Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Русе
  • Мнения: 5 578
Моля кажете другарчета!  Praynig Спешно ми е.

Имаме спор с половината - значи:

ако си работил 6 месеца на временен договор, и не си напуснал, значи става автоматично постоянен (по член 70 от КТ), но издава ли се нов договор? Или този същия, временния, щом не е прекратен си е актуален?

Благодаря предварително!

# 1
  • Бг
  • Мнения: 440
Какво ще каже временен договор - срочен или имаш предвид със срок на изпитване. Ако договорът е със срок за изпитване би трябвало да е сключен по чл. 67, ал. 1 във връзка с чл. 70 от КТ, което ще каже безсрочен договор с клауза срок на изпитване. Ако договорът е сключен на това основание няма нужда да се прекратява и да се сключва нов договор. Ако обаче договора е срочен, то съгласно чл. 69 от КТ "Трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.

(2) Предходната алинея се прилага и при срочния трудов договор за заместване на отсъствуващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването".
Дано съм ти била полезна  Wink.

# 2
  • София
  • Мнения: 190
 Мисля, че не се прави нов договор, стария си остава актуален, минат ли шесте месеца, автоматично преминава в постоянен. Поне такава е логиката...

# 3
  • Мнения: 1 892
Мисля, че не се прави нов договор, стария си остава актуален, минат ли шесте месеца, автоматично преминава в постоянен. Поне такава е логиката...
....и закона Wink
Не се притеснявай-договорът автоматично си минава на постоянен.

# 4
  • Русе
  • Мнения: 5 578
Какво ще каже временен договор - срочен или имаш предвид със срок на изпитване.

Да, точно така - 6 месеца срок на изпитване.

Мисля, че не се прави нов договор, стария си остава актуален, минат ли шесте месеца, автоматично преминава в постоянен. Поне такава е логиката...
....и закона Wink
Не се притеснявай-договорът автоматично си минава на постоянен.

Т.е. не се вади нов документ, стария си важи?

 Blush Извинете, че много питам, по 100 пъти, но понеже става въпрос за кандидатстване за ипотечен кредит, и да не се изложим в банката - значи отиваме с тоз си договор на мъжо, няма да трябва нов документ?

# 5
  • Бг
  • Мнения: 440
Уфффф банките са опасни в това отношение, що разправии съм си имала с тях. Като идете в банката просто кажете, че договора е безсрочен с клауза срок на изпитване.

# 6
  • При гларусите
  • Мнения: 671
Щом не си уволнена или преназначена на нов изпитателен срок трудовият ти договор става безсрочен.

# 7
  • Пловдивъ
  • Мнения: 2 631
Точно така!
Ако договорът не е прекратен, значи автоматично си става безсричен и не се подават никакви други бланки и документи нито в НОИ, нито другаде...
 Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 12 703
Не, не е необходимо да се прави нов договор. Но съм 90% сигурна, че в банката ще ви мрънкат.

# 9
  • София
  • Мнения: 88
Да  , така е , банките мрънкат. Пример - в нашата фирма има работник с тр. договор по чл.70 с 6 месеца сок на изпитване от месец февруари 2006 г., т.е тези шест месеца са минали , и при положение , че договора не е прекратен , той става постоянен.Но банката не го признава и се наложи да пусне ме допълнително споразумение към трудовия договор.

# 10
  • Мнения: 2 237
Не се пише нов,автоматично временния преминава в постоянен.При нас един колега съвсем наскоро беше назначен временно с 6 месеца срок за изпитание.Като минаха шесте месеца договора му автоматично стана постоянен.

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт