Междукамерни дефекти на сърцето

  • 27 555
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 091
Мами, има ли други дечица с този проблем?
В главата ми вече е каша и постоянно рева. Днес ходихме на 2-ра консултация при Велковски. Очаквах да има положителна промяна от преди 5 м., когато за 1-ви път установихме със сигурност, че има дупчици между двете камери. Велковски казва, че има шансова да се затворят с възрастта, но кога...и дали ще стане никой не знае. Ще я следим на 6 м. за усложнения. Има и аневризма на фоса овалис. Не сме за операция, щом не се налага.
Ако има някой, минал по този път, нека сподели, моля! Имам страхове и неясноти какво ще се случи, ако проблемът си остане. Понякога ми се струва, че очичките й са толкова тъжни... Cry, а е толкова красива... Cry
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 252
Миличка  Ви, не се  притеснявай. Щом, според  доктор  Велковски не сте  за  операция, значи дупчицата  не е сериозна! С времето  ще се  затвори.
Нали знаеш, че  София  я  оперираха по спешност  веднага след  раждането  заради дупчица между камерите. Мисълта  ми е , че  щом само ще е  наблюдават  няма основание  за тревоги за  сега !

Много  прегръдки и поздрави от  нас  за  наборката  Hug

# 2
  • Мнения: 1 091
ziyah, мерси за подкрепата! Чудя се дали да не направим и консилтация с д-р Томова Thinking
Явно сме единствените с този проблем, щом не пишат други мами...

# 3
  • Мнения: 408
Здравей Ви искам да ти кажа че Велковски и най добрия в  прогнозите и човека който много добре разчита ехографа. Синът ми е на 1г.10.м месеца и е роден с много тежък порок, до момента има две операции и му предстои трета. Така че  спокойно и щом не се налага операция се радвай. Защото не можеш да си представиш да видиш детето си след операция какво представлява. А рисковете по време на след оперативния период са големи. Пожелавам Ви успех.

# 4
  • Мнения: 252
ziyah, мерси за подкрепата! Чудя се дали да не направим и консилтация с д-р Томова Thinking
Явно сме единствените с този проблем, щом не пишат други мами...

Не, има  много дечица с междукамерни или междупредсърдни дефекти, просто мамите са заети и не са  видели темата. Доколкото аз имам наблюдения (от форума) това се среща  сравнително често при  новородените  бебенца, но при много голяма  част  от тях нещата се  оправят от само себе си.
Доц. Томова  ме е  гледала , докато бях бременна  и съм много доволна  от нея, тя  е  мила  и старателна, но тя  по скоро е  педиатър, не е датски кардиолог и в  този случай преглед  при д-р Велковки е  напълно достатъчен. Според  мен няма  какво да разкарваш само детенцето и да  го тормозиш с  прегледи  Peace
Но ако това ще те  успокои - отидете  и при нея, аз  някъде й имах телефона, ако го  нямаш ще ти го  пратя  на  лични.

# 5
  • Мнения: 1 091
zornica29, благорадя за отговора. Стискам палци при вас всичко да се оправи и да имате по-малко изпитания да преживявате! Сигурна съм, че синът ти ще ти донесе много щастливи моменти, дано всичко свърши бързо и да отгледаш един голяяяям мъж!
ziyah, ще съм ти благодарна, ако можеш да ми изпратиш тел. на доц. Томова, да го имам за всеки случай. Сигурно си права за д-р Велковски, аз му се доверявам напълно, но знаеш, че когато човек е притеснен за детето си, иска да направи всичко на което е способен, да чуе и друго лекарско мнение и т.н. Засега ще почакам, но не се знае какъв акъл ще ми дойде.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 262
Здравей Ви!
Чак сега видях темата, и бързам да ти пиша, моето момченце имаше точно такъв междукамерен дефект, който в последствие се оказа че е бил 12 мм , сега ще ти разкажа за нас, моето мнение няма да прозвучи толкова добре колкото на другите две майки, но още сега ти пиша, че нещата се развиха накрая добре за детенцето ми! Още бременна реших, че искам фетална ехокардиография, а не друга, може би съм медиум (това шеговито или пък вещерник), записах се при Велковски, още си пазя документа, в който пише, че плода е с идеално сърчице и няма никакъв проблем, но когато се роди сина ми се оказа, че има междукамерен дефект, предсърдни и незатворен дуктус, който се очакваше да се затвори, но не го направи! От родилния дом го заведох при Велковски и той  откри тези дефекти, каза че с времето детето само ще се справи с проблема! Но това, не само не се случи, но още преди третия месец моя син много влошен преживя спешна операция! Моя съвет е, вярвай на докторите, но ти си майка и най-добре познаваш детето си, наблюдавай всичко и реагирай адекватно! Моя син се роди с бузки, изглеждаше добре, и всички при поглеждането му казваха, а че това дете изглежда много добре и не вярваха, че проблема е толкова сериозен, докато не стигнахме един праг, за който не искам  да си спомням и да ти пиша! Не ядеше, пищеше от болка при опитите да го храня и т.н., да не се повтарям, писала съм много по нашите проблеми! Сърцето се беше увеличило много, за да кампенсира липсата на разлика в налягането на двете камери, и беше смачкало хранопровода, освен това имаше и белодробна хипертония и сърдечна недостатъчност! Пиша всичко това не за да те плаша и обезсърчавам, напротив, всичко се преживява и когато нещата се следят сериозно, и ти самата съдействаш с наблюдение и реакция, има резултат! Сега моето момченце е много по-добре и най-важното, имаше шанса да живее! Успех и не се отчайвай и предавай, ние сме тук за подкрепа!

