Знаете ли как се подрежда маса и правите ли го?

  • 5 433
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 118
 Мислех си, че знам горе долу къде се слага вилицата, ножа, лъжицата, салфетката. Но наскоро гостувах на известен телевизионен водещ, на чиято изискана съпруга правих компания в кухнята и тя ме помоли да и помогна и да сервирам салатите. Оказа се, че нямам представа къде се слагат и се наложи тя да ми каже да ги поставя отляво на основната чиния. Хвана ме срам и се почувствах като някаква провинциалистка(нямам предвид хората от провинцията).
А вие знаете ли как се подрежда според правилата маса, и ако да, прилагате ли това знание? Когато нямате гости и хапвате само със семейството подреждате ли трапезата или кой което където му падне?
Ако знаете, споделете моля, как я подреждате трапезата.

# 1
  • Мнения: 8 917
Обичам да ми е подредена масата и понеже не знам "точно как е по учебник" , я подреждам както си спомням от едно време - т.е. по мое усмотрение Peace

# 2
  • Мнения: 8 505
Ако въпросът е за това,как се подреждат всичките видове вилици,лъжици и ножове и кой за какво е-не,не зная.Ако ми се наложи да го правя-винаги мога да погледна в нета.В чужда къща няма как да ми се случи,понеже в чужди кухни работа нямам (както и друга домакиня-в моята).
Подреждам масата така,че да ми е приятно да се храня на нея Simple Smile

# 3
  • Мнения: 8 999
Когато сме "по домашному" дори и да подредя, децата веднага внасят хаос, така че гледам да има по-малко неща на масата. За гости: Всички блюда по ред на ядене сервирам в голям съд в центъра на масата и всеки си сервира в чинийките /предварително слагам по една купчина чинии за всеки гост - голяма плитка за основно, тип "супена" за салата и малка плитка за мезенца, а също прибори и салфетка. Чаши давам в зависимост от това кой какво ще пие - съответно пълни и в ръката на потребителя./ Обичам да сервирам в хубава посуда и на хубава покривка - за моите приятели няма значение доколко е изискана подредбата и дори вкуса на яденето - важното е да сме заедно. А на изтънчени гости, които гледат ококорено и повдигат високо вежди в недоумение по повод някой неправилно поставен прибор отговарям: ПОНЕЖЕ СЪМ НАЯСНО С ЕТИКЕТА, МОГА ДА СИ ПОЗВОЛЯ ДА ГО НАРУШАВАМ!

# 4
  • Мнения: 14 486
да знам. но това със салатите отляво на чинията честно казано ме изненада. Embarassed

# 5
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Знам, знам дори си имам книжка за етикет на масата Blush
Но пък всеки път забравям откъде се сервира чинията и откъде се отсервира ooooh!

# 6
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Когато съм в настроение - подреждам. По поводи - задължително. В мрежата има толкова много схеми, че винаги мога да погледна. Важното е да ми е красиво на очите...

# 7
  • Мнения: 1 465
Хихи знам, знам - тук едва ли има някой да не знае. Grinning Но и от друга страна, едва ли някой от гостите ми, би ми направил забележка, ако нещо евентуално е сбъркано - добрият етикет не го позволява Wink

# 8
  • Мнения: 46 492
Не. За мен е преиграване  Crazy

# 9
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Е, ако става дума дали слагам пълния набор от съдове и прибори - не, не ги слагам.

# 10
  • Мнения: 1 272
Обичам да ми е красиво и уютно. Но не съм сигурна дали подреждам по етекет  Thinking

# 11
  • Мнения: 7 430
Да, знам Peace
Учила съм го и ми доставя удоволствие да го правя  Wink ... а някой като не знай, давам съвети разбира се и все ме хвалят Blush

# 12
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Знам, да. Но спазвам само на празници. В делничен ден не се задълбавам много. А колко сервитьори в заведенията са толкова зле ooooh!. Но аз съм гаден клиент, винаги правя забележки и преправям след тях- професионално изкривяване, какво да се прави.
В къщи не ползвам обаче по 3 прибора(не се поставят повече от 3 прибора на зареждане+ лъжица, ако трябват повече- след отсервирането им се поставя необходимия прибор за следващото ястие) и подреждам що годе естетично масата, но не по правилата с приборите.Просто нямам толкова много прибори. Ето две мои подредени маси:


Това със салатата отляво  може да се приложи само ако се поднася към основното като отделна гарнитура и при положение, че хлябът е в общ съд, в средата. Ако е пред всеки гост хляба- то той се поставя от ляво. Отдясно са чашите, така че салатата може да е пред чинията за основно ястие . Peace Но такова сервиране на салата е рядко, предимно си е като студено предястие - пред госта. Peace
Най-много ме дразни реда на поднасяне на напитките(винаги се поднася първо ястието, а веднага след това подходящата напитка)  и неправилно подредени чаши (винаги се подреждат по реда на поднасяне на питиетата, като се започва с безалкохолно,аперитив, бяло, червено вино и шампанско, има различни схеми за чашите- линия, каре и т.н).   

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 22:24 от Джемма

# 13
  • Мнения: 843
Да, знам.
    Правя го от време на време.  / С романтика и финес/
             Когато нямам време,  гледам поне да има покривка.


   В най- лошия случай постилам вестник...с нарязани парчета от вестник /за салфетки/.. после с сервирам манджата..../ / затоплени кутии русенско варено,   обикновено сервирам в кутиите/ много е  куул и фрешшш!/ ,  Grinning Joy  може да се яде и с ръце,  но избягваме./ щото става мазало./ Laughing
м.. дааа..

# 14
  • Мнения: 3 118
Джемма, благодаря за ценната информация и за снимките. Много красиво е подредена масата на втората снимка:)

Общи условия

Активация на акаунт