Помощ!Висок FSH

  • 16 308
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 186
Мили момичета,имам нужда от вашето мнение.
На 25 години съм.
При хормонални изследвания м.Ноември 2006 имам следните стойности:
estradol   pmol/L       180
FSH          IU/L           10.2
LH            IU/L            3.5    и т.н.
същите изследвания през м.Март 2007 имат следните стойности:
estradol   pmol/L        164
FSH          IU/L            18.6
LH            IU/L             4.9
Очевадно е,че нивото на FSH е доста високо и се покачва.Назначиха ми 2 инсеминации (с минимални шансове за успех) и след това инвитро.Ние със съпругът ми решихме да не си хабим допълнително нервите с инсеминации,а да събираме пари направо за инвитро.
Знам,че ако FSH продължава да бъде така висок,дори и шансовете за инвитро са доста минимални (защото яйчниците ми няма да могат да реагират адекватно на стимулациите).
На ясно съм,че покачването на този хормон е необратим процес.
Но все пак,ако някой е имал (или има) подобен проблем или знае нещо обнадеждаващо по въпроса,моля споделете.Какво бих могла да направя докато събираме немалкото пари за инвитро?
Ще съм благодарна на всякаква информация и съвети!!!

# 1
  • Мнения: 4 302
Повтори изследването!
Дано да е грешка, но ако не е така, направи изследване на Inhibin B. Щом се готвиш за инсета, значи посещаватe специализирана клиника. Докторът най-добре ще те посъветва. Не се плаши, макар и при малък шанс - има успели момичета.
Поздрави!

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 20:35 от *vera

# 2
  • Мнения: 902
Направи изследване на Инхибин Б + ФСХ на 3-ти ден от следващия цикъл.
Потърси помощ от д-р Владимиров. Той се е специализирал в работата с пациентки с намален яйчников резерв.
Късмет.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
При мен имаше данни за изчерпан яйчников резерв, макар и стойностите ми на ФСХ никога да не прехвърлиха реф. стойност. В месеца, в който правих ин витро ФСХ беше 11 и нещо при реф. с-ст 12. При стимулация с отн. големи дози  гонал Ф и мерионал се пунктираха 6 яйцеклетки само от единия яйчник.
Пациентка съм на д-р Владимиров и съм му безкрайно благодарна. Той е най-добрият специалист по отношение на жени с намален яйчников резерв. Ако не си се консултирала с него - направи го и то възможно най-скоро. При положение, че стойностите ти на ФСХ са завишени, не виждам смисъл да изследваш инхибин В или Анти-Мюлеров хормон. Доколкото знам има терапия за намаляване на стойностите на ФСХ, но това на практика не повлиява в/у евент. влошеното качество на яйцеклетките.
Наистина за съжаление при тази диагноза няма лечение, но има забременели жени - спонтанно или с помощта на ин витро.
Правилно сте решили да се откажете от инсеминациите и да преминете директно към ин витро.

# 4
  • Мнения: 4 324
Послушай момичетата повтори изследването.

Стсикам палци за късмет!

# 5
  • Мнения: 9
  ЗДРАВЕЙТЕ, МОМИЧЕТА!
АЗ СЪМ НОВА ТУК,НО ОТ ДОСТА ВРЕМЕ РОВЯ ИЗ ФОРУМИТЕ С НАДЕЖДАТА ДА НАМЕРЯ РЕШЕНИЕ И НА НАШИЯ ПРОБЛЕМ.И ТРЯБВА ДА КАЖА ЧЕ СЪМ БЕЗКРАЙНО БЛАГОДАРНА НА ВСИЧКИ ,КОИТО СПОДЕЛЯТ ЗНАНИЯТА СИ -ВЪЗ ОСНОВА И НА ПЕЧАЛЕН ОПИТ ЗА СЪЖАЛЕНИЕ...НО ТАКА ПОМАГАТЕ НА МНОГО ХОРА КАТО МЕН!!!
АЗ СЪЩО ОПИТВАМ С ПРИЯТЕЛЯ СИ ОТ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ -ПОВЕЧЕ ОТ ПОЛОВИН ГОДИНА ДА СЪЗДАМ ЖИВОТ, НО ВСЕ ОЩЕ РЕЗУЛТАТ НЯМА . ПО ПОВОД КОНСУЛТАЦИЯ С ЕНДОКРИНОЛОГ СЕ ОТКРИ НАСКОРО -ПРЕДИ ПОЛОВИН МЕСЕЦ МОЖЕ БИ ЧЕ НИВАТА НА 

ФСХ -17.54 mlU/ml при норма 3.5-12.5
но поради съмнения за нарушения във ф-ята на щитовидната жлеза успоредно ми бяха пуснати и

ТТХ 4,54                при норма  0.27-4.2
свободен Т4 16.04                  9.3-17
ЛХ  9.77                                   2.4-12.6
естрадиол103.5                      12.5 -166
прогестерон 0.416                 0.2-1.5


съответно ми назначиха след това и изследване за АТ
и уви
резултата беше  ТАТ  551.5 при норма    0-115
                            МАТ 22.8                         0-34

ендокриноложката ми каза -правиш Хашимото но не се притеснявай-като забременееш непременно се обади веднага ,и ми назначи
EUTIROX 25 mg
аз на свой ред я попитах дали да пия и селен защото доста четох из форума  и тя ми даде  selenogyn по 1 таб вечер.

въпроса ми е дали проблемите със щитовидната жлеза и по специално повишеното ниво на ТСХ може да доведе до този висок  ФСХ
и дали двата са свързани.От събраната информация тък мисля да посетя и д-р К.Тодорова която явно много от вас познават и уважават .

поздрави от мен и предварително благодаря Wink пропуснах да спомена че изследванията правих в Бодимед на 7-я ден от цикъла по предписание на гинеколожката ми   ;а след това разбрах че е най -добре да са на3-я.

# 6
  • Мнения: 7 716
На колко си години?
Изследвай си ФСХ 3-5 ден от началото на цикъла в друга лаборатория.
После пиши и ще мислим.
Вероятността да забременеш без медицинска помощ е малко вероятна, така че не си губи времето. Обаче с медикаменти ще се оправят нещата.

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 09:55 от Lali

# 7
  • Мнения: 9
Аз съм на 30г и допреди година си мислех че всичко при мен е наред,т.е. лекуващата гинеколожка-д-р Генчева,която има частен кабинет в Западен парк ,при всеки рутинен преглед ми е казвала че анатомично съм добре и всичко е наред -при изследване с УЗ имам доминантен фоликул,нямам кисти и пр.
Но менструациите ми са много обилни и болезнени откакто се помня,а последната година ми се скъси и дължината на цикъла-от 25-26 дни на 21-21 а самия цикъл продължаваше поне 6 дни и така един порочен кръг ,който доведе и до един масивен кръвоизлив -за късмет -в Бургас ,където бях на конгрес май месец.Аз съм от София освен това съм медицинско лице и съм свикнала на все пак професионално отношение от страна на колеги.
Няма да описвам отношението на дежурната лекарка в окръжната болница там ,хлебарките по стола за преглед и как невъзмутимо ми казаха че просто не могат да се преборятс тях ...така че..в крайна сметка историята е покъртителна но за нея ще пусна отделна тема  #Cussing out
не може в един толкова голям град да има само 1 денонощна аптека,в която на всичкото отгоре ми бяха объркали медикамента и вместо Метергин ми бяха дали нещо за сърдечно -съдова система(вече не си спомням)и добре че чета правилно та го върнахме....както и да е -в Бургас повече кракът ми няма да стъпи #Cussing out
 сигурна съм че има и добри лекари но не попаднах на тях.

Тук в София гинеколожката ми ми препоръча повече почивка и отдаде кръвоизлива на стрес и преумора..
назначи ми Ферофолгама тъй като направих анемичен синдром от ежемесечната кръвозагуба
пих и 3 месеца yasmin да ми се регулира цикъла
след това продължихме с опитите но уви
и така до ноември м.г. когато един месец не ми дойде-все се надявах че чудото е станало (досега не съм пропускала цикъл)....но нито тестовете ,вкл.кръвен,нито УЗ показа наличие на бременност, и тъкмо щяхме медикаментозно да провокираме менструацията ми когато тя се появи

следващия месец имах нормален цикъл ,но януари ситуацията от пролетта се повтори  Cry
поспешност на 3-я ден от цикъла (беше събота когато получих кръвоизлива и не мръднах от леглото-естествено взех необходимите медикаменти чрез консултация по телефона)
Отидох при гинеколог-хирург правил наскоро операция на моя позната -която още като ме прегледа ми каза да се обърна към ендокринолог -иначе гинекологично не видя проблем .Препоръча ми д-р Манолова от 8-ма поликлиника тъй като е работила в 5-та градска откъдето и се познават .Останалото знаете.
Но ми каза половите хормони на 7-я ден да изследвам

а сега разбирам  че трябва да е на 3-я
другия месец ще го изследвам че сега пропуснах Simple Smile
но нямам търпение всичко да се оправи
а в коя лаборатория ми препоръчвате вие да изследвам ФСХ?
и има ли медикаменти които биха могли да му влияят?
Lali ,благодаря за оптимизма ,който ми вдъхваш
и аз мисля че трябжа да се оправят нещата
яд ме е само че загубих доста време мислейки че всичко е от преумора
и стрес
 Wink

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 15:23 от avalon

# 8
  • София
  • Мнения: 6 360
не съм специалист, но не мисля, че високият ТСХ може да е причина за високият ФСХ. единият хормон се секретира от щитовидната жлеза, другият се контролира от хипофизата.

ФСХ може да се направи във всяка добра лаборатория, за предпочитане - на 3-ти ден от менструалния цикъл.

# 9
  • Мнения: 7 716
То ако всичко беше от преумора и стрес досега светът да беше свършил.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 242
Скъсяването на цикъла също е индикация за намален яйчников резерв. Отиди при д-р Владимиров възможно най-бързо.

# 11
  • Мнения: 9
Вече си записах часове и при д-р К. Тодорова да види как вървят нещата с щитовидната ,защото ако чакам 2-3 месеца както ме посъветва ендокринолога при който ходих ,откривайки проблема,ми се струва че само губя ценно време  Embarassed
а ми се иска нещата да станат с магическа пръчка  Simple Smile
записах и час при д-р Владимиров на 10-ти .Сега само гледам да се успокоявам и да мисля че всичко е от тая пуста щитовидна  Praynig но трябва да се изключи всичко друго естествено.Благодаря за бързата реакция на всички .Ще ви държа в течение...Успех на  бъдещи и настоящи мами  baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт