3 март - приканвам ви да създадем една традиция

  • 5 527
  • 132
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 679
Именно ние, българските жени сме тези, които можем да направим така, че цялото семейство и най-вече децата ни да чувстват този ден като истински празник.

Както на Коледа, на Нова година и на Великден, така и на този ден, на 3 март, да направим така, че да е празнично у дома.

Приканвам ви да създадем една традиция.
Да заведем децата си на връх Шипка, да запалим свещ в църква в памет на загиналите за свободата на България, у дома да има красиво подредена трапеза, а навън да се вее българското знаме.

И съм сигурна, че някои от вас го правят.

Защото 3 март е Национален празник на България.
Денят на Освобождението на България от турско робство.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Да, сложи ли сме 3-метров флаг на терасата. Довечера планираме патриотична сбирка с приятели-родолюбци и дано се осъществи, защото дребния е малко болен....

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Ние винаги си имаме малко българско знаменце върху секцията в хола. Мъжа ми е силно побългарен  Laughing

# 3
  • Мнения: 1 679
Ние винаги си имаме малко българско знаменце върху секцията в хола. Мъжа ми е силно побългарен  Laughing

Олинце, имах колежка от университета (ТУ - Варна) с това име, която се омъжи за чужденец.
Да имате случайно нещо общо?  Laughing

# 4
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Защото 3 март е Национален празник на България.
Денят на Освобождението на България от турско робство.

това трябва да е някаква шегичка, друго няма какво да е newsm78

умрях от смях докато ти четях целия постинг Mr. Green

# 5
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Защото 3 март е Национален празник на България.
Денят на Освобождението на България от турско робство.

това трябва да е някаква шегичка, друго няма какво да е newsm78

умрях от смях докато ти четях целия постинг Mr. Green

 - Не само си си умряла от смях, ами май си и позеленяла... Laughing
 

# 6
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Лиорена, не разбрах кое ти е смешно?


"От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението  на България от турско робство.
 ...
С решение на парламента от 5 март 1990 г.  датата е обявена  за национален празник.
...
На  3 март  1878 г.   в градчето  Сан Стефано е подписан мирен договор  между Русия  и Османската империя. С него се слага  край на   Руско-турската  освободителна   война."

Свекърва ми ходи сутринта до църквата. Имаме кандило в къщи което палим по различни поводи.  Днес сме го запалили.
Довечера смятам да направя празнична вечеря. Също така съм строила всички да се приберат в къщи за вечеря така че да се съберем и да вечеряме заедно.
Това е моя начин за отбелязване на празника.
Бих искала да има нещо организирано на центъра, но не съм чула, така че ще го отбележим в къщи.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 972
Съжалявам, но не уважавам този "празник"! С него започва един много тежък етап на друго робство! Не го празнуваме и никога не сме го празнували! Това е измислен празник, срам за нацията! Да, жалко за войничетата на Шишка, но просто са загинали напразно, използвани и неценени!

Съжалявам, просто така смятам!

# 8
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
_mira_
Цитат
Това е измислен празник, срам за нацията!

 - по този повод се сещам за един виц: стоят си на БАРА две Дами и обсъждат:
  - ... едно време к-ви мъже имаше!...
  - Да бе, а сега никакви!... само зяпачи...
  - Ами в турското робство!... поне те хване някой турчин в гората, па те изнасили... а сега? - само зяпачи!
  - да бе, няма мъже!

Последна редакция: сб, 03 мар 2007, 19:36 от Aleksander

# 9
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Това е измислен празник, срам за нацията!

това имах предвид под смешка.

# 10
  • Мнения: 3 447
Чак пък срам за нацията...  Thinking

# 11
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Също някак си не мога да изпитам никакви патриотични чувства на 3ти март.
24ти май - тогава някак си тръпки ме полазват, приповдигнат е духа ми, пея  си "Върви народе възродени" и денят ме кара да се чувствам горда. На 3ти март нямам с какво да се гордея.

# 12
  • Мнения: 1 679
"... Освобождението на България не е дошло даром, то е заслужено. Винаги е имало бунтовни пламъци по мегданите на поробената ни земя. От 13 столетия живот тук, на Балканите, почти 7 века са робство. Но в характеристиката на нашия народ е вложено върховното право на история. Кръв и земя хранеха дървото на бунта. Жаждата за освобождение не го лиши от търпение, без да губи морална отговорност. Имал е три свещени неща: Род - царствен и вековен; Вяра - верност към Сина Божий и любов за прощение; Език - като молитвен мълвеж и бунтовни песни, чутовни герои, които стъпят от Пирин на Хемус. Това неограничено въображение хранеше идеята за бъдещето и мечтата за свобода. Ето защо той остави бунтовни клади като Чипровци, църковни костници като Батак, Перущица; светилища на прокобата - Къкринското ханче; столици на правителства - Ловеч, Панагюрище; имена като Паисий, Раковски, Левски, Ботев, Каблешков, Волов, Бенковски и много други.

На Шипка и до днес стоят и ни говорят за освобождението - един паметник, един храм и една картина - "на Шипка всичко е спокойно". Те всички са равни пред Историята с жертвата си, макар и различни с приноса си. Там родовата памет във волята на опълчението е най-достойната и чиста страница от историята на бъдещето.

Шипка беше върховният жребий, която върна на българския народ откраднатото национално присъствие в световната история и принуди европейските държавници да впишат и коригират своите географски и политически карти с едно забравено име - България. И точно от тази "спокойна Шипка" започна историческото и социалното ни безпокойство за Свободата!..."


Винаги ще чувствам този ден като празник. Така е в моето семейство.
Ако бях в София, бих поднесла и цветя на Паметника на Незнайния воин.


Лиорена, прочети малко история, а може и "Епопея на забравените" на Иван Вазов.
Тогава може би ще разбереш защо 3 март...

Виж и темата:
Празнувай 3 март! Запей патриотична песен, рецитирай стих!

Ще цитирам мюриель:

Честит Ден на Освобождението, драги съфорумки!
Ако сте прочели темата, не може да не ви е жегнало, ей така, леко, под лъжичката.
Ако сте и поплакали, няма да ви се присмея  
Надявам се, днес да ви е празнично. Да ви е топло на душата, където и да сте.
Националната гордост е нещо ирационално и не зависи от хала на държава, нито от делата на политиците.
Надявам се да е в сърцата ви.
Заради всички онези българи, които са зарязали къщата и децата и са хванали гората и оръжието.
Заради вярата им, че някой ден българите ще са свободни. Че, българин няма да звучи обидно.
Това зависи от вас.
Аз ще развея националното ни знаме на терасата. Ще дам и едно малко знаменце на детето.
И докато се улисвам в кухнята, ще си припявам 'Къде си вярна...'


# 13
  • Мнения: 3 447
Мисля, че понякога, ако нямаш какво хубаво да кажеш, е по-добре да замълчиш.

# 14
  • в баира
  • Мнения: 861
това трябва да е някаква шегичка, друго няма какво да е newsm78

умрях от смях докато ти четях целия постинг Mr. Green

Не виждам нищо смешно, смешната си ти.

# 15
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
 - Сега сериозно!

 - Ако не беше Освобождението от Турско робство, май щеше да се повтори Геноцида и над нас - Българите, спомнете си - "младотурците" за едно денонощие изклаха 1 Милион Арменци!  Sick
 - А сега да пребиват по улиците този - който говори на Арменски! Sick

# 16
  • Мнения: 3 405
Само на Шипка не отидохме, но защо не - догодина.

# 17
  • Мнения: 1 100
Не е срамно да празнуваш национален празник! Някои се опитват да оригиналничат излишно, но не се получава номерът - ето това е срамно!
Питам тези, които се срамуват от днешния ден, нямат ли дядовци, загинали във войната? Ей това е жалко. Да умрат за свободата на тези, които сега, на този ден, умират от срам и им е мнооооого смешно...  Confused

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА
ВСИЧКИ, КОИТО СЕ
ЧУВСТВАТ БЪЛГАРИ!    Hug Heart Eyes

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
леле толкова нелепици на едно място отдавна не бях чела ooooh! #Crazy

# 19
  • Мнения: 225
Съжалявам, но не уважавам този "празник"! С него започва един много тежък етап на друго робство! ...
Това е измислен празник, срам за нацията! Да, жалко за войничетата на Шишка, но просто са загинали напразно, използвани и неценени!

И кое е това робство, което започва през 1878г., че аз нещо не мога да се сетя?Дори бегла представа нямам-моля те, осветли ме!
Мисля, че думите ти са твърде силни и крайно неуважителни към всички, които разбират смисъла на този празник!Не е точно днес моментът за такива изказвания!

# 20
  • Мнения: 14 654
Приканвам ви да създадем една традиция.
Да заведем децата си на връх Шипка, да запалим свещ в църква в памет на загиналите за свободата на България, у дома да има красиво подредена трапеза, а навън да се вее българското знаме.
честит празник!
идеята е чудесна

# 21
  • Мнения: 490
Егати тъпия спор !Кокошкарник! #Crazy
Факт е ,че 3 март е обявен за национален празник -който иска празнува, който иска не!
Въпрос на виждане и усещане!

# 22
  • Мнения: 3 447
леле толкова нелепици на едно място отдавна не бях чела ooooh! #Crazy

Лиорена, мисля, че е по-добре да си пуснеш отделна тема  Peace

# 23
  • Мнения: 448
Егати тъпия спор !Кокошкарник! #Crazy
Факт е ,че 3 март е обявен за национален празник -който иска празнува, който иска не!
Въпрос на виждане и усещане!
И аз мисля така.За мен лично 6 септември трябва да е националния празник-все пак тогава и южна България(Източна Румелия) се е присъединила към освободеното Княжество България,но все пак отбелязваме в семейството и 3 март,макар и не толкова тържествено.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 244
Казва се Ден на Съветската Окупация
Който иска да го празнува
Който иска да чете Вазов
Аз чета Славейков
И нЕкои западни автори

# 25
  • София
  • Мнения: 4 423
Защо е този безмислен спор? - едни го празнуват други не, аз лично му се радвам много, все пак е празник! Мъчно ми е, за всички знайни и незнайни момчета загинали по нашите земи, далеч от родината, майките и бащите си, оставили вдовици и сирачета...Поклон.
нЕкой не можем да четем...

# 26
  • Мнения: 46 492
Да бе, ей сега ще се юрна на Шипка  Laughing

# 27
  • Мнения: 14 654
Да бе, ей сега ще се юрна на Шипка  Laughing
защо не- хем разходка, хем детето ще научи малко история - на мен ми се струва много хубава идея

# 28
  • Мнения: 46 492
Да бе, ей сега ще се юрна на Шипка  Laughing
защо не- хем разходка, хем детето ще научи малко история - на мен ми се струва много хубава идея

Предпочитам да изкара 1 пълоценен ден с баща си, вместо половината от времето да мине в пътуване, тя ще спи като пън, а той ще шофира като луд, за да успеем да стигнем и да се върнем.
Пък и на 2 години, голяма история ще научи  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 343
 hahaha
Казва се Ден на Съветската Окупация
Който иска да го празнува
Който иска да чете Вазов
Аз чета Славейков
И нЕкои западни автори
ooooh!

НЕКВА история вземи да прочетеш /може и на западни автори/.

# 30
  • Мнения: 343
"Народ, който не познава и уважава историята си, е осъден да я изживее наново."
Не помня кой го беше казал, но ние за съжаление сме жив пример за това. 

# 31
  • София
  • Мнения: 2 271
Ей това не ми харесва в този форум.... Че винаги това, което не ни е присъщо, го оплюваме.
Наистина, ако не намирах полезна информация тук, бих спряла да го посещавам.
Отворих темата, за да почувствам празника, защото сме в траур и не можахме да го отбележим подобаващо.
И какво да видя - спор на тема празник ли е, или не....
Това, като споровете на тема кърмене, проходилки, гърнета и други...
ПРИЕМЕТЕ, че някои неща са въпрос на личен избор и не можете да ги промените, а и не ви касаят.
Какво ви пречи сега, че някои празнуват, че сте седнали да им оплювате празника???
Не видях някой да оплюва Рамазана, или Циганската Нова Година.... Обаче Националния празник на България ви пречи  Thinking

# 32
  • Мнения: 261
БРАВО
Приветствам тази идея,това е най-българският празник
иначе за протокола-българското знаме се вее, трапезата е   празнична,музиката патриотична, телевизията -канал 1 и зарята,това беше на вчерашният ден, а днес боб

# 33
  • Мнения: 261
олее,ами то аз чак сега прочетох цялата тема и искам да изкажа своето ГОЛЯМО ВЪЗМУЩЕНИЕ ОТ ТОВА, ЧЕ ОТНОВО НЯКОЙ УСПЯХА ДА ОПЛЮЯТ  И ТОЗИ ПРАЗНИК
СРАМ ЗА ТЯХ, НО ГОСПОДИ ПРОСТИ ИМ

# 34
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
Ако трябва да бъда откровена,срам ме беше да чета нечии публикации.Абе вие българи ли сте, бе?Дона го каза.По-добре замълчи!

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 15:22 от red poppy

# 35
  • София
  • Мнения: 276
"Народ, който не познава и уважава историята си, е осъден да я изживее наново."
Не помня кой го беше казал, но ние за съжаление сме жив пример за това. 
newsm10
Явно  на българина са му много празниците и му омръзва да ги отбелязва. По-добре да се празнува само 14-ти февруари, Вси светии и присъединяването ни към ЕС и НАТО.

# 36
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
phil
Цитат
Казва се Ден на Съветската Окупация
Който иска да го празнува
Който иска да чете Вазов
Аз чета Славейков
И нЕкои западни автори

 Съветска окупация на 8 IX 1944 - да! но 1878?... и независимо че "Азиатския департамент" на Колониалната Империя - Русия, си е правил сметките да колонизира южните морета, трябва да правим разлика и да отдадем признателност на обикновения руски войник, оставил костите си за свободата ни, наред с нашите юнаци на Шипка.

# 37
  • Мнения: 1 002
Казва се Ден на Съветската Окупация
нали на бъркаме Трети Март 1978 година с 9 септември 1944 ?
защото най-малко през 1978 година Русия си е била монархия , а Съветски съюз не е имало

 ако го нямаше трети март 1978 нямаше да има нито
6-ти септември 1906 година
нито 22 септември 1908 ...

България си е била независима от Русия до 1944 година , да не казваме , че е имало доста  русофобски настроения

# 38
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
България си е била независима от Русия до 1944 година , да не казваме , че е имало доста  русофобски настроения

 - Дори е била Казаците на Северния фронт през Първата световна война - спомнете си Й.Йсвков.  Peace

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Казва се Ден на Съветската Окупация

Те и другите са го казали, но да попитам и аз съветската ??? И това 40години преди Великая Октябърская???
Я пак си помисли.
А и както ние днес не се олицетворяваме с политиците си, не трябва да олицетворяваме тогавъшните руски войници с императора. Да факт е, че царска Русия е имала други планове и други причини да започне поредната си война с Турция. Но руските войници са се били не само по заповед, а и заради братски народ. И са били подпомагани от този народ. Дали без помоща на целия български народ, тази война щеше да е толкова успешна? Каквито и да са ги надробили политиците после, остава факта, че България се завръща на световната сцена. Нали се сещаш, че преди тази дата просто не е съществувала такава държава (имам предвид официално).

# 40
  • Мнения: X
заради някои жалки хора, дето им е много смешно тук децата ни и техните деца скоро няма да знаят нищо

знаеш ли, скъпа Лиорена, какво пише в учебниците по история за 4 клас - че с турците сме били почти братя, най-малкото близки приятели, робство не е имало, всичко е било почти перфектно, няма отнемане на момченца за еничари и тренирани да бъдат убийци на родителите си, няма съвсем законно крадене и изнасилване  на момичета, няма никакви зверства
много смешно ще да е било

ти с твоето изказване се нареждаш до онези "българи", които са си живуркали по време на робството с робските си душици и са бягали като попарени, като чуели името на Левски

как не те беше срам да се изплюеш върху паметта на всички, дали живота си за това, че се наричаш днес българка
и да е имала имперски планове Русия, нейните войници са се били с идеята за едно добро дело

може би за теб Великите сили са по-добрите - че са снабдявали с оръжие българските убийци, или че са съкратили територията ни почти 4 пъти

СРАМ за теб - поне запази за себе си простотията си в такъв ден и не оскърбявай паметта на героите

Честит празник на българите

и моето дете расте с приказките за българите-герои и руските войни-освободители, макар и далеч от България, знае, че те са дали младостта и живота си за един идеал, за да може днес такива като нашата съфорумка да се смеят

# 41
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
заради някои жалки хора, дето им е много смешно тук децата ни и техните деца скоро няма да знаят нищо

знаеш ли, скъпа Лиорена, какво пише в учебниците по история за 4 клас - че с турците сме били почти братя, най-малкото близки приятели, робство не е имало, всичко е било почти перфектно, няма отнемане на момченца за еничари и тренирани да бъдат убийци на родителите си, няма съвсем законно крадене и изнасилване  на момичета, няма никакви зверства
много смешно ще да е било

