Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кулинария
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 39 отговора

София

Здравейте мацки,

Не знам дали темата ми е за този под-форум, ако съм в грешка нека модераторите да ме извинят!!!

Въпроса ми е "Какво правите с миналогодишното великденско яйце?"... хвърляте, чупите, подарявате и т.н. и съответно, какво е значението на действието спрямо яйцето...

Благодаря ви!!!
Цитирай

Аз доколкото знам яйцето се пуска в река.
Защо обаче, не знам.
Предполагам за здраве.
Цитирай

София

Чупя го - ако е все още здраво - значи годината ще е успешна, ако ли не...здраве да е, и след това хвърлям яйцето в течаща вода (река)
Цитирай

София

Аз досега никога не съм пазила първото яйце до другия Великден. Ще ми е интересно да разбера нещо повече за тази традиция.  Имам и един въпрос  - яйцето не се ли вмирисва като се пази цяла година и всъщност къде го пазите - някъде четох че трябвало да е до иконата, или ....?
Цитирай

Белгия/София

А, в река, така ли? Аз го пазя, за първи път миналия Великден боядисах първото червено и си го пазя в една витринка. Утре ще го сменя с новата смяна, но не знаех това за реката. Явно нещо за здраве ще да е. Да отнесе лошото реката ли, нещо такова  Thinking
Мерси за инфото, ще търся рЯка  Very Happy
Цитирай

София

Чупя го - ако е все още здраво - значи годината ще е успешна, ако ли не...здраве да е, и след това хвърлям яйцето в течаща вода (река)
Точно така , и аз така знам . Naughty Нашето си беше съвсем цяло  Wink
Цитирай

Самоков

Хвърля се или в река или навън когато вали пороен дъжд. Ако се запазило здраво и годината ще бъде добра.
Слага се пред икона първото боядисано червено яйце. Не се вмирисва, може да се вмирише ако черупката му е пукната.
Цитирай

plovdiv

Чувала съм,че старото яйце се пази до Спасов ден,тогава се чупи, ако е пълно е на добро.После се закопава в мравуняк- било на берекет.
Цитирай

ГОре на черешата...

Чупи се навръх Великден и по вътрешността му се гадае каква ще е годината - ако е хубаво яйцето - хубава ще е годината и обратно.
За после знам няколко варианта - хвърля се в река/течаща вода/, на кокошките да го изкълват или се заравя на нивата - да се множат животните и да има богата реколта.
Цитирай

weltweit

Аз доколкото знам яйцето се пуска в река.
Защо обаче, не знам.
Предполагам за здраве.
И аз така знам, но съм чувала и че се заравя  newsm78
Аз лично си го пускам в канала  ooooh!
Цитирай

у нас

newsm10 , това е значението.
Цитирай

Досега миналогодишното яйце, като го разчупя на Великден и видя състоянието му, съм го изхвърляла. Като си нямаме течаща вода/река не ми е идвало на ум да го хвърля в канала.
Но общото мнение е, че по състоянието му се гадае за следващата година каква ще е. Миналата година , като счупих яйцето от предходната, така се беше запазило съдържанието му, сякаш беше току - що сварено.
Цитирай

BG

Пускам го в реката, а през годината го съхранявам в хладилник.
Цитирай

Белгия/София

Абе, какво чупене, бре, момичета  ooooh!
Цяла година е стояло, такава смрад е вътре, защо да се чупи, да смърди, гадост  Sick Sick Sick
Последно река ли, канал ли, да го заровя ли, мравуняк ли да търся  Crazy Crazy Crazy
Цитирай

BG

изядохме го. миналата година  Laughing
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 39 отговора