Въпрос за цялостта на изследването за глисти?

  • 7 423
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте д-р Слънчева ,
моят въпрос към вас е следния , преди няколко дена правихме изследвания на сина ми за глисти . Педиатърката ми даде само едно шишенце в което да взема проба от акото му , а след като го занесох в лабораторията оттам ми казаха ,че трябвало да има и някаква проба на стъкълце. Та в лабораторията са изследвали само пробата в шишенцето и тя е отрицателна ,но възможно ли е и да не беше ако имах такова стъкълце/не ми обясниха точно за какво е то/ . Питам защото синът ми доста често скърца със зъби , а това беше причината ,поради която настоях да му направим изследването .

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
В лабораторията са били прави, проба от акото не е достатъчна.
За глисти се взема скоч-проба - сутрин се долепва скоч до ануса и после скоча се залепва на предметно стъкло. Идеята е ако има яйца, да се залепят и да се видят под микроскопа, защото глистите снасят яйцата си нощем по кожата около ануса.
Скърцането със зъби НЕ Е ПРИЗНАК за глисти. Ако само това ви е тревогата, не се паникъосвайте излишно. По-скоро е етап от самоизучването на детето. При по-големи деца може да е признак за невроза.
Истинските признаци за глисти са - разчесано до кръв дупе (от сърбежа при излизането на глистите нощем), намиране на глисти в изпражненията или повръщане на глисти.

(Не съм лекар, но съм зоолог)

# 2
  • Мнения: 41
Благодаря за отговора,но сега започвам да се чудя дали трябва да се повтори изследването ?

# 3
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Не е необходимо да повтаряте изследването. Око има глисти или яца от тях би трябвала от фекалната проба това да се види. Щом е отрицателна, значи няма нищо претеснително.
Скърцането на зъби не значат глисти. Просто детето спи по-неспокойно.

Общи условия

Активация на акаунт