ти с твоето изказване се нареждаш до онези "българи", които са си живуркали по време на робството с робските си душици и са бягали като попарени, като чуели името на Левски

как не те беше срам да се изплюеш върху паметта на всички, дали живота си за това, че се наричаш днес българка
и да е имала имперски планове Русия, нейните войници са се били с идеята за едно добро дело

може би за теб Великите сили са по-добрите - че са снабдявали с оръжие българските убийци, или че са съкратили територията ни почти 4 пъти

СРАМ за теб - поне запази за себе си простотията си в такъв ден и не оскърбявай паметта на героите

Честит празник на българите

и моето дете расте с приказките за българите-герои и руските войни-освободители, макар и далеч от България, знае, че те са дали младостта и живота си за един идеал, за да може днес такива като нашата съфорумка да се смеят


просто не знаеш колко се забавлявах докато четях  hahahaнелепиците, които си писала.
 Joy Joy Joy Joy
и откъде си сигурна, че се наричам "българка" hahaha по-голям срам оттова да се наречеш "българин" - няма просто. това ми е най- най- големият срам....за огромно съжаление съм се родила в най-скапаната държава, която има за национален празник 3 март.
срам и ужас #2gunfire
и с нетърпение чакам деня Praynig, в който ще захвърля БГ лична карта и ще се сдобие с някое друго гражданство различно от БГ.

ох, корем ме заболя да се хиля Mr. Green на постинга ти Joy позабавлявах се искрено, за което благодаря де  bouquet

# 42
  • Мнения: X

просто не знаеш колко се забавлявах докато четях  hahahaнелепиците, които си писала.
 Joy Joy Joy Joy
и откъде си сигурна, че се наричам "българка" hahaha по-голям срам оттова да се наречеш "българин" - няма просто. това ми е най- най- големият срам....за огромно съжаление съм се родила в най-скапаната държава, която има за национален празник 3 март.
срам и ужас #2gunfire
и с нетърпение чакам деня Praynig, в който ще захвърля БГ лична карта и ще се сдобие с някое друго гражданство различно от БГ.

ох, корем ме заболя да се хиля Mr. Green на постинга ти Joy позабавлявах се искрено, за което благодаря де  bouquet

ще си останеш мизерна душица, независимо каква лична карта имаш

а благодарение на моите "нелепици" говориш български, а не турски и живееш в България, а не в Турция, и не на последно място - те има

и защо изобщо пишеш тук тогава - има толкова много турски форуми

# 43
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
PetyaL
 - Май ще излезнеш права - чак сега обърнах внимание на..... тъмно зеления и цвят!...  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 1 533

и с нетърпение чакам деня Praynig, в който ще захвърля БГ лична карта и ще се сдобие с някое друго гражданство различно от БГ.


И аз с нетърпение чакам, дори ще ти стискам палци!

# 45
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
най-готиното, е че успявам да ви подразня. Twisted Evil просто си личи от всяка дума как се хващате, което пък е мисия-изпълнена за мен Twisted Evil

Честит ви Нацонален празник, да сте живи и здрави, и Честит 8 март Laughing

 Twisted Evil

и да не забравите да извадите старите прашасали руски плочи Twisted Evil

а пък сълзливите истории от сорта, ох, колко сме далеч от БГ и колко ни е мъчно и как детето се го възпитаваме с това или онова БГ, а, няма нужда просто, колко ни е мъчно, колко това, колко онова, бля, бля, бля...

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 13:58 от Liorena

# 46
  • Мнения: 822
Убедена съм,че ако всички българи,които мразят родината си,бяха навън,
тези,които я обичат,никога нямаше да я напуснат...

Лио,червената пътека отдавна е разстлана на летището в Монреал в твоя чест,и аз с букет трилиуми те чакам ли чакам...Надали можеш да подразниш някой,който поне малко те познава,така че радостта ти е неоснователна...За теб-букет   bouquet

А пред загиналите за България-поклон!

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 14:22 от niara

# 47
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Лиорена, в дразненето си номер едно определено. Laughing Laughing Laughing

На подразнените ще кажа следното - всеки има право на мнение и това, че не размахвам трибагреника на 3ти март и че не се просълзявам за загинали руски войници, не значи че не обичам България. Нито пък означава, че не познавам историята. 3ти март и Сан Стефанския мирен договор са причина за много от бедите на България след Освобождението. Но явно на вас ви се струва, че България се е развила цветущо от 1878 година насам, явно си мислите, че това е бил най-правилния път. Аз разсъждавам и виждам, че България е можела да има и по-добра съдба от колкото да бъде под крилото на Големия Брат цели 120 години. И като сме такива сродни души с любимия руски народ, защо Путин сега не се намесва грам за спасяването на българските медици???? Защото всичко е политика и завоюване на територии и на "братска" нам Русия вече не и дреме за нас по обясними причини. Wink
Така че айде да не припадаме от възмущение и да не си разменяме популистки постинги, всеки си има право на мнение, дори по отношение на Националния празник.
Аз казах - за мен той трябва да е 24ти май, ден, който всички българи обичат истински. Ден, който учи децата ни, че БЪлгария е била велика сила преди "помощта" на братския руски народ, преди турците, преди много други европейски народи.

ПП. И от мен честит 8 ми март предварително:)


# 48
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Надали можеш да подразниш някой,който поне малко те познава,така че радостта ти е неоснователна...За теб-букет   bouquet

офф:
мдаа, слабо ме познават просто Wink
тенкс; niara Wink

MardiGras, бях решила, че основно повредата е моя телевизор. Mr. Green

но mama_kenga определно им липсва ..... Mr. Green
добре, че бях аз, Twisted Evil да се позадържи, иначе тази нищо и никаква темица щеше да си замине назад както си беше дошла..... Mr. Green, друго го вълнува народа, жълтото и злободневното, не някакъв си 3-март, във всички теми си личи какво ги вълнува днешните майки, после 3-март, дрън, дрън ярина, аре само на стар краставичар, краставици да не се опитват да пробутват, нема нужда просто.

а постингите са убийствени просто, ще си ги сложа на видно място в архива.
тая тема е Номер 1 по сърцераздиране - смехория до припадък. Crazy

иначе нещо останалите темици за 3-март отдавна отидоха в историята на (да забележим) - Клюкарника...що ли така newsm78

сега Русе е наред, после Пловдив и така, после онези сълзливите зад граница... и така, може и в разбъркан ред, хайде, доставете ми удоволствие, моля ви Praynig

# 49
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
браво, интересът е голям, 10 човека са в Темата Mr. Green
хайде.....пишете.

отивам да поспинкам smile3524
като се събудя да сте ми оставили материал за четене ей, хващайте се за клавиатурите и давайте, който излее повече възмущение ще е победител....
плюйте си наволя, няма как да ме трогнете обаче с абсолютно нищо....
трябва да си от доста дълго тук, за да си се превърнал в пълен непокист.
за много малко жени важи това тук.

И какво стана с останалите теми за 3-март продължавам да се чудя newsm78, на 2-ра ли, 3-та ли стр. отидоха, жалко за копи-пейст-а, който правихте вчера цял ден. ooooh!

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 14:37 от Liorena

# 50
  • Мнения: 1 100
Liorena, трябва да ти кажа, че не можеш да се сравняваш с мама кенга. Тя умее да предизвиква, но не и да се дразни видимо като 5 годишно дете. Далеч си от истината...
Изглежда ти си едно дърво без корен, щом си позволяваш да говориш с такова неуважение за хора, които определено го заслужават. Смешната си ти. По-точно се чудя, дали наистина ми е смешно, а може би ми е тъжно. По-скоро второто. Пожелавам ти скоро да смениш личната карта, щом се срамуваш чак толкова, може би ще е по-добре и за теб, и за нас. Дано се почувстваш по-добре в новата си кожа.  Peace

# 51
  • Мнения: 1 100
браво, интересът е голям, 10 човека са в Темата Mr. Green
хайде.....пишете.

Да интересът е голям, но той със сигурност не е насочен към теб. Дишай!

# 52
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
браво, интересът е голям, 10 човека са в Темата Mr. Green
хайде.....пишете.

Да интересът е голям, но той със сигурност не е насочен към теб. Дишай!

да бе да, да знаеш, аз изобщо не съм списала над 6 хиляди постинга, никой не ме познава да знаеш Twisted Evil
само можеш да ми дишаш праха.

но да се върнем на така светлия празник, 3-март, Националният празник на БГ.
Сигурно вчера всички отидохте на връх Шипка както призова авторката на темицата, но не, вие бяхте плътно зад ПЦ-тата и копирахте, копирахте, пействахте, ли пействахте....
да не ходя сега да изтупвам от прахоляка вчерашната тема.....

