длъжна ли съм да регистрирам детето си

  • 2 353
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Германия
  • Мнения: 8 082
при положение, че е от смесен брак? Днес в КС ми беше препоръчано, след като родя, да го регистрирам, за да не го третират като чужденец в България и за да му се даде ЕГН. Има ли законно изискване за това?
Просто любопитствам какви са предимствата и неодстатъците.

# 1
  • Мнения: 3 880
Аz не съм чувала zа такова неЩо (че е zадължително), но доста хора май го правят. Аz Ще раzпитам първо каква е проzедурата и ако става лесно може би Ще я регистрирам, но ако трябва да иzпиШа един литър мастило и да обикалям насам натам хич не се хваЩам....

# 2
  • usa
  • Мнения: 2 113
не е задължително. при положение, че има български родител, детето има право на българско гражданство. аз лично съм на принципа "колкото повече гражданства, толкова по-добре"  Simple Smile . обаче в германия двойното гражданство не беше ли забренено?

# 3
  • Мнения: 4 244
Не че е забранено просто не е разрешено двойнот гражданство
Иначе не виждам за какво ти е да го регистрираш - Биба е  права не е задължително.
Моите са си само с немски паспорти и си ходим бе проблем и досега не са третирани като чУЖДЕНЦИ.
Само ги регистрирам в полицията за да ссе знае къде са пребивавали и толкова

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: debelanata
Не че е забранено просто не е разрешено двойнот гражданство
Иначе не виждам за какво ти е да го регистрираш - Биба е  права не е задължително.
Моите са си само с немски паспорти и си ходим бе проблем и досега не са третирани като чУЖДЕНЦИ.
Само ги регистрирам в полицията за да ссе знае къде са пребивавали и толкова


ами най-малката полза от българското гражданство на детето ти е например, че при престой в българия повече от месец няма да се налага вадене на виза. аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

# 5
  • Мнения: 4 244
Цитат на: миз
аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

Виж за това си многооооо права, ама засега я карам така.
А и таткото дума не дава да се издума де да им извадя БГ документи. Мръсен Националист Embarassed

# 6
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Не е zадължително да го регистрираш. В Германия детето може да има двойно гражданство, особено, ако единият родител е германец. Само zа теzи, които имат родители чужденци, и имат двойно гражданство, трябва да иzбират от 18 год. въzраст, кое гражданство искат да zапаzят. Мога да ти дам и линк с информация, но това ще мога да го направя едва утре.

# 7
Много се зарадвах на тази тема, да про4ета какво вие мислите по вьпроса Grinning
И аз сьм изправена пред сь6тата дилема, дали да ги регистрирам или не. Ве4е сьм порь4ала актовете им за раждане за легализация.
Оба4е ме е страх да не измислят пак някоя глупост от сорта на здравните застраховки, дето им ги дьлжим #2gunfire. И после  като станат на 18 години(има време до тогава Grinning ) пак има ходене, за6тото по датско законодателство, трябва да се откажат от едното гражданство...
А бе да не си остане само с ходенето тук и там, а никаква полза от това...

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Цитат на: miragh
Много се зарадвах на тази тема, да про4ета какво вие мислите по вьпроса Grinning
И аз сьм изправена пред сь6тата дилема, дали да ги регистрирам или не. Ве4е сьм порь4ала актовете им за раждане за легализация.
Оба4е ме е страх да не измислят пак някоя глупост от сорта на здравните застраховки, дето им ги дьлжим #2gunfire. И после  като станат на 18 години(има време до тогава Grinning ) пак има ходене, за6тото по датско законодателство, трябва да се откажат от едното гражданство...
А бе да не си остане само с ходенето тук и там, а никаква полза от това...

ами именно за това подхванах темата, не ща после да имам пак разправии за всяко нещо с българската бюрокрация. Вчера в КС беше една българка (от мойто градче) да вади паспорт на бебето, то родено преди месец, направо стана жал в тия студове как бяха хукнали и те да се разправят, ама нейсе...

# 9
Цитат на: debelanata
Цитат на: миз
аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

Виж за това си многооооо права, ама засега я карам така.
А и таткото дума не дава да се издума де да им извадя БГ документи. Мръсен Националист Embarassed


Дебеланата, ама ако таткото си е патил от бьлгарската ни бюрокрация, може би има право. На6ият татко о6те не знае, 4е сьм дала документи за легализация. 4акам удобен момент Grinning. о4аквам да ме попита за6то искам да си усложнявам живота. ама аз си оби4ам Бьлгария и ми се иска някак си  Simple Smile

ох  Thinking  4удя се и се мая за тази регистрация

# 10
  • Мнения: 1 502
Аз мисля, т.е. казаха ми, че виза за престой  на чужденец в БГ е нужна, ако престоят му е повече от 3 месеца според законите на Шенген. Както от българите изискват да имат виза за повече от 3 месеца извън граница, така и БГ изисква това от чужденците. Това ми го казаха във връзка как е по-добре за бебето и нас да пътуваме до БГ, т.е. да пътуваме с исландски паспорти всички. Но съм решила да проверя в сайта на външното министерство.

# 11
  • Мнения: 1 502
Пак аз току що прпверих в сайта на Външното, бях права вижте сами: http://www.mfa.government.bg/ в раздела Консулски услуги/Визи за чужденци Grinning

# 12
  • Мнения: 530
Цитат на: palmira
Цитат на: debelanata
Цитат на: миз
аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

Виж за това си многооооо права, ама засега я карам така.
А и таткото дума не дава да се издума де да им извадя БГ документи. Мръсен Националист Embarassed

A  след като Бг влезе в ЕС, пак ли трябва да се вади виза за над месец престой?
Всъщност аз миналата година бях в Бг повече от месец, и на летището никой на тръгване не спомена , че съм пресрочила месеца. Нямах никакви визи.


За страните, които са в Шенген - гражданите им имат право на престой до 3 месеца в Б-я без виза. Но за други страни (като например Щатите, където е миз и Англия Twisted Evil ), престоя без виза е само 30 дни. Затова аз отсега се чудя например какви ще ги правя точно през лятото защото мислим да ходим до България за около 2 месеца с новото бебе. Ако е момиче, ще я направя български гражданин, но ако е момче не искам, а това означава да вадя визи.... и съответно да ходя до посолството. Twisted Evil  Ама има време, ще видим как ще се развият събитията. Wink

# 13
Цитат на: MM
Цитат на: palmira
Цитат на: debelanata
Цитат на: миз
аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

Виж за това си многооооо права, ама засега я карам така.
А и таткото дума не дава да се издума де да им извадя БГ документи. Мръсен Националист Embarassed

A  след като Бг влезе в ЕС, пак ли трябва да се вади виза за над месец престой?
Всъщност аз миналата година бях в Бг повече от месец, и на летището никой на тръгване не спомена , че съм пресрочила месеца. Нямах никакви визи.


За страните, които са в Шенген - гражданите им имат право на престой до 3 месеца в Б-я без виза. Но за други страни (като например Щатите, където е миз и Англия Twisted Evil ), престоя без виза е само 30 дни. Затова аз отсега се чудя например какви ще ги правя точно през лятото защото мислим да ходим до България за около 2 месеца с новото бебе. Ако е момиче, ще я направя български гражданин, но ако е момче не искам, а това означава да вадя визи.... и съответно да ходя до посолството. Twisted Evil  Ама има време, ще видим как ще се развият събитията. Wink



Какви са ти сьображенията (ако  е мом4е не, а моми4е да). Питам, за6тото се ми се вьрти из главата и вьпросьт с казармата. Да не ми тьрсят военните мом4енцето, та пак обяснения, документи, разправии Sad .

# 14
  • Мнения: 530
Цитат на: miragh
Цитат на: MM
Цитат на: palmira
Цитат на: debelanata
Цитат на: миз
аз смятам, че възможно най-рядко общуване със служители от български консулства/посолства по каквито и да е поводи е желателно за нервната ми система.

Виж за това си многооооо права, ама засега я карам така.
А и таткото дума не дава да се издума де да им извадя БГ документи. Мръсен Националист Embarassed

A  след като Бг влезе в ЕС, пак ли трябва да се вади виза за над месец престой?
Всъщност аз миналата година бях в Бг повече от месец, и на летището никой на тръгване не спомена , че съм пресрочила месеца. Нямах никакви визи.


За страните, които са в Шенген - гражданите им имат право на престой до 3 месеца в Б-я без виза. Но за други страни (като например Щатите, където е миз и Англия Twisted Evil ), престоя без виза е само 30 дни. Затова аз отсега се чудя например какви ще ги правя точно през лятото защото мислим да ходим до България за около 2 месеца с новото бебе. Ако е момиче, ще я направя български гражданин, но ако е момче не искам, а това означава да вадя визи.... и съответно да ходя до посолството. Twisted Evil  Ама има време, ще видим как ще се развият събитията. Wink



Какви са ти сьображенията (ако  е мом4е не, а моми4е да). Питам, за6тото се ми се вьрти из главата и вьпроса с казармата. Да не ми тьрсят военните мом4енцето, та пак обяснения, документи, разправии Sad .


