Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бебета
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Имам спомен,че след 40 дни на бебе му се прави погача,но нямам спомен точно какво се правеше и какви традиции имаше за спазване.
Молбата ми е,ако някой е правил погача и има спомен за разлика от мен да помага с информация,че ни предстои това чудо Love
Цитирай

Погача
Цитирай

Няма такава държава!

Една от бабите или ти прави погача, купувате или си правите няколко вида сладки, каните само жени /аз лично чух, че трябва да нечетен брой, ама дали е вярно/ и празнувате. На масата трябва да има само сладки неща, за да е сладък живота на бебето. По някое време майката гушва бебето и две от гостенките, които са с живи двама родители, разчупват питката над бяла кърпа над тях. Едно парченце от питката се връзва в кърпата и гостенките слагат пари, после пакетчето се качва на високо. Редно е освен пари да донесат и подаръци за бебето - тук един съвет: кажи на приятелките си от какво имаш нужда, за да не се дублират подаръците или пък да съберете само розови/сини дрешки.  
Цитирай

София

Благодаря ви много Smile
Цитирай

София

Както и да я направиш, няма да сбъркаш.....Само недей много да слушаш бабите за това-онова...........  food002  ylinfant
Цитирай

Задължително ли е да се прави погача? Embarassed И да има САМО жени?
Нещо не ми се организират женско-бабешки партита,предпочитаме да си поканим приятелите и да ги почерпим за бебка.
Цитирай

Няма такава държава!

Разбира се, че не е задължително - просто традициите са такива  Very Happy ..... но както се казваше в една реклама от близкото минало: "Традициите не са вече това, което бяха", така че направи си го както и когато искаш, стига да ти е кеф /и да си в състояние да се пребориш с бабите/.
Цитирай

софия

И още малко бабини приказки за погачата, които научих покрай нашата погача:
Питката трябва да се замеси от жена, на която и двамата родители за живи.
Не било хубаво погачата да се прави в събота (било ден на мъртвите  #Crazy)
Гостите не трябва да замръкват в дома на бебето.
Погачата се прави не много време след 40тия ден, за да не се ожени много късно (или не много рано в обратния случай - да не подрани със сватбата).
В зависимост от това колко ще стегнеш кърпата със залчето и парите, толкова "широки пръсти" ще има детето като порастне.
Е, това са всички "диветини", които знам (и които за мой срам следвах, въпреки, че все си повтарям, че това са глупавини Embarassed)
Да сте живи и здрави   bouquet
« Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 07:55 от zvanche »
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.