за погачата

  • 1 941
  • 40
  •   1
Отговори
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 204
И на нас ни се пада през седмицата. Но аз мисля в събота да я направя.
В тази връзка да попитам какво точно се прави? Някои казват, че се ходи и на църква.... Какво трябва да има а почерпка?

# 2
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Доколкото разбрах аз пък и така направих погачата се прави последната неделя преди детето да навърши 40дни и никога точно на 40 дни.............бабини дивитини!!! Crazy

# 3
  • София-Велинград
  • Мнения: 1 310
здравей!Погачата може да я направиш преди 40 ден ,когато си изберете,но не и след него.Така знам аз,но може да има и други мнения.Пожелавам ти весела погача! Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 3 359
Не, аз я направих на 2 месец, чаках мои близки от чужбина.

# 5
  • Мнения: 1 364
Ние изобщо не сме правили погача.

# 6
  • Мнения: 1 446
Ние изобщо не сме правили погача.
Peace

# 7
  • Самоков
  • Мнения: 561
Не е задължително да се прави погачата на 40 дни, може да я направиш когато поискаш и преди и след това. На 40 дни доколкото съм информирана, детето се води в черквата на молитва. В различните краища на страната обичаите са различни, така че ... Wink

# 8
  • Мнения: 2 677
Ние я направихме малко след 40-я ден.

# 9
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Ние изобщо не сме правили погача.
Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 3 271
Ние я направихме една събота, преди да е станал на 40 дена, избрах си Цветница - тогава така се падаше и си я направих  Hug

# 11
  • Мнения: 6 461
Аз не съм правила погача  Embarassed

# 12
  • Мнения: 489
 Ние я направихме на 40-тия ден. Дали по- рано или по- късно, май няма кой знае какво значение. Направете си го когато ви е удобно. Ходи се на черква с бебето. След това се събират гостите, само жени и на масата се слагат само сладки неща.

# 13
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
Аз разбрах за този обичай, когато детето ми стана на близо годинка  Grinning

Иначе е забавно де, като идея едно чисто женско събиране никак не е лошо!

Разкажете, дами, какво се прави на този ден. Благодаря!

# 14
  • Мнения: 528
Погачата се прави 1 седмица преди да направи детенце 40 дена.Примерно аз я направих на 33 ден.Ако на вас даречем 40 ден е през седмизата например в сряда съвсем спокойно в неделя преди 40 ден или събота може да си я направите.Канят се само жени,мъжете не са желани.Жените се явяват нещо като орисници за бебето.Всяка носи някакъв подарък за детенце-дрешка или играчка,а за майката сладко да е сладък живота на детенце.Погачата се прави сладка или се поръчва.КАто кажеш за погача те знаят.
Самата погача се разчупва над главата на майката и детето,от момичета със живи родители,като преди това се слага кърпа над майката,за да не се троши на главата и и в кърпата може и носна кърпа мъжка се слагат парички от гостите и се връзва на възел,но не много стегнато да не е циция детето нито много хлабаво да не е расипник и след това се качва на високо със първото залче хляб,което се топва в медец и го сложи в нещо да не го кацат мухи или хлебарки и на другия ден изяж залчето или ги дай на гълъбите.-След като се разчупи погачата се започва купона.Ядене пиене дъра-бъра и преди залез слънце жените си отиват.Ако кърмиш не ги изпращаш до 40 ден,за да не ти вземат кърмата и не им казваш довиждане нито се ръкуваш.Бабини деветини,но е вярно.Също така освен мезета,салати и каквото решиш да сложиш сложи и сладки бонбони и нека гостите да си вземат поне една сладка или бонбон за да е сладък живота на детенце.Ако някоя от жените е в мезечното ни неразположение ,трябва да ти каже,защото по кожата на детенце ще излезнат пъпчици.От опит ти го казвам.Защото на нашта погача една жена беше и на другия ден като й излязоха на мойта едни ситни пъчици се видях в приключение.Добре че свеки се сети да разпитах всички.
На 40 ден се ходи на черква да се чете молитва за здраве на детенце и за прочистване на майката.След това не се прибирате веднага в къщи а ходите в 3 къщи на гости и чак тогава се прибирате в къщиТОва се прави точно на 40 ден.

Общи условия

Активация на акаунт