как балансирате между религията и историята/еволюцията/

  • 1 598
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 740
Казвам на децата в какво вярвам аз. Казвам им, че други хора вярват в други неща. Няма лошо. Само да не ме задължават аз да вярвам в техните неща. Всеки има право на избор - на това искам да ги науча. Но изборът е по-добре да бъде информиран - т.е. да научат повече за различните позиции, преди да направят избора си.

# 16
  • Мнения: 15 135
Дъщеря ми /7г/ ме попита много озадачена: "Мамо, съвсем се обръках вече! Кое е първото - динозаврите, Адам и Ева или маймуните?" Какво да й отговоря ?

Дала си повече информация отколкото може да "смели". Обясни всичко по отделно. Има такива хубави филмчета за динозаврите, за маймуни. Имаше една хубава поредица филмчета Книга на книгите - разказваше се за библията съвсем разбираево и по детски. Ще дойде времето, когато то само ще си навърже нещата и тогава ще му обясниш по подробно.
Аз не се наемам на 7 годишни да им говоря за еволюция и сътворение. Това е все едно да им обяснявам, че небето е синьо с дължина на светлинната вълната и атмосферата.   

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Мисля, че не трябва да се смесват Адам и Ева с маймуните. Религията е едно, еволюцията друго. Пробвай да разкажеш как стоят нещата според едната и според другата теория. Ти най-добре познаваш дъщеря си и знаеш доколко усложнено можеш да и поднесеш информацията. Но категорично разграничете нещата.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Никога няма да заблуждавам децата си с измислените истории за сътворението.
А колко време ми отне да убедя сина си, че не Дядо Боже праща дъжда(на свекито израз), а водата, която се изпарява->облаци->дъжд, както и за гръмотевиците.
Аз не избирам това, в което аз съм убедена, а това, което е по-близо до логиката и реалността, а сътворението е доста далеч от тях.

Имам подобна тема в дом и семейство:    
Сътворение или еволюция?

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз като Василиса казвам "някои хора смятат , че... " ... в случая "според учените",  "християнската религия" и т.н....

# 20
  • Мнения: 370
А когато попитат: "А ти как смяташ?" newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 7 242
А когато попитат: "А ти как смяташ?" newsm78
Казвам каквото смятам Grinning, както и каквото смята баща й. Хубавото е, че аз и той обикновено застъпваме различни теории. В случая аз вярвам в божественото начало /макари и не точно такова, каквото е представено от Библията/, докато мъжът ми е привърженик изцяло на теорията за еволюцията. По същия начин, когато обсъждахме смъртта, й обясних, че аз вярвам в задгробния живот, докато баща й смята, че смъртта е абсолютния края.

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А когато попитат: "А ти как смяташ?" newsm78

аз вярвам от всичко по малко ..... няма една истина .... човек трябва непрекъснато  да се информира за новите открития ....

# 23
  • Мнения: 8 999
Благодаря ви, момичета! Лошото е, че нито аз, нито никой човек на света не е 100 % сигурен по отношение на сътворението. Детето ми попива информация не само от мен - телевизия, филми, книжки - всичко й прави впечатление. Госпожата в детската казала едно, аз й говоря друго - объркана е, защото децата са по принцип еднозначни - те искат да знаят "абсолютната" истина и разноположните теории не им вършат работа. А и винаги следва контравъпросът:"А ти откъде знаеш?".  Дъщеря ми има зачатъци на съмнения относно Дядо Коледа и Феята на зъбките, въпреки че тези два персонажа имат някакво материално изражение. Има много филмчета и приказки за Дядо Коледа, но един ден децата ни разбират, че добрият старец е само в сърцата ни, т.нар. "Коледен дух". За сътворението и Бог също има книжки и филмчета, но логично е да си помислят, че щом не Го виждат, подобно на Дядо Коледа, Той също не съществува... Ето това е драмата. Гледат филм за Херкулес и питат какъв е този друг бог Зевс. Ако отговоря, че така са вярвали древните, но не са били прави, с какви аргументи да им докажа, че ние, християните сме прави...

# 24
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ами не казвай, че сме прави ... и готово ... просто те така са смятали, ние смятаме по друг начин ....

# 25
  • Мнения: 2 792
 Ами не балансирам, просто поднасям информацията като различни теории, обяснявам какви са фактите , на които се обосновават и така.

# 26
  • Мнения: 3 506
Винаги ме е учудвало това пълно противопоставяне на Сътворението и еволюцията. Не е ли възможно Бог да е творил чрез еволюция, поради което теорията да е частично вярна?

Иначе конкретният въпрос е лесен - първо са динозаврите и маймуните, после Адам и Ева Laughing И какъв е проблемът детето да си научи урока за еволюционната теория от учебника по биология като му дойде времето newsm78

Останалите въпроси, които задаваш, baibibi, са по-трудни... Не знам дали можеш да докажеш нещо всъщност, особено на тази възраст. Май може само да споделяш/показваш в какво ти вярваш и да се надяваш, че в някакъв момент дъщеря ти ще вярва в същото.

# 27
  • Мнения: 2 952
   Динозаврите, маймуните и после  Адам и Ева.Адам и Ева  са първите "хора" като такива каквито ние се познаваме, но е имало преди тях много човекоподобни цивилизации разни , маймунести "хора" ако може да се каже така.Така е според религията и според науката.Разногласие няма, има само неразбиране на понятието "хора", първите "хора" са  скорошни създания, а от там и  броенето  на поколенията и годините - по-малко от 6000.Танах е  пълен с  цифри и кодове, който  го изучава може да даде отговори с по-голяма точност от мен ....(танах - стария завет на библията).
  Дадох  моя опростен отговор  Wink

# 28
  • Мнения: 1 364
На Алекс баща й много често й разказва за еволюцията...., че човека е произлязъл от маймуна и т.н. Тя слуша с голям интерес.
За Бог, Адам и Ева не сме й говорили.

# 29
  • Мнения: 2 556
Трудно балансирам. Не съм достатъчно религиозна, за да обяснявам всичко с Бог, а относно теорията за маймуните направо си му казах, че изобщо не сме произлизали от тях, или ако сме произлезли е било с помощта на някакъв извънземен разум. Оттогава детето копнее силно за среща с пришълци от друга планета  Mr. Green

Динозаврите са си съвсем отделно, не ги бъркаме нито с Бог и сътворение, нито с еволюция. С тях ми е най-лесно, защото хем знам много за тях, хем нямам съмнения и колебания как да ги обясня.

Общи условия

Активация на акаунт