Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 19 март 2007, 21:08 ч.

за лекарствата....женерикос?

• 693
  • 10
  •   1
Отговори
  • Portugalia
Пуснах и в здравния тема но тук може би има по информирани по въпроса......
охх не знам как да обясня...
 в Португалия  се продават лекарства наре4ени женерикос....Дадено лекарство ..волтарен.. например но с друго име...т.е. с еднакъв състав ..с еднакво действие но произведено от тука6ен производител и зна4ително по евтино...Та има ли такива лекарства в Бг?И как се казват?
Дано да сте ме разбрали...
Благодаря

# 1
Незнам дали в БГ -я има  такива лекарства,мисля 4е да ..
Но за Фр-я мога да ти кажа 4е има ,и тук като отидеш в аптеката ти дават от тях ,4е са по евтини ,а и за здравната каса е по евтино..ина4е имат същото действие..
Въпросът ти е за БГ-я ,мисля 4е ги има ,но не вси4ки..какво по то4но ти е нужно да знаеш?

# 2
  • Portugalia
Ами за волтарена става въпрос.....но ме и интересува името им като цяло newsm78

# 3
  • DE
Лозева в БГ такова нещо няма. Има собствено производство но те не са само бг фармацевтични компании(имат чуждестранни инвестиции). Воларена си е Волтарен...но и не е много скъп. Не зная колко струват таблетките но гела е не повече от 6..7 лв.Фелорана е по евтин. Но не зная дали съм те разбрала правилно...  newsm78

# 4
  • USA
Щехи е права, в БГ няма такова нещо. Има различни марки от едно и също лекарство, които може да са производство на различни (понякога дори едни и същи ) заводи, само с различно име и естествено различна цена. Като правило се приема, че БГ лекарствата ( произведени в БГ) са по-евтини от същите, внесени.  Волтарена наистина е евтин , аз всъщност не разбирам какво ти е питането за него? Искаш да намериш Волтарен на по-ниска цена в БГ от този, които купуваш в чужбина или какво? АКо е така, Волтарена който е в БГ със собственото си име е по-евтин от този в чужбина и без да е с различно име.
На същия принцип е и с хомеопатичните. Тук например при нас една опаковка Осцилококцинум струва 15.89$, а в БГ е 6 лв, при това е производство на една и съща фирма.

# 5
В Англия има generic лекарства, със сигурност.
И в България има. Конкретен пример е едно лекарство, което майка ми взима.
Ако е за нещо дребно, например болкоуспокояващо, моето непрофесионално мнение е, че няма голяма разлика дали ще е "патентованото" лекарство (в кавички, заради разни подробности за периода на патента). Ако е за нещо по-сериозно, може и да има значение точно кое от лекарствата с иначе сходен състав се взима. Или поне така ми казаха лекарите за лекарарство, което може да влияе на хормонално зависим рак.
А пък ето тука и нетния "дохтор" как обяснява.
http://www.netdoctor.co.uk/medicines/brand_generic.htm

Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 23:01 от Алиса

# 6
  • Portugalia
По принцип волтарена го дадох за пример понеже  се сетих за него....интересува6е ме дали има такива лекарства в Бг....тук много ги рекламират newsm78 и естествено дали имат име като цяло...
Благодаря за отговорите Hug

# 7
  • USA
В Англия има generic лекарства, със сигурност.
И в България има. Конкретен пример е едно лекарство, което майка ми взима.
Ако е за нещо дребно, например болкоуспокояващо, моето непроферсионално мнение е, че няма голяма разлика дали ще е "патентованото" лекарство (в кавички, заради разни подробности за периода на патента). Ако е за нещо по-сериозно, може и да има значение точно кое от лекарствата с иначе сходен състав се взима. Или поне така ми казаха лекарите за лекарарство, което може да влияе на хормонално зависим рак.
А пък ето тука и нетния "дохтор" как обяснява.
http://www.netdoctor.co.uk/medicines/brand_generic.htm

Алиса, лекарствата, които са изписали на майка ти най-вероятно са БГ производство. В Бг не се водят generic , а просто слагат друго име на лекарството и се продава като съвсем различен продукт, но с еднакъв състав на този, който е чуждо производство например.
Какво имам предвид...
Да речем искате антибиотик...лекарят ви изписва Оспамокс. Отивате в аптеката и ви дават БГ Амопен, отивате в друга аптека и ви дават пак по-евтиния Амоксицилин. Едно и също лекарство- 3 имена.
Когато са generic както и тук в САЩ лекарят ти изписва да речем Зитромакс, но заради застраховкат ати дават generic Азитромицин. Отиваш в друга аптека - пак ти дават Азитромицин. Това е така, защото основната съставка на Зитромакса е Азитромицин т.е името на generic  лекарството е името на основната съставка, не е с променено име в зависимост от производителя.

# 8
Да отговоря с АБСОЛЮТНА компетентност.
Такива лекарства има в цял свят, вкл. и в България.
Всяко лекарство има по няколко имена по принцип:
1) Кодово име - това, което тест-веществото е получило в процеса на възникването си. Тези имена рядко стават известни на лекрите и пациентите, защото се загубват в процеса на пвъвеждането на новото лекарство в практиката.
2) химическо име - отразява хим. му формула - пише се задължително в листовката, но обикновено не му се обръща внимание от лекарите и пациентите, освен ако няма основателна причина.
3) ГЕНЕРИЧНО (или международно) име - име, под което лекарството е познато в цял свят, напр. ИБУПРОФЕН е генерично име. То придружава лекарсвтото навсякъде, защото иначе няма начин да се разбере кое лекарство какво е. Примерно аз идвам от Европа в Сев. Америка, за да работя като лекар и ако нямам информация що е то Тайланол, Мотрин, и т.н. няма да мога да си върша работата. Ако нямах достъп до генеричното име не бих могла да се ориентирам в джунглата на лекарствата. Тези лекарства не бива да подсказват с наименованието си за действието на лекарството. Някои лекарства от опр. група имат сходни имена, напр. всички бета-блокери са "ололи", и т.н.
3) ТЪРГОВСКИ наименования - тези, които съотв. фармацевтична компания - производител е дала на лекарството, напр. АДВИЛ, МОТРИН, БРУФЕН (са все ИБУПРОФЕН) - т.е., едно и също лекарство. Фарм. компании имат патент за добавъчните вещества, но активното вещество е едно и също и би трябвало да има биоеквивалентност независимо как се казва препарата. Това, че се патентова лекарството и името му го прави по-скъпо.

Лекарствата, произведени под генерично име са по-евтини от тези, които се пускат на пазара с търговско име, защото процесът на въвеждането им на пазара е по-евтин (т.е. не се налага да се патентоват). Дали са произведени в България или в САЩ, няма НИКАКВО значение, стига да са генерични, т.е. произведени под международно име.
Тези лекарства имат специално място в регулационната система на разл. страни и общо взето са примамливи за компаниите, защото се търсят доста и правят пари. Освен това се произвеждат за помощи в развиващите се страни; да не влизам в подробности.
Та от горните отговори, само този на Алиса беше верен.

BTW, генерричното име на волтарена е диклофенак, к. се продава в България, като при това не е българско производство.

Peace

# 9
  • DE
Госта го е обяснил добре с ГЕНЕРИЧНО и ТЪРГОВСКО име.Но аз ще попитам...коя е чисто българска фармацевтична фирма за производство? И...не винаги тези " евтини " лекарства са най ефективни. Защото компанията е длъжна да запази точната химическа формула при производството, но е важен и много процеса на производство.Давам и пример. Обикновен евтин антибиотик е Доксациклин, използва се при банални инфекции...широкоспектърен, но имаш много странични явления.Трудна поносимост от страна на стомашно чревния тракт , особенно при болни страдащи от гастрити , язви и т.н. Същото лекарство , но патентовано и френско производство е Дотур.Същия ефект, но с много по добра поносимост от такива пациенти.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 13:23 от Шехи

# 10
  • USA
Госта го е обяснил добре с ГЕНЕРИЧНО и ТЪРГОВСКО име.Но аз ще попитам...коя е чисто българска фармацевтична фирма за производство? И...не винаги тези " евтини " лекарства са най ефективни. Защото компанията е длъжна да запази точната химическа формула при производството, но е важен и много процеса на производство.Давам и пример. Обикновен евтин антибиотик е Доксациклин, използва се при банални инфекции...широкоспектърен, но имаш много странични явления.Трудна поносимост от страна на стомашно чревния тракт , особенно при болни страдащи от гастрити , язви и т.н. Същото лекарство , но патентовано и френско производство е Дотур.Същия ефект, но с много по добра поносимост от такива пациенти.

Абсолютно съм съгласна, благодаря на госта за уточнението, много полезен постинг, научих нови неща!  bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт