Отговори
# 30
  • Мнения: 14 654
в семейството ми е традиция празнуването на цветница, също и предаването на името цветан (през поколение)- това е много старо име в нашия род (и далеч по-звучно и красиво от роберто и кевин  Mr. Green )
традиционно празнуваме бъдни вечер и  великден
харесвам един обичай, който за съжаление не спазихме на сватбата ми :
бъдещата свекърва да нацапа лицето си със сажди, да заколи черна кокошка и да танцува с нея под звуците на песента "ах, как се сади тоз пипер"

# 31
  • Мнения: 8 769
бъдещата свекърва да нацапа лицето си със сажди, да заколи черна кокошка и да танцува с нея под звуците на песента "ах, как се сади тоз пипер"
Какво означава това?

# 32
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
бъдещата свекърва да нацапа лицето си със сажди, да заколи черна кокошка и да танцува с нея под звуците на песента "ах, как се сади тоз пипер"
Какво означава това?
И на мен ми е интересно да науча, направо ще падна от смях Joy hahaha Joy

# 33
  • Мнения: 14 654
И на мен ми е интересно да науча, направо ще падна от смях Joy hahaha Joy

прочетох я в една книжка- сборник за обичаите на българските сватби през годините.

# 34
  • Мнения: X
Спазвам всички традиции, които познавам. Тоест , запозната съм само с хубавите традиции smile3534
 Има едно нещо обаче с което се сблъсках наскоро ( преди 3 години, на сватбата ми), това беше един танц на младоженеца, в който взема жартиера на булката. Цялата тази част я прескочихме, ако може да се нарече традиция де newsm78. Незнам в миналото имало ли е нешо подобно, с вземане на чорап например #Crazy.

# 35
  • Мнения: 335
И на мен ми е интересно да науча, направо ще падна от смях Joy hahaha Joy

прочетох я в една книжка- сборник за обичаите на българските сватби през годините.


Ако ви се чете нещо колоритно, препоръчвам ви “По следите на изгубеното…” от Мария Милтенова ( http://pgtm.bot.bg/miltenova/posleditenaizgubenoto.html)
По-интересно ще ви е от сборник за обичаите. Там като стане дума за сватба, не се разказва като в сборник, а например, така:

"Некогаш, като се женехме, набучи кума на уруглицата печена кокошка, нанизана с арнаутски чушлета. Та да е люта булката - да издеяни теглото. А сега се навъди мекушав свет, току охкат, ахкат. Ни почит има, ни срам… в мое време на стар човек се път не пресичаше, ръце целувахме на баща, на майка, а сега какво? Калпав свет..."

Който не се е отказал от този цитат, и все пак отиде на страничката, най-добре да си започне направо от СТАРОТО ОРХАНИЕ.
Т.е. като види следните думи:
 
СТАРОТО ОРХАНИЕ
Отсреща през пътя бе старата къща, покрита със зеленясали плочи и полуразкрита от клоните на голяма кичеста липа. В дъното на огромната градина зад дебелата сянка на орехите бяха избуяли перуниките,дивият бъз и жасминът, а до тях живият плет на малинака и къпините, обрасли с коприва. Отпред до вратницата върху плета се виеше червен трендафил и започваха лехите. Миришеше на липа, на босилек и чубрица, на маточина и девесил. Всред тишината на градината жужеха пчели, прехвърчаха пеперуди, а котката лениво се изтягаше на прага. Прихлупената малка къща със зарешетени прозорчета и зелената, полуподивяла градина бяха царството на прабаба. Суха, дребна,прегърбена бабичка, тя все щъкаше из лехите и нещо чоплеше, обута с цървули и наметната с кожухче. По “остополското” мурабе, кога била вече “момне” и кога московеца набил турчина-другояче нямаше как да е според нея,-тя смяташе годините си...


Това - за който иска, де.
На мен идеята ми беше, ако има кой да разкаже за своите си прабаби и прадядовци, в случай, че ги е уважавал, били са му интересни и са му разказвали за обичаите и традициите на своето си време.

# 36
  • Мнения: 4 555
Спазвам всички традиции, които познавам. Тоест , запозната съм само с хубавите традиции smile3534
 Има едно нещо обаче с което се сблъсках наскоро ( преди 3 години, на сватбата ми), това беше един танц на младоженеца, в който взема жартиера на булката. Цялата тази част я прескочихме, ако може да се нарече традиция де newsm78. Незнам в миналото имало ли е нешо подобно, с вземане на чорап например #Crazy.
Не, тази традиция не е българска. Става популярна от американските филми, също както и хвърлянето на букета.

# 37
  • Мнения: 3 499
Ако е имало вече такава тема - съжалявам, че не съм видяла.

Айде. Ново 5. Имаше - но противоположната - кои традиции не харесвате и не спазвате.  Rolling Eyes
Аз обичам Великден и чукането с яйца, както и Бъдни вечер и Коледа /и всички обичаи на тези дни/.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 383
1. Празнуването на Бъдни вечер ( с постни ястия, питка с късмети и т.н.)
2. Великден ( боядисване на яйца, месене на козунаци)
3. Цветница ( когато се ходи на черква и се носят цветя, закича се дома с върби и т.н.)
4. Изработването и киченето с мартеници
5. Кукери и нестинарство ( гледала съм и много ми допаднаха)
6. Тодоровден ( или т.нар.Конски великден)
Изброените от Таня 28 са ми интересни. Месенето на козунаци, кукерството и нестинарството - не спазвам. Купувам готов козунак по обективни причини, май, не ставам за нестинарка, пък за кукер...
Обичам и правенето на сурвачки, но това не ми се е случвало от години. Може би, един ден, като си имам дете, ще му правя сурвачки.  Grinning
В рода ми нямаме някаква семейна традиция. Дори не познавам някои от роднините си...

# 39
  • Мнения: 4 629
Аз обичам празниците ни - Коледа, Великден, Тодоров ден, Гергьов ден, Цветница, Баба Марта, обичам и погачата и прощъпулника и всичко свързано с тях  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт