За колежите?!?!?!

  • 15 515
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 160
Завършила съм колеж по Туризъм и трябва да Ви кажа че съм много доволна от избора си .

Когато завърших след 3 години (редовно обучение + 1 месец практическа подготовка всяка година) бях с 3 езика от който двата владеех  много добре -писменно и говоримо а третия с доста добра основа .


Веднага си намерих работа и работих заедно с колеги завършили туризъм в Университет и имаше огромна разлика  в подготовката ни , не в тяхна полза.
След това "изгубих " още 3 години в университет за да получа заветната титла "бакалавър" това за мен си беше наистина загуба на време , нищо повече не научих.Разликата беше само , че учих  математика и  статистика...

С никого на желая да споря само искам да спомена , че за да бъда приета в колеж аз  държах приемен изпит по език ,и за 15 човека от моята специалност (защото за този определен западен език имаше само 1 група ) се бореха  над 200 кандидата .

И не знам какво толкова се възмущавате все пак дипломата е само една част от СВ то , истинската" летва " се прескача на самото интервю където се вижда кой колко струва а пък доказването  е  в процеса на работа .

Нямам нищо против да се доучва след колеж само , че да учиш 3 години редовно и след това още 3 за бакалавър е просто смешно .Една година според мен е напълно достатъчно.

# 61
  • Мнения: 4 181
Момичета престанете вече да спекулирате с тези медицински колежи, въобще не съм лично засегната нито заинтересувана, но се дразня.
Не разбрахте ли, че там не учат доктори, учат сестри, рехабилитатори, зъботехници. Те това искат да работят и за това университет няма.
Според вас те са некомпетентни, защото не са учили в университет, не сте прави да обиждате хората така.
Какво мислите тогава за тези, които са толкова "прости " да са само със средно образование  Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 11 607
Има стари учебни заведения, които са си спечелили слава - добра слава - благодарение на кадърните кадри,които са произвели. Подозирам,че този колеж по туризъм е този във Варна - единствен дълго време и реномето  като на елитно висше училище. За определени специалности има само колежи. Но роенете на колежи и специалности, не е в полза на зършващите основните колежи, защото с роенето се увеличава количеството, но не и качеството на образованието. Точно заради това има скептици. Тежестта на дипломите се намалява колкото повече ВУЗ-ове има и заради това дори и вече на това да имаш не се гледа с добро око, а се искат резултати срещу тази диплома.

Доколкото знам вече и медицинските сестри във Варна учат степен като висша, поне една моя приятелка кандидатства там и не я приеха обаче.

# 63
  • Мнения: 2 755
Само ще ти кажа, че ако образованието е на ниво, то колежа ще е със статут на университет.
Ако следваме тази логика, можем да направим следното заключение - всяка гимназия в която се преподава на ниво, да бъде със статут на колеж. Crazy Само се чудя, университетите, които не са на необходимото ниво, към каква образователна степен да ги приравним?

Сега на въпроса. Мисля, че всички тези напъни за признаване на бакалавърска степен, са излишни. Само ще се увеличи хорариума с ненужни предмети, за да има какво да учат още една година. Е, и? Това, ще промени ли дадена професия? Или пък заплащенето? Плаща се за извършена работа, и това дали си със степен специалист или бакалавър, не е от съществено значение за работодателите.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 654
Поредния абсурд. Естествено че не съм съгласна! Нека си доучат за степен бакалавър Naughty

# 65
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз доколкото разбрах, искания да излизат с бакалавърска степен имат само медицинските колежи, т.е. мед. сестри и рехабилитаторите. При положение, че няма университет, от който да излизат такива кадри, не ми се вижда толкова неприемливо.
В чужбина мед. сестрите с каква образователна степен са?

Тук в Холандия, първо учат 4 години бакалавърска степен / за медицински сестри/ и ако искат да се специализират и да имат повече отговорност / примерно в родилно, хирургия и т.н. / трябва да учат още най-малко 3 години. Цялото образование на лекарите / със специалиализацията  / е от около 10 години. Стоматолози към 7-8 ,а с даден профил към 10.
 

# 66
  • Мнения: 516
Аз съм зъботехник - дипломирах се,през 99-та...
Оби4ам си работата и си я работя до ден днешен...
В България,няма висше,у4ебно заведение за зъботехници,
съответно съм завършила, медицински колеж(Варна).
Какво трябва да направя аз,за да ми признаят образованието в Европа???
Навярно,трябва да карам приравнителни курсове,за полу4аването на "европейски кетап" Rolling Eyes
Нищо подобно,никой не предлага,засега....
Хи4 неми пре4и,4е съм специалист,а не бакалавър!
На дипломирането си бях с 4ервена тога и положих клетва,като медицински работник:)
В моята област,са важни,посещаването на допълнителни курсове в БГ и 4ужбина,понеже,все навлизат нови материали и технологии и най-важното е да си добър в ръцете,
независимо,какво знаеш на теория - т.е. професията ми е,4ист занаят и изобщо,не се обиждам,
дали ,ще си остана специалист или,ще ме провъзгласят за бакалавър - важното е ,
работа да имааа!

# 67
  • Мнения: 6 900
Само ще ти кажа, че ако образованието е на ниво, то колежа ще е със статут на университет.
Това исках да кажа.
Не си права. Просто, за да си помощник фармацевт се изисква по-малко образование от това, да си фармацевт. Същото важи и за медицинските сестри и акушерите и лекарите. Просто се изисква различно образование. Поне за медицинските е така. И се влиза с изпит, няма никакви реферати, тестове или други подобни работи.

Поредния абсурд. Естествено че не съм съгласна! Нека си доучат за степен бакалавър Naughty
Ще си доучат разбира се (поне тези, които учат в момента, за завършилите не знам). Въпросът е да им се даде възможност.

# 68
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Аз не съм в час, извинете, за какви протести иде реч? Embarassed

Студентите от всички колежи в БГ протестират, защото те излизат със степен Специалист, която в Европа няма еквивалент и не я признават. Те вече са се усетили накъде духа вятъра и искат да им признаят бакалавърска степен, което не би било редно, защото нито са приемани на общо основание с бакалаврите, нито са покривали техния хорариум часове. Да не говорим пък, че колежите в Европа не издават бакалавърска степен!
Сегашните колежи са бившите полувисши институти, които станаха сега висши, тъй като в Европа такова понятие ПОЛУВИСШ няма.
Та за това иде реч ...
Като са кандидатствали да са му мислили.Едва ли са го правили на сляпо Naughty ,нали са преценяли къде да кандидатстват, какво искат да учат...

# 69
  • София
  • Мнения: 2 271
Добре, признавам, не подбрах правилно примера си за медицинския колеж, просто такъв цитат подхванах.... грешката е моя.


Само ще ти кажа, че ако образованието е на ниво, то колежа ще е със статут на университет.
Ако следваме тази логика, можем да направим следното заключение - всяка гимназия в която се преподава на ниво, да бъде със статут на колеж. Crazy Само се чудя, университетите, които не са на необходимото ниво, към каква образователна степен да ги приравним?
Но с това мнение не съм съгласна!
За всяка образователна степен си има определена програма, която трябва да бъде изпълнена - брой предмети и хорариум. Когато една гимназия ги покрива, тя си е гимназия и никой не иска да и се променя статута. Има професионални гимназии, които покриват определения хорариум, за да имат такъв статут, за това хората излизат от тях със средно-специално образование, което е свидетелство, че те са учили повече от останалите в обикновените гимназии по дадени професионални предмети...
А университетите, които не са на необходимото ниво не спадат към никаква образователна степен - те са нелегитимни.

Та, с две думи - за всяка степен си има определени изисквания - което учебно заведение ги покрива, то си има съответния статут и може да издава тази степен, което не може - е с по-нисък статут, ако съществува такъв.

# 70
  • София
  • Мнения: 1 074
Аз имам приятелка, която учи в медицинския колеж със специалност помощник фармацевт. Е да, но в Европейския съюз това нямало да им го признаят, ще останат само фармацевтите. И какво да прави тя с тази нейна диплома като не може да работи нищо? Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Но това е в частния случай, като цяло по въпроса нямам мнение.

Да си кандидатства, да я приемат, да учи и тогава може да получи диплома.
Иначе каква ще им е мотивация на бъхтилите се 4 години?
Иначе не смятам по никакъв начин за правилно да се дава диплома за висше образование на всеки, който е решил да кара някаква квалификация! Били са наясно, като са кандидатствали.
А като искат да ходят в чужбина да си упражняват професията - да не прецакват държавата, която им е дала безплатно образование от яслата до колежа.

Даже бих била още по-крайна. Смятам, че за част от професиите е редно просто да има задължителен стаж, както преди, т.е. нещо като служба на обществото и изплащане на личния ти дълг за всичко, което си получил. Че нещо се научихме само да искаме без да даваме и ето до къде се докарахме!

# 71
  • Мнения: 6 900
Да си кандидатства, да я приемат, да учи и тогава може да получи диплома.
Иначе каква ще им е мотивация на бъхтилите се 4 години?
Във Варна изобщо няма специалност фармация, а тя искаше това да учи и да остане тук. Заради това отиде в колежа като помощник фармацевт. Направо преиначавате нещата, те не искат наготово да станат бакалаври, защото така им е скимнало. Проблемът е в това, че като завършат могат да си изхвърлят дипломите на боклука, защото няма да им ги признават. А тези три години, които са учили за какво са били? Или да учат още 4 в университет и да им се съберат общо 7?

# 72
  • София
  • Мнения: 1 074
Значи аз уча в колеж,който е що-годе "добряга" ..трета година съм..Не съм доволна наистина нито от образованието ,нито от което и да е било нещо свурзано с колежа!!!!! Crossing Arms
Вярно почнах да уча в колеж ,защото не ме приеха в университета ,в който исках ...,но това сега няма значение!!!Мисълта ми е ,че подкрепям мнението ,че в колежите образованието и това в университетите е съвсем на различно ниво!!!!Но защо пък да не направят колежите с бакалаварска степен ако отпуснат например още 3 семестара за изкарването и Hug...Смятам ,че така ще е чесно спрямо завършилите университетите!!!...Но да ви кажа дали колеж или университет ...важно е късмет да имаш Peace Peace
Познавам хора с по две висши ..улиците метат!!!!Но както и да е май се поотплеснах Wink
ДА правят каквото искат па да става каквото ЩЕ!!!!!Дали колеж дали университет..важното е ,че хората искат да учат!!!! PeaceКато цяло нямам някакво конкретно мнение по темата!!!!но подкрепям  авторката!!! Peace

Така напълно се обезсмисля разликата Университет - колеж.

Бухтичка, ние, мисля, изместваме разговора така или иначе не в посока на конкретните искания, а изобщо на колеж и висше образование.
Това, което те би трябвало да поискат е именно специалностите им да имат развитие като висше образование. Ако това искат - аз мога само да ги подкрепя. Но училите в колеж, само защото нямало университетски дисциплини по тяхната професия, да получават дипломи съм абсолютно против.

Последна редакция: пн, 05 мар 2007, 00:59 от Zanda Ksurik

# 73
  • Мнения: 1 378
Аз не съм в час, извинете, за какви протести иде реч? Embarassed

Студентите от всички колежи в БГ протестират, защото те излизат със степен Специалист, която в Европа няма еквивалент и не я признават. Те вече са се усетили накъде духа вятъра и искат да им признаят бакалавърска степен, което не би било редно, защото нито са приемани на общо основание с бакалаврите, нито са покривали техния хорариум часове. Да не говорим пък, че колежите в Европа не издават бакалавърска степен!
Сегашните колежи са бившите полувисши институти, които станаха сега висши, тъй като в Европа такова понятие ПОЛУВИСШ няма.
Та за това иде реч ...
Има в Европа еквивален на степен специалист.National diploma се нарича.Издава се от колежи.Учи се за нея 2 години.Обикновенно хората изкарали такава продължават за бакалавър.Много трудно можеш да си намериш работа с тази 2 годишна диплома.Май заради това протестират в Бг. Аз лично съм против да им се дава диплома за бакалавър. Какво като протестират.Който иска по виока степен да продължи да учи.

# 74
  • Мнения: 1 544

Даже бих била още по-крайна. Смятам, че за част от професиите е редно просто да има задължителен стаж, както преди, т.е. нещо като служба на обществото и изплащане на личния ти дълг за всичко, което си получил. Че нещо се научихме само да искаме без да даваме и ето до къде се докарахме!
[/quote]

В медицинския колеж има такъв задължителен стаж .

Общи условия

Активация на акаунт