Бургаските бъдещи мами са най-големите сладурани

  • 3 871
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 546
мегита, ти къде се изгуби? не ни навестяваш нещо в августовската темичка  Rolling Eyes

# 16
  • UK
  • Мнения: 1 351
мегита, ти къде се изгуби? не ни навестяваш нещо в августовската темичка  Rolling Eyes

 Ами аз повече ви чета защото много се говори за папкане а нещо започна да ми се прияждат разни нещица и реших да не чета дословно, че много ми се дразни стомахчето  Blush...
 Тук е по- приятно няма да се говори за ядене... по спокойно е  Hug... а и с Мони81 от неделя се разхождаме всеки ден от 12ч до следобед по целия център и почти цялата морска градина и като се прибера вие сте изписали ужасно много и не ми се чете  Crazy няма ли други желаещи за разходки но утре май ще си взема почивен ден в къщи защото май се преуморих от толкова много разходки  Hug  bouquet

# 17
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
Честит празник и от мен аз вече съм си в къщи.Виждам че май сте на срещичка.  bouquet
Браво.
Искам да ви кажа че в паталогията не беше никак лошо всички се държаха доста мило и вниманието към бременните беше доста .Аз се бях настроила че ще е ужасно и ревах един час преди да вляза а се оказа коренно различно.Важното е че вече съм по-добре на по-силни хапчета съм и постоянно ми се спи.Оказа се че съм имала доста силни контракции които излизаха когато правеха запис на човечето.Докторите са на мнение че няма да дочакам термина  бебето е доста нисичко а корема ми малко падна и ме викат през 10дни на прегледи та вече се стягам и моето чакане започна вече Sick Sick Sick
Надявам се че сте добре всички и че на следващата срещичка ще присъствам и аз.

# 18
  • Мнения: 4 546
добре дошла отново мама21  Hug радвам се, че престоят ти в патологията не е бил толкова ужасен. почивай си много и се пази!   bouquet

# 19
  • Мнения: 1 701
Добре дошла отново mamа21!
Много се радвам, че с теб и тумбачето ти всичко е наред...
Хубаво е че си се настроила за отвратителна атмосфера в болницата и си останала приятно изненадана. Гадничко е но е поносимо, особено като знаеш че го правиш за детето си! Simple Smile
Радвам се също че си доволна от отношението на лекарите!
Това е много ама мноооого важно!!!

# 20
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
как ви мина срещичката я разкажете.И видях че сте обсъждали че само моми щели да се раждат -----аааа ние сме от синия отбор.Въпреки че ако ми видиш корима е доста заоблен не е остър но пък 3-ма доктора казаха-момче.Знаете ли харесах си комплект за изписването и искам в други ден да го купим ама се замислих ако го взема в синьо а случайно излезе момиченце Crazy.Май в зеленичко а newsm78.Може ли да бъркат -чак пък всички.

# 21
  • Мнения: 4 546
ами не можеш ли да се уговориш с продавачката мъжо ти да го смени , ако се окаже момиченце ?
и аз чакам отзиви за срещата  Grinning

# 22
  • Мнения: 4 546
момичета, май снощи добре сте се повеселили  newsm53 хайде, чакаме и снимки  newsm47

# 23
  • Мнения: 164
mamа21 и аз си харесах комплект за изписване,макар,че съм малко суеверна да се купуват неща ,преди всичко да е минало добре. На мен ми казах момиче stork-girlно май не ми се иска да му повярвам на моя доктор. Ако взема нещо сигурно ще е в зелено,не в жълто.
Я разказвайте сега как прекарахте,какво ви подариха?
Ние си бяхме вкъщи,събрахме се скромна компанийка и си прекарахме много добре.   bigdance2Пийнахме,хапнахме ......
Моята изненада я получих още предната вечел в 12 и 5. newsm51 Подариха ми обеци и висулка от същия вид - комплект. Очаквам вашите похвали! smile3521

