Имат ли фотографите фотографска памет

  • 2 785
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Израза "фотографска памет"  - как го тълкувате?
И имат ли фотографите фотографска памет или тя е само на лента?

Значи ли това, че слонът е добър фотограф?

# 1
  • Мнения: 25 597
Мисля, че имат.
Професионална деформация.  Wink Laughing

# 2
  • Мнения: 1 400
Фотографската памет не е ли оная способност да помниш детайли, физиономии, места и т.н.? Примерно - видял си някъде на улицата лице , което ти е направило впечатление, срещаш след време същото лице, сещаш се че си го виждал някъде, много ти е познато, но по никакъв начин не можеш да го свържеш със събитие или нещо от рода, защото помниш само лицето.... Нещо такова е май  newsm78.
В тоя ред на мисли - струва ми се , че фотографите притежават такава памет, да.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Фотографската памет не е ли оная способност да помниш детайли, физиономии, места и т.н.? Примерно - видял си някъде на улицата лице , което ти е направило впечатление, срещаш след време същото лице, сещаш се че си го виждал някъде, много ти е познато, но по никакъв начин не можеш да го свържеш със събитие или нещо от рода, защото помниш само лицето.... Нещо такова е май  newsm78.
В тоя ред на мисли - струва ми се , че фотографите притежават такава памет, да.


Май наистина е така. Аз фотораф не съм, по-скоро фотоснимач. Работя във фотостудио и правя снимки на много и различни хора. Ако ги видя повече от 3 пъти, или много ме впечатлят ги помня, но като ги срещна някъде, да ме убиеш не се сещам откъде ги познавам. И не съм сигурна дали изобщо ги познавам, или само съм ги виждала на снимка. И затова казвам "добър ден" на всеки, който ми се стори познат.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 750
Способността да помниш хора, сцени, сгради, местности, детайли не зависи от това дали си фотограф или не Wink А на въпроса дали фотографите имат такава памет - пак си е до човек.
Нямам претенциите да съм фотограф, уча се, но помня нещата, които са ме впечатлили силно. Лицата на хората са ми много интересни и ги помня. Красивите местности също.

# 5
  • Мнения: 6 164
Шансът да имат такава памет фотографите, е колкото и всеки друг човек.
"фотографска" памет не идва от това да помниш като фотограф, а от това да запечатваш спомен като фотография

# 6
  • Мнения: 2 891
Аз имам такава памет (поне така си мисля  Mr. Green ) Помня най-невероятните неща. Обущарски ателиета, офиси на фирми, покрай които минавам... общо взето ненужни неща, но пък съм много полезна на приятелите ми, когато имат разни въпроси. А за фотографите - не знам, сигурно е до човек.  Grinning

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Мисля, че имат.
Професионална деформация.  Wink Laughing
Имат, тараманци. Mr. Green Елате да видите баща ми - заплес, ТВОРЧЕСКИ ЗАПЛЕС, ама все същото в крайна сметка. Пък си е професионален фотограф и тапия си има. От него съм наследила разсеяност и забраванство. Laughing

# 8
  • Мнения: 4 585
Шансът да имат такава памет фотографите, е колкото и всеки друг човек.
"фотографска" памет не идва от това да помниш като фотограф, а от това да запечатваш спомен като фотография

