От кога сок от ябълка и морков?

  • 7 250
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 64
Здравейте мами, искам да ви попитам от кога мога да давам сок от настъргана и изцедена  ябълка или морков? По какъв начин и какво количество се дава? Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 227
Защо държиш да захраниш със сок? Като стане на 6 м. можеш да пробваш с оризова каша. Съвет от мен: недей да захранваш преди 4  навършени месеца, а най - добре на 6 м.

# 2
  • Мнения: 46 508
Не се дава сок.
Като стане на 6 месеца (или най-рано 4-ти, ако има някаква причина) се захранва с пюре или каша.

# 3
  • Мнения: 4 447
Да се включа и аз. Аз също мисля да дам първо сокче, но незнам дали се вари морковчето или ябълката? И защо да е настъргано? newsm78 Ние утре правим 4м. и кърма почти няма дори за едно хранене  Cry А защо пюре или каша първо?  baby_neutralМислех да не давам по-рано от 5-6м. друго папу,но сега като няма кърма...?

# 4
  • София
  • Мнения: 2 227
Да се включа и аз. Аз също мисля да дам първо сокче, но незнам дали се вари морковчето или ябълката? И защо да е настъргано? newsm78 Ние утре правим 4м. и кърма почти няма дори за едно хранене  Cry А защо пюре или каша първо?  baby_neutralМислех да не давам по-рано от 5-6м. друго папу,но сега като няма кърма...?
Защото сокчетата са много агресивни за така нежното стомахче. Също така може предизвика колики. Сокчетата след годинка.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 227
Защо не пробваш в кърмаческия форум, там със сигурност ще ти дадат съвет. Ако имаш и капка кърма, то можеш да стимулираш лактация.

# 6
  • Мнения: 5 362
Аз давах от 5-я месец някъде.
Не съм ги варила,а направо изстисквах.

# 7
  • Мнения: 5 393
Сок-след навършване на годинка поне.

# 8
  • Мнения: 431
http://www.e-placebo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=75
Лично аз сокчето започнах да го давам след навършени 4 месеца. Не съм ги варила  така се губят витамините. Изцеждаш и даваш в началото по една две лъжички и постепенно увеличаваш.   След това с плодова пюре ... и .н., но всяка нова храва се дава след като са минали поне 2 седмици.

# 9
  • Мнения: 54
Преди 9г. баткото го захраних със сок от ябълка и морков когато беше на 20 дни. Сега обаче се въздържам. Ще се посъветвам с лекарите и ще реша кога да почна соковете.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 389
Много е рано още за сокчета.Изчакай поне до 4 м.

# 11
  • Мнения: 1 097
Аз дадох 1-2 лъжички сок в 6-ти месец. Не му хареса, на мен също не ми хареса реакцията му. Но захраних първо със зеленчук и плод. Наскоро пак му дадох (беше на 10 месеца). Не му хареса особено, но аз си го пийнах, де Mr. Green
А ти защо искаш да му даваш сок?

# 12
  • Мнения: 64
Аз дадох 1-2 лъжички сок в 6-ти месец. Не му хареса, на мен също не ми хареса реакцията му. Но захраних първо със зеленчук и плод. Наскоро пак му дадох (беше на 10 месеца). Не му хареса особено, но аз си го пийнах, де Mr. Green
А ти защо искаш да му даваш сок?
Не просто питам от кога може (понеже съм чувала че някои дават след първия месец), не държа да започвам да и давам.Ние сме си на кърма и си ни е много добре.

# 13
  • Мнения: 1 986
  Когато решиш да започнеш със сокове,настъргваш плода/зеленчука,изтискваш през марля, и го даваш възможно най-скоро-първоначално по лъжичка-две,след това-по 30-40 мл.

# 14
  • Мнения: X
На 1 месец и половина беше, когато дадох сок от морков и ябълка, на 3 захраних със зеленчуково пюре а на 5 с месо. Никакви проблеми не съм имала с нищо Peace Малкия ги обожаваше и нямаше търпение за сокчетата. В началото по една кафена лъжичка, после чаена, после овеличаваш дозата и т.н. Пресни хубави ябълки и моркови, настъргани и изцедени.

# 15
  • Мнения: 674
 По препоръка на педито, давам от началото на втория месец сок от ябълка и морков, като първо давах ябълка - започнах от 1 чаена лъжичка, увеличавах до 6 лъжички и след 10 ден почнах и сока от морков по същия начин. ябълката я давам сутрин, а моркова следобяд. Тук във форума са на друго мнение, както виждаш и не знам - може и да са по-прави! Embarassed

# 16
  • Мнения: 1 668
Ние също сме на 2 месеца и вече пием сокче от ябълка ,така ни каэа педиатърката нямаме проблеми эа сега ,почва се първо по една чаена лъжичка ,после втора и така докато стигнеш до 30ml, но не ги даваш наведнъж а 2 пъти на ден по 15ml, отначало се эапочва с ябълка а по късно и морков към 3 месец. Като чета по горе мамите дано не съм эгрешила със сокчето, но нали педито така каэа newsm78

# 17
  • Мнения: 1 097
Сок не се дава на 2 месеца! Доста отдавна, не само във форумът са на друго мнение.
muceto, аз питах за причините, поради които искаш да даваш, незнам от кога мислиш да го правиш  Wink
Децата са си ваши, давайте им каквото искате. Но този форум е ОГРОМЕН и той е за помощ на новите, като вас. Не е за празни приказки. Неслучайно са посочени НАЙ-НОВИТЕ изследвания защо да не се дава сок. Ако ги прочетете, тогава вече ще можете САМИ да прецените да давате или не на ВАШЕТО дете. А не НЯКОЙ (педиатъра) да ви казва как да си гледате детето  Rolling Eyes На всички им е ясно, че за педиатъра вашето дете е просто поредният пациент, а за вас е ЕДИНСТВЕНОТО. СЛедователно - вие сте тези, които трябва да знаете най-добре какво и как да му давате. Аз поне така го разбирам и затова чета и проучвам различни мнения. След това си преценявам кое е най-доброто за моето дете  Peace
Не ме разбирайте поглешно, някои от нещата, които съм чела тук не ги прилагам на Лео. Просто защото не ги смятам за правилни. Но то си има Библиотека, който се интересува - да прочете  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 44 088
не преди седми, осми месец, по-рано ще дразни мн стомахчето. И изобщо мн ви е рано за каквото и да е, захранване - най-рано като навърши 4 м, най-добре 6 Simple Smile и то не се започва със сок, а с нещо макс щадящо стомаха.

Аз лично предложих сок към края на 7 месец, не му хареса и така от вр на вр предлагам, но не се посреща с ентусиазъм, едва от 1 месец всъщност проявява интерес и то не към соковете за бебета, а към тези които аз пия, също и към компоти и др такива....и пак не може да се каже, че пие кой знае колко. А пък щом сте на кърма и си ви е добре така съвсем няма защо да бързаш - по-добро от къмата няма Simple Smile

# 19
  • Мнения: 80
Така е,всеки сам си решава за неговото дете. Аз имах кърма в началото,но сина ми отказваше да суче(от биберон я пиеше,но от гърдата не)-изцеждах,но кърмата намаля и много рано минахме на смесено хранене(нан и кърма).На 20 и няколко дни беше,когато му дадох лъжичка сок от ябълка-много му хареса.И така увеличавах дозата. Започнах и морков да давам много скоро след ябълката. И нея я прие много добре. Беше на около 2 месеца,когато за първи път му дадох плодово пюре. На 3-зеленчуково. На 4-месно. Нищо не отказваше. Но трябва и да отбележа,че сина ми нямаше колики-не плачеше,не повръщаше. И до сега си е така-нищо не връща и всичко яде. Сега е на 10 месеца и си хапва и от нашите храни. Давам му да опитва много неща-не да се храни с тях а да опита. Няма нещо което да съм му дала и да ми го повърне или да се намръщи. Не дава признаци,че го боли коремчето. Той е спокойно дете. Доста си хапва,а не е пълен. Дори сега му пробива първото зъбче и си яде,както и преди това.

Така че моят съвет е да правиш това,което мислиш за правилно.Не слушай такива думи като трябва след 4 месеца или задължително е преди еди колко си месеца. И аз питах така в началото,но разбрах,че най-добре си решава майката кое е правилно и кое не.
Поздрави  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 5 393
Като чета по горе мамите дано не съм эгрешила със сокчето, но нали педито така каэа newsm78

Не ти се бъркам, но аз на твое място не бих слушала педиатъра относно захранването-много са назад с новостите и информацията в тази област и си карат по старата схема на захранване.Ти си прецени, разбира се,но аз повече се доверявах на съветите и инфото от Кърмаческия форум.

# 21
  • Мнения: 865
аз вече давам и ябълка,и морков,и круша.много добре си ги понася детето и дори иска още.прави каквото искаш,но според мен педиатърът трябва да е много по-информиран от майките във форума и от градинките,поне моята е такава.

# 22
  • София
  • Мнения: 44 088
е явно не е мн информирана щом препоръчва такова нещо, или не и пука и се носи по течението по което е свикнала...за съжаление това, че в момента ги понася добре съвсем не значи, че наистина е така, понякога проблеми се появяват мн по-нататък, понякога чак в пубертета и не само алергии, но и ранните сокове предразполагат към гастрити и язви в по-нататъчни години...и др болести...попрочетете малко за соковете, нищо няма да им стане на децата ако малко поотложите даването и без това на тази възръст нищо от полезните неща не усвоява организма им още от тези сокове, затова пък може да им спестите доста неприятности в бъдеще...

# 23
  • Мнения: 1 097
аз вече давам и ябълка,и морков,и круша.много добре си ги понася детето и дори иска още.прави каквото искаш,но според мен педиатърът трябва да е много по-информиран от майките във форума и от градинките,поне моята е такава.
Само да ти кажа, че педиатрите са били най-информирани до преди няколко години. Тогава се е давало сок, за да се набавят витамини, когато бебето не е кърмено, т.е. хранено с краве мляко (Хуманизираните млека са били лукс). Защо се е давало сок на всички бебета? Превантивно, да не изостане някое и лекарят да бъде набеден за негоден ... Освен това, тогава не е имало каши, които са с добавени витамини и минерали, а се е блъскало едно просто брашно...детето от кво да се развива - от брашно и краве мляко? Затва са тъпчели всички деца със сок...
В 21 век, когато АМ има всякакви витамини, минерали и пробиотици (дето кравата няма къде да напасе, съгласи се), изследванията и наблюдаванията на така захранени деца са доказали ползи и вреди от такова захранване.... ако и сега не можеш да направиш сама информиран избор, слушай си педиатъра и го хвали тук (вместо да използваш времето, прекарано в интернет за обогатяване на познания).
 Peace

И все пак, според мен най-доброто през първите 5 месеца на бебето е майчината кърма. А аз смятам да кърмя още доста Mr. Green

# 24
  • Мнения: 4 784
Аз по-рано от 3-4 месец не смятам да захранвам. Даже мислех и по-късно, но понеже много повръща бебо ми препоръчаха в 3 месец да го захраня с по-кашави пюренца и кашички и въпреки това, все още се двоумя дали да го направя толкова рано или след 6 месец.

# 25
  • Мнения: 4 111
Сокчетата - след годинка.

Точно така  Peace Съгласна съм на 100%.

# 26
  • Мнения: 46 508
аз вече давам и ябълка,и морков,и круша.много добре си ги понася детето и дори иска още.прави каквото искаш,но според мен педиатърът трябва да е много по-информиран от майките във форума и от градинките,поне моята е такава.

А как си обясняваш това, че никъде, освен в България, не само, че не се захранва със сок, ами и не се дава на малки деца?

# 27
  • Мнения: 4 111
аз вече давам и ябълка,и морков,и круша.много добре си ги понася детето и дори иска още.прави каквото искаш,но според мен педиатърът трябва да е много по-информиран от майките във форума и от градинките,поне моята е такава.

А как си обясняваш това, че никъде, освен в България, не само, че не се захранва със сок, ами и не се дава на малки деца?

Никол, аз се отказах да споря с близки и познати, всички питат - "Ама защо не даваш сок?" Аз обяснявам, обяснявам, ама разбиране отстреща не получавам. Така казват баби, майки, възрастните педиатри. За жалост малко са педиатрите, подкрепящи късното захранване и също са малко майките, които се отклоняват от съветите на педиатрите, които още от първия месец на мъничено ни карат да даваме сок. Аз не давам, няма и да дам скоро.  Wink

# 28
  • Мнения: 3 695
Здравей, ето ти 2 статии от кърмаческата библиотека, над които да помислиш, преди да дадеш сок:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18208.0 - Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199  - Защо нашите майки са ни давали сок (и защо няма нужда ние да даваме на нашите деца от рано)
Всичко хубаво  Hug

# 29
  • Мнения: 27 524
Не се дава сок.
Като стане на 6 месеца (или най-рано 4-ти, ако има някаква причина) се захранва с пюре или каша.

 Peace Peace Peace

# 30
  • София
  • Мнения: 2 104
На 1 месец и половина беше, когато дадох сок от морков и ябълка, на 3 захраних със зеленчуково пюре а на 5 с месо. Никакви проблеми не съм имала с нищо Peace Малкия ги обожаваше и нямаше търпение за сокчетата. В началото по една кафена лъжичка, после чаена, после овеличаваш дозата и т.н. Пресни хубави ябълки и моркови, настъргани и изцедени.

i nie taka i nqmahme nikakwi oplakwania
no dyrja da otbeleja, 4e be6e na AM ot samoto na4alo
sorry za latinicata Embarassed

# 31
  • Мнения: 2 381

Не се дава сок.
Като стане на 6 месеца (или най-рано 4-ти, ако има някаква причина) се захранва с пюре или каша.

# 32
  • Мнения: 2 677
Колкото по-късно, толкова по-добре.
Само не разбирам защо е това бързане толкова рано да се захранват бебоците. Цял живот ще ядат тези боклуци, поне като мънички им щадете стомахчетата.

# 33
  • Мнения: 1 896
След като детето е добре захранено с повечето основни храни. Тогава може да пробваш да даваш сокче, ако му харесва. По принцип на дете под годинка е по-добре плодовете да се дават на пюре или настъргани/нарязани на парченца сурови. Не че нещо ще му стане от сок, но иначе са по-пълноценни.

# 34
  • Мнения: 2 152
сокчета още не съм давала, аз за себе си и детето си мисля след 7 -ия месец.Смятам,че и ти трябва сама да си прецениш

# 35
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
От никога Peace

# 36
  • Мнения: 1 668
Само не раэбрах какво эначи това- От никога
 newsm78

# 37
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Значи,че докато зависи от мен какво яде и пие детето ми сок няма да му дам.Нядавам се,че сега си ме разбрала!

# 38
  • Мнения: 689
Aз започнах със сокче от ябълка на 2.5 месеца. На Криси му понесе добре, а и му харесва. Вече давам и сокче от морков.

