Playgroup за развитие на българския в UK?

  • 1 527
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,

От форума като го четях и виждам че доста мамета живеещи в чужбина, и особенно тези омажени за чужденци се тревожат за това че децата им не говорят изобщо или пък не добре на български.
Аз имам син на 3,5 години и той знае 5-6 български думи, въпреки че аз чета Бг книжки и прочие, той ни слуша с баща му да си говорим на английски и това си е ooooh!.
Чудех се дали има да речем в Лондон(въпреки че аз съм на 1 час път с влак оттам) някаква playgroup-a, където БГ мами да се събират или нещо такова(например към БГ посолството в Лондон), така че децата да слушат българска реч?

Може би въпроса ми е тъп, но все пак пишете ако знаете нещо, моля.

# 1
  • Мнения: 1 959
Виж дали това няма да ти свърши някаква работа
Лондон

Неделно училище към българското посолство.
Преподавател Снежина Мечева.
Bulgarian School.
Bulgarian Embassy. 186-188 Queen's Gate, London SW7 5HL
тел. (0044207) 584 4948 ; 0044 (0) 207 584 94 33
e-mail: s.metcheva@orange.net
Ако влезеш и в полезната и важна информация закована на началната страница има и БГ детски песнички

# 2
  • Мнения: 1 363
Дину, чувала съм за това бг уч-ще към посолството. Един час път в едната посока, не е чак толкова зле, хайде два, докато стигнете до у-щето.
Сигурно щях да се замисля, ако бяхме по- близко.  Но твоето детенце е още малко ми се струва за това у-ще Thinking
Интересно, има ли мама, чието детенце посещава тези занимания?

# 3
  • Мнения: 23
Мира,

аз ще се опитам да проверя от колко години започва, но бях чувала някой да споменава че започва както в БГ от 6 години, но незнам със сигyрност, дано се включи някоя мама, която да го е посещавала или да знае повече.

# 4
  • Мнения: 23
Аniji, Благодаря ти много за инфото, аз се свързах с тях, но неделно училище за съжаление нямало в посолството(London) от години (чyдя се защо не се спретнат, имат и сграда и учителка, какво им пречи). newsm78
Както и да е, имат българско училище от 1 до 8 class, което се провежда от Понеделник до Петък в различни дни в зависимост от kласа.
Но за по-малките от 6 години няма нищо, както споменах по-горе.
Мами живеещи или живяли в други страни пишете как е там и има ли помощ за деца под 6 години да научат български, четох че в Дuблин има група за деца от 3-6години през weekenda, по 10-15euro, но незнам дали е към БГ посолството.

# 5
  • Мнения: 185
Здравейте,
моят съвет е да си намериш българки с деца, които живеят наблиzо и да се виждате с тях. Така децата ще си играят и може да се насърчава българския. Може да питаш и тук дали няма мами наблиzо...

Иначе се учудвам на майки, които не говорят на детето на български още от самото начало и после се учудват, че то не искало да говори еzика. (иzвинявай не е лично, zащото не поzнавам твоя случай).
Да, после става по-трудно, но става пак... Кураж!

# 6
  • Мнения: 23
Вени,

Благодаря за отговора.
По твои съвет, ще потърся майки около мен.
Аз живея в Huntingdon, намира се близо до Peterborough, Cambridge, Stevanage, ако има мами нека ми пишат.

# 7
  • Мнения: 1 363
Вени, да спретнем една дискусия за двуезичието отново  Grinning

Няма връзка между говоренето на чуждия език от ден 1 (първи) от раждането на детето и по - късното проговаряне на езика.

АЗ съм типичен пример ( сигурна съм има и други). Говоря му на български от раждането му. Но детето ми отговаря на английски. Естествено е, когато всичко около него е на английски и аз съм малцинството. Разбира безпогрешно, повтаря след мен, но...
Единствените думи, които казва на български и ги включва в английското изречение са НУЛА, ХОЛа, понякога ОСЕМ. Знае ги на английски, но му идват на бг.  По някога при несъгласие ще повтори глагола след мен, но определено НЕ говори Български. А аз му говоря на български от ден 1 (дори и пред татко му)

# 8
  • Мнения: 23
И аз съм съгласна с теб, защото същото точно нещо и аз изживявам.
Моят син проговори късно,и когато вече му дойде времето и се отпусна вече ходеше на детска градина и там му се говореше само на английски, вкаshти ние с баща му си коминикираме на английски, и то какво остана, той чува непрекъснато английски, въпреки че аз му го говорех откак се е родил na bulgasrki, просто късно започна да говори, ако може би бе започнал към 1 годинка да казва неща, тогава си стоеше с мен вкъщи и може би щеше повече да знае, незнам, незнам къде е отговора.
Да допълня също така аз нямах никаква възможност да се пребера в БГ, поне да поседя малко там, той да чуе bulgarski, за първи път отиде в БГ на 3, когато вече говореше английски. Zapochna da povtaria v magazinite 'Dovizdane', kogato me chueeshe men da kazvam na izlizane, no shtom si doidohme v UK, i az veche v magazinite kazvah Bye i taka veche znae samo Bye.
Много ми трудно да разбера точно как да процедирам, че да му помогна да научи поне малко български, но може би начина е да ме чyе мен да говоря с друг човек на български.
Освен да започна да говоря на татко му на български, че той и без това не ме слуша като му говоря на английски newsm78

# 9
  • Мнения: 1 363
Dinu, ние сме на същото дереже. Български само по телефона ме чува да говоря и то с баба му -тел е на спийкър Laughing

Една моя дружка идва веднъж в годината, но той тогава не говореше - много малко. В Б-я само веднъж е бил на 18 месеца. АЗ лично съм го отписала да проговори на български. Дори и да отидем в Б-я ще е за толкова малко, че докато се усети, то ще стане време за тръгване Confused

Само да добавя, че логопедката, която видяхме преди три седмици едва ли не не тръгна да ме убеждава, колко е добре, че малкия е проговорил само и единствено на Английски. Аргумнета и беше, че сега, когато е тръгнал на у- ще няма да има проблеми и да се затруднява в клас.  Confused

А Алекс даже не иска да му чета и Бг книжки. Не са така интересни като английските Confused

# 10
  • Мнения: 185
Към всяко дете подходът трябва да е раzличен, но какво бих напралила аz ако Ели не иска да ми говори на бг. Ок, ако иска шоколад или нещо друго ще и кажа например да повтори думата на Бг иначе няма да получи това, което иска. Или ще се радвам и ще я насърчавам да го говори. Може дори и малки подаръчета да и правя или любими неща да и доставям ако слушка мама и говори на еzика, на мама Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 363
Вени, аз точно това правя. Карам го да повтаря след мен думите. Като му давам избор между две неща, той ще избере на български - пример- На ляво ли да свием или на дясно. Отговор- на дясно.
Насърчавам, пляскам с ръце, целувам възторжено при всеки опит за повтаряне на дума. НО, когато говори и ми разказва -става на английски.

Хората нали казват, че уж надеждата умирала последна, та и моята така. Все се надявам усилията ми да дадат плод.

# 12
  • Мнения: 3 491
miravmbd, и моите са такива. Добутали сме го интуитивно до "искам вода, моля", "искам още, моля", но ако искам повече, попитам например "палачинката с масло или със сироп я искаш", не изключвам вероятността за хиляден път да ме замерят с контра-въпроса "what's масло?" Не винаги, де. Понякога просто хващам двата предмета и показвам "това или другото". В редица случаи просто повтарят механично, т.е. "от мене да мине".
Но аз все си мисля, че колкото и да е, нещо се натрупва. Ако се е случвало да попаднат в ситуация, където няма избор, са се оправяли с българския, както се беше случило при епизодичните им посещения на неделно училище.  Иначе, и да се виждат с български деца, все тая, децата си говорят на английски, родителите на български.
Понякога се чудя, така или иначе има разни начални учителки, или майки отличнички по двуезично обучение. Що като са научили добре техните деца, не вземат да разработят някоя методика и да припечелват по нещо, като учат и чуждите? Аз бих плащала например някой да ми занимава по 2-3 часа седмично децата на български, систематизирано и търпеливо. Нямам нищо против да помагам с "домашните", стига да ми кажат как, че на мене лично ми куца педагогиката.

Последна редакция: сб, 10 мар 2007, 22:41 от блажка

# 13
  • Мнения: 720
sled kato nie maikite sme bulgarki ,ne mislia 4e imame isob6to niakakvo isvinenie dezata ni da ne govoriat .moje i da e trudno no ne nevusmojno.dezata sa inteligentni a i kato xodite do BG kak se rasbirat s babite Rolling Eyes...s drugite deza.pri men slu4aia mojebi e po lesen ,na6ia tatko e 4ujdenez no govori perfekten bulgarski,taka 4e nie v ka6ti govorim bulg.a v u-6te angl.i poniakoga ba6ta im estestveno sa6to im govori na angliiski.pri men problema e drug 4udia se koga da sapo4na goliamata mi da6teria da u4i da 4ete i pi6e na bulgarski.ne triabva da se predavame sa6toto opredeleno e ot sna4enie...

# 14
  • Мнения: 3 491
a i kato xodite do BG kak se rasbirat s babite Rolling Eyes...s drugite deza.
Нямат интерес да се разбират, то и на мене бабите ми затварят приказката на български.
С другите деца няма проблем - децата винаги намират начин да се разберат помежду си, пък ако ще и да не приказват.

Общи условия

Активация на акаунт