Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 740
slance80  за Алерголога и мен ме пращат, но ми казаха, че трябва направление от наблюдаващия гинеколог, прави се в болницата в която ще раждаш (и в моя случай Света София). Алерголог има понеделник и сряда. Телефона на който можеш да си запишеш час е 920 20 29 др. Даскалова. Макар че е през здравната каса се доплащало 15 лева, но това не е много сигурно, защото за парите ми каза друг човек, а лекарката каза, че е без пари по здравната каса, но е възможно да искат някаква лабораторна такса. Като си записваш час може да питаш.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 137
Здравейте на всички! Има вече нова тема, браво!  bouquet  bouquet  bouquet
Вчера бях на ЖК и всякакви там изследвания ми пуснаха, но ще са готови чак другата седмица, надявам се всичко да е ок, поне засега се чувствам добре.
Докторът ме успокои, че нямам рзкритие засега, въпреки че ми беше казал, че имам скъсяване на шийката и трябва да си полежавам повече, да си почивам и да спра замалко с разходките. Но и сега почти през цялото време когато се движа или съм права ми е стегнат корема на топка, но са безболезненеи контракции засега. Но то малко остана до 9 месец, така че сега вече не се притеснявам, че бебчо ще тръгне по-рано.
Започнах вече да се притеснявам за раждането обаче, зная, че няма по-естествено нещо от това, но въпреки всичко страхът от неизвестното е голям Shocked
Относно изписването- предпочитам само най-близките да са там, най-много двете семейства, без други хора. А за вкъщи бабите ще се редуват една по една, не смятам да позволявам да става лудница, ще ми дойде всичко малко в повече, а и толкова лесно се изнервям в последно време Crazy Crazy Crazy. Предпочитам като че ли смо с таткото да се оправяме, но той много работи, няма почивен ден и ще ми е нужна и помощ.

# 47
  • Мнения: 91
Благодаря за инфото 450    bouquet. Моят док нещо не е много в час. В крайна сметка утре ще отида до болницата, както той ме посъветва, и ще си запиша час на регистратурата, тъй като на телефона, който си написала, никой не отговаря. Нормално - 17 часа е.  Обещавам утре да пиша какво съм свършила.  Hug

# 48
  • Мнения: 332
[За съжаление "маймунските начини" май няма как да ги изживеем в нашата действителност...

Гигилче, точно за това ми беше интересно, дали някъде не се практикува вече - малкото маймунче като излезе, да си остане голичко при теб,по маймунски  Hug да почувства топлината на мама,  завити с нещо и двете/ двамата . Да се пробва да суче веднага, или поне да намери гърдата. Просто ми е интересно как се процедира. А аз ще разказвам, живот и здраве, как е минало нашето раждане след време.
А де да можеше да се планира, кога ще раждаме, та на вас , които вече имате едно слънчице, да ви е по-лесно, би било префектно. А дали малките каки няма да искат да са с вас, т.е. с татковците в болницата. Е, малко изморително за тях, но  пък като ви чета, колко се радват на идващите бебета, като нищо ще са на седмото небе от кеф, да са близо до случката. Таткото освен, че ще се притеснява как върви раждането, ще трябва и да се занимава с гордата кака, или да я гушка докато спи, но за това са татковци , я    Rolling Eyes Освен ако таткото не присъства на ражданео. Тогава бабите ще помагат май Simple Smile

# 49
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Здравейте,
Днес имам малък празник - влизам официално в деветия месец.  newsm44 newsm44
Тежи си ми корема, но най-накрая ми дойде прословутата енергия на бременните и хич не ми се седи на едно място  nuts Не знам дали е вече от нетърпение или защото се успокоих, че влизам в деветия и вече може да раждам спокойно, или че най-накрая му се види края  sling.

Колкото му мислех за багажа за родилното - сега всичко стои на купчини купено и неприготвено естествено  Mr. Green Като  чета тези истории за раждане май ще имам достатъчно време да го събера преди самото тръгване  Wink

Иначе открих че ще ми трябва и трето висше за да сглобя преносимата кошара Rage Дърпайте, докато изщрака!!!???  Banghead Ама не щрака. Явно порива за подреждане на детската стая  newsm79 clean clean ще почака. Вчера цял ден се трудихме над детските переденца  needle и вече можем да се похвалим, че си имаме и такива. Открих едно магазинче, където има плат за детско спално бельо /3,50лв. е метъра/ на най-различни десени и сигурно се влюбих в поне 10 различни вида. Смятам сама да си купя плат и да си ушия. Ако не друго поне запълва времето.
Писах, писах пък забравих нашия  newsm30. Добре сме, завъртял се е в предстартова позиция и всичко е ок.


# 50
  • Мнения: 350
Здравейте и от мен!

ЧЕСТИТА ДЪЩЕРИЧКА НА ПЕНЕЛОПА, ЗДРАВА И ЗАСМЯНА!!!

Вече си имаме 5 бебешора.УРА!

Гледам, че се притеснявате за хората на изписването, а аз се тревожа за хората на секциото ми. Вчера разбрах, че ще идва и бабата на таткото, а тя е свръхестествено емоционална и ме  е страх да не ми предаде тези емоции и да не ме хване упойката  no Същото важи и за мойта майка, така че може да ме сполети съдбата на тази девойка от "Такъв е животът".

Не знам за вас,обаче аз получавам силни ритници много ниско долу, почти във влагалището и днес много се уплаших да не се покаже човека.Иначе корема ми е висок,само се притеснявам ако е слязъл надолу да не се увие повече в пъпната връв. Чувала съм,че ако има увита пъпна връв, корема не пада!? Thinking
Ще стискам още 15 дни.

# 51
  • Мнения: 11 003
Гигилче, точно за това ми беше интересно, дали някъде не се практикува вече - малкото маймунче като излезе, да си остане голичко при теб,по маймунски  Hug да почувства топлината на мама,  завити с нещо и двете/ двамата . Да се пробва да суче веднага, или поне да намери гърдата. Просто ми е интересно как се процедира. А аз ще разказвам, живот и здраве, как е минало нашето раждане след време.

И мен ме интересува това, но не съм чувала да се прави някъде. Като писах за нас, имах предвид, че само ти го дават да го видиш и ти го вземат бързо Sad

# 52
  • Мнения: 43
Алекси, и на мен бебо ми скача върху мехура и то редовно. С невероятна сила ме изстрелва в тоалетната за няма нищо.  Искам да ви питам мили мами, пращали ли са ви на алерголог? Док иска да си направя тест за алергии и ме прати при личната, тя ме върна при него, понеже се оказва, че за всяка проба се плаща, а само заключението било безплатно. В крайна сметка док не бил наясно и искал да ме прекара през НЗОК. Сега ще си платя 25 лева в "Св. София", където ще раждам, и ще си запиша час. Алерголог имало веднъж в седмицата.  #Cussing out Чудя се въобще за какво ни удържат здравните вноски всеки месец, след като си плащаме като попове за всяко нещо?!? #2gunfire Иначе на хубавото време разходката ми се отрази добре "за фигурата"  Grinning
Аз бях на алерголог в Св. София и понеже бях с направление от личен лекар, платих 15лв. Иначе без направление се плаща 30лв.

# 53
  • Мнения: 43
Благодаря за инфото 450    bouquet. Моят док нещо не е много в час. В крайна сметка утре ще отида до болницата, както той ме посъветва, и ще си запиша час на регистратурата, тъй като на телефона, който си написала, никой не отговаря. Нормално - 17 часа е.  Обещавам утре да пиша какво съм свършила.  Hug
А, те са няколко телефоните, на които можеш да звъниш, но до 12ч на обяд. И винаги трябва да имаш предварително записан час. телефоните са в сайта на болницата-www.1agb.com

# 54
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Аз си усещам че ми се е смъкнал корема, защото като седна вече ми опира в краката.
Вечер не мога да ям, най-много да хапна един плод или малко фурми.

# 55
  • Мнения: 1 925
elku - elena, я кажи къде е това магазинче, че нещо не мога да си харесам чершафчета, имам само едно комплектче.  Thinking
ДейзиГ - вчера като попълвах Приложение 1 към 45-дневния болничен си писах адреса, както в болничния - т.е. настоящия, а не по лична карта, нали няма да има проблем? И друго - трябва ли още нещо да се попълва за 45-дневния и въобще преди раждането ? И също така разбрах, че имало някаква помощ за самотна майка, както сме ние в случая, защото нямаме брак ? Аз те засипах с въпроси, ама все си мисля, че ще изпусна нещо, а хич не ми се ще да оставям на тъпата ни държава и 5 лв. #2gunfire
За яденето - и аз хапвам малко и ме заболява корема, като че ли нямам капацитета като преди
Mr. Green

# 56
  • Мнения: 332
Аз си усещам че ми се е смъкнал корема, защото като седна вече ми опира в краката.
Вечер не мога да ям, най-много да хапна един плод или малко фурми.

Това е предимството на опитните майки. Знаете какви са усещанията. Ние новобранките, седим и се чудим, дали няма да излезе бебока при следващото подскачане и размърдване в областта на таза.Но следващия път и ние ще знаем - да ми се начуди човек  колко съм смела на приказки (това защото таткото обеща той да е бременниа следващия път)  Laughing  Joy Хи хи.

elku - elena Посмях се с глас - ето към ще се обръщаме като стане време за сглобаване на преносимата кошара.....с твоя опит, няма да ми се наложи университет за кошара да почвам месец преди събитието  hahaha

# 57
  • Мнения: 11 003
Хубаво е, че една мама с опит ни светна за смъкването на корема Peace Моят също се допира в краката ми и усещането не е много приятно - все едно краката ми толкова са пораснали (разбирай надебелели), че са се вдигнали нагоре Joy
За яденето - вечер нямам никакъв апетит и се насилвам да хапна нещо, да не е без хич. Киселини и болки в корема нямам.

# 58
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Въобще не се имам за опитна, като незнам какво представляват контракциите.

Страчи това намерих за еднократната помощ

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ПО ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА /ЗСПД/



Семейните помощи по този закон са:

1. еднократна помощ при бременност;

2. еднократна помощ при раждане на дете;

3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;

4. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;

5. целеви помощи за ученици.

За да получите някоя от тези помощи, ако отговаряте на условията, трябва да направите следното:

1. ДА СЕ ЯВИТЕ В ДИРЕКЦИЯ “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” ПО ПОСТОЯННИЯ СИ АДРЕС, ОТРАЗЕН В ЛИЧНАТА ВИ КАРТА;

2. ДА ПОПЪЛНИТЕ СЪОТВЕТНАТА МОЛБА ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ОБРАЗЕЦ СЪГЛАСНО ЗАПОВЕД № 508 от 13.08.2004 г. за утвърждаване на образци-декларации за получаване на месечни помощи за деца, издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., ДВ, бр. 77 от 3.09.2004 г.

3. ДА ПРИЛОЖИТЕ КЪМ МОЛБИТЕ-ДЕКЛАРАЦИИ ДОКУМЕНТИ, КАКТО СЛЕДВА:

Към молба-декларация за получаване на еднократна помощ при бременност се прилагат: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения; 2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3; 3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни, заверено от осигурителя или от ТП на НОИ, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от ТП на НОИ; 4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени; 5. лична карта (за справка).

Към молба-декларация за получаване на еднократна помощ при раждане на живо дете се прилагат: 1.оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта; 2. копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката; 3. удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца; 4. лична карта (за справка).

Към молба-декларация за получаване на месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се прилагат: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения; 2. служебна бележка за размера на пенсията за 6 календарни месеца преди месеца, през който е подадена молба-декларацията, издадена от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) - за пенсионерите; 3. служебна бележка от специализирана институция за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка за времето, през което детето ще се отглежда в семейството; 4. удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик и редовно посещава занятията през предходните 6 месеца от учебната година спрямо месеца, за който се иска помощта; 5. решение на диагностична комисия към регионалния инспекторат по образованието, че детето не може да посещава училище в случаите по чл. 18, ал. 2; 6. удостоверения за раждане на децата, които се отглеждат в семейството - за справка; 7. лична карта - за справка; 8. копие от експертно решение на РЕЛКК/ЦЕЛКК или ТЕЛК/НЕЛК (само в случаите по чл. 7, ал. 6 ЗСПД); 9. копие от заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (само в случаите по чл. 7, ал. 2 ЗСПД); 10. копие от влязло в сила решение на съда за допускане на развод между съпрузите; 11. копие от удостоверение за назначаване на настойник или попечител.

Към молба-декларация за получаване на месечни помощи за отглеждане на дете до 1 година от неосигурена майка (осиновителка /осиновител) и осигурена майка, която не отговаря на условията на чл. 48а и чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване се прилагат: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията, за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения; 2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на НОИ за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от ТП на НОИ по образец съгласно приложение № 3; 3. удостоверения от осигурителите за всеки от членовете на семейството, при което е настанено детето по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, че не получават обезщетение по чл. 53, ал. 3 КСО; 4. копие от удостоверението за раждане на детето; 5. копие от експертното решение на РЕЛКК/ЦЕЛКК (само в случаите по чл. 8, ал. 3 ЗСПД); 6. лична карта (за справка); 7. копие от решението на съда за допускане на развод между съпрузите; 8. копие от заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (в случаите по чл. 8, ал. 6 ЗСПД).

Към молба-декларация за получаване на целева помощ за ученици се прилагат: 1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения; 2. удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище; 3. копие от заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решение на съда за настаняване на детето в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (в случаите по чл. 10а, ал. 4 ЗСПД); 4. удостоверение за раждане на детето (за справка); 5. лична карта (за справка).

# 59
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Това за смъкването го видях при Ая в края на февруари и преди няколко дни го забелязах при мен.

Страчи еднократна помощ при бременност се полага на жени които не работят в момента, но най-добре да провериш в Социалната служба по адресната ти регистрация.

Общи условия

Активация на акаунт