# 53
  • Мнения: 7 837
но не, вие бяхте плътно зад ПЦ-тата и копирахте, копирахте, пействахте, ли пействахте....

 Laughing
Не знам за какво става въпрос, но  това си е ежедневно състояние за доста форумки.


Освен да ви разкажа, как го почетохме в чужбина. Събрахме се 40-тина души, направихме си барбекю, слушахме народна музика, децата си играха... Пихме за ваше здраве и благополучие. Запалих по една свещ за паметта на загиналите и за спокойния живот на останалите, без значение, дали с лакти се тикат да се набутат в средната класа...
Сигурно ви звучи по американски просташко, но вчера беше прекрасен слънчев ден и целия премина с усмивка, независимо празник ли беше или не  Grinning

# 54
  • Мнения: 1 354
Лиорена четах,четах,но не разбрах.Ти последно кадъна ли си или не?! Thinking
Ще ме прощаваш,ама ако си кадъна  smile3513
А ако си българка и мислиш така  smile3513
Чудя се в какво семейство си възпитавана?Какви са ти принципите-наядена и наспана-колко хубав е живота,а?
Ти каква си,т.е. за твое и наше съжаление се водиш българка,ама видимо не се чустваш такава.Я ми кажи,моля ти се,а каква се чустваш.
Аз мисля,че си без път и посока щом толкова години(не че знам на колко си)не ти е станало ясно каква си и от къде идваш.Ама то си е за тебе.Като идеш някъде в чужбина и те питат от къде си,какво ще отговориш-"от никъде"И май това ще е най-правилния отговор.Където и да си никога няма да си на мястото си,защото нямаш място.Хора като тебе  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 55
  • Мнения: 1 100
браво, интересът е голям, 10 човека са в Темата Mr. Green
хайде.....пишете.

Да интересът е голям, но той със сигурност не е насочен към теб. Дишай!

да бе да, да знаеш, аз изобщо не съм списала над 6 хиляди постинга, никой не ме познава да знаеш Twisted Evil
само можеш да ми дишаш праха.

но да се върнем на така светлия празник, 3-март, Националният празник на БГ.
Сигурно вчера всички отидохте на връх Шипка както призова авторката на темицата, но не, вие бяхте плътно зад ПЦ-тата и копирахте, копирахте, пействахте, ли пействахте....
да не ходя сега да изтупвам от прахоляка вчерашната тема.....




Ми аз не те познавам, коя си ти и какво си направила толкоз'?
Да не пикаеш нефт случайно, че да те знаем? Някои правят 6 000 постинга, а други правят по 6 000 лв/евро/долара... на месец...
Едва ли са отишли всички на Шипка... няма как. Не всички имат възможност. Мен например нямаше кой да ме закара ( мнооого ми е далеч Шипка ), защото баща ми работеше, вместо да плюе колко е шибан животът в БГ.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Понеже прочетох нещо за кадъни в горния постинг, да ви кажа как празнуваха 3 март моите комшии. Пенсионери - турчин и българин. Редовно си пият заедно ракията. Редовно присъстваме на диалози като тоя: Турчинът вика "Ей, Ахмед Доган е голяма работа, голям човек!", Българинът вика "Голям педерас е той, управляват ни турци и педерази! Ай наздраве!" Турчинът и той - наздраве. Вчера българинът вика "Днес сме се освободили от турците, хъхъхъ" и турчинът "А, да, ай наздраве!"  Много им се радвам.

# 57
  • Мнения: 1 100
Понеже прочетох нещо за кадъни в горния постинг, да ви кажа как празнуваха 3 март моите комшии. Пенсионери - турчин и българин. Редовно си пият заедно ракията. Редовно присъстваме на диалози като тоя: Турчинът вика "Ей, Ахмед Доган е голяма работа, голям човек!", Българинът вика "Голям педерас е той, управляват ни турци и педерази! Ай наздраве!" Турчинът и той - наздраве. Вчера българинът вика "Днес сме се освободили от турците, хъхъхъ" и турчинът "А, да, ай наздраве!"  Много им се радвам.


Сладури  Hug

# 58
  • Мнения: 1 354
И аз познавам такива хора.Моя приятелка,кадъна,обаче родена и отгледана в България със всички български празници.Мюсулмани са да,но се чустват българи.И си празнуват, и си пеят.
А по-нагоре в постинга си просто се опитвам да си обясня за себе си как е възможно да има човек,който да е така настроен към българското. Sick
Пък на Лиорената съм готова да и платя първия самолет за страна от Южна Азия да речем,май там би се чуствала най-добре.Само да е далече от България,защото е такъв срам и позор,че е за трепане направо. #Cussing out
Потресена съм. ooooh!

# 59
  • Мнения: 1 840
по-голям срам оттова да се наречеш "българин" - няма просто. това ми е най- най- големият срам....за огромно съжаление съм се родила в най-скапаната държава, която има за национален празник 3 март.
срам и ужас #2gunfire
и с нетърпение чакам деня Praynig, в който ще захвърля БГ лична карта и ще се сдобие с някое друго гражданство различно от БГ.

 ooooh! Лиорена, честно казано, чудя се какъв ти е случая!

Жал ми е за теб, защото ще трябва да се срамуваш докато си жива. Не паспорта да смениш, ами и на Луната да отидеш, пак българка ще си останеш докато дишаш.

Може ли само да те попитам нещо, че не схващам - а защо всъщност те е срам? Какво срамно има в това да си българин и да живееш в България?

# 60
  • Мнения: 2 229

просто не знаеш колко се забавлявах докато четях  hahahaнелепиците, които си писала.
 Joy Joy Joy Joy
и откъде си сигурна, че се наричам "българка" hahaha по-голям срам оттова да се наречеш "българин" - няма просто. това ми е най- най- големият срам....за огромно съжаление съм се родила в най-скапаната държава, която има за национален празник 3 март.
срам и ужас #2gunfire
и с нетърпение чакам деня Praynig, в който ще захвърля БГ лична карта и ще се сдобие с някое друго гражданство различно от БГ.


ох, корем ме заболя да се хиля Mr. Green на постинга ти Joy позабавлявах се искрено, за което благодаря де  bouquet

ОК, не празнуваш 3 март, не го уважаваш като празник, никой не те задължава...но това изказване ми е малко странно. Rolling Eyes Чувала съм много недоволни от факта че са родени тук, но ЧАК толкова...ако всичко това го мислиш какво правиш тук? Rolling Eyes Виждам, че живееш в София - границата е близо...а чуждо гражданство, ако толкова го искаш, не се взима трудно...

# 61
  • София
  • Мнения: 11 114
Трети март, 1878 г. Сан Стефанският мирен договор и неговият принос  bg

http://www.pravoslavieto.com/history/19/1878/SanStefano_prinos.htm

# 62
  • Мнения: 143
абе хора, не съм чела всички глупости, ама що не се поразходите малко? Кой към летището, кой към някой парк с децата.. на вън е хубаво и пролетно. Аз 3 март го тача, защото се чувствам добре в кожата си и харесвам България. А за руснаците да страдам някак си не мога..  въпреки дългите години промиване на мозъка в училище. Бог да прости всички български войници паднали във всички войни до сега на по 18 години с вярата , че България и хората и заслужават да се биеш за тях.

# 63
  • Мнения: 1 354
Да ви кажа на мен ми се струва,че прекалено много вниманив отделихме на "краставата жаба" Crossing Arms

# 64
  • Мнения: 476
Не прочетох цялата тема, затова ще ме извините, ако повтарям някого.
Имах възможността наскоро да се запозная с много интересен, интелигентен и начетен човек - турчин. Да си призная честно, аз като 90% от българите, бях абсолютно убедена за събитията преди освобождението. Всички сме учили в у-ще история и и вярваме безрезервно разбира се. Но в разговора си с този човек си зададох въпроси, които се чудя как съм могла да не си задам по-рано!
Аз твърдях, че сме били под робство, че хората са страдали и всичко, което знаем като подробности, за еничарите и т.н.
Човекът ме слушаше търпеливо и накрая ме попита, - от къде знаеш това, което казваш?! Аз веднага надъхана в правотата си му отговорих, от историята от книгите, от семейството си и т.н. Последва друг въпрос - А кога е писана Вашата история, не е ли по време на комунизма, когато отношенията с братушките бяха най-важни за цялата ви нация? Не ви ли учеха на това ? Вечна дружба и др.? Не се ли правеше всичко СССР да се изкарват най-великите, а техните врагове съответно да са най-низшите хора?
Кой според теб е написал тези учебници? И ако са имали за цел да ви направят свои роби, защо не са разрушили църквите и манастирите ви, щом са искали да пречупят вярата ви? Не са ли почти всичките ви църкви и манастири точно от това време, че и от преди това?
Замислих се, но продължих да упорствам- Ами Вазов, Ботев и всички останали, които са писали?!?
А той ми отговори, че никой не отрича войната между Османската империя и Русия, но ние сме били просто една малка пионка в разгара на вражда между две големи държави и нещата далеч не са се въртяли около нас. Каза ми да прегледам световната история и да видя какво е написано от независими историци, които нямат за цел да угаждат на едни и да вредят на други заради интересите си. Аз  да си призная, не съм се ровила да търся тези и доказателства от неутрални историци, но до ден днешен имам съмнения, дали всичко, което ни се предлагаше в училище като информация и като факти е 100% вярно. Вярвам на голяма част от всичко това, но не и сляпо. Просто периодът в който са писали нашите "видни" историци, ме кара да се съмнявам в техните чисти намерения да предадат историята такава, каквато е била в действителност.
Не ме разбирайте погрешно, аз обичам страната си и съмненията, които имам не са за това, дали хората са страдали през това време,(въпреки, че човекът с когото разговарях твърдеше, че далеч не е била такава практиката, както ни я представят на нас,а по-скоро е имало изключения, като за всяко нещо) а какво точно се е случило.
Години на ред са промивани мозъци, дори на цели поколения, на цял един народ и си дадохме сметка за това, чак след като паднаха завесите към света. Питам се възможно ли е да не познаваме собствената си история и готови ли сме да повярваме на всичко, само защото е написано в учебник?!?
Иначе празникът е хубав! Вдъхва патриотизъм и това никак не е лошо!!
Лек ден от мен!   bouquet

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 16:00 от sandcastle

# 65
  • Мнения: 1 533
Liorena, незнайно защо си си въобразила че си една магнетична личност, която всички четат с трепет. Всъщност си един келеш, който плаче за внимание и прави смешки от сорта на събуване на гащи, уригване пред публика, повръщане и от сорта забавления.
Никой никого не кара да харесва нито България, нито Трети март, нито сърми, нито каквото и да било. Едно е да кажеш - майка ти не ми харесва, друго е да кажеш - майка ти е долна курва. Защото нещо подобно каза ти, дали е някаква кодирана смешка, не знам. За мен си келеш!

# 66
  • Мнения: 2 755
ooooh! Лиорена, честно казано, чудя се какъв ти е случая!
И аз се чудя, ама нещо сериозно ще да е.... Crazy

Човекът ме слушаше търпеливо и накрая ме попита, - от къде знаеш това, което казваш?!
Кой според теб е написал тези учебници
? ...
А, той от къде знае? Кой е писал учебниците, от които той е чел? Независими историци ? Хм....спорен въпрос.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Sandcastle, ти говориш по-скоро за неща като това, че поколението на баща ми в голямата си част, примерно, вярваше, че Русия е тръгнала баш нас да освобождава, ей тъй, от добро сърце. Ясно е, че тя си е водела войни за територия и влияние. Някои факти са премълчани и преиначени, но чак пък да наричат робството присъствие пак е леко смешно.

# 68
  • Мнения: 14 654
Питам се възможно ли е да не познаваме собствената си история и готови ли сме да повярваме на всичко, само защото е написано в учебник?!?
ти само един учебник ли прочете Simple Smile
иначе не- има и друга литература, която можеш да прочетеш, дори в училище се изучава част от нея и добре че

# 69
  • Мнения: 1 100
sandcastle, така е, не можем сляпо да вярваме на всичко. Но например за клането в Батак е писано чак по вестниците в чужбина. Тогава цяла Европа е била потресена и са се намесили Великите сили. Има и много писмени документи... Книги... И разбира се, почти всяко семейство си е предавало разни истории от онова време- ок, това последното не е сигурно. Но другото...
Има и друго, жестокостта на турците над българите до голяма степен е била провокирано от самите нас - все пак и ние сме се бунтували. И как да спрат българите, ако не с бой? И се получава един порочен кръг... Та до голяма степен за нещастията е виновен и свободолюбивият български дух.

# 70
  • Мнения: 476
Питам се възможно ли е да не познаваме собствената си история и готови ли сме да повярваме на всичко, само защото е написано в учебник?!?
ти само един учебник ли прочете Simple Smile
иначе не- има и друга литература, която можеш да прочетеш, дори в училище се изучава част от нея и добре че


Какво съм прочела не е важно в случая!Важно е може ли да ръзсъждава човек! Но е глупаво едно нормално човешко същество да не си задава въпроси, а да приема за чиста монета това, което му се казва!
Аз не отричам нищо, но имам право да се съмнявам, както и да си кажа мнението!  Какво е било, не можем да кажем нито ти, нито аз. Така че не ме иронизирай, ако обичаш! Не мисля, че това което съм написала е невъзможно. Не казвам и че съм права, просто една гледна точка, на която имам право ми се струва!

# 71
  • Мнения: 1 100
sandcastle, напълно разбирам какво говориш. Всеки гледа монетата от различна страна и всеки казва това, което вижда. Ясно е, че някои неща са къде малко, къде повече изопачени и трябва сами да решим, на кое да се довеим и на кое - не.

# 72
Чудя се защо и се вързвате на тази Лиорена?
Тя, бедничката, за 2 дни не намери по-смислено занимание от това да се заяжда в този форум.

Ами нека влиза, нека да чете и да се весели, щом като няма друг повод за щастие и веселба в живота си. И аз се питам дали не е от онези, на които Доган & Сие организират екскурзии из родината по време на избори.
Вчера много неприятно впечатление ми направи когато по новините съобщаваха за годишнината от Освобождението ни. Толкова трудно ли беше да се изрече и продължението -  Освобождението ни от турско робство?

Аз например се сещам за повече от десет начина да си прекарам добре със семейството и приятели -
вчера се събрахме приятели, попяхме патриотични песни, поиграхме и хора, децата се веселиха - а догодина ако времето на 3 март е толкова хубаво както вчера, непременно ще отидем на Шипка.

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 17:18 от capricorn

# 73

и откъде си сигурна, че се наричам "българка" hahaha по-голям срам оттова да се наречеш "българин" - няма просто. това ми е най- най- големият срам....за огромно съжаление съм се родила в най-скапаната държава, която има за национален празник 3 март.

О, неразумний юроде! Поради что се cpaмиш да се нapeчеш болгарин... ?

# 74
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
браво, интересът е голям, 10 човека са в Темата Mr. Green
хайде.....пишете.

Да интересът е голям, но той със сигурност не е насочен към теб. Дишай!

да бе да, да знаеш, аз изобщо не съм списала над 6 хиляди постинга, никой не ме познава да знаеш Twisted Evil
само можеш да ми дишаш праха.

но да се върнем на така светлия празник, 3-март, Националният празник на БГ.
Сигурно вчера всички отидохте на връх Шипка както призова авторката на темицата, но не, вие бяхте плътно зад ПЦ-тата и копирахте, копирахте, пействахте, ли пействахте....
да не ходя сега да изтупвам от прахоляка вчерашната тема.....



Чела съм част от твоите 6688 постинга и честно казано не си ме впечатлила като умен човек. Не знам нарочно ли се правиш на глупава и заядлива или си такава по принцип, но това което пишеш не ти прави чест.

По темата: Истина е че историята ни е изкривена, но не може да е изкривено всичко което се е случило. Не вярвам сляпо на историята в учебниците. Все пак съм имала доста години след като съм  завършила училище да се запозная с това-онова и да си изградя собствена история за миналото ни.
Факт е че 5 века тук не е имало България а сега има и аз не съм туркиня а българка. За това съм благодарна и това празнувам!!!

# 75
  • Мнения: 25 571
Ето какво е писал един от "промитите мозъци", "жертви" на българското образование и българската пропаганда...

