Въпрос за детските ясли?

  • 1 395
  • 23
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 394
Здравейте и от мен, мили мами!
Нова съм във форума и се интересувам от мнението ви за детските ясли, защото трябва да запиша детето си и съм се насочила към конкретна такава, но съм с предубеждения по принцип за яслите. Въпросът е, че нямам друга алтернатива, и бих искала да споделите вашите впечатления, ако ваши или близки дечица са били на ясли. Детето ми ще започне да ходи на ясла от 11 месеца, което ми се струва раничко, но както казах, нямам голям избор. Насочила съм се към ясла № 19 в Пловдив, така че ако някоя мама има преки впечатления от нея, ще й бъда много благодарна, да ги сподели тук.

# 1
  • София
  • Мнения: 750
много пъти съм писала - синът ми тръгна на ясла на 10 месеца и 3 дни. Доволна съм, имам пълно доверие на жените в яслата. Детето се адаптира много бързо. боледува - да, но да чукна на дърво повече от 3 дни в къщи не е оставал. Давам имуностимулатори, витамини ....
Ако нещо друго те вълнува - питай.

# 2
  • Мнения: X
Дъщеря ми тръгна на година и половина на ясла, адаптивния период беше две седмици, по-тежък беше за мен, отколкото за нея.
Много съм доволна от нашата ясла, от към храна, извеждане на децата, грижи на персонала - песнички, стихчета, театър, игри.
Детето стана по-самостоятелно, заприлича на дете, а не на бебе.
Също яслата ме разтовари и мен, което ми даде възможност да не съм изнервена майка и да се занимавам по-пълноценно, макар и по-кратко с детето си.
Искам да отбележа, че дъщеря ми боледува много рядко и това е моят единствения фактор "против" ялста, макар че така се добива имунитет, иначе и в първи клас ще боледува. Ако беше болна през седмица, вероятно щях да се замисля, но така, както вървят нещата - няма по-добро решение от яслата.
Чак ми става мъчно, като се замисля, че наесен ще ходи в градината.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 394
Да, известно ми е, че сега децата ги вземат в яслите от 10-месечна възраст, но изобщо не знам как стоят нещата в една ясла - нито някога аз съм ходила на ясли, нито пък съм влизала вътре, нито знам какви групи се сформират и колко лелички се занимават с децата, а и си мислех, едно детенце, което още не е проходило например, как ще бъде обгрижвано и т. н. - вероятно ме разбирате за какво се тревожа. Все пак рано или късно, ако не на ясла, на градина тръгва детето и за мен адаптивният период ще е по-тежък сигурно, отколкото за него, но пък си мисля, че може би по-лесно ще свикне на по-малка възраст, отколкото например на 2 годинки, когато вече всичко разбира и се досеща много повече, отколкото още на 10-11 месеца.
Благодаря ви все пак, момичета, малко или много ме окуражихте!

# 4
  • Мнения: 8 505
Определено ЗА.Щеше ми се дъщеря ми да тръгне на поне 2г,но се налагаше това да стане по-рано-на година и 5м.Адаптира се невероятно бързо-за час-два,не е боледувала много.

# 5
  • Мнения: 167
Дъшеря ми тръгна на ясла на 1г. и 5 мес. Адаптира се сравнително бързо. 3 дни я взимах на обяд, а на 4-я, когато отидох да я взема ми казаха, че детето е спокойно и са го сложили да спи. И това беше - вече оставаше по цял ден. Боледуваше, но нищо сериозно.
Синът ми тръгна на ясла на 1 г. и 1 мес. - той по принцип си е по-ревлив. Първата седмица беше до обяд. Втората вече по цял ден. Адаптацията беше малко по-трудна, но той и в къщи си реве почти непрекъснато, а там с децата направо не мога да го позная. В началото не ходеше съвсем свободно /клатешете доста и много падаше/, лелките ми обясниха, че са му извадили една кошарка и го държат повечето време там, за да не го бутат по-големите деца. Вече е много самостоятелен и определено е "голям мъж  Mr. Green.
Твърдо съм за детските заведения - хората знаят как да се отнасят към малките деца, осигуряват им много забъвления, песни, игри, стихчета, навици, а и най-вече децата се чувстват в свои води, сред връстници, учат се на контакти и поведение.
Желая ви бърза и безпроблемна адаптация Hug

# 6
  • Мнения: 7 723
Голямата ми дъщеря не е ходила в ясла, а направо тръгна на градина,
малката тръгна в ясла от 1 година и 1 месец. Разликата в развитието на двете е огромна. В групата имаше и дете в проходилка  Wink

 Имам наблюдения на много деца- които са ходили на ясла и които не са. Децата, които ходят се социализират много по- бързо от другите, научават се да са по- самостоятелни от съвсем ранна възраст.
Учат се по- рано да се хранят сами, да ходят на гърне и т.н.
Да не говориме колко песнички и игри научават.
Не се притеснявай- пращай го детето. Те се съобразяват и с режима на спане, защото някои дечица на тая възраст все още спят по 2 пъти на ден   Hug

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 15:24 от mylenka

# 7
  • Мнения: 229
Мога само да изкажа своето одобрително мнение, защото (чук-чук на дърво) и двете ми дъщери ги пуснах на по 1г и 2-3 мес. на ясла (една и съща) и те бяха много щастливи, заобиколени с деца, "музикалната" и т.н. Когато ме питат други мами, приятелки само ги съветвам че колкото по рано тръгнат на ясла децата им толкова по лесно се приспособяват, и им е по-лесно.
И още нещо, когато голямата ми дъщеря тръгна на преду-щна имаше едно момче което за първи път тръгна на градина, до тогава си го гледала майката (не бабата, щото те уж повече лигавят). Ама то ревеше като бебе, и през деня и по обяд като заспиват все за майка си ревеше. А и се държеше толкова лигаво, г-жите бяха вдигнали ръце от него. (е да всяко нещо си е индивидуално)
Иначе яслата я избрах измежду 2 нашия квартал, и още 2 в близост до работата ми. Оказа се, най-ми допадна една до работата (всяка сутрин и вечер я водя и взимам с колата, кото минаваме по около 8 км.), като огледах групите вътре и направо се разплаках, толкова ми хареса все едно бях в приказка, легълцата, кошарки за бебетата, проходилки, мини мивчици, все едно бях във къщичката на джуджетата от Снежанка.
Но колектива и директорката (както и в последствие се оказа) наистина живееят с децата като общност, и с проблемите им. Директорката например и сега познава всяко дете... просто е родена за тази професия.
Колкото до групите, по около 25 деца са (в повечето случаи 20) и лелите във всяка група са 4 на брой. Едната е лелка, а другите 3 са мед.сестри на смяни. При децата винаги са поне 2-ма, а по-обяд 3-ма души.
Точно с тяхна помощ отказахме памперса, бибата, шишето  за 2 седмици.
Така че  Hug   bouquet  baby_neutral смело напред.

р.s. сори че нямам инфо точно за тази ясла, но тано съм ти била поне малко в полза.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 394
А верно ли е, че щом дадеш детето на ясла преди да е навършило 2 г., спират плащането на майчинството на майката?

# 9
  • София
  • Мнения: 750
На мен не ми го спряха, дори с шефа се бях разбрала да си работя тайно, да си взимам и заплата и майчинтсво.
Напук на всякакви там промени и закони, не го спряха.

# 10
  • Мнения: 2 891
На мен не ми го спряха, дори с шефа се бях разбрала да си работя тайно, да си взимам и заплата и майчинтсво.
Напук на всякакви там промени и закони, не го спряха.

Joy Joy Joy Сега, като малкия е на 2г. и 1 ден, смело си признаваш  Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 750
На мен не ми го спряха, дори с шефа се бях разбрала да си работя тайно, да си взимам и заплата и майчинтсво.
Напук на всякакви там промени и закони, не го спряха.

Joy Joy Joy Сега, като малкия е на 2г. и 1 ден, смело си признаваш  Mr. Green
АбсЕлютно - не мъ е страх!

# 12
  • Мнения: 2 891
На мен не ми го спряха, дори с шефа се бях разбрала да си работя тайно, да си взимам и заплата и майчинтсво.
Напук на всякакви там промени и закони, не го спряха.

Joy Joy Joy Сега, като малкия е на 2г. и 1 ден, смело си признаваш  Mr. Green
АбсЕлютно - не мъ е страх!
Знаех си аз  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 726
Дъщеря ми е на 1,8 мес.и е на ясла от 2 седмици.Все още се адаптира ,а сега се и разхремави и е вкъщи.
Държавен служител съм и на работа са осведомени,че детето е на ясла.Изплащат ми майчинството от работа,специално съм говорила с тях за това.

# 14
  • София
  • Мнения: 127
а пък аз разбрах (от "майчинството счетоводно-3"), че като тръгне детето на ясли преди 2г се полага 1/2 от майчинството до навършване на 2г, и то ако разбира се майката не работи

Общи условия

Активация на акаунт