как се прави корбан

  • 18 366
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 512
Благодаря много, Дидка- внесе светлина от "първа ръка"... оттам нататук може ,не може.... всеки да си решава сам. и аз така знам и го правя стриктно. Само че моят курбан е наречен на Свети Георги ,а не е около датата на произшестието .

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 23:31 от monda

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Научих нещо полезно. Аз я помолих да внесе яснота, че и аз не бях много сигурна. Благодаря, Дидкаbouquet

# 32
  • Мнения: 364

.......обаче неможе  Naughty!Може мъжко агне,теле,овен!Ако човек неможе да си позволи такова животно-риба-обикновенно шаран-цял!Нарича се за една година или завинаги!На деня или малко преди деня на произшествието!Ето сега...предстои да правим на Благовещение курбан на дъщеря ни,защото когато беше в първи клас,на този ден, падна и си счупи дясната ръка,от тогава на всеки 25 март и се отчита курбана!Да ...неотчетен от свещенник т.н. курбан си остава един обикновен банкет!Ако по една или друга причина курбана неможе да се прави с трапеза,на въпросният ден се купува голяма свещ и се дава в олтара,носи се в църквата олио/за кандилата/,пакет брашно/за просфорите/ и се записват имената да се четата на литургията

Благодаря и аз, Дидка!
Наистина изчерпателен отговор!
Научих нещо ново. Не знаех какво се прави, когато няма възможност да се направи трапеза.
  bouquet  bouquet  bouquet

# 33
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Може да се занесе и да се отчете петохлебие на този ден в църквата!Но като се замисли човек,една риба с главата,червено вино и цял хляб или питка трябват ...не е толкова скъпо-това се отчита и от него хапват всички по малко ,а останалото ядене може да е друго.Мисля,че не е трудно да се направи Сега когато предстои храмов празник на едната ни църква,започваме да търсим две мъжки агнета за курбана на селото
AlexaS добре че ми писа на ЛС иначе както нямам много време напоследък да обикалям из форумите можеше и да не видя темата.
Бъдете здрави!  bouquet

# 34
  • Мнения: 1 802
Дидка, разбрах! Беше ми много полезна! Благодаря ти!   bouquet

# 35
  • Мнения: 1 494
Хайде и аз да разкажа:
Курбан наистина може и с риба-трябва да е с главата. Носи се и червено вино и хляб (питка) в църквата. Свещеника чете молитва за здраве. После се носи вкъщи и се споделя с близки или се раздава. Костите не се дават на животните, а се заравят там където не се тъпче. На мен свещеника ми обясни, че се прави колкото години наречеш, но да са четно число. Наистина се прави на или около датата на произшествието, но не и преди нея. Като казвам дата, имам впредвид самото число, може да е различен месец. Хубаво е да е на някой светец празник-смята се, че той ще те закриля. Не бива да се чака много време след премеждието. Но месо от магазин-не. Трябва да е цяло животното, а не част от него. И да е живо и специално за случая да се принесе в жертва. Ако се сетя още нещо пак ще пиша.

# 36
  • Мнения: 1 802
Аз обаче пак ще питам, дано не стана досадна.  Grinning
Тъй като гледам от написаното до тук, ми става ясно че курбан се прави когато човек е имал някакво премеждие, и е бил близо до смъртта.
Моето дете последните 3 месеца боледува често, претърпя операция, след това имаше малко усложнения след операцията - влязохме в болницата, непосредствено след това се разболя от двустранна бронхит пневмония. Но в никакъв случай не е било на границата със смъртта. Свекърва ми поради това, че боледува често напоследък, реши да прави курбан. Мен, честно да ви кажа, ме е страх от такива неща. Реших да и направят литургия за здраве във църквата.
Въпросът ми е, има ли нужда от курбан?
Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите!   bouquet

# 37
  • Мнения: 1 494
Най-добре питай свещеник. Аз приемам, че курбана се прави за здраве. Незнам дали има разлика, че точно живота не е бил застрашен.

# 38
  • Мнения: 13 512
Елеонора- тук всеки сам си решава...мисля,че можеш само литургии за здраве да му поръчваш и петохлебие да му се направи. За мен курбан се прави,когато по чудо Господ те е спасил и ти с това му благодариш.

А аз искм да попитам Дидка- нали е задължително да е кръстен човек,за ДА му се прави курбан?

Последна редакция: сб, 24 мар 2007, 09:58 от monda

# 39
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Ами да!Иначе как ще се извършват тайнствата,когато не си кръстен ? Heart Eyes

# 40
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Ние на Цветница, когато малката има имен ден ще правим курбан с агне. Казаха ни, че трябва да е мъжко. Другото което разбрах е, че не е на хубаво да се заречеш, че ще правиш курбан и да не го направиш.
През януари тя се задави с фъстъци, след което й правиха бронхоскопия. Това е причината, поради която ще правим курбана.

Значи трябва да занеса месото или сол, с която после ще се приготвя месото? Май най-добре да отида до някоя църква и да попитам. По принцип сме го нарекли за една година и затова няма да е на датата на проешествието.

# 41
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Можеш да занесеш солта в църква,но най добре е да поканите свещенник във домът ви да ви отчете трапезата,главата трябва да е също на масата!Питка или цял хляб,червено вино,имената на живеещите в домът ви ,като най-напред пишете името на детето!Една китка от чимшир,чимшир и босилек,чимшир с цветенце....завързана с червен конец!
На свещенника трябва предварително да се обадите за да уточните часа след службата му,когато ще е удобно да ви посети и за когато сте си поканили гости

# 42
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Дидка, благодаря! Ние няма да се събираме вкъщи, а при леля ми. Това не пречи там да се извика свещенник.

# 43
  • Мнения: 250
За кУрбан не е задължително агне - може кокошка, заек - просто трябва да се пролее кръв.Започнеш ли веднъж не трябва да пропускаш - трябва да го правиш всяка година(така съм чувала).

Заек не може! Защото според фолклора не е подходящ, наричан още "дяволско животно". Знам за агне или петел. Свещени трябва да го "освети" (ако така се казва де).Щом човек се зарече да го прави, трябва да го направи.Прави се в продължение на 1, 3, 5 г. или цял живот. Това знам и съм чувала, но никога не съм правила.

# 44
  • Мнения: 13 512
Падналият ангел: прочети  мнението на Дидка- курбан не се прави с какво  да е животно!
.......обаче неможе  Naughty!Може мъжко агне,теле,овен!Ако човек неможе да си позволи такова животно-риба-обикновенно шаран-цял!Нарича се за една година или завинаги!На деня или малко преди деня на произшествието!Ето сега...предстои да правим на Благовещение курбан на дъщеря ни,защото когато беше в първи клас,на този ден, падна и си счупи дясната ръка,от тогава на всеки 25 март и се отчита курбана!Да ...неотчетен от свещенник т.н. курбан си остава един обикновен банкет!Ако по една или друга причина курбана неможе да се прави с трапеза,на въпросният ден се купува голяма свещ и се дава в олтара,носи се в църквата олио/за кандилата/,пакет брашно/за просфорите/ и се записват имената да се четата на литургията

Общи условия

Активация на акаунт