Баташкото клане

Става необходимост да привлечеш вниманието на европейските правителства върху един, както изглежда, толкова незначителен факт, че правителствата въобще не го забелязват. А фактът е, че един народ бива избит. Къде? В Европа. Този факт има ли свидетели? Един свидетел, целият свят. Правителствата виждат ли го? Не…

Ние ще учудим европейските правителства, напомняйки им едно нещо, а именно, че престъпленията са си престъпления. Именно това не е по-позволено за едно правителство отколкото един индивид да бъде жертва, именно Европа е солидарна, именно всичко това, което се прави в Европа е направено от Европа, именно ако съществува едно глупаво и свирепо правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно; именно сега всичко това е до нас, там под очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащите и майките, продават малките момиченца и момченца: именно децата, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разкъсват с два удара на сабята; така изгарят семействата в къщите им, именно този град, Батак, например е намален за няколко часа от 9 хиляди жители на 300; именно гробищата са затрупани от повече трупове, отколкото могат да бъдат погребани; по такъв начин, че на живите убийци мъртвите им отвърнаха с чума, което е справедливо; ние показваме на европейското правителство това тук; именно тук отварят бременните жени за да убият децата в утробите им; именно тук публичните места са затрупани с купчини женски скелети, следа от случилото се; именно тук кучетата гризят по улиците черепите на млади изнасилени момичета, именно тук всичко е ужасно, именно тук е достатъчен един жест на европейските правителства за да го прекратят; и диваците, които извършват тези договори са ужасни, и цивилизованите, които са ги оставили да го направят са ужасяващи.

Дошъл е моментът да издигнем глас. Всеобщото възмущение се навдига. Има часове, в които човешкото съзнание взима думата и дава на правителството заповед да слуша.

                                                                                                            Виктор Юго, Париж
                                                                                                                29 август 1876

# 76
  • Мнения: 1 273
Ето какво е писал един от "промитите мозъци", "жертви" на българското образование и българската пропаганда...

Баташкото клане

Става необходимост да привлечеш вниманието на европейските правителства върху един, както изглежда, толкова незначителен факт, че правителствата въобще не го забелязват. А фактът е, че един народ бива избит. Къде? В Европа. Този факт има ли свидетели? Един свидетел, целият свят. Правителствата виждат ли го? Не…

Ние ще учудим европейските правителства, напомняйки им едно нещо, а именно, че престъпленията са си престъпления. Именно това не е по-позволено за едно правителство отколкото един индивид да бъде жертва, именно Европа е солидарна, именно всичко това, което се прави в Европа е направено от Европа, именно ако съществува едно глупаво и свирепо правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно; именно сега всичко това е до нас, там под очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащите и майките, продават малките момиченца и момченца: именно децата, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разкъсват с два удара на сабята; така изгарят семействата в къщите им, именно този град, Батак, например е намален за няколко часа от 9 хиляди жители на 300; именно гробищата са затрупани от повече трупове, отколкото могат да бъдат погребани; по такъв начин, че на живите убийци мъртвите им отвърнаха с чума, което е справедливо; ние показваме на европейското правителство това тук; именно тук отварят бременните жени за да убият децата в утробите им; именно тук публичните места са затрупани с купчини женски скелети, следа от случилото се; именно тук кучетата гризят по улиците черепите на млади изнасилени момичета, именно тук всичко е ужасно, именно тук е достатъчен един жест на европейските правителства за да го прекратят; и диваците, които извършват тези договори са ужасни, и цивилизованите, които са ги оставили да го направят са ужасяващи.

Дошъл е моментът да издигнем глас. Всеобщото възмущение се навдига. Има часове, в които човешкото съзнание взима думата и дава на правителството заповед да слуша.

                                                                                                            Виктор Юго, Париж
                                                                                                                29 август 1876



 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 77
  • Мнения: 1 992
Не знам кое е по-лошо - дали присъствието на такива като Liorena в тази тема или отсъствието на много от 40 000 потребители в този форум.
Не съм привърженичка на фалшивия патриотитизъм, но всеки българин би трябвало дори и да не е патриот, поне да не се гаври с паметта на зверски избитите си предци. И най-малкото, което може да направи е да сведе глава. Дали ще дава празнична вечеря или не, дали ще развее знамето или не, дали ще качи Шипка или не - това си е лично негово решение. И не е нужно да плюе другите за това, че са го направили.
А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

# 78
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Оооо, да. Како Сийке, благодаря че ми напомни за Батак.
Ето малко снимчки и едно стихотворение за тези които НЕ уважават 3 март.

- това са черепите на част от убитите в църквата.
- това е кладенеца който майките са изкопали с голи ръце за са търсят вода за децата си.


Възпоминания от Батак

(разказ от едно дете)

 От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.


Пловдив, 1881

# 79
  • Мнения: 1 273

А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

Я си прочети  учебника по исторя отново! За какъв унизителен Санстефански мирен договор става дума? Да не би да го бъркаш с Берлинския?

# 80
Такива традиции трябва да имаме за всички български празници.

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 19:38 от capricorn

# 81
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК на всички БЪЛГАРИ!
Аз бях от празнуващите, два дни си изкарахме супер(не на Шипка), но за догодина сме замислили и там да отидем.
Гледам повеселили сте се и вие.

# 82
  • Мнения: 1 992

А относно унизителния за българите Санстефански мир, мисля че няма две мнения.

Я си прочети  учебника по исторя отново! За какъв унизителен Санстефански мирен договор става дума? Да не би да го бъркаш с Берлинския?

За Берлинския няма кво да говорим.
"На пръв поглед Санстефанският договор обезпечава на България качествено по-висока степен на самоуправление от ограничената културнополитическа автономия на Българската екзархия. Санстефанският договор предвижда обаче руска окупация в течение на „приблизително" две години без международен контрол и не съдържа никакви разпоредби за изтеглянето на руските войски от България след изтичането на този период. В същото време на Турция се дава правото да прокарва свои войски през българска територия."

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Факт е че 5 века тук не е имало България а сега има и аз не съм туркиня а българка. За това съм благодарна и това празнувам!!!

 newsm10
Ето това е най-важното. Дали са били толкова лоши с нас турците или не, не е важно. Важното е, че е нямало България. Не е важно, че Русия е започнала войната с Турция, заради своите имперски интереси. Важното е, че пак е имало България.
Всичко друго, може да са свободни интерпретации на различни историци. Но абсолютно неоспорим си остава факта, че е възстановена държавата, като институция. Дори не ме интересува, какви са били целите на освободителите ни. Важното е, че ни има.

# 84
  • Мнения: 1 273

За Берлинския няма кво да говорим.
"На пръв поглед Санстефанският договор обезпечава на България качествено по-висока степен на самоуправление от ограничената културнополитическа автономия на Българската екзархия. Санстефанският договор предвижда обаче руска окупация в течение на „приблизително" две години без международен контрол и не съдържа никакви разпоредби за изтеглянето на руските войски от България след изтичането на този период. В същото време на Турция се дава правото да прокарва свои войски през българска територия."

"С цел подпомагане на българския народ в началните стъпки на неговото държавно управление се предвижда в страната за срок от две години да остане временно руско управление. Османската империя няма право да държи турски войски в Княжеството."

Май всичко е въпрос на инерпретация и кой е написал учебника! Mr. Green

П.П. А относно войските-- ние винаги сме позволявали на щяло и нещяло да преминава през БГ-- особенно в настоящата ни история!

# 85
  • Мнения: 1 992
Apv, през 198-и-някоя-си  година  интерпретацията е била като цитираната от теб. Моят цитат е от wikipedia и го използвах, за да ти покажа един по-различен прочит от това, което сме учили всички за братушките. Причината да дойдат да ни освободят е доста далеч от алтруизма. Но това е за друга широка тема и нека не изместваме тази. Simple Smile

# 86
  • Мнения: 1 273
Честно казано и аз не искам да превръщам тази тема в спор. Но  предпочитам моята интерпретация (която не е моя , а е извадена от учебник по история от преди доста години), а не интерпретацията в днешните учебници в които се споменава за турско присъствие и се отричат гаврите с българския народ. Далеч съм от мисълта и не вярвам, че туко така някой ще даде хиляди жертви от добро сърце. Всичко е въпрос на интереси, но все пак нека отдадем дължимото на "братушките"--  не на тези за които БГ е била само територия с много добро разположение, а на тези хиляди войничета тръгнали от Русия  и вярвайки, че правят добро освобождавайки България от робство!

# 87
  • Мнения: 1 992
Честно казано и аз не искам да превръщам тази тема в спор. Но  предпочитам моята интерпретация (която не е моя , а е извадена от учебник по история от преди доста години), а не интерпретацията в днешните учебници в които се споменава за турско присъствие и се отричат гаврите с българския народ. Далеч съм от мисълта и не вярвам, че туко така някой ще даде хиляди жертви от добро сърце. Всичко е въпрос на интереси, но все пак нека отдадем дължимото на "братушките"--  не на тези за които БГ е била само територия с много добро разположение, а на тези хиляди войничета тръгнали от Русия  и вярвайки, че правят добро освобождавайки България от робство!

Съгласна съм с теб. thumbsup

# 88
  • София
  • Мнения: 4 423
БАТАК....настръхнах Cry, не го бях чела от много години - благодаря!

# 89
  • Мнения: 343
Аз  да си призная, не съм се ровила да търся тези и доказателства от неутрални историци, но до ден днешен имам съмнения, дали всичко, което ни се предлагаше в училище като информация и като факти е 100% вярно.

Ами порови се малко преди да пишеш. Аз уважавам чуждото мнение, но само когато е обосновано, а твоето не е. Можеш за започнеш с нещо лесно и достъпно - цитираното по-горе описание на клането в Батак. А може да пробваш и да помислиш логически все пак - защо ще вдигат хората въстание, ако всичко им е наред?


# 90
  • Мнения: 1 329
Никога не ме е било срам да кажа че съм българка. Не ми е първа цел в живота да имам друго гражданство. Където и да отиде един българин, на какъвто език да заговори, никъде няма да се чувства по-добре отколкото в България. Дори и да не си го признава, дори и 100 години да живее на другия край на света, пак ще си остане българин. Това по повод на дебата, за държавата и за смяната на личната карта....

Колкото до 3-ти Март, всеки има право да прави интерпретации според настроението му. Тук както се вижда , настроения колкото искаш.
Аз уважавам празника и в нашето семейство се отбелязва. Останалото всеки го разбира както намери за добре.

# 91
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
дори и 100 години да живее на другия край на света, пак ще си остане българин.

това може да важи за някои, за други ни най-малко.

# 92
  • Мнения: 1 329
дори и 100 години да живее на другия край на света, пак ще си остане българин.

това може да важи за някои, за други ни най-малко.

Може, ако просто пребивава в България по случайност и няма никакво родословно дърво.
За чувства не говоря, те са според временното състояние на човек. Същото важи и за гражданството. То не променя произхода за съжаление, само може да го подобри.

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 21:05 от Biskara

# 93
  • Мнения: 343
дори и 100 години да живее на другия край на света, пак ще си остане българин.

това може да важи за някои, за други ни най-малко.

Тук вече си права - за комплексарите не важи.
Малко уточнение -  даже и на другите езици изреченията започват с главна буква. Но тия маловажни правила сигурно не важат за VIP гражданка на света като тебе.

# 94
  • Мнения: 5 255
"След празника... идва и реалността..."

# 95
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://www.verticalworld.net/news/news.php?id=341

# 96
  • Мнения: 10
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.

# 97
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.

Това пък защо?  Tired Rolling Eyes

# 98
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
"След празника... идва и реалността..."

да, точно това е реалността, това е много вярно, снимката е много реална.

# 99
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.

Това пък защо?  Tired Rolling Eyes

е как защо Mr. Green

# 100
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.

Хубава идея, но в момента телефона ми пее "мила мамо" с гласчето на малкия и не ми дава сърце да го махна.

# 101
  • Мнения: 3 423
Прочетох само писанието на авторката.
Айде, няма нужда чак пък толкова да се
пънем. По-добре да направим оборка на
боклуците около блоковете. По полезно е.

# 102
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е стига де....аз уважавам празника- слагам знамето, събираме се с приятели, гледаме "Време разделно", спорим по въпроси от българската история... Така го чувствам, така правя.
Но да си сложа химна да ми звъни? Аре нема нужда, молим...

# 103
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Прочетох само писанието на авторката.
Айде, няма нужда чак пък толкова да се
пънем. По-добре да направим оборка на
боклуците около блоковете. По полезно е.

С кеф ще те снимам.

# 104
  • Мнения: 515
Ей-й-й-й-й голяма муха - голям слон. Аз пък много бях горда едно време, когато бях чавдарче- заради калпачето със зелената част отгоре и лъвчето отпред.  Blush Но не си харесвах плисираната тъмно-синя пола - бели кахъри, ама на  Hug

# 105
  • Мнения: 1 100
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.


Според мен химнът не може да се пуска току така и да се чува от нечий джоб. Въпрос на виждане, сложи си го, ако те кефи наистина.

# 106
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нека си сложим химна на България като мелодия на мобилните телефони... Аз вече го направих.


Според мен химнът не може да се пуска току така и да се чува от нечий джоб. Въпрос на виждане, сложи си го, ако те кефи наистина.
Аха, да, права си.
Ако всеки път ти се става, когато ти звънне телефона...

# 107
  • Мнения: 208
Прочетох само писанието на авторката.
Айде, няма нужда чак пък толкова да се
пънем. По-добре да направим оборка на
боклуците около блоковете. По полезно е.
Да - и някои лелки да се засрамят и да спрат да си тупат пътечките, покривките и завивките през балконите и прозорците - някак некрасиво се получава отстрани  Twisted Evil

# 108
  • Мнения: 2 784
Sandcastle, Виктор Юго, Оскар Уайлд и др. "независими" са писали за турското робство и за извращенията над българския народ. При това, страните им са били в близки отношения с Турция.  За еничерството също е писано много и то не само от български автори. Така че недей да вярваш безрезервно на това, което чуваш, все пак въпросният човек гледа на нещата от своята страна, кой знае какво пише в техните учебници. Ето за нас това, че някога България е опирала на 3 морета е повод за национална гордост, но за други това е било робство.
А по темата, на 3 бях на работа, затова не го усетих много като празник, но си говорихме с колегите. Може за руския император целта да е била разширяване на империята, но за тези, които са си оставили костите тук е била освобождение на братята християни. В Русия са се организирали Славянски клубове, шиели са се знамена, обучавали са се милосърдни сестри- доброволно. А подвига на тези момчета дори не мога да го осмисля. Едно е да се биеш за родината си- просто нямаш избор, когато зад теб са семейството ти, приятелите ти, свободата ти и ти трябва да ги защитиш с цената на всичко, както е било през Великата Отечествена Война за руснаците. Друго е да отидеш на стотици километри и да дадеш живота си за народ, който не познаваш, вярно, също славянски и православен, но все пак съвсем чужд народ.
И тук не става дума за развяване на знамена, лозунги или да ти свири химна на мобилния. Празниците всеки си ги носи в сърцето.
Така мисля.

# 109
  • Мнения: X
аз твърдо съм решила, че преди да заведа детето си на Шипка, преди това ще отидем в Батак, за да види и да помни, както и да разбере защо е било всичко това

а за тези, дето се съмняват, четете текста на народните песни - там има всичко, щом смятате, че учебниците представят извратена информация

или пo-точно извратена е сeга, когато пишат за "присъствието"

# 110
  • София
  • Мнения: 1 105
Liorena, незнайно защо си си въобразила че си една магнетична личност, която всички четат с трепет. Всъщност си един келеш, който плаче за внимание и прави смешки от сорта на събуване на гащи, уригване пред публика, повръщане и от сорта забавления.
Никой никого не кара да харесва нито България, нито Трети март, нито сърми, нито каквото и да било. Едно е да кажеш - майка ти не ми харесва, друго е да кажеш - майка ти е долна курва. Защото нещо подобно каза ти, дали е някаква кодирана смешка, не знам. За мен си келеш!
Аха, добре направен профил. Тя другарката Лиорена, отдавна се дразни, че се е родила в БГ и отдавна иска да си ходи, ма май нещо не я огрява и това все по-сериозно я ядосва. Дано на следващия 3-ти март е посвикнала с мисълта, че е родена тук. Невероятно, но fuckт.

# 111
  • Стара Загора
  • Мнения: 72

Замисли се обаче и кой е писал техните учебници по история. А Димитър Талев, Ботев, и Вазов наистина не са писали по комунистическо време. Простата истина е, че българското население не е имало равни права с турското такова. Защо не коментирахте и априлското въстание. Имало е места, в които е нямало много турци - в "Българи от старо време" Каравелов е описал един такъв град.
А за 3 март - вярно, можело и по-добре да се развият нещата за България, но никой няма да позволи създаването на голяма държава. Аз лично си празнувам и 3 март и 6 септември.
 Били сме пионка във войната с Турция и България - нормално е, даром никой нищо не дава. Но се почита паметта на тези войници, който са дали живота си във войната срещу Турция. Аз лично не виждам друг начин по който България е могла да се противопостави на Турция. Априлското въстание си е жив пример.

