Хелен Дорон

  • 25 497
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 891
Здравейте, мами. Тъй като се очертава да живеем в глобалното село Земя, съм се замислила за езиковата подготовка на малкия. Днес, както си пътувах сутринта, видях реклама за езиков курс по английски, по системата на Хелен Дорон. Намерих им сайта и информация, как протича обучението и тежко съм се замислила, дали да не го пробваме. Ако някой знае нещо, моля да сподели.

# 1
  • Мнения: 146
Здравейте, мисля че аз знам най-много за тези курсове в София, защото съм една от водещите. Курсовете са на 7 нива. Първото е за бебенца (Baby's Best Start) от 3 месеца до 20 месеца, второто - English for Infants- e за дечица до 4 години и т.н.

Това е единствената възможност за системно ранноезиково обучение на дечицата ни, като изключим частните детски градини.

Уроците се провеждат в детски клуб Двете Феи в Лозенец, ул. Страцин 4. Който иска да дойде на показен урок нека ми пише на лични.

# 2
  • Мнения: 784
Само в София ли ги има тези курсове?

# 3
  • Мнения: 146
За момента има курсове само в София за съжаление, но живот и здраве от септември ще предложим и на децата от други градове обучение.
Еделвайс, Вас кой град Ви интересува?

# 4
  • Мнения: 1 404
Мен ме интерсува Велико Търново,много се надявам да ви е в списъка.

# 5
  • Мнения: 4 406
мен ме интересува Русе!

# 6
  • Мнения: 4 414
а има ли други езици, освен английски?

# 7
  • Мнения: 195
Дъщеря ми посещава тези уроци и искам да ви уверя, че просто нямат алтернатива. Езикът се усвоява в контекст и в игрови ситуации и абсолютно веднага детето може и иска да използва наученото.
 Няма нищо общо с папагалското наизустяване на думи ( с лошо призношение), което се практикува по детски градини и школи.
За сравнение също мога да кажа, че голямата ми дъщеря беше 3 години в частна градина, с всекидневни  newsm78  занимания по английски и макар да знаеше стотици думи, песни и стихчета, не разбираше и не говореше езика дори и наполовина  на малката (ходи от 6 месеца в Хелен Дорон).

# 8
  • Мнения: 2 722
Мен ме интересува има ли изискване за определо речников запас на български преди детето да започне да учи английски.

# 9
  • Мнения: 292
Здравейте Simple Smile,
мен ме интересува заплащането. Щерка ми е на 3г, и 10 месеца.
лек ден

# 10
  • Мнения: 4 053
Здравейте Simple Smile,
мен ме интересува заплащането.


взе ми го от клавиатурата   Sunglasses

# 11
  • Мнения: 66
Нека и за да се включа в темата.Имам 2 дечица - на 7г. и на 3,5г., които от миналата година посещават въпросния курс по английски.Мога да кажа, че съм доволна, защото на децата им е забавно, а същевременно са научили доста, като за деца, които досега не са учили чужд език!

# 12
  • Мнения: 784
За Бургас ми беше питането .............
Тук ще има интерес - бъдете сигурни, има май само една частна детска градина, а и там какво ли се учи ..........

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 580
       Да попитам и за Пловдив? Дали ще има скоро и при нас?

# 14
  • Мнения: 2 401
Здравейте, мисля че аз знам най-много за тези курсове в София, защото съм една от водещите. Курсовете са на 7 нива. Първото е за бебенца (Baby's Best Start) от 3 месеца до 20 месеца, второто - English for Infants- e за дечица до 4 години и т.н.
Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....

# 15
  • Мнения: 3 323
Колко е продължителността на едно ниво, макар и да повтарям по-горе зададени въпроси - заплащането какво е? Колко пъти в седмицата и с каква продължителност са заниманията? Имам бебе на 3 месеца бих опитала!

# 16
  • Мнения: 4 406

Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....
това го приемам лично!

 болна родителска амбиция не съществува!
няма как да знаеш разбира се , но може би детето ти има заложби да учи лесно езици... моето има потенциал , и аз се възползвам от това, никога няма да му е излишно да говори повече езици! и понеже усвоява чужди фрази с лекота, ще го поощрявам. и на него му харесва!
Болна амбиция би било- ако го мъкна по уроци по рисуване, при все, че виждам, че не му се удава изобщо...

# 17
  • Мнения: 7 837
Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....

Абсолютно. Особено за възраст 3-20 месеца. Дерзайте родители, дерзайте  Laughing
Моето дете расте с два езика. Виждам реално, кога това започва да оказва влияние и кога се усвоява по-лесно.

# 18
  • Мнения: 4 053
Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....

Абсолютно. Особено за възраст 3-20 месеца. Дерзайте родители, дерзайте  Laughing
Моето дете расте с два езика. Виждам реално, кога това започва да оказва влияние и кога се усвоява по-лесно.

 newsm10

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....
това го приемам лично!

Не го приемай така  Peace

Да се изказват девойките колкото щат... В близките години в БГ трудно ще си намират добра работа хора, които не говорят поне ДВА езика + майчиния. За мен това означава, че когато дъщеря ми стане на 25, ще е добре да знае поне 4 /четири/+ майчиния. В Западана Европа за специалист три чужди езика е минимума. Дъщеря ми вече учи втори /в градината/, малко съжалявам, че не започнах да й говоря на английски от раждането /както настояваше бившия ми мъж/, но така или иначе до 2 години ще е започнала да го учи и ще й е трети език... Ще ми се и моите родители да са имали повече 'болни амбиции' на времето, защото аз втория си чужд език го 'доучвах' след 25-тата си годишнина.

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 23:16 от Isa

# 20
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
както настояваше бившия ми мъж

прекрасно е щяло да бъде, ако си го послушала.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
Liorena, права си /както и бившия/, но тогава мой познат учител в Университета /говори 8 или 9 езика/ ме разубеждаваше... Пример като вашия с френския щеше да ми дойде много добре.  Peace

# 22
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Преди повече от месец изчетох много внимателно инфото за този метод любезно предоставено ми от leeloo и много ми хареса лично на мен.
понеже мислих относно Англ., та много е вероятно да се спра точно на това нещо.

# 23
# 24
  • Мнения: 524
Лудост ли някаква ме обхваща или съмнение, че не съм добра майка... newsm78
как ли се справят хората с добра работа и кариера, които не са почнали Ранно чуждоезиково обучение...Не ми се мисли.

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
а дали някоя мама е изучавала чисто теоритично в университета предмет - Ранно чуждоезиково обучение? newsm78

# 26
  • Мнения: 146
Знаете ли, когато реших да предложа на българските майки да имат и избора да дарят децата си с още един език от люлката, не се замислях, че ще им се види странна ранната възраст на обучение. Оказа се, че много майчета, директорки на ясли ит.н. казват "Нека първо научи българския!" Но помислете само на каква възраст децата ни научават български? Те идеално го разбират преди още да проходят, а защо? Защото започват да го чуват още в коремчето на мама, а като излязат на бял свят с помощта на мама при чрез непрекъснато повтаряне започват и да го разбират. Най-естествената възраст за изучаване на чужд език, не е университетската, а именно най-ранната. Без никакво усилие децата ни могат да научат не един, а няколко чужди езика, ако има кой да им говори на тях  Grinning

Много се радвам, че за някои от Вас това е ясно.

Дали и в кои градове ще има курсове зависи до голяма степен от Вас, от това в кои градове ще се намерят желаещи за такива.

Методът, като всички гениални неща е изключително прост. Децата са бомбандирани ежедневно със специални английски записи, с преподавателя се срещат веднъж седмично (голям плюс за работещите родители) и под формата на игра се запознават със значението на изразите, които са им до болка познати.
За сега няма такива системи за други езици освен английски, много съжалявам. Смятам, че до 3 години ще има и такива.
 baby_neutral


# 27
  • София
  • Мнения: 10 825
leeloo, може ли да получа по-подробна информация за курсовете за деца над 2 години.  Praynig Може и на лични. или ако си го описвала някъде във форума, моля за линк

# 28
  • Мнения: 5 539
И аз се интересувам за Бургас.
Дъщеря ми е на 3,3 г.
Разбира се, нищо не ми пречи да започна да я уча на английски вкъщи, но мисля, че ефектът няма да е същяит, както в група и по специализирана методика Peace

# 29
  • Мнения: 4 406
Лудост ли някаква ме обхваща или съмнение, че не съм добра майка... newsm78
как ли се справят хората с добра работа и кариера, които не са почнали Ранно чуждоезиково обучение...Не ми се мисли.
наваксват си покрай останалите ангажименти  Mr. Green
на всеки е ясно, че децата усвояват много по- лесно езици от възрастните!!!
аз говорех 2 езика- български и руски , на 8 години , и докато моите съученици се потяха над падежите, аз наблягах на английския.
Понеже живеехме в Русия, майка ми учеше руския заедно с мен, но напредваше мноооооооого по- бавно, и ме мъкнеше със себе си  по учреждения, за да превеждам. така и не го научи руския, какво да говорим за друг...
сега майка ми получава по- малка заплата от колежките си, които говорят английски и работят с компютър. не че не може и тя да се научи, но мисли, че й е минало времето.
гледам как се товари и леля ми, която пък на 50 реши да учи немски и безкрайно съжалява, че се е  мотала на младини
едва ли са много хората с добра работа и кариера, които не говорят поне 2 чужди езика... и да са, те си знаят, че им коства много усилия

# 30
  • Мнения: 3 927
а защо? Защото започват да го чуват още в коремчето на мама, а като излязат на бял свят
 baby_neutral


Пределно ми е ясно, че езици се учат много лесно в ранна възраст, особено ако родителите са с различна националност и просто в къщи се говорят различни езици.......но от друга страна си мисля, че много здраво се залита по темата ранноезиково обучение днес в Б-я.

Знаете ли, че децата в първи клас, изучаващи БГ и DE едновременно (в у-ще Гео Милев във Варна например), не учат успоредно материла, т.е. граматиката по БГ изостава спрямо граматиката на немския.....нормално ли е преди децата да са учили майчиния език, да усвояват чуждия? Говоря за семейства на българи, не на смесени бракове - това според мен са две мноооого различни неща......

# 31
  • София
  • Мнения: 1 326
Освен в детски клуб Двете Феи в Лозенец, ул. Страцин 4 има ли ги другаде? А какви са цените? По колко часа седмично?

# 32
  • Мнения: 2 401
Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....
това го приемам лично!

Не го приемай така  Peace

Да се изказват девойките колкото щат... В близките години в БГ трудно ще си намират добра работа хора, които не говорят поне ДВА езика + майчиния. За мен това означава, че когато дъщеря ми стане на 25, ще е добре да знае поне 4 /четири/+ майчиния. В Западана Европа за специалист три чужди езика е минимума. Дъщеря ми вече учи втори /в градината/, малко съжалявам, че не започнах да й говоря на английски от раждането /както настояваше бившия ми мъж/, но така или иначе до 2 години ще е започнала да го учи и ще й е трети език... Ще ми се и моите родители да са имали повече 'болни амбиции' на времето, защото аз втория си чужд език го 'доучвах' след 25-тата си годишнина.
Никой не оспорва нуждата от чуждия език,  а най-малкото пък аз бих го направила защото работя с 4 чужди езика (освен бг). Реакцията ми беше  към курсовете за бебета... това е просто смешно. Със същия успех можете да им пуснете CNN да слушат по цял ден...  И за специалиста с 3 езика в западна Европа не съм съгласна, но това е дрега тема.

# 33
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
Записвам се да следя темата.

Аз също мисля, че на детето може да му е само в плюс да не се бори да учи поне един чужд език, а да му е в "подарък" към родния още от бебе.

Брат ми и жена му са от различни националности, а живеят в трета страна и общуват помежду си на третия език, говорят на детето на трите езика и съм сигурна, че единственият "минус", с който ще се сбъскат, е че детето ще проговори малко по-късно.

# 34
  • Мнения: 2 270
ето ние с boomerang  вече ставаме 2 от Русе,а съм сигурна ,че ще има още много.Много ама много е важно детето да започне да учи чужд език докато е още съвсем малко и мозъчето му не е обременено с много информация.Незнам дали всички вие сте запознати ,но детето до 3г възраст има отделна клетки в мозъка ,които се занимават единствено с усвояването на език.След тази възраст тези клетки постепенно намаляват  и изучаването на езика става по трудно,запомнянето на нови думи също/може би степента на  намаляване е различно при различните хора-затова има полиглоти-/
 Личен опит  ОТНОСНО езиците мога да споделя.Майка ми беше Румънка и когато е дошла да живее в България е знаела само няколко думи на Български.Забременяла е със сестра ми и въпреки,че когато вече е родила  е можела да говори Български/горе долу/тя е продължила да използва и Румънски език.В резултат на това сестра ми проговаря едновременно и на двата езика/живяла е само в България,ходила е на ясла и в къщи се е говорело  на български,защото баща ми и той не е знаел добре Румънски.Тя /сестра ми/и досега си знае перфекто езика без да е живяла и един ден в Румъния.Понеже по времето когато е била малка/преди 40г/говоренето на друг език освен Руски  и някой западен /след 7 клас/не е било много подкрепяно/имах съученици които знаеха турски и криеха за това за да не им се подиграват/родителите ми са решили мен да не ме учат на Румънски/имам 9 години разлика със сестра ми/,а когато стана голяма сама да си реша дали да го уча.Да ама аз съответно не съм искала да уча неща ,което другите не го учат и така и до днес мога да кажа ,че не съм научила майчиния си език.Извинявайте за отклонението,но по добре учете децата си на колкото може повече неща докато са малки

# 35
  • Мнения: 784
          Мисля, че няма нищо страшно в това, чуждоезиковото обучението да започне в най-ранна детска възраст, когато детето подхожда с голям интерес към поднасянето на всяка нова информация и го възприема за игра. Щом започне да разбира, че ученето му се вменява в задължение, работата става къде по-трудна .....
          Моят мъник е същински папагал, повтаря всичко като ехо след мен и затова реших да се пробвам да му поговоря на английски. Обяснявах му нещо за нашия "daddy", тази дума много му хареса, обаче в резултат започна да вика на дядо си "дяди" (дотогава го караше на "дядя")  Grinning Grinning. Тъй че друго си е като има методика, система и като са го измислили хората ........

# 36
  • Мнения: 66
Еделвайс го е казала много точно, че "Щом започне да разбира, че ученето му се вменява в задължение, работата става къде по-трудна ..... ." Според мен това е и едно от основните предимства на този метод - децата да харесат изучаването на английския език .И когато пораснат и започнат вече на по-високо ниво да учат езика (т.е четене, писане,посещаване на други курсове за по-големи деца)да не го приемат като досадно задължение! 

# 37
  • Мнения: 1 320
Освен в детски клуб Двете Феи в Лозенец, ул. Страцин 4 има ли ги другаде? А какви са цените? По колко часа седмично?
и аз не разбрах за цени те, както и по колко дечица са в една група  ?

# 38
  • София
  • Мнения: 6 477

Божееееее, какво ли няма да измислят вече, за да удовлетворят болните родителски амбиции.....
това го приемам лично!

 болна родителска амбиция не съществува!
няма как да знаеш разбира се , но може би детето ти има заложби да учи лесно езици... моето има потенциал , и аз се възползвам от това, никога няма да му е излишно да говори повече езици! и понеже усвоява чужди фрази с лекота, ще го поощрявам. и на него му харесва!
Болна амбиция би било- ако го мъкна по уроци по рисуване, при все, че виждам, че не му се удава изобщо...

Ама как на 3 месеца можеш да разбереш дали има потенциал за езици newsm78 И как ще оставиш 3 месечно бебе на курс?! Shocked Та за мен това с тези месеци също са си живи болни амбиции...но дерзайте, дерзайте.....

# 39
  • Мнения: 2 891
Ама как на 3 месеца можеш да разбереш дали има потенциал за езици newsm78 И как ще оставиш 3 месечно бебе на курс?! Shocked Та за мен това с тези месеци също са си живи болни амбиции...но дерзайте, дерзайте.....
Потенциалът за езици се развива, когато от рано започваш да го занимаваш с тях.

# 40
  • Мнения: 9
от това, което чета ми хрумва следния въпрос:
Къде мъниците ще могат да "приложат наученото", като на детската площадка, вкъщи, в детската градина се говори на български?
Практиката покзва, че децата много бързо забравят ако не са потопени в съответната езикова среда. Иначе трябва много повторение, съответно уроци, време, пари... Не знам, заслужава ли си усилието и инвестицията?

# 41
  • Мнения: 4 053
добре де,през мнение се пита за цената ,
а що така няма кой да отговори  Money

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Моя приятелка води детето си- 100 евро е за 3 мес. , като в седмицата занятията са веднъж по 30 мин.(в петък или събота преди обяд).  Т.е. като се разбият цената става: 180 лв: (3*4)= 15 лв. за 30 мин. newsm78
Отделно се закупува комплект- раничка с книжка и дискове с песнички- около 80 - 100 лв.
Това знам аз

# 43
  • Мнения: 195
Ама как на 3 месеца можеш да разбереш дали има потенциал за езици newsm78 И как ще оставиш 3 месечно бебе на курс?! Shocked Та за мен това с тези месеци също са си живи болни амбиции...но дерзайте, дерзайте.....
А ти как си го представяш този "курс" за бебета?
Майката седи с бебето на едно килимче, заедно с други бебета и майки и пеят песнички показват с ръчички, пипат си носленцето, очичките, ушичките, пляскат. Показват им разлини предмети, животни  като назовават многократно името им. Изобщо неща, които всички правим с бебетата си на родния ни език от най-ранна възраст. 

от това, което чета ми хрумва следния въпрос:
Къде мъниците ще могат да "приложат наученото", като на детската площадка, вкъщи, в детската градина се говори на български?
Практиката покзва, че децата много бързо забравят ако не са потопени в съответната езикова среда. Иначе трябва много повторение, съответно уроци, време, пари... Не знам, заслужава ли си усилието и инвестицията?
   

Системата е такава - на детето всеки ден му се пуска диск с песничките, думичките и приказките, които сa "изиграни'  на урока. Така то запомня звученето и започва да повтаря, на принципа на учене на майчин език. Постепенно тези думи и изрази се изпълват със съдържание, защото то асоциира думата с това, което е правило на урока. Методът се нарича TPR (Total Physical Response) 
 
http://www.teachingenglish.org.uk/think/methodology/tpr.shtml
 http://www.tprsource.com/asher.htm

Както от най-ранна възраст пляскайки ръчичките им казваме "пляс пляс" и в едим момент те се опитват сами да пляскат, казвайки  "пляс пляс" .   

Много помага и гледането на англоезични ТВ и филмчета, Baby TV, Lyppy and Messy, Dora, BBc Prime  има много хубави детски програми.   

# 44
  • Мнения: 5 255

Това е цената.

# 45
  • Мнения: 4 406

Ама как на 3 месеца можеш да разбереш дали има потенциал за езици newsm78 И как ще оставиш 3 месечно бебе на курс?! Shocked Та за мен това с тези месеци също са си живи болни амбиции...но дерзайте, дерзайте.....
ааааа, оставям го и се метвам на кафе, да се оправя- ще пише ли, ще чете ли, няма цял живот да съм до него я!!!! на 3 месеца е достатъчно голям, за да седи зад чина и да решава тестове.... даааа, майка с болни амбиции съм аз....

# 46
  • Мнения: 15 196
ааааа, оставям го и се метвам на кафе, да се оправя- ще пише ли, ще чете ли, няма цял живот да съм до него я!!!! на 3 месеца е достатъчно голям, за да седи зад чина и да решава тестове....

Абсолютно! Peace

# 47
  • Мнения: 7 837
Как за 30  мин. на седмица става номера с 3-месечните деца, пък дори и с 20мес. ?
И как са малките в групата? Събирате на едно децата от 3 до 20 мес. ли?

Момичета, ако искате децата ви да почнат да усвояват език от по-малки, просто им пускайте всеки ден филмче на чужд език или вие им говорете. Ефектът ще е същия, но няма да хвърляте пари по разни "модерни" неща. Купете по-добре играчки.

# 48
  • Мнения: 146
Мен ме интересува има ли изискване за определо речников запас на български преди детето да започне да учи английски.
[/quote]

Няма пряка връзка между езиковите умения на децата на български език и възможностите им да научат друг език. Съответно и няма изискване за речников запас на български преди курса. В групите имаме индийчета, полячета, унгарчета, китайчета и те не знаят изобщо български. По време на уроците се говори само на английски, ако знаете колко много научават не само дечицата, но и майките, гледачките и бабите, които държат децата в скута си.  Grinning

Искам още нещо да споделя, което много ме учуди, а именно мнението, че прекалено много внимание се обръща у нас на ранноезиковото обучение. За съжаление съвсем не е така. Ето и фактите: в огромен град като София имаме записани до момента 30 дечица (работим от септември), а в Будапеща за 2 години имат 6000 деца, в средно голям град в Полша имат 5 000, да не говорим за страни като Германия, където имат десетки хиляди ученици под 3 годинки. Мъчно ми е, но е така, много сме скептични и консервативни (с изключение на тези 30 майки, за които споменах  Grinning).

Виждам, че цената много живо Ви интересува. Цената е различна за детските ясли и градини и за курсовете извън тях. Нека ви уверя, че като част от международна организация цените ни се диктуват от фирмата, възможностите ни за маневри са доста ограничени. И не е15 лева за 30 мин, малко по-малко е, тъй-като това не са частни уроци и не плащате на час, а за цялата система. Борих се за Вас и в момента имаме най-ниските цени в Европа, дори в Сърбия са по-скъпи от нас.
За сравнение уроците по плуване за бебета в София са по-скъпи от нашите на час (прочетох някъде във форума). Да не говорим за това, че на практика ги няма, прочетох за плуване във вана и ми стана тъжно. Водих сина си на плуване от 5 месечен в чужбина и детето беше щастливо във водата, беше в басейн, а не във вана. Та и с езиците нека не ги караме децата да плуват във вани, а да им предложим голям топъл и чист басейн (малко се отнесох).







# 49
  • Мнения: 146
Как за 30  мин. на седмица става номера с 3-месечните деца, пък дори и с 20мес. ?
И как са малките в групата? Събирате на едно децата от 3 до 20 мес. ли?

Момичета, ако искате децата ви да почнат да усвояват език от по-малки, просто им пускайте всеки ден филмче на чужд език или вие им говорете. Ефектът ще е същия, но няма да хвърляте пари по разни "модерни" неща. Купете по-добре играчки.

За 30 мин не би станало нищо. Както вече се опитах да обясня става дума за система, в която детето има допир с езика 15 пъти седмично и то системно, а не само чрез филмчета (филмчетата биха били супер като дапълнителна падкрепа на обучението). Ако пък и майките са достатъчно сигурни в уменията си и упорити, так че да предадат английския си на поколението, то наистина нямаше да има нужда от курсове.  Тези курсове са за останалите майки, за тези които нямат възможност или желание сами да се справят.
За бебчетата уроците са най-продължителни (60 мин) и са с една почивка, тъй като майките много се изморяват  Grinning

Стараем се да няма разлика във възрастта на децата повече от 6 месеца. И това е възможно тъй-като групичките са малки.

Играчките не искам да коментирам. Затрупани сме вкъщи с тях.

# 50
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
четейки темата осъзнавам все повече и повече какво е направила майка ми за мен.
Тази жена трябва  да я боготворя просто,  но честно да си призная когато съм била малка не съм и подозирала какво ми дава.
А сега ръка трябва да и целувам, най-вече заради волята която проявява към дъщеря ми, и която аз не притежавам - да стигнем дотам да идва детето и да ми казва, че иска да си говорим винаги на френски ..... както с баба.  а да не говорим, че и е много странно като чуе баба си да ми говори на мен на БГ, а аз отварям ей такива очи Shocked като гледам какви разговори води с баба си на френски, а е само на 4 и половина.

leeloo, подкрепям изцяло това, което пишеш, това което прочетох допълнително, което ми изпрати е чудесно просто, да не забравяме, че малко от малко гледам на нещата и като филолог (па макар и много пресен такъв), но подкрепям изцяло инициативата, методът и т.н.
странно, че само 30 майки са се сетили newsm78

с удоволствие щях да запиша Ади при теб, но за 2мес. само едва ли си струва да почваме точно в момента, изобщо изключих, че сме средата на март месец Blush
при нас нещата се развиват много динамично и една голяма питанка всичко в момента....

# 51
  • Мнения: 7 837
ОК  Simple Smile На мен ще ми е интересно някоя майка с дете в диапазона 3-12 мес. да сподели, как реагира детето й на курсовете.
Едно е да пуснеш на такива дете на 2 г. То вече ще  усвоява съзнателно и бързо.Така, както моето дете сега учи българския, който според обстоятелствата му идва втори език.

# 52
  • София
  • Мнения: 10 825
Първо да кажа, че подкрепям ранното чуждоезиково обучение. Може би не от 3 месечна възраст, но да кажем от 6-8.

Малко оф топик:
Да не говорим за това, че на практика ги няма, прочетох за плуване във вана и ми стана тъжно. Водих сина си на плуване от 5 месечен в чужбина и детето беше щастливо във водата, беше в басейн, а не във вана.

Обаче това е много не вярно. Понеже АЗ писах за плуване във вана и знам, че си го прочела като дявола - Евангелието Wink Във ваната плуваше бебето като новородено. На 5 месеца и той ходеше на басейн и бих казала  доста добър басейн

# 53
  • Мнения: 146
Радвам се, че има плуване за бебета в басейн. Съжалявам, че не съм разбрала добре  Embarassed Аз търсих миналото лято за 3-месечната се щерка и нищо не открих. Но по това време и БГ-мама още не бях открила. Нова съм в Бг, след дълги години в чужбина, съжалявам.


А за английския за най-малките моята идея беше да дам една възможност на българските майки за избор. Никого не караме на сила да обучава децата си.

Между другото аз съм патриот и се завърнах именно защото реших, че тук има по-голяма нужда от мен.  Wink



# 54
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Между другото аз съм патриот и се завърнах именно защото реших, че тук има по-голяма нужда от мен.  Wink

хубаво е да има и патриоти Peace

# 55
  • Мнения: 1 100
   Моят брат от доста малък гледа Картуун Нетуърк и е доста напреднал. Учи го като роден език. Не знае кое точно как се подрежда в изречението и защо, но го говори правилно, защото езикът се е автоматизирал както родния. Знае някои думи на английски, които не знае на български, но ги употребява правилно и на място. Кофти е, че филмчетата са страшно изродски, но пък поне научава езика. Така и така вече е късно да спрем тоя канал, поне да научи английския. Отвреме на време си говорим на английски, когато не искаме да разбере майка ни нещо. Самата аз не съм убедена напълно в знанията си и се боя да не му повлияя зле.
   Иначе съм малко против майката на детето да му говори на чужд език САМО, а не на родния. Но всеки си преценя сам за себе си.
Според мен този метод на Хелен Дорон е добър, но времето е твърде малко. Езика трябва да се упражнява поне 4 часа в седмицата при малките. Поне така усещам аз. 4 часа на са много, при положение, че ги прекарват в игри.

# 56
  • Мнения: 146
Miracle girl, радвам се, че споделяш за брат си. Желая му успех в обучението чрез Cartoon Network.
Както вече казах по-горе, благодарение на това, че дечицата слушат специално подготвени за тяхната възрастова група записи по 2 пъти на ден, те в действителност имат допир с езика поне 15 пъти седмично и повярвайте ми научават материала идеално.
Това, че не е необходимо да идват три пъти седмично е голям плюс за много родители, особено за работещите. Аз имам две деца и ми е адски трудно да се справя с техните допълнителни занимания, защото нямам време. Сега имаме записани дечица, които ги карат от далече извьн София и родителите споделят, че не биха могли да участват ако трябваше да идват няколко пъти седмично. Най-важното е, че при този метод резултатите са подобни, дори срещите с учител да са по-чести. А колко време пестят родителите!
И още нещо, след като Хелен Дорон е успешен метод в над 20 страни в света, защо ли само у нас ще го подлагаме на изпитание?
Преподавала съм в университет в Melbourne, 4 години в British Council, над 8 години в Berlitz, и знам какво точно предлагам.

# 57
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
И още нещо, след като Хелен Дорон е успешен метод в над 20 страни в света, защо ли само у нас ще го подлагаме на изпитание?Преподавала съм в университет в Melbourne, 4 години в British Council, над 8 години в Berlitz, и знам какво точно предлагам.

е как защо, чисто по български Mr. Green

# 58
  • Мнения: 6 206
Ако ви трябва място за провежданЕ на заниманията в Пловдив, имайте ме предвид.  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 398
Много хубаво начинание leeloo!
 Получих мейла от теб, но ти писах и за по-подробна информация!

# 60
  • Мнения: 146
От все сърце Ви благодаря зо подкрепата!    bouquet

В групите имаме обикновено от 3 до 6 деца.

Тъй-като курсът за бебенцата от 3 мес е съвсем нов, излезе тази година все още нямаме такава групичка. Ето защо и няма кой да отговори как се справят. Най-малките ни ученици до момента са на 1.2 месеца.

Искам да Ви поканя на показен урок този петък от 10.00 в двете феи. Но ми пишете на лични ако ще дойдете, за да не станат прекалено много дечицата.   

# 61
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
ситуация буквално от преди минути.
Понеже ставаше дума за средата, в който се учи един език и т.н.

Пуснала съм Франклин на ДВД  изцяло на френски в хола.
Отивам да кажа на дъщеря ми, че влизам в банята, да не се чуди евентуално къде съм.

Казвам: - Адиии
Отговор: Oui, maman?
Аз: Влизам в банята да се къпя
Отговор: Bon, je suis la, je regarde Franklin.

вчера сме взели от детската френска библиотека - една видео касета за Лео и Попи (абсолютно за нейното ниво) - разбира почти всичко
1 ДВД ново за Франклин
и 3 книжки за Каролин

това за една седмица го взимаме - 3 книжки , ДВД и касета - другата седмица взимаме други неща, така не омръзват.

И като има кой вкъщи да говори постоянно на чужд език, ами какво повече за по-естествено научаване ей така, без да искаш на чуждия език.

Никой не може да ме убеди в противното, че имало възраст, която не била подходяща за започване на учене на втори език.

# 62
  • Мнения: 1 568
Чак сега виждам темата. При предишните разисквания относно уроците по английски по системата Хелен Дорон не се включи никой от обучаващите.

Аз водих Дара на един от първите показни уроци. Хареса ми. По никакъв начин не искам да оспорвам ефикасността на обучение. Единственото, което ме притесни е цената. Разберете, "малко по-малко" от 15 лева за 30 минути  на седмица е непосилно за много семейства. Имам голямо желание да посещаваме такива уроци, но просто няма начин.

Говорих с приятелка, която живее в Прага. В момента не е онлайн, за да я попитам с точност колко струват уроците при тях, но когато говорихме преди 3-4 месеца на тази тема с нея, тя спомена някаква цена около 5 евро на час, което за техните доходи и стандарт на живот е нищо.
Тъй че темата за ранноезиковото обучение наистина е побългарена, нооо отново за съжаление от финансова гледна точка. Колкото и да съм отворена към новостите съм длъжна да си налягам парцалите и да се съобразявам със семейния бюджет.

Понеже и аз се включих в темата за плуването - за един следобяд намерих 4 басейна, в които се провежда плуване за бебета и малки деца. Цените за сведение достигат до 10 лева за час с индивидуален преподавател.

# 63
  • Мнения: 2 891
Утре сме на показен урок, така че ще разкажа как е минало Simple Smile

# 64
  • Мнения: 146

Аз водих Дара на един от първите показни уроци. Хареса ми. По никакъв начин не искам да оспорвам ефикасността на обучение. Единственото, което ме притесни е цената. Разберете, "малко по-малко" от 15 лева за 30 минути  на седмица е непосилно за много семейства. Имам голямо желание да посещаваме такива уроци, но просто няма начин.
Здравей Смайли,
Радвам се, че ти е харесало на показния урок Grinning
Що се отнася до цената на мен ми е повече от ясно, че голяма част от българите не могат да си го пазволят Cry Cry Още веднъж повтарям - цената е не на урок или на час, плаща се за една уникална система по чуждоезиково обучение.
Аз бях записала сина си в чужбина и също не ми беше лесно да си го позволя, но за мен това детето ми да научи чужд език като майчиния беше най-важното. А за да се случи това, хубаво е детето да научи втория език едновременно с майчиния. По-късно не е невъзможно, но отнема много повече време и повярвай ми мнооого повече средства и усилия от страна на цялото семейство.


# 65
  • София
  • Мнения: 15 219
leeloo, а как успявате да задържите вниманието на децата, предвид мястото на провеждане на заниманията?

Аз съм водила Иво да играе в "Двете феи", там сме празнували третия му рожден ден, очертава се и четвъртия да празнуваме там. Т.е. за него това е място за игра и беснеене.

Вече е на близо 4 години, по-трудно се поддава на контрол...... Ако го доведа на урок на това място, ако той се заиграе, какво ще направите, за да привлечете и задържите вниманието му?

# 66
  • Мнения: 5 255
leeloo, а как успявате да задържите вниманието на децата, предвид мястото на провеждане на заниманията?

Не съм leeloo, но ще отговоря  Wink
Заниманията се провеждат в помещението пред самата игрална зала.
Има параван, за да не се отвлича вниманието им.

Статия  Arrow Английски от кошарката.....

# 67
  • Мнения: 2 891
Такаааа, да разкажа какво стана днес. Сашо се държеше мъжки и въпреки че първите 10 мин. прекара в прегръдките на баща си, малко по-късно се заинтересова от песните и игрите на другите деца. Даже накрая изглеждаше видимо заинтригуван. На връщане в колата казваше вече bye bye Wink . Аз съм доволна.

