уврежда ли физиологичната жълтеница при новородено черния дроб?

  • 1 272
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
педиатърката ми каза, че ако до 2 седмици не ни мине цълтеницата ще ни вкарат в болница, и ще ни включат на системи, и че тази жълтеница увреждала черния дроб.
тук във форума съм чела, че има бебета които са я карали по 2 месеца. ако някои може да ми даде повече информация ще съм му много благодарна.

цялата работа при мен стана така, защото аз и казах, че не искам да му давам подсладена вода или глюкоза и тя побесня. изнесоха ми цяла лекция за захранването от първия месец със сокчета и т.н.т.

явно ще я смвняме тази педиатърка,  аз не се бях орентирала още и понеже родих и по-рано и сега съм се нахендрила на такава с тези старите разбирания  Sad

благодаря предварително

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не - не уврежда черния дроб. Черният дроб се уврежда от болести, една от изявите на които е жълтеницата - тогава тя е показател за увредени функции на черния дроб, а не че самата тя ги предизвиква. Бебешката жълтеница е физиологична и се предизвиква от съвсем друго нещо - билирубинът е не вследствие на увреждане на черния дроб, а на разпад на бебешкия хемоглобин, който се заменя от такъв като при възрастните. Билирубинът е един от продуктите на този разпад. И ако въобще възникне някакъв проблем (което се случв много-много рядко), тогава увреждането е не на черния дроб, а на мозъка - но това е в екстремни случаи.
Вероятно тези статии ще ти помогнат да се ориентираш за природата на жълтеницата, какво я предизвиква и какви мерки може да се вземат:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/670/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24494.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22297

# 2
  • Мнения: 367
благодара много много   bouquet

# 3
  • Мнения: 669
При нас също продължи точно 2 месеца тази жълтеница, но когато стана на 1 месец (и все още беше жълт), му назначи изследвания и всичко беше ОК и просто изчакахме. Също му давах подсладена вода, въпреки че и аз захраних по-късно, но ........... Ще отмине и това.

# 4
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Малката все още е жълта. И тя се роди по-рано и беше доста червена след ражаднето. Хемоглобинът и беше 181, а билеробунът в деня на изписването 248 при норма за родено преди термин дете 240. Подложиха я на фетотерапия 4 часа и я изследваха след 3 и след 6 дни. След 6-тия ден билерубинът беше спаднал на 168, беба наддала над 300 гр. само от кърма. Към момента лицето и очите все още са и жълти.

# 5
  • плевен
  • Мнения: 1 249
При физиологичната фълтеница се разрушават еритроцитите(червени кръвни клетки)които при новородените са по голям брой.При разрушаването се освобождава хемоглобин,а билирубина е продукт от разграждането му.На него се дължи пожълтяването на бебетата през този период.Когато обаче билирубина е над определени стойности може да увреди мозъка.

# 6
  • Мнения: 1 564
При физиологичната фълтеница се разрушават еритроцитите(червени кръвни клетки)които при новородените са по голям брой.При разрушаването се освобождава хемоглобин,а билирубина е продукт от разграждането му.На него се дължи пожълтяването на бебетата през този период.Когато обаче билирубина е над определени стойности може да увреди мозъка.
Така ми обясниха и на мен в болницата.Като се роди малкия ми син(9 дни преди термина).Държаха ни в болницата 7 дни точно заради жълтеницата.Правиха му и фототерапия през 4-6 часа,за да падне билирубина.Всеки ден му взимаха кръв за изследвания.Щом всичко си беше в норма ни изписаха.

Общи условия

Активация на акаунт