# 112
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Прочетох всичко.
1-во, каке, лио - пак влизаш във форма.
2-ро, препоръчвам да се прочете и тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170233.0

Ай честито, който каквото и когато да е празнувал Wink

# 113
  • Мнения: 14 654
Прочетох само писанието на авторката.
Айде, няма нужда чак пък толкова да се
пънем. По-добре да направим оборка на
боклуците около блоковете. По полезно е.
ако е напън на 3 март да си припомним тези, които са дали живота си за свободата на българия, аз предпочитам да се попъна малко
по-полезно е да разкажа на сина си защо 3 март е национален празник, отколкото да го заведа да събира чуждите боклуци на този ден
определям написаното като напън за оригиналност, но само напън

# 114
  • Мнения: 563
най-готиното, е че успявам да ви подразня. Twisted Evil просто си личи от всяка дума как се хващате, което пък е мисия-изпълнена за мен Twisted Evil

Честит ви Нацонален празник, да сте живи и здрави, и Честит 8 март Laughing

 Twisted Evil

и да не забравите да извадите старите прашасали руски плочи Twisted Evil

а пък сълзливите истории от сорта, ох, колко сме далеч от БГ и колко ни е мъчно и как детето се го възпитаваме с това или онова БГ, а, няма нужда просто, колко ни е мъчно, колко това, колко онова, бля, бля, бля...
искрено ти пожелавам един ден да си далеч от така омразната ти България и да ти стане мъчно за нещо в нея, а някой да го определи като съзливо и бля-бля-бля. И нека да е в Америка, там си честитят 4ти юли, то това е мнооого по-престижно, щото е американско Peace ма че сума ти от тях идея си нямат какво празнуват точно, кво значение има. По Канадско пък на Easter ( Великден по нашенски ) най-важното е великденския лов на яйца, питала съм от любопитство канадците каква е историята зад това, оказа се че мнозинството от тях не знаят каква е историята на празника, да не говорим за яйцата Confused това не е по повод на 3 март, а заради злъчният ти постинг. Не съм особено патриотично настроена, подразних се от друго в писанията ти.
За съветското робство или присъствие - четете малко повече - по това време не е имало Съветски Съюз, а Русия ooooh!

# 115
  • Мнения: 1 679
Нека по-често да изпадаме в настроението, което ни обзе  - настроението на национална гордост, на патриотизъм.

Това, което в другата тема наричат "фалшив патриотизъм", аз бих нарекла нужда поне няколко дни в годината да се сещаме, че сме българи, да си припомним българските победи и да се гордеем с тях.

Това са дните, в които всички ние можем да се спрем за малко от забързаното ежедневие и да помислим за миналото, за нашата история.

Не виждам нищо по-естествено от това да празнуваме на тези дни.
Призивът ми на 3 март беше от сърце, така го почувствах и така го написах.
Не исках този ден да бъде просто един почивен ден.
Така и стана.

Така ще бъде и на 24 май, и на 6 септември - ще има българско знаме у дома и ще празнуваме. Ще стане традиция.

Нека в тези няколко дни патриотизмът да е на първо място в мислите и чувствата ни, а нихилизмът - на последно.

А аз обещавам на 24 май да пусна тема: "24 май - приканвам ви да създадем една традиция", за да не забравя да сложа флагчето, да подредя отново трапезата, а и за да има на какво да се радва и смее жабката, та да и стане празнично и на нея.

Последна редакция: пн, 05 мар 2007, 20:47 от Smiley*

# 116
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
А аз обещавам на 24 май да пусна тема: "24 май - приканвам ви да създадем една традиция", за да не забравя да сложа флагчето, да подредя отново трапезата, а и за да има на какво да се радва и смее жабката, та да и стане празнично и на нея.

....за което ще съм ти изключително благодарна разбира се. Rolling Eyes

# 117
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
btw е хубаво, че целият му фен клуб се е включил в тази тема Twisted Evil

# 118
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
1-во, каке, лио - пак влизаш във форма.

нали? Mr. Green

# 119
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
и да ти стане мъчно за нещо в нея

никоя сила на света няма да е в състояние да ме накара да изпитам подобно нещо.
както и никога не съм го изпитвала колкото и далече да съм била, понякога за по-дълго време, грам "мъчно" не съм чувствала никога, така, че това, което пишеш е невъзможно да се случи.

# 120
  • Мнения: 293
Хех. Лиорена. Силно се надам - последен пост във връзка с твойта особа.

Чела съм те само във връзка с Бърди. И си мислех..други работи.

Я по-споко го давай Simple Smile

Дразнела си и си се кефиш даже? Лелей, страшна работа, тва, Лиорената да те дразни. Съвсем без майтап - не загряваш, че е смешно?? Жал-ко.

П.П. Не бих се включила в темата, признавам, иначе. Дет вика г-жата Смутена - не са ми цвете децата, ама аре кажете ми нещо напреки за тях. Grinning

# 121
Нека по-често да изпадаме в настроението, което ни обзе  - настроението на национална гордост, на патриотизъм.

Това, което в другата тема наричат "фалшив патриотизъм", аз бих нарекла нужда поне няколко дни в годината да се сещаме, че сме българи, да си припомним българските победи и да се гордеем с тях.

Това са дните, в които всички ние можем да се спрем за малко от забързаното ежедневие и да помислим за миналото, за нашата история.

Не виждам нищо по-естествено от това да празнуваме на тези дни.
Призивът ми на 3 март беше от сърце, така го почувствах и така го написах.
Не исках този ден да бъде просто един почивен ден.
Така и стана.

Така ще бъде и на 24 май, и на 6 септември - ще има българско знаме у дома и ще празнуваме. Ще стане традиция.

Нека в тези няколко дни патриотизмът да е на първо място в мислите и чувствата ни, а нихилизмът - на последно.

А аз обещавам на 24 май да пусна тема: "24 май - приканвам ви да създадем една традиция", за да не забравя да сложа флагчето, да подредя отново трапезата, а и за да има на какво да се радва и смее жабката, та да и стане празнично и на нея.


Подкрепям 100%  Grinning

# 122
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Хех. Лиорена. Силно се надам - последен пост във връзка с твойта особа.

абсолютно Peace
а трябва да кажа, че всички вие ми донесохте огромен късмет.
проверявам си преди малко пощата и що да видя, нещо, което чакам да получа вече близо 2 години пристига точно в този момент.
чак не е за вярване.
налага се обаче да напусна страната буквално за няколко дни, но ще трябва да се организирам. Grinning
още не мога да повярвам, толкова неочаквано и изведнъж Tired Grinning Grinning Grinning

тази тема все едно беше някакъв предзнаменовател. Grinning

# 123
  • Мнения: 563
и да ти стане мъчно за нещо в нея

никоя сила на света няма да е в състояние да ме накара да изпитам подобно нещо.
както и никога не съм го изпитвала колкото и далече да съм била, понякога за по-дълго време, грам "мъчно" не съм чувствала никога, така, че това, което пишеш е невъзможно да се случи.
Ох Лиорена, все едно себе си чувам преди години. И аз си мислех че няма да ми е мъчно никога, ама се оказа че не е така.
Както и да е, без да искам да звуча морализаторски, нещата които те дразнят в Бг сигурно ги има и в чужбина, само дето не са толкова очовадни. Не знам защо не искаш да си българка, нито пък какво те спира от емиграция. Ако имаш желание да споделиш, ще ми е интересно да прочета, ако не - здраве да е Peace

# 124
налага се обаче да напусна страната буквално за няколко дни, но ще трябва да се организирам. Grinning


Айде вдигай гълъбите - нямаш работа по тия места. И да не съм те видяла повече. Ясно ли е?  Party

# 125
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829

здраве да е, разбира се Peace

# 126
  • Мнения: 1 533
Дет вика г-жата Смутена - не са ми цвете децата, ама аре кажете ми нещо напреки за тях. Grinning

За това става въпрос! Децата, майката...

# 127
# 128
# 129
  • Мнения: 3 423
Даааааа, луканката има два края.

# 130
  • Мнения: 4 473
Преди някои хора да се изложат тотално и други да се включат в поредната словестна битка, няма ли някой да заключи тази тема?

# 131
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Преди някои хора да се изложат тотално и други да се включат в поредната словестна битка, няма ли някой да заключи тази тема?

абсолютно съгласна, че подобни нелепици трябва да се заключват. Peace

# 132
  • Мнения: 6 320
Аз ще я заключа.

Първо, защото темата е по повод националния ни празник, който отмина преди 15-тина дни.

Второ, защото не считам, че антинационалистическа настройка би спомогнала за подобряването на каквото и да било и единственото, което може да се постигне, е изостряне на отношенията и отново развихряне на бурни и неособено приятни дискусии и препирни.
Всеки е свободен да има мнение и отношение, разбира се... и всеки може да избира къде да живее и дали и какво да прави за/против държавата, в която живее.


Трето, в допълнение към горното, не смятам да откарам и тази нощ пред компютъра, дебнейки кой, какво, как и на кого написал.

Последна редакция: нд, 18 мар 2007, 22:59 от Mamma

Общи условия

Активация на акаунт