    Точно така. Влизаш в стая с много мебели и хора и бързо излизаш. Колкото повече неща можеш да опишеш, толкова по-добра, т е фотографска памет имаш. Хората, коса, дрехи, външен вид, мебели, покривки, абе абсолютно всичко. Колкото повече, толкова по добре. Подлежи на трениране. Важно е за разузнавачите например, следователи и др професии.
   Помните ли "Монк", в една серия присъства на снимането на 2 дубъла от 1 филм, ами той после като взе да изброява разлики за втория дубъл, ги направи луди направо. Включително и каза, че на първия дубъл прелетяла една птица и предложи да почакат, може да се върне. Кой кое копче къде било, кой къде бил подпрян.  Различните хора имат памет за различни неща. Някои неща се доразвиват в резултат на упражняваната професия.
   Ако една дизайнерка върви по улицата с един автомобилен инженер, познайте кой какво ще запомни за две пресечки например. Като бера гъби, се сещам, че ето там преди три години брах царски печурки. Естествено отивам пак да проверя. Гълъбовъдите си познават до сто гълъба кой е мъжки, коя му е другарката, кои му са родителите по "физиономия".
    А фотографите, те трябва да забележат красотата в живота и да запечатат мига. За някои мигове разполагат с много малко време. Най добрите им публикуват снимките в Нешънъл географик.
   

# 9
  • Мнения: 25 597
Имат, тараманци. Mr. Green Елате да видите баща ми - заплес, ТВОРЧЕСКИ ЗАПЛЕС, ама все същото в крайна сметка. Пък си е професионален фотограф и тапия си има. От него съм наследила разсеяност и забраванство. Laughing
Е, говорим за фотографска памет, все пак. А не за памет въобще.  Peace
И аз познавам професионален фотограф. Само като види даден човек, може да познае дали снимката му е била в ръцете му. При положение, че не е снимал той, а само я е обработвал.
Това е в основата на психологическия феномен. Силна образна памет.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Тц, това не при всички е така. Моя родител по-................ , хм, не знам как да се изразя............ Помни хора, ама не фотографски. И с годините се натрупват толкова много снимки, съответно и лица. Пък и отдаааавна снимките не се обработват, ами само закачаш филма в минилаба и те излизат готови.

# 11
  • Мнения: 6 155
Не съм фотограф, но много имам такава памет. Мното често се опитвам да се сетя къде съм виждала този или онзи, защото ми се струват познати... и докато не се сетя не мирясвам, което е много досадно ooooh!
Неща, които съм чела помня къде точно се намират - на коя страница, в коя част на страницата и др. такива  Laughing

# 12
  • Мнения: 1 174
 За себе си мога да кажа, че имам фотографска памет и тя се отнася до т. нар. зрителна, но с разликата, че ми е достатъчна секунда, за да запомня дадено лице, картина или друг образ.
Имам дарбата да рисувам и най-вече ми се удава човешката глава, та са ми интересни лицата, чертите на хората и не се притеснявам да ги разглеждам, а дори си ги възпроизвеждам вечер на лист хартия, ако някое много ме е впечатлило по време на разходка, примерно.Случвало ми се е да възстановя, ако мога така да се изразя, изгубена снимка на любим човек до много малки детайли, почти 1:1...Така се справях и в училище. Спирам да се хваля! Wink
 Лошото и неудобното е, че главата ми е наистина пълна, ама пълна и с много излишна информация от видяно...
А за фотографите не е задължително да имат такава, това си е индивидуално-те могат да разчитат само на апаратурата си, нали? Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 447
Аз имам силно развита зрителна памет. Даже като уча текстове наизуст, ги "виждам" как са разположени на листа. За сметка на това много голям проблем ми е запаметяването на цифри - дати, телефони, цени...  Rolling Eyes Интересно ми е дали по принцип има такава зависимост - единият вид памет да е по-силно развит за сметка на другия, или аз съм дебил някакъв  Blush

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Аз имам силно развита зрителна памет. Даже като уча текстове наизуст, ги "виждам" как са разположени на листа. За сметка на това много голям проблем ми е запаметяването на цифри - дати, телефони, цени...  Rolling Eyes Интересно ми е дали по принцип има такава зависимост - единият вид памет да е по-силно развит за сметка на другия, или аз съм дебил някакъв  Blush

Може и да има такава зависимост, щото и аз помня кое къде е било на страницата, но не помня цифри. Например никога не отбелязвам до коя страница от книгата съм стигнала, но не помня номера на мобилния си, нито този на мъжа си.

Общи условия

Активация на акаунт