Дарение или продажба?

  • 5 175
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 255
Проблемът е такъв: свеки иска да прехвърли апартамент на мъжа ми, но таксите по прехвърлянето чрез продажба точно в този момент ни идват в повечко ,та се замислихме за дарение .Но в един момент прочетох ,че по този начин съпругът ми остава собственик на апартамента ,независимо ,че е придобит по време на брака.Той ме успокоява ,че не съм застрашена по никакъв начин ,но през главата ми минават всякакви мисли.Дайте съвет как да постъпим? Shocked

# 1
  • Мнения: 213
Според мен продажба е по-добре - вярно, ще платите такси сега, но ще си спестите бъдещи недоразумения.
Ние също направихме така (но си платихме апартамента, не са ни го дарили). Мислихме чрез дарение, точно за да не плащаме такси, но мъжът ми има двама братя (знае ли се след време дали няма да тръгнат да оспорват дарението) и преценихме, че най-добре да го прехвърлим.
Освен това мисля, че се дължи някакъв данък върху даренията, но не съм сигурна.

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ако е дарение – собственик остава само дарения

Ако има преки наследници дарителя и те имат запазени части, затова при дарението и те се подписват, че са съгласни.

Ако е дарение срущу гледане тогава и половинката има право, логиката е защото и половинката гледа.

# 3
  • Мнения: 4 916
Според мен продажба е по-добре - вярно, ще платите такси сега, но ще си спестите бъдещи недоразумения.
Ние също направихме така (но си платихме апартамента, не са ни го дарили). Мислихме чрез дарение, точно за да не плащаме такси, но мъжът ми има двама братя (знае ли се след време дали няма да тръгнат да оспорват дарението) и преценихме, че най-добре да го прехвърлим.
Освен това мисля, че се дължи някакъв данък върху даренията, но не съм сигурна.

При дарение на пряк роднина няма данък, от миналата година е така.

За нотариалните такси при продажба - за данъчна оценка 100 000 лв. е 418 лв., не са много пари, като знаеш че за напред наистина ти си собственик и не се страхуваш, че утре ще дойде някой да оспорва дарението.

Аз съм за продажба!!!!  Naughty

# 4
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Нека при дарението се напише изрично, че е в полза и на него и на теб. В такъв случай дарението е за двамата. Иначе, вечна любов няма, и не се знае какво ще ни поднесе животът. Поздрави и успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 255
 Таксите по продажбата на апартамент с дан.оценка 100000 лв. е 2529.5 лв ShockedТочно това е проблема ,иначе до 1000 лв .въобще нямаше и да се замислям Sad

# 6
  • София
  • Мнения: 255
И това ,да се впише  моето име  в дарението не става,защото не е по права линия  и така се получава по-скъпо и от продажбата .Въобще ....чудо!!!!Съжалих хиляда пъти за тази инициатива на свеки! Sad Благодаря за съветите,цяло щастие е, че ви има! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 986
ВКЛЮЧВАМ СЕ КЪМ ТЕМАТА, ЧЕ И МЕН МЕ ИНТЕРЕСУВА. МИСЛЯ, ЧЕ ЧРЕЗ ПОКУПКО-ПРОДАЖБА ЩЕ СТЕ ПО-СИГУРНИ И СПОКОЙНИ. ДАРЕНИЕТО ВИНАГИ МОЖЕ ДА СЕ ОСПОРВА НЯКОЕ ВРЕМЕ. НО И ПАРАТА ИМА ЗНАЧЕНИЕ-ДАРЕНИЕТО Е ПО-ЕВТИНО

# 8
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
В какъв смисъл не е по права линия?

А и вие извадили ли сте данъчна оценка, защото оценка за 100 000 не ми се вярва да ви дадат.

# 9
  • Мнения: 4 916
НОТАРИАЛНАТА такса според удостоверявания материален интерес е

От 50 001 до 100 000 лв - 318.50 + 0.2 на сто за горницата над 50 000
Над 100 000 лв.  - 418 + 0.1 на сто за горницата над 100 000, но не повече от 3 000.


в редакция - май като се сложат таксите по вписване, община и пр. стават към две хиляди и нещо, тук си права.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Просто при покупко-продажбата няма да изповядате на реалната цена, а на данъчната оценка, която е доста по-ниска и ще си спестите таксите!

# 11
  • Мнения: 1 150
Според мен продажба е по-добре - вярно, ще платите такси сега, но ще си спестите бъдещи недоразумения.
Ние също направихме така (но си платихме апартамента, не са ни го дарили). Мислихме чрез дарение, точно за да не плащаме такси, но мъжът ми има двама братя (знае ли се след време дали няма да тръгнат да оспорват дарението) и преценихме, че най-добре да го прехвърлим.
Освен това мисля, че се дължи някакъв данък върху даренията, но не съм сигурна.

При дарение на пряк роднина няма данък, от миналата година е така.

За нотариалните такси при продажба - за данъчна оценка 100 000 лв. е 418 лв., не са много пари, като знаеш че за напред наистина ти си собственик и не се страхуваш, че утре ще дойде някой да оспорва дарението.

Аз съм за продажба!!!!  Naughty

Повече е таксата 418лв.  добавяш само към процента над 100 000лв. Отделно плаща местен данък, такса вписване - те са процент от интереса и т.н.
Но определено по -добре е продажба, дарение се оспорва, а хора - всякакви.
Впишете по-ниска продажна цена.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Той ме успокоява ,че не съм застрашена по никакъв начин ,но през главата ми минават всякакви мисли.Дайте съвет как да постъпим? Shocked

Аз това не го разбрах. От какво би трябвало да си застрашена? Нали сделката се изповядва между майката на мъжа ти и него самия? При дарение с някакви клаузи и евентуален развод няма да получиш нищо. При покупко-продажба би следвало да имаш претенции. това е доколкото аз знам.

# 13
  • Мнения: 959
Той ме успокоява ,че не съм застрашена по никакъв начин ,но през главата ми минават всякакви мисли.Дайте съвет как да постъпим? Shocked

Аз това не го разбрах. От какво би трябвало да си застрашена? Нали сделката се изповядва между майката на мъжа ти и него самия? При дарение с някакви клаузи и евентуален развод няма да получиш нищо. При покупко-продажба би следвало да имаш претенции. това е доколкото аз знам.

И аз много не го разбрах,но явно става въпрос при евентуален развод *smile* и тя да вземе нещо от имота на съпруга.

# 14
  • София
  • Мнения: 255
Не става въпрос да взимам нещо.Понеже мислим да продадем апартамента на майка ми и тя да живее при нас ,при дарение и при лошо стечение на обстоятелствата ,ние двете всъщност си оставаме без покрив.Благодаря ,момичета ! Оглеждам вече потребителските кредити,нищо лошо да не стане,самата мисъл за тази несигурност доста ще ме натовари.С 18 -годишен брак съм.

Общи условия

Активация на акаунт