Ами точно и това са ми на мен съображенията. Не знам как стои въпроса с двойното гражданство и военната служба. Но факт е че в България все още има задължителна военна служба, а тук в Англия няма. Така че, ако се роди момче, ще трябва да проуча по-подробно как стои въпроса. Засега са казали момиче, затова и не съм се интересувала много-много, но ако някоя мама на момчета знае, нека каже. Simple Smile

# 15
Цитат на: miragh
..за6тото се ми се вьрти из главата и вьпроса с казармата. .. .
И аз мисля, че точно за това става въпрос Imp

# 16
az sam sas smesen brak imoeto dete ne e registrirano v bg, t.e ne e blagarski grajdanin.
ot tova mogat da vazniknat samo administrativni problemi - hodene v kazarmata, deklaratzia ot bahstat kato izlizate ot bg , zastrahovki i koi znae oshte kakvi.

# 17
Цитат на: Gost

ot tova mogat da vazniknat samo administrativni problemi - hodene v kazarmata, deklaratzia ot bahstat kato izlizate ot bg , zastrahovki i koi znae oshte kakvi.


знам, 4е здравеопазването е безплатно за децата, за какви застраховки става вжпрос. взех май да се отказвам. така си и мислех, само да си сжздавам проблеми.
а каво 6те кажат мамите, които са регистрирали де4ицата си. те как преценвват, от полза ли е това. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 530
Цитат на: miragh

а каво 6те кажат мамите, които са регистрирали де4ицата си. те как преценвват, от полза ли е това. Simple Smile


Поне не е навредило с нищо засега. От полза е, ако искам да остана в България за по-дълго, т.е. над 30 дни в нашия случай. Не знам може би някой ден ще е от полза във връзка с наследства и имоти - не че очаквам да наследя нещо, но човек не знае, може дето се вика да решим да отидем в България някой ден, всичко става. За застраховки, декларации и др. такива никога не са ме гонили, така че не мога да дам мнение по този въпрос, дано не ми се и наложи.
Но както вече писах, ако имам син, ще се замисля дали да го направя български гражданин, заради военната служба....

# 19
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
A da vi popitam ,tse malko se barkam mai!!!!!!!!!!
V BALGARIA nali ne mozese da imas dvoino grazdanstvo,ili pak bese tova za ISPANIA.AZ ZNAIA SAMO ,TSE Ako iskam deteto mi da ima ispansko grazdanstvo triabva da se otkaza ot balgaskoto.
No vse si mislia ,tse v balgaria ne bese razreseno dvoinoto grazdanstvo....

# 20
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
No pak za da polutsi ispansko grazdanstvo triabva parvo da ima balgarsko

# 21
  • Мнения: 530
Цитат на: Val
A da vi popitam ,tse malko se barkam mai!!!!!!!!!!
V BALGARIA nali ne mozese da imas dvoino grazdanstvo,ili pak bese tova za ISPANIA.AZ ZNAIA SAMO ,TSE Ako iskam deteto mi da ima ispansko grazdanstvo triabva da se otkaza ot balgaskoto.
No vse si mislia ,tse v balgaria ne bese razreseno dvoinoto grazdanstvo....


Поне засега все още може. Разбира се ако и другата държава разрешава. Аз оттук разбрах например, че в Германия не винаги е възможно да имаш двойно гражданство ако родителите ти са чужденци. Аз имам двойно гражданство, дъщеря ми също - не сме имали проблеми досега, предполагам, че ако беше незаконно, нямаше да пропуснат да ни го нятякнат граничните власти. Wink Те си падат по глобите и заплахите. Imp

# 22
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
В Германия е zабранено двойното гражданство, с някои иzключения. При което доста хора се откаzваха от предишното си, вzемаха немско гражданство и пак кандидатстваха да си вzемат предишното. Сега обаче немските власти раzкриха таzи "далавера" и доста турци имат в момента голям проблем, тъй като може да им отнемат немското гражданство....

# 23
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Такаааа...
Я по повод тая теми4ка да взема да се опла4а Imp  
Зна4и аз съм една от тези моми4еШки майки дето реШават да си регистрират детето в Бг. Бидейки дале4 от Родината реШавам да натоваря майка ми с тази мисия ( НЕВЪЗМОЖНА).
Майка ми има генерално пълномоЩно направено от мен през 2002 г. на което няма срок на валидност и на което пиШе,4е може да ме представлява пред властите на РБългария. ИзпраЩам и акта за раждане на детето с апостил, превеждат го и го легализират и майка ми доволна и Щастлива отива на Леге 6 с наръ4а от документи.
Там оба4е я преси4ат , казвайки и ,4е освен бумагите ,които има и трябва и писмено съгласие от баЩата,4е е съгласен детето да бъде регистрирано в БГ ( става дума само за ЕГН а не за задграни4ен паспорт Sign Exclamation ).
Майка ми отива в наШата обЩина_ "Слатина" и оттам и казват,4е е достатъ4но пълномоЩното и преведения акт за раждане. ВръЩа се на Леге и оттам любезно и казват цитирам "тия от обЩина Слатина ниЩо не разбират". Междувременно и казват "Аааа госпожо то и пълномоЩното ви не е валидно. Ве4е няма генерални пълномоЩни ами за всяко неЩо се прави отделно  Imp  Sign Exclamation ".
Сестра ми говори с 2 адвокати,които и казват,4е пълномоЩното си е ОК. Днес таткото е направил въпросното писмо,4е е съгласен и го е заверил пред нотариус. Следва изпраЩане в Бг,превод и легализация.
Не знам дали и този път Ще стане. Тия хора са в състояние да ме откажат Imp И без това мъжа ми вика "Абе за какво и е тва бг гражданство" ама аз викам "Сакън" и той сега ми се хили ехидно...
Извинявам се , бая дълго стана...

# 24
  • Мнения: 530
Цитат на: mcdirock
Такаааа...
Я по повод тая теми4ка да взема да се опла4а Imp  
Зна4и аз съм една от тези моми4еШки майки дето реШават да си регистрират детето в Бг. Бидейки дале4 от Родината реШавам да натоваря майка ми с тази мисия ( НЕВЪЗМОЖНА).
Майка ми има генерално пълномоЩно направено от мен през 2002 г. на което няма срок на валидност и на което пиШе,4е може да ме представлява пред властите на РБългария. ИзпраЩам и акта за раждане на детето с апостил, превеждат го и го легализират и майка ми доволна и Щастлива отива на Леге 6 с наръ4а от документи.
Там оба4е я преси4ат , казвайки и ,4е освен бумагите ,които има и трябва и писмено съгласие от баЩата,4е е съгласен детето да бъде регистрирано в БГ ( става дума само за ЕГН а не за задграни4ен паспорт Sign Exclamation ).
Майка ми отива в наШата обЩина_ "Слатина" и оттам и казват,4е е достатъ4но пълномоЩното и преведения акт за раждане. ВръЩа се на Леге и оттам любезно и казват цитирам "тия от обЩина Слатина ниЩо не разбират". Междувременно и казват "Аааа госпожо то и пълномоЩното ви не е валидно. Ве4е няма генерални пълномоЩни ами за всяко неЩо се прави отделно  Imp  Sign Exclamation ".
Сестра ми говори с 2 адвокати,които и казват,4е пълномоЩното си е ОК. Днес таткото е направил въпросното писмо,4е е съгласен и го е заверил пред нотариус. Следва изпраЩане в Бг,превод и легализация.
Не знам дали и този път Ще стане. Тия хора са в състояние да ме откажат Imp И без това мъжа ми вика "Абе за какво и е тва бг гражданство" ама аз викам "Сакън" и той сега ми се хили ехидно...
Извинявам се , бая дълго стана...


Съжалявам за тези перипетии. Аз като се замисля сега, майка ми преди две години и нещо като регистрираше Анна за ЕГН дори и пълномощно нямаше от мен. Само легализирания акт за раждане. И нямаше проблеми. Явно непрекъснато някой седи и се чуди как да измисли някоя нова бюрократична спънка, за да усложни живота на хората....тц, тц, тц вместо да свършат нещо наистина полезно в тези държавни учреждения...... #2gunfire  #2gunfire

# 25
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: MM

Съжалявам за тези перипетии. Аз като се замисля сега, майка ми преди две години и нещо като регистрираше Анна за ЕГН дори и пълномощно нямаше от мен. Само легализирания акт за раждане. И нямаше проблеми. Явно непрекъснато някой седи и се чуди как да измисли някоя нова бюрократична спънка, за да усложни живота на хората....тц, тц, тц вместо да свършат нещо наистина полезно в тези държавни учреждения...... #2gunfire  #2gunfire

Така е,ММ. ОЩе пове4е,4е детето ми е според конституцията е български гражданин и става дума само за регистрирането и. Това си е един вид оспорване на конституционните права Imp
Яд ме е ,4е не съм там да ги навра в ку4еШки задник тия прости кокоШки от служба ЕСГРАОН. ПЪк и тъпото посолство е 4ак в Рим и за мен е бая сложно да отида и да се върна за 1 ден. Абе тури му пепел  Imp

Общи условия

Активация на акаунт