Как да постъпя?

  • 2 015
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте!
Може би проблемът ми ще ви се стори дребнав и незаслужаващ внимание, но мен от известно време ме измъчва.
Случката е следната:

Преди около половин година почнах нова работа в голяма международна компания. Компанията правеше първите си стъпки в България и все още не беше събрала персонала си. С моята специалност аз бях първата постъпила. Казаха ми че търсят още х брой хора в моя отдел и че всяка препоръка би била добре дошла. Препоръчах една позната и я взеха....ОБАЧЕ- оттук идва големия проблем.  Sad
Когато й казвах за подробностите около длъжността, й казах и за заплатата /помислих, че на една длъжност ще вземаме еднаква заплата/. Е, бъркала съм се. Сега тя знае моята и взема малко по-малко от мен.  doh
Преди няколко дни ми каза, че ще поиска изравняване с моята.  Embarassed, а е едва от 1-2 месеца.
Както и да е- сигурна съм, че ще го направи, но от мен какво се очаква? Чувствам се толкова неловко от създалата се ситуация.
Да замълча или да си призная гафа пред шефовете и да ги предупредя? Все пак аз забърках цялата каша и заради мен ще си имат проблеми.  ooooh! Но така пък ще бъда като портаджийка- комсомолка.  cry
Моля ви, дайте съвети. Нямам много жизнен опит и си мисля, че каквото и да направя- ще е зле.
А иначе ще ми е за урок занапред и ще знам, че темата със заплатите е табу за всяка фирма. От сега нататък съм  smile3505.

# 1
  • Мнения: 8 999
Работейки в дадена фирма ти, преди всичко, трябва да си лоялна към работодателите си. Длъжна си да ги предупредиш.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 132
Познатата ти сама си вкарва автогол... Поговори с нея.
Ако шефовете ти са разбрани, можеш да ги уведомиш за създалата се ситуация за да не попаднеш в неловко положение.

# 3
  • Мнения: 1 364
Ако шефа ти е разбран предупреди го.

# 4
  • Мнения: 26
С шефа!  Peace

# 5
  • Мнения: 1 113
Ако шефът ти не ти е забранил да казваш каква заплата получаваш, не виждам смисъл да го уведомяваш. В крайна сметка всеки може да си иска повишение, друг е въпросът дали ще го получи ...

# 6
  • Мнения: 569
Направо при шефа, при така създалата се ситуация ако си мълчиш ще създадеш впечатление че си неблагодарна и и некоректна към хората които ти дават хляба. А опита ли се да говориш с приятелката си,че все пак не може да очаква повишение предвид краткото време през което е във фирмата??? Аз на твое място бих си поговорила с нея и бих я стреснала малко че има неща които не може да очаква толкова скоро или да има някакви претенции.

# 7
  • Мнения: 2 220
И аз мисля да поговориш с шефа. Нищо кой знае какво не е станало, но е хубаво да го узнае от теб. Познатата не постъпва коректно с теб, така че не си й длъжа с нищо. Знаеш ли тя как ще представи нещата? Въобще не се терзай!  Peace

# 8
  • Мнения: 594
аз бих я оставила да поиска увеличение
ако увеличат неината и тя е от няколко месеца на работа това значи че моята заплата е много ниска и ще поискам увеличение на моята Laughing

# 9
  • Мнения: 1 120
аз бих я оставила да поиска увеличение
ако увеличат неината и тя е от няколко месеца на работа това значи че моята заплата е много ниска и ще поискам увеличение на моята Laughing

съгласна съм с това мнение
чудно ми е как може да има такива нахални хора.вчера е дошла и веднага иска увеличение,още повече,че сте на различни длъжности.първо трябва да покаже някакво отношение към работата си във фирмата и тогава да го поиска,но за 2 месеца  newsm78
найстина,приятелката ти не постъпва коректно с теб.за мен тя е егоист без никакво колегиално отношение към теб(да не говорим за приятелско).дава ли си сметка,че може да ти навреди по някакъв начин.в крайна сметка,всичко зависи от шефовете.но ако вдигнат нейната заплата,на минутата повдигни въпроса за твоята
 Peace

# 10
  • Мнения: 2 700
Ако не си била предупредена да не си обявяваш заплатата, просто замълчи. Иначе би излязло "гузен негонен бяга".
А по отношение на познатата ти, най-добрият начин да те отрежат или нарочат е ако поискаш увеличение с аргумента "ама заплатата на колежката...". Така че ако иска да се нахендря сама с подобен аргумент - прав й път.

# 11
  • Мнения: 552
Ако не си била предупредена да не си обявяваш заплатата, просто замълчи. Иначе би излязло "гузен негонен бяга".
А по отношение на познатата ти, най-добрият начин да те отрежат или нарочат е ако поискаш увеличение с аргумента "ама заплатата на колежката...". Така че ако иска да се нахендря сама с подобен аргумент - прав й път.
И аз така мисля. Прочети си внимателно трудовия договор - ако там не се споменава нищо по въпроса, а и не са ти го казвали в прав текст, няма смисъл да се пъхаш между шамарите - съжалявам за грубия израз, но в твоята ситуация си е точно така според мен.
Що се отнася до "приятелката" ти - ако ти беше такава, никога не би постъпила по този начин, така че не я мисли... да се оправя.

# 12
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Честно казано не схванах какъв е проблемът, освен, ако е този, че си си коментирала заплатата с колежката.
Ми да иска. Пък дали ще получи, е друг филм. Ти си я препоръчала (не си я наела еднолично) като годна да се справи с тази работа. От тук нататък тя се доказва и се договаря за условията на работа.
Но ти най-добре си знаеш какви са отношенията и правилата във фирмата ви.

# 13
Здравейте пак.  Wink
Прочитайки първите мнения, набрах смелост и говорих с една от шефките.  Mr. Green
Отнесе се много мило и даже ми благодари за лоялността.
Малко като че ли ми поолекна, при все че се чувствам малко гузно към колежката.  ooooh!
Ами, това е,  дано само да не съм направила лошо впечатление. Въпреки доброто отношение, само те си знаят какво си мислят за създалата се ситуация. Честно казано ако бях шеф- хич нямаше да ми направи добро впечатление служител, който ме предупреждава за такива неща.  Embarassed
Но с риск да се "понатопя" мисля, че това беше по-малкото зло, няма защо други хора да търпят негативи заради грешките ми.  Blush

Усихнат ден и успешна седмица на всички!   bouquet

# 14
  • Мнения: 3 880
A ти подписвала ли си нещо, с което се задължаваш да не говориш за възнаграждението си? (как му казваха точно  newsm78)
Защото ако не си, нямаш никаква вина.... а ако си - вината е изцяло твоя. Май няма средно положение Wink

Добре че сте се оправили все пак Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт