колко трябва да яде новороденото?

  • 885
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 146
здравейте,
 Бебето ми е на 1 седмица и незнам дали реве от много ядене или защото е гладно.Колко мл трябва да изяжда-мисля да го пробвам с шише и да засека ,знам че постепенно се увеличава количеството , но с колко и кога??? newsm78

# 1
  • Мнения: 2 821
ако е на кърма най-добре постави въпроса в кърмаческия форум

# 2
  • Мнения: 941
Кърми на поискване,щом зареве,давай да суче,така ще стимулираш образуването на кърма,май шишето не е добра идея,защото после няма да иска да яде от теб

# 3
  • Мнения: 1 174
Кърми на поискване,щом зареве,давай да суче,така ще стимулираш образуването на кърма,май шишето не е добра идея...

 Peace
И аз така мисля...Наблюдавай бебето и при най-малко измрънкване го слагай на гърда, за да се успокои, като засуче.То знае най-добре колко му е нужно, за да се засити, а майчиното мляко и гушкането е най-доброто, което можеш да му дадеш сега...,а и най-лесното  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 896
Това, че ще го пробваш с шише, означава ли че бебето е на кърма? Ако е така, най-добре го остави да се храни когато и колкото иска, защото не може да преяде, а и тази система ще помогне на твоя организъм най-точно да отговори на нуждите му и да произвежда точно толкова мляко, колкото му трябва.
Шишето не може да те ориентира за това колко изяжда, защото кърмените бебета не сучат еднакво на всяко хранене.
Плюс това ако смяташ с цедене да засичаш колко кърма имаш, този начин също не е добър, защото бебето може да изсуче много повече отколкото която и да е помпа може да изцеди.
Ако искаш да се ориентираш дали бебето яде достатъчно, най-добре следи дали пишка редовно. Има ли 5-6 добре намокрени памперса в денонощие, значи всичко е наред (стига да не даваш допълнително вода и да пишка от нея, разбира се).
И последно - не се шашкай, че плаче. Още е много мъничко и има различни възможни причини - може да има колики или просто да иска да го гушкаш, за да усети близостта на мама.
Ако кърмиш, най-добрият вариант за успокояване винаги е цицата. Просто си лягате, релаксираш с него и предлагаш гърдата.
Ако имаш още въпроси и чуденки, заповядай във форума за кърмене, там има и библиотека със супер подробна информация. Успех и много радост с твоето бебче!  Hug

# 5
  • Мнения: 146
да кърмя и имам доста кърма-така или иначе я изцеждам, тя просто тече. А няколко пъти се случи да се цедя за да мога да изляза за по дълго от нас и тогава тя изобщо не плака а си заспива спокойна. А на гърда като я сложа заспива, и да я разбудя пак така дръпне си 2 пъти и пак заспива-това ми е проблема...

# 6
  • Мнения: 1 896
Поздравления, че кърмиш! Това е супер за бебчето ти.   bouquet
Щом кърмата ти е в повече, добре е да се цедиш само при необходимост - например ако имаш дискомфорт и напрежение в гърдите или пък ако трябва да оставиш кърма някой да нахрани бебето вместо теб. В такива ситуации недей да цедиш повече отколкото е нужно, защото тогава ще имаш все повече кърма - колкото повече излиза от гърдите ти, толкова повече се произвежда. Ако си чувстваш гърдите спокойни след кърмене, изобщо недей да цедиш, за да не предизвикаш свръхлактация.
А бебчето засуква ли добре - обхваща ли с устичка не само зърното, но и по-голямата част от ареолата, устата му широко ли е отворена и устничките обърнати ли са навън като на рибка? Ако това е така и го чуваш как преглъща, а след кърмене си усещаш гърдите облекчени и бебето мокри памперсите, значи нещата са съвсем наред.
Шише все пак не е много добра идея да предлагаш на този етап, защото бебчето е още много малко и може да се обърка начинът му на засукване и след това да има проблеми на гърдата. Сега е много важно да му даваш да суче от гърдата, винаги когато е неспокойно или плаче, дори ако ти се струва че е едва ли не постоянно. Този период ще отмине, но е много важен, за да се нагодите един към друг и кърменето да влезе в нормални релси.
Що се отнася до заспиването, нещата сигурно скоро ще се оправят - все пак бебо е малък и се уморява от сукането все още, но ще укрепне. Виж за всеки случай и тази статия, сигурно ще ти е от полза.
Ще се справите!

# 7
  • Мнения: 146
basilisk- отначало усещах как преглъща и как обхваща хубаво гърдата, но сега се върти като лудо с отворена уста и ми търси гърдата.насочвам го добре но то се мята и изведнъж захапва(понякога само зърното-направо ме е разранила...)просто не мога да разбера защо прави така...
а за изцеждането -да цедя се 2 пъти на ден- когато вече немога да издържам.то все едно слон ми е седнал на гърдите... Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 896
За слона дето е седнал - познато чувство  Laughing  Но тепърва предстои да ти се регулира кърмата, така че цеди само колкото да ти олекне, а не до дупка, за да не се получава допълнителна стимулация на гърдите.
Това дето бебето не захапва добре, може да се дължи също на прекалено силната струя мляко - ако смяташ че това е причината, опитай да слагаш бебето легнало върху теб, когато го кърмиш, а може също и след като тръгне млякото, да оставяш най-силната струя да изтече върху кърпа или в колекторче за кърма, и след това пак да даваш гърдата, когато млякото потече по-умерено.
Причина за затруднено засукване може да е също, ако гърдите са препълнени и ареолите много твърди - тогава също е хубаво да се изцеди съвсем мъничко преди кърмене.
При някои бебчета, ако е давано мляко от биберон или пък ако са смукали залъгалка, това лесно разваля правилното засукване. Сега е много е важно да се справите с този проблем и докато това стане, те съветвам да не предлагаш шише и биберон залъгалка, за да не се влошат нещата, да кърмиш често, за да не се препълваш и да не освирепява от глад детето.
Прочети също тази много полезна статия за правилното поставяне на гърда. Ще следя темата и ще гледам да помагам. Почти всички майки от кърмаческия форум сме минали през подобни проблеми и сме се справили, с малко упоритост и ти ще успееш!

# 9
  • Мнения: 146
мерси много,
basilisk- сигурно ще имам още въпроси, сега в храненето в 18ч ще видим как е( от гърда).залъгалка давам защото не заспива без нея и пищи цяла нощ, а като я храня с шише ,биберон не е нужен... Благодаря ще започна да чета във форума за кърменето( не бях го забелязала досега... , ама нали ме изписаха преди 2 дена ... досег ане ми е трябвал... Simple Smile )

# 10
  • Мнения: 1 896
Ами по-добре махни тая залъгалка - тя ти пречи на засукването - като пищи, лягай с бебето и давай гърдата, това е най-добрият начин за успокояване.
А също така, не чакай да стане определен час, за да храниш бебето, то е още супер малко за режим. Слагай го на гърда винаги щом е неспокойно, върти глава, опитва да си лапа ръцете или плаче. Изобщо - знам че си уморена толкова скоро след изписването, но ако можеш зарежи другите неща сега и си полегни на спокойствие с бебето, за да се оправите със сукането.
Ако не можеш да нахраниш бебето от гърда, не давай шише, има алтернативни начини да дадеш изцедената кърма - може с чашка, спринцовка или капкомер (от тези с които се дава сиропче панадол например). Има статии и за това в библиотеката.
Виж, ако искаш може също да се обадиш на 0886936041 - на този телефон има подготвени консултанти, които работят към един специализиран кабинет по кърмене в Майчин дом. Ако нещо те притеснява, звънни, може и сега, ще ти дадат супер подробна информация и съвет. Ако е нужно, ще ти уговорят час да се видите наживо в кабинета в близките дни, ако се налага практическо показване.
И най-важното бъди спокойна, че дребусите надушват стреса, а и млякото потича по-трудно, когато мама се стяга.

# 11
  • Мнения: 27 524
Колкото и когато поиска. То си знае най-добре  Peace

Общи условия

Активация на акаунт