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 10:25 от Mama Igi

# 7
  • Мнения: 1 091
Mama Igi, освен проблемите с храненето, какво те накара да разбереш, че става нещо сериозно? А как наддавахте преди операцията?
Хубавото е, че всичко лошо при вас вече е минало. Бъдете здрави!

# 8
  • София
  • Мнения: 2 262
Наистина се познава, няма как да сбъркаш, детето не наддава много добре, по-унило е, той беше и мъничък, но се щадеше много, спеше повече! Пък и пищеше неистово, докато се опитваше да се храни, гладен е, а не можеше да яде повече от 20-30 мл! Дишаше много учестено около 90 пъти в минута! Но ти казвам и като майка не можеш да сбъркаш, че нещо не е наред, особено при вас като е по-големичко, ще усетиш че нещо се е променило и не върви като хората! Майката е най-много с детето си и познава навиците му, това което обича или не обича, разбираш какво искам да ти обясня предполагам. Само едно искам да те посъветвам, бъди нащрек, но не се подлудявай, не търси във всяко нещо проблем или беда. Не се втренчвай безкрайно в детето си, мисли си положителни неща и така те ще се случват! Най-важното - тревожи се, това не можеш да спреш, но не плачи, няма за какво да оплакваш детето си, то е живичко и си расте и събира сили да пребори лошото, което му се случва. За тези неща, които му се случват за жалост, медицината има лек и то доста успешен, не е обречено и за това и ти събери сили и бъди една щастлива майка, каквато И СИ, с такова красиво и сладко дете, най-любимото, най-талантливото, най-най-най...."моето гардженце е най-красиво" нали знаеш. Искам да ти повдигна духа и да ти кажа, че не трябва да изживяваш тая хубава възраст на детето ти в сълзи и мъка, бъдете едни най-нормални хора. Всичко ще се оправи ще видиш!
Целувам ви и ви стискам палци!

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 10:26 от Mama Igi

# 9
  • Мнения: 2 232
Ние ходим при доц.Томова, нашия дефект е 0,8мм., първо пихме Фурантрил, после  го спря понеже не се повлия....сега е на 1г. и половина и ако до 6г. не се затвори ще трябва най-вероятно да се оперира.И аз се чудя да не потърся ли друго мнение, но пък първо бяхме в 3та градска където ни казаха, нищо да не пием, че щял да се затвори сам до годинката, но ето, че не се затвори, а гръдният кош му се измени и никой не казва дали е от сърцето или от какво е....

# 10
  • София
  • Мнения: 2 262
Само фурантрил ли пихте? Не пиеше ли и калий с него?
Защото Лъчо и до ден днешен пие фурантрил, заради него калий и освен тях и каптоприл!

# 11
  • Мнения: 252
Фурантрила не се  ли предписва само след  операция ? Wink
Той  обезводнява и мисля , че  не е за сърцето точно , а  се  взима  в  комбинация с каптоприла.
Поне така съм разбрала  Rolling Eyes
Ние  пием само каптоприл, фурантрила  ни го спряха отдавна , всъшност  го пихме само месец  след  като  ни изписаха и след  това , казаха само с каптоприл да  продължаваме.
Калий взимахме само докато  беше в  болницата. Той , доколото знам повлиява  мускулатурата  на сърцето и въобще  всички плоски мускули, както е и много  полезен за  кожата  Flutter

Ви, освен , че се следи дишането, проверявай и за  признаци на цианоза (недостъчен прием  на  кислород). Примерно, когато детето  плаче , посиняват  ли му устничките или ноктите  на  пръсчетата, или ушната мида  Rolling Eyes
Това са  признаци на сърдечна  недостатъчност. Детето е по сънливо и се  изморява  бързо.

Но не  ми се  вярва, вие  да сте  на  тоя  хал Wink
По скоро за  инфо го  пиша ...

# 12
  • София
  • Мнения: 2 262
Не, фурантрила не се предписва само след операция, Лъчо го пие от 7-я си ден след раждането и още го пие! Той служи, за да се не се товари сърцето долу-горе казано, да не задържа течности, а понеже с него се изхвърля и калия от организма, който е много важен за работата на сърдечния мускул, се пие калия! Фурантрила и калия пиеше моето детенце в началото, а каптоприл започна да пие Лъчо когато се появи белодробната му хипертония, може би си чувала, че каптоприла е лекарство за хипертония по принцип! Лъчо пие все още и трите, а общо взето има едно такова положение, че с медикаменти се прави и профилактика за бактериален ендокардит (за АБ става дума)! Когато боледува Лъчо предния месец и бяхме 1 месец в болницата, се оказа че има липса на калий в организма си и му вливаха калиев хлорид, а липсата е натрупана по простата причина, че течния калий, който Лъчо пиеше от почти новороден е толкова гаден, че той много често го изплюваше или повръщаше!  Това е тълкуването на нещата при нас! Може би при ziyah нещата са други! При Лъчо посиняването около устата, докато се хранеше беше точно от сърдечната недостатъчност и уморяемостта която тя причинява....Това е в общи линии, което аз мога да добавя и напиша........... Да не говорим пък, че тези малки човечета са толкова нежни, че съществува и едно такова понятие като "повърхностна цианоза", която няма нищо общо със сърцето и работата му! Така ми е обяснила докторката на контролните прегледи, защо все още Лъчо толкова много посинява около устата.

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 10:29 от Mama Igi

# 13
  • Мнения: 1 091
Много ви благодаря, момичета, за информацията, която споделихте с мен. Аз все съм си нащрек, но ще гледам да не се панирам много. Много искам да се включат и др. мами с опит!
ziyah, моля те, изпрати ми тел. на доц. Томова! Мерси!

# 14
  • Мнения: 161
Желая ти успех Ви,дано да няма операция за детенцето ти!При моето ще има,чака се

Общи условия

Активация на акаунт