# 24
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
Оф аз сега се надигнах от леглото че ме хвана един бъбрек сутринта в 6. ooooh!.Бахти болката направо да полудееш.
Ние си бяхме двамката в къщи снощи.Аз си купих разни нещица вчера щото поизлязохме за час.Взех си от Оникса много хубава блузка но по дългичка и с едно боди от долу щото е с къс ръкав ще си я нося от сега.
Ох и на мен не ми се ще от сега да купуваме нещата ама нали не се знае до кога ще устикаме та поне малко от малко да сме подготвени.
И аз не искам в жълто и ще си е или в синьо или зелено.Камплекта е невероятен -12части и струва 52лв.В магазинчето срещу Малибу ако някой минава може да ги види те кутиите са изложени и се виждат като минаваш.
А то аз имам рожден ден на 19март така че чакам още подаръци.

# 25
  • България
  • Мнения: 3 621
Здравейта  на срещата бяхме само 4 мамчета  стумбачета, но беше много пиятно. жалко , че не се снимахме - късно се сетих за това, а и другите не се бяха сетили , ама карай , както и да е - следващия път. Сервитьорката ни се радваше и като вика " ама вие всички ли сте бременни  Simple Smile" и ние " даааа"  Laughing и се пъчим .
 А после мъжа ми ме изненада и ме води на китайски и така преядох, че....
 Абе момичета , тук от една седмица много ме стяга корема , не знам кожата ли, мускула ли, но сякаш  отвътре се разширява, а отвън неще, опъва. Мъжа ми казва, че тези дни много съм наедряла изведнъж и може би е за това. Особено като се наям.....чак сънувах кошмари как ми се е нацепил корема и кърви , а бебенцето мърда ли мърда и аз му се радвам. То милото май наистина е мърдало, защото като се събудих и го усещах точно там , където сънувах  Heart Eyes
мама 21Hug добре си дошла,  Супер , че за празника си била в къщи с любимия.много се радвам, че всичко е наред  с бебчо и си приятно  изненадана от условията и отношението в болницата

# 26
  • Мнения: 164
Тина78 защо не се консултираш с доктора? Явно и психически ти влияе това притеснение,щом сънуваш кошмари. Доктора ще ти каже от какво е и няма да се притесняваш,и за теб и за бебчо не е добре все пак.
Аз си мисля напоследък много за раждането и онзи ден сънувах,че раждам. Знам ,че не е хубаво май?
А тази срещичка,кога е била?Аз изобщо не съм разбрала ,иначе имах желание и аз да дойда. Ако имате намерение пак пишете,щото откакто съм в майчинство изкуквам вкъщи.
Намерих нещо любопитно и полезно -http://www.nhif.bg/downloads/maichino.pdf

# 27
  • България
  • Мнения: 3 621
да, да на следващата консултация ще попитам лекаря , а за срещата бях писала въъв майския форум, но писах и в този не си видяла явно Laughing
А това , че не е хубаво да се сънува раждането , едва ли е вярно , защото ние сънуваме това , за което си мислим и се притесняваме.  По скоро  означава , че сме неспокойни

# 28
  • Мнения: 164
Брошура по програма “Майчино здравеопазване”на Националната здравноосигурителна каса,в съответствие с Националния рамков договор 2006 (НРД 2006)“АЗ ЩЕ СТАВАМ МАЙКА”

Искам да стана майка

-Имам право на информиран избор –да определя най-подходящото време за раждане на моето дете.
-За всичко, свързано с бременността и майчинството, мога да се консултирам с личния си лекар или със специалиста акушер-гинеколог.
-Лекарите смятат, че е най-добре да имам дете между 20 и 30-годишната си възраст.
-Не е желателно да раждам, преди да навърша 20 години, тъй като организмът ми не е достатъчно готов за майчинство.
-Ако съм по-възрастна от 35 години, се увеличава рискът бременността да протича по-тежко и децата ми да имат вродени заболявания.

Ще ставам майка
-За да ползвам предимствата на програмата “Майчино здравеопазване” наНационалната здравноосигурителна каса, трябва да съм здравноосигурена и да съм избрала свой личен (общопрактикуващ) лекар. Мога да направя избора си по всяко
време. За целта е необходимо да взема от районната
здравноосигурителна каса (по местоживеене) регистрационна форма (формуляр) за първоначален избор, да я попълня и да я занеса на избрания от мен лекар.
-Ако искам да сменя личния си лекар, мога да направя това в периода от 1 до 30 юни или от 1 до 31 декември на текущата
година. Трябва да закупя регистрационна форма за постоянен избор на общопрактикуващ лекар, да я попълня и заедно с личната си здравноосигурителна книжка да я предам на новия си личен лекар. Ако нямам здравноосигурителна книжка, представям на
лекаря третия екземпляр от регистрационната форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар.

Имам право да избера кой да следи бременността –
личният лекар или акушер –гинекологът


-ИЗБРАЛА СЪМ ДА МЕ НАБЛЮДАВА ЛИЧНИЯТ ЛЕКАР

1.Той подробно ще ме запознае с правата, които ми дава програмата “Майчиноздравеопазване” на Националната здравноосигурителна каса.

Лекарят ще ме прегледа и ще ми даде направление за изследвания. Ако е необходимо, ще назначи изследвания и на бащата на детето.

2.Ако съм на възраст над 35 години или партньорът ми е по-възрастен от 50години, или ако имам вече дете с вродени аномалии, общопрактикуващият лекар ще ме насочи към медико-генетична консултация.

3.Всеки месец трябва ходя на преглед при личния лекар, а през последните 45 дни до раждането –2 пъти или повече –по преценка.
4. Имам право на безплатни ехографски изследвания при специалист акушер-гинеколог –един път в първия триместър от бременността (приблизително -първите три месеца от бременността) и един път -от 16-20 гестационна седмица (приблизително -към 5-ия месец на бременността).

5. По време на консултациите личният лекар ще определи вероятната дата за раждането и ще следи:
-теглото ми
-кръвното ми налягане
-обиколката на корема ми
-движенията и сърдечните тонове на бебето
-положението, в което се намира бебето.

6.При първото си посещение имам право на консултативен преглед съсспециалист акушер-гинеколог, който включва:
-Акушерска ехография

-Вземане на онкопрофилактична цитонамазка

-Вземане на влагалищен секрет за микробиологично изследване.

7. При първото посещение при лекаря имам право и на следните медико-диагностични дейности:
-Определяне на кръвна група и Rh–фактор
-Изследване за сифилис
-Изследване за хепатит В (HbSAg)
-Изследване за HIV(ако съм съгласна)
-Хемоглобин, еритроцити, левкоцити, хематокрит, МСV, MCH
-СУЕ
-Урина: седимент
-Някои от тези изследвания трябва да бъдат извършени повторно през следващите месеци от бременността по указание на личния ми лекар. Той ще прецени когада ми назначи изследване на кръвта (хемоглобин, хематокрит, MCV, MCH, диференциално броене на левкоцити, СУЕ) и на урината (седимент).
В лабораторията заплащам цена за вземане на биологичен материал,не по-голяма от 2 лв. за едно посещение, независимо от броя на изследванията.

8. Имам право и на един безплатен профилактичен преглед при зъболекаря, извън полагащите ми се стоматологични дейности, заплатени от НЗОК.

9.Ако по време на бременността или до 42-я ден след раждането имам здравословен проблем (грип или друго заболяване), моят общопрактикуващ лекар ще ми издаде направление за консултация със съответния лекар специалист.
Ако имам проблеми с бременността, личният лекар ще проведе лечение или ще извърши манипулация в дома ми, заедно с акушер-гинеколога.

10. Ако се налага да прекъсна бременността си по здравословни причини, личният лекар изготвя нужната документация и ме насочва към лечебно заведение.В този случай НЗОК заплаща разходите за манипулациите и лечението ми.
11. Личният лекар изготвя Обменна карта за родилния дом 45 дни предипредполагаемата дата за раждане и издава направление за постъпване в лечебното заведение (бланка МЗ-НЗОК №7), не по рано от 30 дни преди предполагаемата дата за раждане.


ТРЯБВА ДА БЪДА НАБЛЮДАВАНА ОТ АКУШЕР-ГИНЕКОЛОГ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТТА ПРИ СЛЕДНИТЕ СЛУЧАИ:


- бременността протича с усложнение
- здравословното ми състояние го изисква
- дълго време не съм могла да забременея
- правила съм спонтанни аборти
- имам мъртвородени деца
- по-възрастна съм от 35 години
- не съм навършила 20 години
- бременна съм с близнаци
- родила съм предишното си дете чрез операция
- имам кръвногрупова несъвместимост с биологичния баща на детето
- имам фамилна обремененост с диабет

А. Ако бременността ми е рискова и съм на възраст над 35 години, имам право на следните допълнителни изследвания:

 Две допълнителни ехографии;
1. Серумен скриниг за:
- алфа-фетопротеин;
- свободен бета ЧХГ за оценка на риск от синдром на Даун и дефектина невралната тръба.

Б. Ако съм на възраст под 20 години, имам право на изследване и за хламидия.

В. Ако имам кръвногрупова несъвместимост с биологичния баща, ще минаправят изследване за алоеритроантитела и една допълнителна ехография.

Г. Ако имам фамилна обремененост с диабет, предишно раждане на едърплод или предишно мъртво раждане, лекарят ще назначи орален глюкозо-толерантен тест или кръвно-захарен профил (гликиран хемоглобин).
Д. Ако бременността ми е рискова поради други външни фактори, имам право на изследване за токсоплазмоза (при спонтанни аборти и мъртвораждания) и серологично изследване за рубеола (при данни за контакт с рубеола по време на бременността).

Е. Ако не съм доволна от оказаната ми помощ от специалиста акушер-гинеколог, мога да го сменя. За да направя избор на нов лекар специалист, трябва личният лекар да ми издаде Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение (бланка МЗ-НЗОК №3).

Трябва да постъпя в болница в случай на:

- Кръвотечение и болка –има опасност от аборт или от друго състояние,заплашващо моето здраве или здравето на бебето.
- Отоци по лицето и ръцете, повръщане –5, 10 или повече пъти дневно. Нямамапетит и отслабвам на тегло. Кръвното налягане се понижава, пулсът е ускорен, колабирам и ми се “вие свят”.
- Кръвотечение и болка, придружени с понижено кръвно налягане –има опасност от отлепване на плацентата и преждевременно раждане.
- Преждевременно пукнат околоплоден мехур.
- Преносена бременност –продължителност на бременността повече от 42 навършениседмици или 294 или повече дни, считани от първия ден на последната ми редовна менструация.
- Тесен таз –може да се наложи да постъпя в болница 10 дни преди предполагаемата дата на раждането.
- Трудно предишно раждане.
- Предишно раждане с Цезарово сечение.
- Седалищно прилежание на плода.
- Многоплодна бременност.
- Дълготрайно безплодие.
- Мъртвораждания.
- Други заболявания –диабет, сърдечно-съдови, неврологични, очни и др.
- Преценката за начина на раждането при такива заболявания трябва да стават след консултация със съответния специалист.
- Неспиращо кръвоточечение след раждане. Причините за това състояние се установяват с ултразвуково изследване.

Личният ми лекар или специалистът акушер-гинеколог изготвят документацията, необходима за постъпване в болница.


Както за мен, така и за бъдещото ми дете е добре по време
на бременността да спазвам определен двигателен и хранителен режим

- При нормална бременност да не се обездвижвам, но и да не се изморявам.
- Ако работата ми не е свързана с физическо натоварване, мога да продължа да работя до последните един-два месеца на бременността.
- През втората половина от бременността е добре да извършвам сутрин дихателни и други леки физически упражнения на чист въздух.
- Да се храня нормално –да не се подлагам на специални диетични режими или да преяждам.
- Да приемам достатъчно пресни плодове и зеленчуци, белтъчини и въглехидрати.
- Не е желателно по време на цялата бременност да наддам на тегло повече от 14-15 килограма.
- През последните 1-2 месеца от бременността да се подготвя за кърменето на бебето. Лекарят, който ме наблюдава, ще ми даде съвет как да направя това.
- Мога да се консултирам със специалист, който да ми препоръча упражнения за тонизиране на мускулите на корема след раждането.
- По време на бременността и след раждането не трябва да употребявам корсети и коремни пристягащи колани.
- През цялата бременност трябва да се въздържам от пушене, употреба на алкохол и упойващи вещества.

Вече съм майка

- В първите дни след раждането се нуждая от компетентни лекарски съвети.
- Личният лекар ще направи две посещения в дома ми до 42-ия ден от раждането:
До 7-ия ден от раждането И след 30-ия ден от раждането.
- Той ще прецени дали имам достатъчно кърма и ако е необходимо, щепрепоръча друг начин за хранене на бебето.
- Общопрактикуващият лекар ще ми назначи изследване на кръвта (хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити, СУЕ), както и на урината (албумин и седимент).
- Ако здравословното ми състояние налага или имам заболявания, които не са свързани с бременността и раждането, общопрактикуващият лекарще ми назначи изследвания и консултации, или ще предприеме лечение,съвместно със специалист.

Трябва да избера личен лекар на бебето си

- Това може да бъде моят личен лекар или друг общопрактикуващ лекар, или лекар-педиатър. За целта трябва да взема от районната здравноосигурителна каса регистрационна форма за първоначален избор, да я попълня и да я занеса на лекаря, когото съм избрала да се грижи за здравето на детето ми.

Имам право на 135 календарни дотпуск по майчинство Тези дни се разпределят в три болнични листа:
- За 45 календарни дни преди раждането: болничният лист се издава от лекаря, който ме е наблюдавал, докато съм била бременна. В болничния лист задължително се вписва терминът на раждането.
- За 42 календарни дни непосредствено след раждането: болничният лист се издава от лекаря, който е водил раждането. Ако родя бебето в дома си, без присъствието на лекар, болничният лист се издава от личния лекар.
- За 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист): болничният лист се издава от лекаря, при който е регистрирано детето, или от моя личен лекар.

През време на отпуска по бременност и раждане
не може да ми се издаде болничен лист по други причини.


- Ако лекарят определи бременността ми като патологична, ще ми издаде болничен лист по общия ред -както за общо заболяване.
- Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск по бременност, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни.
- Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск по бременност, а също и при преждвременно раждане (когато не е съществувала възможност да започна ползването на 45-дневния отпуск по бременност), имам право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.

Не заплащам потребителска такса, когато:

- посещавам личния си лекар, лекарите-специалисти или стоматолога –не само по време на бременността, но и 45 дни след като се роди бебето ми;
- лекарят ме посещава в дома.



# 29
  • Мнения: 23
Здравейте мамчета!
Сутринта седнах аз и писах,писах и накрая без да искам изтрих всичко ,ядосах се много и излязох  #Cussing out #Cussing out ,сега се връщам и сядам да споделя с вас . Hug Hug
Вчера цял ден бях на разкрасителни процедурки -косичка ,ноктенца и въобще като станах една такава сияйна ............. Heart Eyes,бях и на тържество в детската.Вечерта както се бяхме уговорили с приятели  ходихме в една кръчма lalalala cheers,но на мен ми беше тъпо. Cry Cry Не знам какво ми стана ,компанията беше супер но дали еуфорията от целия ден ме скапа -не знам.
herelina-не носехме фотоапарат иначе с удоволствие .Аз съм много за среща .Хайде уикенда да се видим ,било то само на кафе.Мъжо в събота е зает ,а и да не е няма проблеми. Най много да взема каката с мен ,ако няма кой да я гледа. Хайде ако искате в събота или неделя  -в 12.00 пред Хеликон или пред Часовника на България -предлагайте място и час .
mama21-радвам се ,че всичко с теб и бебо е наред.Ще се радвамда се видим ,ако имаш възможност да излизаш.
Май повечето мами работят- и аз работя ,но сега малко си почивам .Реших ,че ако се щадя повече няма да е зле за бебо и мен .
madllen-благодаря за подробната информация .Другата седмица ще разузная как стоят нещата с болничните преди  да се излезе официално в майчинство ,защото аз не смятам да работя до последно .

Общи условия

Активация на акаунт