Валдорфска педагoгика

  • 22 423
  • 199
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 836
оттук:
http://www.aobg.org/history/history_07.php

"Развитие на Школата за Духовна Наука и на задачата й за духовно проникване и задълбочаване на всекидневния живот на нашето време."
това как си го обяснявате, тези, на които децата посещават въпросната градина?

на тази страница:
http://www.aobg.org/waldorf/intro/waldorf_02.php
най-долу, снимката по средата, това, което децата са направили  какво изразява?
Питам само...

Първо прочети нещо от него, пък после говори такива неща - така е просто смешно.

Освен, че чета, виждам много обезпокоителни неща...

Това, че антропософията е част от педагогиката, не значи, че ти промиват мозъка в еди коя си нова "религия".
ти откъде си толкова сигурна?

Мами, не приемайте думите ми като заяждане! Това е личното ми мнение, всеки си има глава на раменете...

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 22:45 от SilIli

# 31
  • Мнения: 1 849
........................................
Поредното изключително умно изказване  Joy
.............................................

Трогната съм!  Laughing  Laughing

Той и Висарион си мисли, че вкарва нещо добро в България- природо съобразен начин на живот.....например....

А Пентаграмката в детските ръчички на снимчицата, какво е, сигурно е нещо добро в България...  От малки като направите децата окултисти .....Бог да пази България!!!!!!!!!!!!!!!!

А за това какво да кажем :
"На 7 септември 1875 год. в Ню Йорк е основано Теософското Общество. Водачи на Обществото са Елена Блаватска и Хенри Олкът (1832-1907), а негов програмен девиз е "Няма религия по-горе от истината". Под Теософия (от гр. Божествена Мъдрост) се има предвид познание за свръхсетивната реалност, достигнато не чрез сетивни наблюдения, а получено като откровение в трансцедентни състояния на съзнанието. Повечето теософи обаче изпадат предимно в трансови състояния, т.е. се превръщат в медиуми, и съответно губят своето ясно и точно мислене, вследствие на което на знанията, достигнати от тях, не може да се приписва никаква научна достоверност.

През следващите десетилетия самата Елена Блаватска, както и цялото Теософско Общество, попадат под силно индийско влияние. В резултат на това теософските идеи започват да се предават предимно чрез индийски понятия като прана, кама, манас и др., непознати и съответно неразбираеми за европейския и западния свят. Индийското влияние води и до това Християнството да бъде поставено наравно с всички останали религии, а Христос да бъде принизен просто до обикновен духовен лидер на човечеството.

За какво говорим, не е религия, нали!
Това, че в Германия има много последователи означава ли,че е нещо добро? И в Бразилия има много магьосници това добро ли е .........

Аз може сега да се запознавам от сайтчето ви, но Джеймс Добсън който цитирах си е световно признат психолог и педагог. И на неговото изказване да слагаш ухилени емотикони.....

# 32
# 33
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Само неразбрах тези пентаграми,какво правят в детските ръчички? Close Praynig Praynig Praynig

# 34
  • Мнения: 668
migito, има разлика между теософия и антропософия - малка, но съществена!
Точно поради тази причина Р.Щайнер се отделя от обществото на Е. Блаватска. Ама четете, бе хора! Пак повтарям, че от малкото дадено в този сайт може и да останете с погрешни впечатления.
Сега поне книги бол на пазара. За интернет пък изобщо да не говорим.
Ето ви няколко онлайн:
http://www.aobg.org/lectures/others/ritelmayer.html
http://www.aobg.org/lectures/

Пък като не разбирате нещо - има си форум:
http://www.aobg.org/forum/

За Пентаграма какво да говорим като нямате представа какво означава и го свързвате с някакво такова окултно шарлатанство???

Една сестра запита: “Учителю, какво е значението на упражнението „Пентаграм”?”

Учителят каза: Нали това упражнение се играе с пет двойки? Тези пет двойки означават петте основни добродетели: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел в тесен смисъл на думата. Нали тези двойки се движат и си разменят местата? Това означава, че добродетелите в човека трябва да дойдат в движение. Досега само се е говорило за добродетели, а сега вече трябва приложение. Те трябва да се поставят в действие, в движение.

Добродетелите трябва да се турят в движение. Чрез упражнението „Пентаграм” добродетелите оживяват в човека. Чрез „Пентаграма” добродетелите ще почнат да работят в човека. Това е психичното действие на „Пентаграма”.


А ето и целия текст:
http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=153

Както, предполагам, разбирате вече, между евмитрия и паневритмия има доста общо.

Сега, искам да кажа, че изобщо не се влияя нито от антропософия, нито от дъновизъм, но чета и колкото повече чета, толкова повече се замислям... Обаче от изказванията тук стигам до извода, че голяма част от народа: 1. Не чете, 2. Не мисли и 3. Преди изобщо да има и грам представа за какво става въпрос започва да плюе Cry

# 35
Използвате като довод срещу Антропософията това, заради което тя се е отделила от Теософията. Вашето поведение е агресивно. Бързате да наплюете нещо, като ако може в никакъв случай да не го опознаете, преди да го заклеймите. Това е един прекрасен средновековен подход. Мога да ви помогна да си намерите работа в жълтата преса, където за подобни оплювки можете да взимате по 7-8 лева!!!!!

# 36
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Темата ми напомня, че имам един куп съчинения на Щайнер, които чакат своя ред. Ама нещо все не стигам до тях.  Mr. Green Не съм подготвена да давам мнение...
Мен лично ме притеснява, че децата в ранна възраст се занимават с религиозни (или ако щете теософски) учения.
В детската градина на сина ми има "Вероучение", но аз не съм го записала.
Мисля, че си има време и възраст човек да се запознае (ако желае) с това.


# 37
Мен лично ме притеснява, че децата в ранна възраст се занимават с религиозни (или ако щете теософски) учения.
В детската градина на сина ми има "Вероучение", но аз не съм го записала.
Между теософията, антропософията и вероучението има разлика като между слънцето, земята и Марс. От постинга ви разбирам, че вие не правите тази разлика и намирате за щастливо стечение на обстоятелствата това. Сигурно така разсъждавате, че колкото по-малко знае и разбира човек, толкова по-малко е нещастен, а?

# 38
  • Мнения: 1 849
migito, има разлика между теософия и антропософия - малка, но съществена!
Точно поради тази причина Р.Щайнер се отделя от обществото на Е. Блаватска. Ама четете, бе хора! Пак повтарям, че от малкото дадено в този сайт може и да останете с погрешни впечатления.
Сега поне книги бол на пазара. За интернет пък изобщо да не говорим.
Ето ви няколко онлайн:
http://www.aobg.org/lectures/others/ritelmayer.html
http://www.aobg.org/lectures/

Пък като не разбирате нещо - има си форум:
http://www.aobg.org/forum/

За Пентаграма какво да говорим като нямате представа какво означава и го свързвате с някакво такова окултно шарлатанство???

Една сестра запита: “Учителю, какво е значението на упражнението „Пентаграм”?”

Учителят каза: Нали това упражнение се играе с пет двойки? Тези пет двойки означават петте основни добродетели: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел в тесен смисъл на думата. Нали тези двойки се движат и си разменят местата? Това означава, че добродетелите в човека трябва да дойдат в движение. Досега само се е говорило за добродетели, а сега вече трябва приложение. Те трябва да се поставят в действие, в движение.

Добродетелите трябва да се турят в движение. Чрез упражнението „Пентаграм” добродетелите оживяват в човека. Чрез „Пентаграма” добродетелите ще почнат да работят в човека. Това е психичното действие на „Пентаграма”.


А ето и целия текст:
http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=153

Както, предполагам, разбирате вече, между евмитрия и паневритмия има доста общо.

Сега, искам да кажа, че изобщо не се влияя нито от антропософия, нито от дъновизъм, но чета и колкото повече чета, толкова повече се замислям... Обаче от изказванията тук стигам до извода, че голяма част от народа: 1. Не чете, 2. Не мисли и 3. Преди изобщо да има и грам представа за какво става въпрос започва да плюе Cry

В Библията пише, че Дявола ще се преправя на светъл ангел. Пентаграма винаги е бил негов символ, сигурно ще ми кажеш, че и Сатанистите раздвижват добродетелите си.....  #Crazy

Не ми е необходимо да прочета десет книги, за да разбера кое е добро и кое не....нито имам време, нито желание....
Но само няколкото изречения които подчертах са ми достатъчни........

# 39
  • Мнения: 836
Абе, хора, вие слепи ли сте? #Shocked
Няма никава оправдателна, колкото и украсена причина деца да изработват знака на дявола и да му се радват! Извъртаници от подобен род, като тези, които се опитва да прави календеров, могат да заблудят само хората, които нямат никакво духовно виждане!
Отидете, в която искате църква и питайте, който искате християнски свещенник, покажете му това, което пише в сайта и ще видите какво ще ви каже!
А, календеров, защо пробутваш твоя окулт във форум за майки и деца, не мога да разбера!

Последна редакция: сб, 24 мар 2007, 16:05 от SilIli

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мен лично ме притеснява, че децата в ранна възраст се занимават с религиозни (или ако щете теософски) учения.
В детската градина на сина ми има "Вероучение", но аз не съм го записала.
Между теософията, антропософията и вероучението има разлика като между слънцето, земята и Марс. От постинга ви разбирам, че вие не правите тази разлика и намирате за щастливо стечение на обстоятелствата това. Сигурно така разсъждавате, че колкото по-малко знае и разбира човек, толкова по-малко е нещастен, а?
Всъщност, разлика правя  Joy(и мисля, че е станало ясно именно от постинга ми).
И да, наистина смятам, че колкото по-малко знае и разбира човек, толкова по-лесно живее. Това обаче съвсем не е по темата. Нито моите знания и образование.  Wink

# 41
  • Мнения: 11 307


Това, че антропософията е част от педагогиката, не значи, че ти промиват мозъка в еди коя си нова "религия".
ти откъде си толкова сигурна?

Мами, не приемайте думите ми като заяждане! Това е личното ми мнение, всеки си има глава на раменете...

Нека имаш глава на раменете. Но ...не с рогата напред, ако обичаш.
Ти и Мигито влетяхте в темата с гръм и трясък почнахте да всявате демократичнорелигиозен смут.
Никой до момента не беше намесил религията.
Става дума за педагогика, създадена от човек, имал "късмета" да се занимава между другото и с антропософия.
Антропософия доколкото са моите познания по гръцки означава наука за мъдростта на човека, като най-висшето създание на Бога. Къде намесихте дявола....
Пази Боже от пишман пратеници като вас, дето сигурно една страница от Библията не са отгърнали, ама широко размятате знамето на християнството като най-правилна религия.
На въпроса ти - да сигурна съм, защото имам досег с тукашното прилагане на педагогиката.
В училищата и в детските градини има деца католици, евреи и мюсюлмани.
Има ли смисъл да продължавам.
Това не е монашески пансион на безумнобогати, където се преподава само от католически монахини и пак ти се "промива" мозъка.
Аз тук никъде, ама наистина никъде не съм видяла да размятват пентаграми или други "дяволски" знаци.

# 42
  • Мнения: 668
В Библията пише, че Дявола ще се преправя на светъл ангел. Пентаграма винаги е бил негов символ, сигурно ще ми кажеш, че и Сатанистите раздвижват добродетелите си.....  #Crazy

Видно е не само, че не четеш, но и че нямаш желание да четеш. Вместо да пишеш небивалици, нищо не ти пречеше да погледнеш в Гугъл, та да не ставаш за смях и на кокошките:

Значение на Пентаграма.

Използването на Пентаграма датира от дълбока древност. Той е Соломонов знак и с този символ са си слежили много окултни школи с цел - своето духовно повдигане. Пентаграмът е символ на петте велики принципа: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел. Това са петте качества, които трябва човек да изработи в себе си, за да стане съвършен. Във всичко пулсира живият Бог и хората, рано или късно, ще осъществят Божия замисъл - чрез силите на Пентаграма да намерят пътя към истинкия живот.
Пентаграмът представлява пет велики и разумни течения в живата природа - течения на енергия и светлина, които индусите наричат "прана" или "течения на живота". Това са пет велики центъра, в които стават разумни процеси. Те съчетават в себе си пет положителни и пет отрицателни сили. Възходящите или положителните сили, се намират по върховете на Пентаграма, обърнат с върха си нагоре, а низходящите или отрицателните се намират във вътрешния петоъгълник, обърнат с върха надолу.
Пентаграмът хармонира ума и сърцето на човека и му показва, че може да живее и да разреши правилно задачите си само с помощта на своя Отец - Бога. Той е извор на Светлина, на динамична и магическа сила.


Ето ти и линк към сайта, но дълбоко ме съмнява, че въобще ще го погледнеш... Те хората са го казали, че "насила хубост не става", ама нейсе!
http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/pentagram/pentagram.html

Сега сигурно ще ми кажеш, че християнския Сатана е по-стар от Соломон?

SilIli, надявам се и ти да попрочетеш малко преди да пишеш...

И сега по темата - знаете ли, че в Германия има такива училища почти във всеки град?
А знаете ли, че в Румъния са поне 15?

# 43
  • Мнения: 3 271
И все пак как мина срещата днес?
Аз лично си признавам, че беглият ми половинчасов поглед на сайта не ме "лепна" като методика, която бих приела за децата си.
Приемам се за духовен, но не и религиозен човек, казвам го, за да стане ясно, че правя разлика между нещата.
И все пак твърде много "Бог" имаше на сайта, поне за моят вкус за децата ми на тази възраст.

Но съм любопитна какво мислят хората, които са взели участие и са се запознали по-подробно днес.
Споделете.

# 44
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Само неразбрах тези пентаграми,какво правят в детските ръчички? Close Praynig Praynig Praynig
Моля за извинение-изобщо не обърнах внимание,че пентаграма,който държат децата е с върха -нагоре(Соломоновия знак),а не с върха на долу(знака на дявола)! Embarassed Embarassed Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт