Отговори
  • Мнения: 335
Ако е имало вече такава тема - съжалявам, че не съм видяла.

Ако не е имало и някой отговори, ще е интересно да напише и за кой край се отнася описаната от него традиция.

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
Повечето от традициите ми се струват глупави или неактуални за времето, в което живеем, или пък неприложими за мен самата. Не спазвам почти никоя. Ама и аз съм една ... Mr. Green

# 2
  • Мнения: 335
Повечето от традициите ми се струват глупави или неактуални за времето, в което живеем...

А знаеш ли някоя?   Joy

# 3
  • Мнения: 335
За да не се заблудиш, че се заяждам, подсказвам ти един добър отговор:



Съвременна семейна притча  

  Мъж и жена живели заедно 30 години.
В деня на техния 30-годишен юбилей жената, както обикновено, изпекла питка - тя правела това всеки ден, това отдавна било традиция в семейството. На закуска, както винаги тя разрязала питката напречно и намазала с масло двете части. И както всеки ден посегнала да подаде на мъжа си горната половинка, но ръката й се спряла...
  Помислила си: "В деня на нашата 30-годишнина самата аз искам да изям тази румена, препечена част от питката; за нея съм си мечтала 30 години. В края на краищата, 30 години аз бях примерна съпруга, отгледох му прекрасни синове, бях вярна и добра любовница, въртях цялото домакинство, толкова сили и здраве отдадох на семейството ни".
  Вземайки това решение, тя подала на мъжа си долната част на питката, а ръката й затреперила - нали нарушавала 30-годишната традиция!
  А мъжът й, поемайки питката, й казал: "Скъпа моя, днес ти ми направи неоценим подарък! 30 години не съм ял своята любима долна част на питката, защото смятах, че тя по право ти принадлежи".

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
Повечето от традициите ми се струват глупави или неактуални за времето, в което живеем...

А знаеш ли някоя?   Joy
Не. Не ми и трябва, харесвам новите неща, предизвикателствата, приятните неочаквани изненади и спонтанността в отношенията Simple Smile Не обичам да празнувам един празник винаги по един и същи начин, струва ми се скучно и рутинно. Обожавам всякаква креативност и новаторство. Семейството ми споделя същите възгледи. Винаги и навсякъде съм самата себе си, нямам нужда от ритуали  Simple Smile
И аз не се заяждам  Simple Smile просто хората сме различни.

# 5
  • Мнения: 335
Повечето от традициите ми се струват глупави или неактуални за времето, в което живеем...

А знаеш ли някоя?   Joy
Не. Не ми и трябва...
Не обичам да празнувам един празник винаги по един и същи начин....
Семейството ми споделя същите възгледи...

Видя ли?
И в другата тема (за "тъпите бг-традиции") нещо се разминаваме в понятията.
Както и в тази.

Ако аз искам да използвам понятията точно, а пък ти не държиш на това (да не вземеш да се засегнеш и да помислиш, че все пак се заяждам), ще си отгледаме "парадокс":

"Ти спазваш семейната традиция да не спазваш традиции..."

Щом има парадокс, значи има грешка.
В случая тя е, че аз питах за семейна традиция.
"Семейна традиция" не означава непремено "национална традиция". А нещо, което се случва в едно и също семейство (род) поне няколко поколения - нещо, което прави дядото, таткото, внукът... И "по семейна традиция" може да го направи и правнукът.
Сега някои му викат "ген", ама то и в националните традиции пак ДНК-то си казва думата.

Да не се ядосаш като се оказа, че и ти спазваш някаква традиция.


А знаеш ли някоя? (традиция)

То и от това може да стане традиция: да не искаш да знаеш нещо, което мислиш, че не ти трябва.
Как тогава разбираш трябва ли ти нещото, за което нищо не знаеш?

# 6
  • Мнения: 473
Бих спазила с удоволствие традицията в рода на моя съпруг да се събира целия му голям род. Родът му е от
гр. Разлог и се правят такива родови срещи. Нямам нищо против и семейните традиции за празнуване на
големите празници - Великден, Коледа, именни дни, рожденни дни. Общо взето харесвам и бих спазила
традиции, които не се намесват пряко в личния ми живот и които не са в разрез с моите разбирания за
нормалните отношения между хората. Няма да ги изреждам, защото темата е много положителна и изисква
съответно отношение. Поздравявам автора на темата!

# 7
  • Мнения: 14 469
истина е че повечето традиции са свързани със суеверия които в повечето случаи те карата да ги спазваш от страх а не със радост. такъв пример е за погачата на бебе, каквато тема имаше наскоро тук във форума.
бих спазвала с удоволствие традици свързани с празници, български празници, но кои са те? като изключим постните ястия на бъдни вечер и козунаците и червените яйца на великден. каква традиция имаме да празнуваме 3 март например? никаква - повечето хора използват деня за спане, аз също го правя. а това е националния ни празник, краят на едно дълго робство, което обаче още е в умовете ни. затова не можем да се зарадваме на този ден.
пък и държавата не прави нищо с което да стимулира зараждането на някаква традиция или възобновяването на някоя забравена.
много жалко
както пише в един български роман "българите са с много празници в календара и много малко празници в сърцето"

# 8
  • Мнения: 836
истина е че повечето традиции са свързани със суеверия които в повечето случаи те карата да ги спазваш от страх а не със радост. такъв пример е за погачата на бебе, каквато тема имаше наскоро тук във форума.
бих спазвала с удоволствие традици свързани с празници, български празници, но кои са те? като изключим постните ястия на бъдни вечер и козунаците и червените яйца на великден. каква традиция имаме да празнуваме 3 март например? никаква - повечето хора използват деня за спане, аз също го правя. а това е националния ни празник, краят на едно дълго робство, което обаче още е в умовете ни. затова не можем да се зарадваме на този ден.
пък и държавата не прави нищо с което да стимулира зараждането на някаква традиция или възобновяването на някоя забравена.
много жалко
както пише в един български роман "българите са с много празници в календара и много малко празници в сърцето"

newsm10

# 9
  • Мнения: 4 546
повечето традиции, които харесвам са свързани с празниците.
да се боядисват яйца, да се сурвака, да се върти баница с късмети, да се вързват мартенички...от този род работи. разбира се, не ги спазваме всичките традиции за Коледа, напирмер, но сме си избарли някои, които вече са се превърнали в "семейни" традиции.

# 10
  • Мнения: 2 421
Всяко семейство в днешно време само избира кои традиции да спазва и как да ги спазва и дали да ги спазва - говорим за празнуването на семейните празници. Всеки носи в новото си семейство това, с което е порасъл в детството си и представите си за това, което иска да спазва. Може отстрани някоя традиция да изглежда странна, но ако се приема от човека, защо не?  bowuu

# 11
  • Мнения: 703
Мен ме кефят традициите!Спазвам ги,тези които знам,допитвам се до книги понякога,харесва ми да съхраня в семейството си българския дух!

# 12
  • Мнения: 1 564
повечето традиции, които харесвам са свързани с празниците.
да се боядисват яйца, да се сурвака, да се върти баница с късмети, да се вързват мартенички...от този род работи. разбира се, не ги спазваме всичките традиции за Коледа, напирмер, но сме си избарли някои, които вече са се превърнали в "семейни" традиции.
И  ние общо взето тези спазваме. Grinning

# 13
  • Мнения: 3 491
Погребалните традиции ми харесват. Оплакването около ковчега. Правото да тъгуваш дълго и без опасения за натрапчивост и недискретност. Това лекува. 
Харесват ми хапването и пийването след погребение, и чувството за оптимизъм, че все пак животът продължава.
Обичам помените на определено време след смъртта, събирането на семейството около спомена за покойника, разказите за него, поплакването. Ако не бяха тези моменти, единият ми дядо, който е починал, когато баща ми е бил момче, щеше да ми е пълна абстракция. Помените и сълзите на все още живите роднини го превърнаха в мой дядо.

# 14
  • Мнения: 4 546
аз бих казала - някои от погребалните традиции. имам много лоши наблюдения в това отношение, но то май е за другата тема. иначе е добре, че смъртта не е тема табу и че се почитат мъртвите.

Общи условия

Активация на акаунт