# 68
  • Мнения: 287
Като представител от смесен брак ,мога смело да изкажа и аз отрицателното си мнение!Майка-рускиня ,баща-българин.Проговорила съм едва на 3 години ,защото не съм можела да разграни4а езиците и съм приемала двойно пове4е информация ("вси4ко си има по две думи", "не ми е съвсем ясно тази думи4ка какво означава,но я използвам").Постоянно съм връзвала абсурдни изре4ения ,защото не съм разграни4авала дори прилагателни от съществителни ,метафори от то4но думи.Въпреки 4е съм отраснала в БГ ,в у4илище ми беше много трудно ,докато не научихме българската граматика.Едва тогава запо4нах с лекота да изу4авам чужди езици.Първо английски ,после френски и от една година изучавам с невероятна лекота испански.Със само4увствие ще кажа ,4е във всяка точка на света съм се разбирала перфектно на чужд език(От Испания ,та до Тайван).
Затова подкрепям мнението на тези майки ,които твърдят ,4е езици се у4ат след овладяването на българския език.От бебешка възраст-това е престъпление!!!Детската психика е много абстрактна и това само ще ги обърка.

# 69
  • София
  • Мнения: 6 999
Проговорила съм едва на 3 години .................Постоянно съм връзвала абсурдни изре4ения ,защото не съм разграни4авала дори прилагателни от съществителни ,метафори от то4но думи.

Дъщеря ми, на която се говореше само на един език проговори на 2 г. и 5 месеца... Все още връзва абсурдни изречения и е ясно, че не разграничава прилагателни от съществителни и прочие...

# 70
  • Мнения: 66
А се включвам отново в темата, като майка на 2 деца , които посещават уроците на leeloo.Изказах положителната си оценка за метода Helen Doron в началото на темата, но сега ме провокираха да пиша пак мненията на майките, които твърдят, че възрастта на децата не е определяща.Напротив, и ще ви дам пресен пример.И двете ми деца посещават заниманията, като баткото ни е почти на 7, а малката- на 3 и половина.В началото си мислех, че дъщеря ми едва ли ще научи нещо, понеже тя дори  и на български бърка все още някои думички, но я водех, за да се забавлява.Е да, ама , ето-след вече почти 5 месечно посещаване на уроците резултатът е ,че малката знае, да не кажа повече от батко си, но колкото него със сигурност.Стигна се вече до там, че тя знае както песните и диалозите  от дисковете, пригодени за нейната възраст,така и от дисковете на батко си!Той също ги е наизустил, но все пак е на 7 и е напълно в реда на нещата за такова голямо дете!Другото, което ме изуми беше, че малката започна да използва английски думички в хода на обикновен диалог.Играят си с батко си например и тя му предлага :"Хайде да играем на  horse!Аз ще те яздя   и т.н."Но в същото време искам да отбележа, че изучаването на английския по никакъв начин не я обърква в усвояването на майчиния-български, език .Та с 2 думи казано - на практика, колкото по-рано, толкова по- добре!   
Желая на всички приятен ден и весел празник - Цветница!!!!!

# 71
  • Мнения: 146
Честита Цветница на всички майки!

Нека отговоря първо на Vivi.
Когато търсех подходящо място за провеждане на занятията имах няколко възможности, но избрах Двете Феи, защото там е много просторно и има място както за децата, така и за родителите. Това е обаче временен вариант. След няколко месеца ще се преместим в наше, т.е. само на Helen Doron Early English помещение. А това, което задържа вниманието на децата са интересните занимания. Вярно е, че на показния урок и понякога на първия урок някои деца имат тенденция да са "навсякъде", надничат ми в къщичката с тайни, което скоро разбират, че не е позволено. Това са уроци не само по чужд език, но и как да се държим в група.

За коментара на Крокодил смятам следното. Възрастта на проговаряне не е свързана с това на колко точно езика се говори на децата. Зависи от техните генетични заложби, от това дали им се пасира храната или им се дава и твърда храна и много други. Крокодил, твоите проблеми с говора най-вероятно са се появили защото един или двамата от родителите Ви не са Ви говорили изключително и само на техния майчин език, а са смесвали двата езика. В резултат на това и на Вас Ви е било изключително трудно да разберете коя думичка на кой език е, още повече че руският и българският имат много общо. Моите наблюдения върху собствените ми деца и тези на много дву и триезични семейства наоколо са, че децата се обръщат към възрастния на езика, който според тях той най-добре ще разбере. Wink Вярвам и съм убедена, че всяко едно дете е хиляди пъти по-способно да научи колкото езика му се поднесат без усилие, за разлика от възрастните бизнесмени, на които имам удоволствието да преподавам и които действително полагат видими усилия, за да усвоят кяквъвто и да било аспект на езика. Това бих нарекла аз престъпление, да караме възрастни хора да учат чужд език, когато говорният им апарат е бил напълно оформен до 3 годишна възраст  Grinning

А децата учещи по системата на Хелен Дорон си играят на английски и не полагат абсолютно никакви усилия да научат каквото и да било. Научават граматиката, така както са научава граматиката на майчиния език чрез слушане, повтаряне и разбира се експериментиране с езика. Това кое е съществително, кое прилагателно не им се обяснява. А те си използват съществителни, прилагателни , наречия и др. точно както и когато трябва без да мислят за това.

И още нещо. Забелязах, че най-малките най-много се радват, че ги водят на занимания специално за тях, че си имат раничка и т.н. По никакъв начин не се изтезават и измъчват, а с нетърпение чакат да дойде денят, когато ще си поиграят с новите си приятелчета. Така беше със сина ми, така споделят майките е и с техните деца.

От голямо значение е и това, че родителите се включват активно в обучението на рожбите си. Работим заедно : дете + преподавател + родител, като родетилят не е нужно да знае английски, достатъчно е да поощрява детето си и да включва записите. Резултатите са невероятни.

И отново да повторя, това не е експеримент, а метод с изключителен успех по света!

За тези, които искат и могат да почетат на чужди езици - още информация и малко теория.

www.helendoron.com
http://www.spotlight-online.de/CoCoCMS/generator/viewDocument.php?doc=14345
http://news.bbc.co.uk/2/hi/in_depth/sci_tech/2001/san_francisco/1179664.stm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/644951.stm
http://news.bbc.co.uk/1/hi/education/4883418.stm

# 72
  • Мнения: 287
Е ,по4ти успяхте да ме убедите!Поздравявам ви! Simple Smile
leeloo ,определено съм съгласна с теб ,4е в смесените бракове родителите трябва да говорят на май4иния си език ,а не и двамата да смесват двата езика и това да обърква безкрайно децата им.Съгласна съм също ,4е и езиковото сходство пре4и за разграничаването им!
Във връзка с това ,4е малките деца у4ат и говорят на 4ужд език несъзнателно,също ще ви подкрепя и  пак ще се дам за пример- на 3 и 5 годишна възраст ,когато прекарвахме ваканциите си в Русия наистина не осъзнавах ,4е  говоря с приятел4етата си там на руски.Когато 15 годишна отидох там (точно след едногодишно интензивно изучаване на френски!),за моя изненада и ужас, не можах да направя ни едно сложно изре4ение!!!Вси4ко в главата ми изникваше само на френски.Едва когато в гимназията запо4нах да изучавам руски ,лека полека се върнах към "корените си".
Пожелавам ви успех с курсовете за най-малките и се надвам страховете ми да не се реализират!
Аз ,все пак, не мога да прегърна идеята да обу4авам беб4ето си на чужд език още от кошарката.Предпо4итам първите му думи4ки и пъвото изре4ение да са на български!След третата годинка ,пък ,може и да се включа в подобна авантюра.... Wink

# 73
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Аз само искам да кажа, че съжалявам, че не успяхме да се запишем от 01.04 при leelo, но живот и здраве ще направим това есента като имам два варианта за Англ. Като причината да не успеем сега е само и единствено при нас - тоест абсолютната ни невъзможност да подредим свободен ден и час....само и единствено това.
1. вариант са курсовете на leelo
2. вариант - Британски съвет на Кракра

от друга страна, дъщеря ми есента ще тръгне живот и здраве и на задължителните курсове по френски, и едновременно с това, ще трябва да съчетаем и англ.

Едно по-горно мнение тук ще се направя, че не съм го прочела, понеже е меко казано абсурдно, не ами, мнение на човек, който едва ли е имал някога нещо  общо с педагогика, методика, РЧО, и т.н., филологическа нагласа още по-малко. Затова оставям без да коментирам, а много ми иска Laughing

# 74
  • Мнения: 5 255
.... Затова оставям без да коментирам, а много ми иска Laughing

 gydi Познаваме се  Mr. Green
Давай, както ти го можеш  Peace

# 75
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
.... Затова оставям без да коментирам, а много ми иска Laughing

 gydi Познаваме се  Mr. Green
Давай, както ти го можеш  Peace

няма да е толерантно, абсолютно ме познавате, ще стане много грубо, няма смисъл, нали ме разбираш bowuu

# 76
  • Мнения: 5 255

Определено  bowuu

# 77
  • Мнения: 3 456
а защо? Защото започват да го чуват още в коремчето на мама, а като излязат на бял свят
 baby_neutral


Пределно ми е ясно, че езици се учат много лесно в ранна възраст, особено ако родителите са с различна националност и просто в къщи се говорят различни езици.......но от друга страна си мисля, че много здраво се залита по темата ранноезиково обучение днес в Б-я.

Знаете ли, че децата в първи клас, изучаващи БГ и DE едновременно (в у-ще Гео Милев във Варна например), не учат успоредно материла, т.е. граматиката по БГ изостава спрямо граматиката на немския.....нормално ли е преди децата да са учили майчиния език, да усвояват чуждия? Говоря за семейства на българи, не на смесени бракове - това според мен са две мноооого различни неща......
Нищо притеснително няма в това. Случаят, който описваш, поставя децата в ситуация на изучаване на роден и чужд език ( това е съвсем различно от паралелното двуезиково обучение), т.е ако вземем да кажем изречението "Детето пише писмо", учениците могат да го кажат и напишат коректно на български  без да знаят, че "писмо" е пряко допълнение, но на немски тази информация ще им е нужна, за да напишат "Das Kind schreibt einen Brief"-т.е за да се изразяват правилно те трябва да имат познания върху думата-същ.име, м.р, отговаря на въпроса "Какво", следователно Акк., следователно "einen". Така, че нищо че граматиките се разминават важното е резултатите да са добри...

# 78
  • Мнения: 3 456
Като представител от смесен брак ,мога смело да изкажа и аз отрицателното си мнение!Майка-рускиня ,баща-българин.Проговорила съм едва на 3 години ,защото не съм можела да разграни4а езиците и съм приемала двойно пове4е информация ("вси4ко си има по две думи", "не ми е съвсем ясно тази думи4ка какво означава,но я използвам").Постоянно съм връзвала абсурдни изре4ения ,защото не съм разграни4авала дори прилагателни от съществителни ,метафори от то4но думи.Въпреки 4е съм отраснала в БГ ,в у4илище ми беше много трудно ,докато не научихме българската граматика.Едва тогава запо4нах с лекота да изу4авам чужди езици.Първо английски ,после френски и от една година изучавам с невероятна лекота испански.Със само4увствие ще кажа ,4е във всяка точка на света съм се разбирала перфектно на чужд език(От Испания ,та до Тайван).
Затова подкрепям мнението на тези майки ,които твърдят ,4е езици се у4ат след овладяването на българския език.От бебешка възраст-това е престъпление!!!Детската психика е много абстрактна и това само ще ги обърка.
Позволи ми да не се съглася !!!Не мисля, че си  проговорила на 3 години, защото си поемала двойно повече информация, просто някои деца проговарят по-късно. Тъкмо в по-горното си мнение писах през каква върволица от разсъждение трябва да мине едно дете (или възрастен), когато учи език като чужд език. Когато се учи в двуезчна среда този процес е абсолютно естествен и неосъзнат- психолози, методисти, педагози са го доказали много, много отдавна

# 79
  • Мнения: 7 837
Крокодил, бъркаш нещата донякъде. Все пак, всичко си зависи от индивидуално развитие на всяко дете. Самуил расте в двуезична среда, като вкъщи се говори само на български, но в градината по тв и навън, той чува само англ. И вече прави изречения на англ. Вярно че е за сметка на българския, но това е друга тема. Приемам го за започнал проговарянето.
И много добре разбира и на двата езика.
Примерен разговор между нас  Laughing
- I want some juice
- Какъв сок искаш?
- apple


Идеята на скепритно настроените майки в тази тема, мисля че беше друга и аз продължавам също да бъда скептична към урок по англ. веднъж седмично от 30 мин. на дете под 1 г. и ефекта  му. Това може да го правивсеки родител в домашна обстановка и то без да плаща  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 639
Много ми стана интересно ,как точно се провежда обучението на 3-4м.бебе?На около 1г,1/6.да, показват се ръчички,носле и т.н. ,но на 3м. ,бебето въобще не може да разбере кое му е нослето ,кое крачето  #CrazyТа, много ми е интересно как това бебе слуша и гледа филмчета на английски език?
Говоря руски,английски,италиански и испански.Всички съм започнала да ги уча след 10г.възраст.Мисля ,че не лошо се справям в момента с тях.Големите ми деца , също учат по един или два езика .Станислава ще продължи обучението си тази година в университет в Италия.Но все още не мисля ,че малката която е на 5г.,има нужда от изучаване на друг език.Знае много думички и на англ. и на итал., и на руски,разбира им значението,но не ги употребява вместо българските такива.Не мисля ,че няма да научи други езици ако започне да се занимава от 7г.възраст.

# 81
  • Мнения: 287
Благодаря ти Liorena ,4е си се въздържала от коментар!!!
Много съжалявам ,4е изказах мнение по въпроса...

# 82
  • Мнения: 9 903
моля, обяснете ми как се процедира и  какво би се случило при дете, което не говори нищо, не казва нито една дума и на български; разбира, но се опъва по някаква си негова причина.

# 83
  • Мнения: 146
Здравей Тити,

Това, че детето не говори абсолютно не ни пречи. Ние го учим да разбира, а когато му се прииска и му дойде времето то ще си каже всичко, което е научило, та дори и повече.  Wink И тогава и родители и преподаватели сме във възторг.

# 84
  • Мнения: 9 903
благодаря.

# 85
  • София
  • Мнения: 676
Ох, много ме запалихте! Понеже двете ми по-големи деца ходят на алианс и имам наблюдения върху тях... Особено за голямата, много ме е яд, защото сега е времето, в което може и трябва да учи други неща. А на нея не и е особено лесно, явно няма да и е лесно с езиците и и отнема доста време да зубри думи... Ако беше учила от по-малка, сега щеше да има време за повече задачи например...  А наистина без езици не може, с каквото и да се занимаваш.
Та съм се замислила сериозно за бебката, но засега мъжът ми е твърдо против, та ще трябва да го убедя, което е трудна задача по принцип...

# 86
  • Мнения: 120
като бяхме по-малки, ходихме на курс в Хелен Дорон Германия. Цените в нашия град бяха 28 Евро на месец, т.е. падаше се по 7 евро на половин час. Допълнителните материали - книжка с компактдиск струваха 35 евро. Не знам в такъв случай какво му е по-евтиното на българския курс. Иначе от курса бях сравнително доволна, казвам сравнително, защото за да има ефект която и да била учебна система, трйабва езикът да се практикува ежедневно. Тя и Х.Дорон гаантира успех, само ако се слуша ежедневно диска и се пеят песничките. Т.е. по-голямата част от работата я вършат така или иначе родителите. Е питам се, за какво аджеба ще давам грешни пари, ако и аз с моя прост филологически мозък мога да си измисля ситуации, в които да практикува детето ми езика. А и с прекрасните игри в интернет има много други начини да се учи от само себе си чужд език. Прочee, последният вик на модата е да се учи китаjски. В Америка добрите семеjсва си взимат детегледачка китаjка, която да говори на децата им на мандарин. В много училища в Западна Европа се предлагат часове по мандарин наред с англиjски, френски и др. В Германiя например още от 3 клас в избрани училища се предлагат часове по мандарин.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 300
Прочee, последният вик на модата е да се учи китаjски. В Америка добрите семеjсва си взимат детегледачка китаjка, която да говори на децата им на мандарин. В много училища в Западна Европа се предлагат часове по мандарин наред с англиjски, френски и др. В Германiя например още от 3 клас в избрани училища се предлагат часове по мандарин.

тичам да го записвам на китайски...така де...няма да сме демоде...а и китайците все още са най-многобройни...а като го поизучи ще го запиша и на японски...велика техническа нация са японците, със самобитна култура...а, да не забравим и иврит, как ще покори света като не знае езика на най-големите лихвари...та така...български, английски, немски, испански /все пак в почти цяла лат.Америка го говорят/, мандарин, японски, иврит...е, това вече е нещо... Mr. Green

# 88
  • София
  • Мнения: 6 999
крастава жаба на теб може би ти е смешно, но аз самата се колебая точно м/у иврит и китайски в момента /за себе си/. Така че бих записала и дъщеря си на един от двата езика в училище и то без да се замислям.  Peace

# 89
  • Мнения: 3 161
Е питам се, за какво аджеба ще давам грешни пари, ако и аз с моя прост филологически мозък мога да си измисля ситуации, в които да практикува детето ми езика. А и с прекрасните игри в интернет има много други начини да се учи от само себе си чужд език.

