гръб- това са поне препоръките в Холандия.

# 27
  • Мнения: 22 835
До две седмици на страна, след това по  гръб- това са поне препоръките в Холандия.
Peace

# 28
  • Мнения: 1 273
Ами слагам го настрани, именно защото може да повърне и да се задаваи.Редувам страните веднъж ляво, веднъж  на дясно. Сега обаче той вече се върти и си ляга по гръбче , та се налага да го подпирам с възглавничка.

# 29
  • London,UK
  • Мнения: 52
Слагах го настрани като радувах лява и дясна.После започна сам да си лежи по гръб с главичка настрани!Когато го оставях сам го подпирах с възглавница за да не може да се обръща по гръб, много повръщаше и ме беше страх!

# 30
  • Мнения: 4 784
настрани, като редувам ляво и дясно на три часа /или поне се опитвам да го спазвам това  Blush. За да стои на страни без да се обръща слагам възглавница зад гръбчето. Знам, че има специални възглавнички, точно с тази цел - да се задържа в стрранично положение, без да се върти.

# 31
  • София
  • Мнения: 276
Поставях го да спи настрани, точно заради възможността да повърне и да аспирира, ако е по гръб.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 064
По гръб. Главата му е била настрани винаги. Той моя и не повръща.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 688
слагах го да спи на страни,като ги редувах,но постепенно той започна да се извърта и спеше по гръб:)

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Редувах лява и дясна страна,докато не започна тя сама да си избира как да спи.

# 35
  • Мнения: 2 616
В последния брой на "9 месеца" съветват да се редуват лежене на една страна с лежене по гръбче, за да не се деформира главичката на тила в първите месеци от тежестта на бебчо. После те самички си свиквали как да спят и сами си избирали. Важното е по коремче да не се оставя.

# 36
  • Мнения: 1 264
В началото го слагах настрани, за да не се задави ако повърне. И въпреки това една сутрин ми изкара акъла със задавяне. До последно се опитвах да си го оставям настрани, подпирах го с възглавници. Е към края на втория месец просто нямаше смисъл, защото той не мирясваше докато не се обърне по гръб и едва тогава заспиваше.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 011
Опитвам се да го слагам настрани,но той винаги се върти и се ядосва докато не си легне по гръб.Иначе на всяко заспиване го обръщам на другата страна.

# 38
  • София
  • Мнения: 4 294
Определено съм ги слагала на страни като редувам ту на ляво, ту на дясно.Според мен по гръбче има опасност ,ако повърне  да се задави.

 Peace

# 39
  • Мнения: 2 019
Определено съм ги слагала на страни като редувам ту на ляво, ту на дясно.Според мен по гръбче има опасност ,ако повърне  да се задави.
Peace

# 40
  • Мнения: 5 391
В началото го слагах ту на ляво, ту на дясно, редувах ги.От около 20-я ден до сега спи само по корем.

# 41
  • Мнения: 684
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно... 
И при нас така. А също и по коремче върху коремчето на мама или тати! Heart Eyes

# 42
  • Мнения: 11 003
Какви са тези възглавнички, с които подпирате бебчетата да не се обръщат по корем? Embarassed

# 43
  • Мнения: 1 183
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно...  Heart Eyes
И ние сме точно така  Peace

# 44
  • Мнения: 1 029
Първите месеци я слагах настрани като редувах страните след всяко хранене. Това се прави, за да не се задави бебчето. От един момент нататък тя започна да не иска да стои така и си заставаше по гръбче сама.

# 45
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
До 3 месеца е спала винаги на страни

# 46
  • София
  • Мнения: 6 011
Какви са тези възглавнички, с които подпирате бебчетата да не се обръщат по корем? Embarassed
Аз нямам специална възглавничка,а съм навила на руло едно от неговите олекотени юрганчета и така му подпирам гръбчето,или поне се опитвам....

# 47
  • Мнения: 393
За по-сигурно слагах Дарито на страни, като редувах ляво и дясно, но като порастна малко вече си спеше по гръб и сама си въртеше главата.

# 48
  • Мнения: 1 174
Настрани, за да не се задави, ако повърне, като редувам хранене-сън на лява страна, хранене-дясна и така... Simple Smile

# 49
  • Мнения: 141
в началото настарни като редувах едната и другата страна.После забелязах, че спи много по- спокойно по корем.И колкото и да ми беше страшно си спеше така.Въпреки, че аз не спях спокойно защото постоянно я наглеждах.

# 50
  • Мнения: 4 629
Най-безопасно за бебето е да спи по гръб

# 51
  • Мнения: 8 917
Отначало я слагах винаги настрани, като редувах страните.

# 52
  • Мнения: 5 362
Колкото и да се опитвах да спи на една страна,тя винаги си спеше по гръб.Така че,както и да е-няма проблеми Peace

# 53
  • Мнения: 2 159
Въобще не можех да я закрепя настрани и си спеше по гръб, като сама си въртеше главичката в двете посоки - както й е по-удобно...  Heart Eyes
определено не съм я подпирала с нищо, тя главичката си я въртеше.
леко бяхме повдигнали матрачето от едната страна понеже много повръщаше

# 54
  • Мнения: 208
Слагох го настрани. Редувай лява и дясна страна.

# 55
  • Мнения: 67
Ами аз и двете си ги слагам на страни като ги редувам.

# 56
  • Мнения: 1 043
по гръб има голяма вероятност да се задави , слагаи и една възглавничка зад гръбчето и леко настрани а то ако се върти няма начин да спи само в тази поза - но и за главичката е по добре да не се сплесква от една страна само да се върти , да не се залежи само по един начин - всмисал ако спи само в една посока може да му стане синка като натъртено - защото те цял ден спят и ако и не се раздвижи позата надали му е комфортно , има и бебета които предпочитат една страна - води се на лекар да се види дали няма схващане детенцето ....

# 57
  • Мнения: 133
по гръб и тя сама си върти главата ту на едната, ту на другата страна....  даже и да връща мляко няма опасност да се задави.

# 58
  • Мнения: 4 621
Аз я слагах на страни, като редувах - веднъж на едната, веднъж на другата Peace

# 59
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Аз я слагах на страни, като редувах - веднъж на едната, веднъж на другата Peace
И аз.

# 60
  • Мнения: 226
В началото я слагах само настрани, като редувах. Сега както и да я сложа тя спи по гръб.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Както и да го слагах,с каквото и да го подпирах,моя мъник се обръщаше по гръб.Настрани почти не е спал.Проблеми не съм имала Peace

Общи условия

Активация на акаунт