Ти явно можеш да си спестиш парите, ама не всички са надарени с филологически мозък, нали?

# 90
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравейте,
четох темата и ми стана доста интересно, но после я загубих от поглед. Имам няколко въпроса, понеже сега я видях отново. Може ли някакъв телефон за връзка? Започнали ли са курсовете? За това тримесечие вече са запълненеи групите така ли? Отколко часа започват занятията? Моята дъщеря е на 2г1м, и ходи на ясла, т.е. дори да се запишем не може да слуша дисковете през деня, това ще намали ли резултатите евентуално? Ще има ли други показни уроци по натам?
Поздрави.

# 91
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
леле, то и моят мозък е прост филологически newsm78ужасТ Shocked

# 92
Моите деца вече втора година посещават курсовете на Хелен Дорон-София. Имам две момичета на 5 и 7 години. И се убедих, че ранното изучаване на чужд език е наистина важно. Децата не се притесняват да произнасят чуждите думи  дори да направят грешка ,както това е при една по-голяма възраст и не съобразяват правилата в езика. Те приемат нещата като даденост без въпроси и търсене на логика,...За тях чуждия език стана нещо естествено, в случая и забавно, защото освен добрата методика имат и прекрасен преподавател, което взето заедно не ги и отегчава.Вярно, че всеки родител, владеещ чужд език би могъл сам да учи детето си, но мисля, че търпението му ще се изчерпи, а и времето дали ще стига?! Интернет (а вредата от компютъра!) е друга възможност, но нали децата трябва да общуват по между си и  да се учат на такова, а този курс и това предлага - комуникация.  Wink

# 93
крастава жаба на теб може би ти е смешно, но аз самата се колебая точно м/у иврит и китайски в момента /за себе си/. Така че бих записала и дъщеря си на един от двата езика в училище и то без да се замислям.  Peace

За мандарин:
http://www.bbc.co.uk/languages/chinese/

# 94
  • Мнения: 146
Скъпи майчета,

Вижте предаване по немската телевизия за Хелен Дорон уроците с бебенца.

http://www.rtlregional.de/index.php?c=2407&r=2&keywords= … lisch_fuer_Babies

# 95
  • София
  • Мнения: 186
Здравейте!
Leeloo сега научавам за вашите курсове по английски и тъй като имаме сериозни намерения за детето ни, което е на 5 години, искам да те питам дали мога  да го запиша сега, къде и за какви пари?

# 96
  • Мнения: 2 891
Тази неделя с прекарахме чудесно  Grinning Не знам за другите, но Сашо е запомнил всичко  Crazy да са пофалим

# 97
  • София
  • Мнения: 6 999
Браво на Сашо  Peace

Аз пуснах на Дариа диска в колата и от тогава слушаме само това /а пътуваме доста/... Тя го харесва много и повтаря, обаче аз вече го запаметих и в главата ми се върти непрекъснато по някоя песничка.  ooooh! ooooh! ooooh! Едва ли ще издържа цели 2 месеца, а тя иска само това да слуша.  Shocked

# 98
  • Мнения: 7 263

Не го приемай така  Peace

Да се изказват девойките колкото щат... В близките години в БГ трудно ще си намират добра работа хора, които не говорят поне ДВА езика + майчиния. За мен това означава, че когато дъщеря ми стане на 25, ще е добре да знае поне 4 /четири/+ майчиния. В Западана Европа за специалист три чужди езика е минимума. Дъщеря ми вече учи втори /в градината/, малко съжалявам, че не започнах да й говоря на английски от раждането /както настояваше бившия ми мъж/, но така или иначе до 2 години ще е започнала да го учи и ще й е трети език... Ще ми се и моите родители да са имали повече 'болни амбиции' на времето, защото аз втория си чужд език го 'доучвах' след 25-тата си годишнина.

Абсолютно!  Peace Peace Peace

# 99
  • Мнения: 2 891
Това е  Grinning Сега ще има "roll the ball" до побъркване  Mr. Green

# 100
  • Мнения: 639
Мой те уважения скъпа   leeloo ,но това по телевизията което видях от този линк,не са бебчета на 3-4м. а дечица на около 1г.

# 101
  • Мнения: 146
Скъпи мами, чиито рожби имах удоволствието да уча тази неделя. Благодаря Ви от сърце, че бяхте така активни и поощрявахте децата си. Благодарение на Вашия ентусиазъм всяко от тях каза на английски много повече, отколкото очаквах. За мен това беше нещо ново. Обикновено но първия урок децата са стресирани от новата ситуция и място и или бягат или се крият в мама. Очарована съм и Ви желая все така всеотдайно да участвате Simple Smile Браво Сашо, браво Дариа, браво Бела, браво Стефчо!

Isa, много те моля не прекалявайте с 1 диск. Важно е да се слуша, но с мярка. А за да има слушането ефект трябва да мине поне един месец. Ако прекалите и и омръзне след 2 дни ще е много жалко. Въпреки, че на нас възрастните много по-бързо ни омръзва Simple Smile

Неви, пуснах този линк, за да добиете представа как се провеждат занятията. Урокът, заснет от немската телевизия е просто с група, която в този момент се е паднала, не непременно с най-малките бебенца, които са записани на курс. Според мен тези дечица са на около 6-8 месеца, но това е абсолютно без значение в случая.

# 102
  • София
  • Мнения: 2 356
И на нас ни беше приятно, макар че Белослава нищо не повтори, а тя обикновено повтаря доста. Аз обаче вчера нямах време да пусна диска, защото имах работа. Връщам се обаче вчера вечерта и намирам баща й силно ентусиазиран й говорил само на английски, а детето изглеждаше шокирано и горкото нищо не разбирало. Сега се връщаме от ясла и пускам диска, а тя отново изглежда изненадана. Все пак се заслушва, но се чудех да разигравам ли сценки по диска, да си показвам ли носа, устата и т.н. или както казвате да слуша пасивно  newsm78

# 103
  • Мнения: 3 161
С голямо удоволствие тази седмица посетихме показния урок на Хелен Дорон. Впечатленията ми като човек, който от години се занимава с чуждоезиково обучение и на практика, и теоретично, са отлични. Тези дни смятам да опиша по-подробно впечатленията си, но бих искала също така да споделя с вас статията, която написах по повод ранното чуждоезиково обучение по принцип и отчасти по повод спора, който възникна тук. Дано да е полезна: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=190073.0

# 104
  • Мнения: 146
Статията, която си написала Емем е изключително интересна. Надявам се много майки да я прочетат.
Много ми е драго като срещам хора, които разбират това , с което се занимавам.

Мисля си през юни да организирам игри на открито, примерно в Южния парк, които да се водят на английски и да са за малки групички дечица, но дали ще стане?

# 105
  • СОФИЯ
  • Мнения: 601
Късно ли е и вие да се включим в курсовете Blush

# 106
  • Мнения: 146
Виждам, че сте на 3 годинки и съвсем не е късно. Рано също не е.

# 107
  • Мнения: 146
Намерих нещо интересно за мозъците на най-малките и човешкия потенциал, но е на английски.

"Fast Tracking Toddlers" at the Institutes for the Advancement of Human Potential (a 15 minute ABC News report):

http://abcnews.go.com/Video/playerIndex?id=3207632

 

"Building Baby Brains" (a one minute summary of the news report):

http://www.abcnews.go.com/Video/playerIndex?id=3205412

# 108
  • Мнения: 3 161
Eто една моя рецензия за метода Helen Doron Early English. http://naturalmom.multiply.com/reviews/item/2

Определено съвпадат до голяма степен вижданията ни за езиковото обучение с водещата на курса (то си личи и от коментарите ни тук де  ).

# 109
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А какво според вас е предимството в това едно дете да почне да учи чужд език на една , а  не на шест години, примерно?
Може би между една и шест ще смайва комшийките пред блока с разговори на английски?

# 110
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
А какво според вас е предимството в това едно дете да почне да учи чужд език на една , а  не на шест години, примерно?
Може би между една и шест ще смайва комшийките пред блока с разговори на английски?

На една детето няма и да разбере, че учи два езика едновременно, а на шест ще започне да учи чуждия език като възрастен. Предимството е, че ще му се спестят усилията, а реакциите на съседките ще са на двата полюса - каквито са и мненията в тази тема.

# 111
  • Мнения: 3 161
А какво според вас е предимството в това едно дете да почне да учи чужд език на една , а  не на шест години, примерно?
Може би между една и шест ще смайва комшийките пред блока с разговори на английски?

Ето тук съм описала предимствата, които аз виждам. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=190073.0

# 112
  • Мнения: 78
разликата между една и шест се състои в това че детето усвоява втория език съвсем естествено както майчиния, докато на шест трябва да го учи. Според мен дори не е учене на детето а свикване със звученето на езика. Не става въпрос да говори на комшийките ти на английски, а слухът му да е подготвен към едно друго звучене освен българския.
Кажете ми моля за този диск и за други начини да се учим вкъщи.

# 113
  • Мнения: 2 891
daffodil, по лесно се учат езици, когато започнеш от малък да развиваш мозъкът на детето в тази насока. Става толкова лесно, колкото е за бебетата и децата в билингвистични семейства. Малчуганите изобщо не разбират какво правят и не полагат усилия, за да се получи. Заучават го, както се учи песен.

# 114
  • Мнения: 1 533
daffodil, по лесно се учат езици, когато започнеш от малък да развиваш мозъкът на детето в тази насока. Става толкова лесно, колкото е за бебетата и децата в билингвистични семейства. Малчуганите изобщо не разбират какво правят и не полагат усилия, за да се получи. Заучават го, както се учи песен.

Не става толкова лесно. Едно е да живее в такова семейство, където родителите непрекъснато му говорят - всеки на родния си език, друго е няколко пъти в седмицата по половин час. Живо обирджийство е за мен това.

# 115
  • Мнения: 146
За мен по-естествено нещо от това да научиш няколко езика като малък няма. Така е устроен човешкият мозък.
Обирджийство е да ходиш на английски или друг език от 8 до 18 години в училище и да не можеш да обелиш нито дума при среща с чужденец. Децата ни губят изключително много ценно време.

Ето тази книга, озаглавена "Революция в ученето", засяга темата  http://www.thelearningweb.net/index.html

# 116
  • Мнения: 3 161
Обирджийство е да ходиш на английски или друг език от 8 до 18 години в училище и да не можеш да обелиш нито дума при среща с чужденец. Децата ни губят изключително много ценно време.

Много точно казано. Обирджийство е също да те карат да зубриш правила и думи без контекст, да се върви против естествените нагласи на детето за езикоусвояване и да се превръща ученето на език в досадна необходимост на по-късна възраст. А това, което методът Helen Doron предлага, е игра и забавление за децата; езикът се усвоява неусетно покрай тях.

А и никой не те кара насила да се запишеш на такъв курс, нали?

# 117
  • Мнения: 2 401
Само на мен ли ми е неимоверно смешно всичко което чета тук?
Очеизвадно е, че става въпрос за търговска фирма, печелеща от болните амбиции на някои родители (таргет групата не е малка).
А и факта, че няколко мадами периодично избутват темата нагоре...

# 118
  • Мнения: 2 891
По вкус и цвет, товарищ нет!

# 119
  • Мнения: 1 404
А кога се провеждат занятията и има ли свободни места?

# 120
  • Мнения: 1 533
Само на мен ли ми е неимоверно смешно всичко което чета тук?
Очеизвадно е, че става въпрос за търговска фирма, печелеща от болните амбиции на някои родители (таргет групата не е малка).
А и факта, че няколко мадами периодично избутват темата нагоре...


По-скоро е малко тъжно, за всички родители, които не могат да извадят по 30 лв на час, за да запишат най-милото си в този мини-Йейл. Схемата е гениална, Хелън Дорон си продава франчайза и хич не й дреме, че за тия пари можеше да има изискване за англоговорящи преподаватели най-малкото.

# 121
  • Мнения: 3 161
Темата я избутват напред в момента тези, които критикуват. Аз отговарям, защото не смятам, че е справедливо да се говори така за нещо, което е наистина добро. Освен това пиша като човек, който също се занимава с чуждоезиково обучение и има достатъчно добра база за сравнение с много други курсове и системи.

Естествено, че е бизнес. Не пише никъде, че става дума за благотворителна организация. Откога да правиш бизнес е нещо срамно и мръсно? Всички родители, които не могат да си позволят сумата (която съвсем не е 30 лв на час, доколкото знам), имат немалко други възможности да дадат на детето си добър старт в чуждоезиковото обучение. Така че ако искат, нека го направят, вместо да плюят по нещо, което на тях им е недостъпно.

А за англоговорящите преподаватели - доколкото знам, има и такава водеща в момента. Но английският език и акцентът на водещата българка, която е прекарала дълги години не в една, а в няколко англоезични страни, е отличен. В Йейл не съм била, но съм наминала през Оксфорд, слушала съм достатъчно англоворящи и имам база за сравнение. Wink

# 122
  • Мнения: 1 533
Изопачаваш думите ми, не съм казала че бизнес е срамна или мръсна дума. Злоупотребява се с желанието на всеки родител да даде най-доброто на детето си. За мен това е снобария, английски за бебета по супер специална система. Смешно е.

За тези, които мислят, че са прецакани от живота, задето не могат да си позволят уникалната система на хелън, ето линкове (от многото подобни) безплатно.

http://www.learnenglish.org.uk/kids/stories/stories.asp

http://www.britishcouncil.org/kids.htm

http://www.DMCA-removal-from-Google/browse.php?search=baby+einst … =0&incldead=1

# 123
  • Мнения: 134
Благодаря, Калина!
и от мен- 
http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=176285&spmode=full#seeders
http://torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=165177
Сигурна съм, че метода е супер, но аз съм от тези, които постигат добър ефект вкъщи. Харесва ни и на двете да се забавляваме и учим заедно, сближава ни. Гледаме заедно Magic English и после... включва наученото при контактите с всичките ни познати! Имаме и Lippy & Messy - thanks to Leeloo, и всичко що съм видяла от форума, но Magic English й допадна най!
Ако можете сами да помагате на децата- най-добре. Ако не- търсете курсове, защото, съдейки по щерката, те имат уникално свежи мозъчета. Аз самата съм расла в двуезична среда, никога не съм имала затруднения при свободното им ползване.
Смело с езиците и  Hug

# 124
  • Мнения: 809
Схемата е гениална, Хелън Дорон си продава франчайза и хич не й дреме, че за тия пари можеше да има изискване за англоговорящи преподаватели най-малкото.
Преподавателите са англоговорящи. Поне в нашата (неделната група).

Аз съм от доволните майки с "болни амбиции".
Това, че курсът се провежда веднъж седмично, изобщо не е проблем, ако дискът се слуша вкъщи, в колата или където и да било.
30 мин. са напълно достатъчни, защото, повярвайте ми, да задържиш вниманието на мъниците повече от това, граничи с героизъм.
За близо 3 месеца, Стефчо (3г.) - научи около трийсетина думи, включително и действия, които не могат да бъдат онагледени.
Вярно е, че по време на урока се гевези и се държи като диване, но вкъщи е коренно различен. Разпитвам го знае ли как е на английски еди-кое си, той го назовава безпогрешно.
За мен тази система е удачна и в никакъв случай не се чувствам "ограбена".

# 125
Само на мен ли ми е неимоверно смешно всичко което чета тук?
Очеизвадно е, че става въпрос за търговска фирма, печелеща от болните амбиции на някои родители (таргет групата не е малка).
А и факта, че няколко мадами периодично избутват темата нагоре...


По-скоро е малко тъжно, за всички родители, които не могат да извадят по 30 лв на час, за да запишат най-милото си в този мини-Йейл. Схемата е гениална, Хелън Дорон си продава франчайза и хич не й дреме, че за тия пари можеше да има изискване за англоговорящи преподаватели най-малкото.
Как се казва учителката/те?  Thinking

# 126
# 127
  • Мнения: 1 045
А във Варна откъде може да закупи този комплект със дисковете ? И има ли някакъв друг вариант с език за мъници ? Дъщеря ми така или иначе ще започне да изучава английски след няколко месеца та си мисля да я подготвя от сега .

# 128
  • Мнения: 146
Във Варна все още нямаме обучени преподаватели по системата, но се надявам до края на годината и това да се случи. Варна е толкова красив град, а и виждам че има голям интерес към езиците за мъници.
Ако става дума само за комплектите материали, не ги продаваме без курс, защото е безмислено слушането им без заниманията с преподавател.
За майките, които искат да се запознаят с англоговорящите ни преподаватели без да плащат нищо организираме безплатни показни уроци.

Общи условия

Активация на акаунт