# 39
  • Мнения: 24 467
Колкото по-късно, толкова по-добре.
Само не разбирам защо е това бързане толкова рано да се захранват бебоците. Цял живот ще ядат тези боклуци, поне като мънички им щадете стомахчетата.
Не намирам, че натуралните сокове от моркови и ябълки, които се правят в къщи и които нямат добавки са "боклуци". Това, дали да се почне след 3 или след 12 месеца, напр., може да си го реши майката и аз лично смятам, че и в двата случая няма да сбърка. Пробвала съм и по- рано с първото дете и по- късно с второто и в двата случая се приеха добре, не предизвикаха колики или каквито и да било други неразположения.
Не обичам фанатизма и никоя крайност не е добра. Приемам еднакво недобре даването на сокове на един месец или след една година. Не виждам поради каква причина на дете, което се храни с плодове и зеленчуци да не може и да не бива да се дават натурални сокове. Не съм прочела до момента никъде мотивирано становище от специалист в тази насока, така че не сум убедена в противното.
Също така аз лично имам познати в Испания и в САЩ, да речем, които дават само че не сок от морков или ябълка, ами портокал- вероятно става въпрос по- скоро за традиции. Поради каква причина тогава Кинела, ХИПП и други, небългарски марки произвеждат сокове за деца над 4 месеца? Едва ли го правят тенденциозно само за българския пазар.

# 40
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Когато дъщеря ми беше на един месец и аз започнах да давам сок Confused...сега от сегашната си гледна точка и информираност - никога не бих дала ooooh!...но тогава сляпо следвах препоръките на педиатърката Tired...
Моя съвет е да не бързаш, да прочетеш статии по въпроса и сама да си прецениш Grinning.

# 41
  • Мнения: 1 183
Колкото по-късно, толкова по-добре.
Само не разбирам защо е това бързане толкова рано да се захранват бебоците. Цял живот ще ядат тези боклуци, поне като мънички им щадете стомахчетата.
Не намирам, че натуралните сокове от моркови и ябълки, които се правят в къщи и които нямат добавки са "боклуци". Това, дали да се почне след 3 или след 12 месеца, напр., може да си го реши майката и аз лично смятам, че и в двата случая няма да сбърка. Пробвала съм и по- рано с първото дете и по- късно с второто и в двата случая се приеха добре, не предизвикаха колики или каквито и да било други неразположения.
Не обичам фанатизма и никоя крайност не е добра. Приемам еднакво недобре даването на сокове на един месец или след една година. Не виждам поради каква причина на дете, което се храни с плодове и зеленчуци да не може и да не бива да се дават натурални сокове. Не съм прочела до момента никъде мотивирано становище от специалист в тази насока, така че не сум убедена в противното.
Също така аз лично имам познати в Испания и в САЩ, да речем, които дават само че не сок от морков или ябълка, ами портокал- вероятно става въпрос по- скоро за традиции. Поради каква причина тогава Кинела, ХИПП и други, небългарски марки произвеждат сокове за деца над 4 месеца? Едва ли го правят тенденциозно само за българския пазар.
newsm10 Подкрепям

# 42
  • Русе
  • Мнения: 994
Все още не съм давала.

# 43
  • Мнения: 1 896
Поради каква причина тогава Кинела, ХИПП и други, небългарски марки произвеждат сокове за деца над 4 месеца? Едва ли го правят тенденциозно само за българския пазар.
Защото това е най-ранната възраст, за която могат да ги предложат. Понеже из Европа, пък и Америка, официалната най-ранна възраст на която се препоръчва захранване с нещо друго, освен кърма или АМ, е 4 месеца. Но всъщност в България ХИП предлагат и сокове от 12-тата седмица, понеже тук положението е друго. Все пак компаниите имат основно търговски интереси и не може да се ориентираме само по тях.
Вярно че няма пречка на захранено дете да се дава сок, но никъде не съм видяла да се препоръчва за началото на захранването, когато детето е още малко и енергийното съдържание на храната е от важно значение за него.

# 44
  • Мнения: 24 467
Все пак не виждам логично обяснение поради каква причина редица участници във форума заклеймяват натуралния плодов /пък има и зеленчукови сокове/ сок и самоотвержено се гордеят с това, че не го предоставят на децата си, дори и захранени с други храни. Не съм прочела именно по този въпрос мнение на специалист, което да е добре обосновано и логично, което да посочва като вредни тези натурални продукти. Напротив, за ползата от тях има доста материали. Когато давам на детето си настърган плод/ зеленчук няма причина да не мога да му предложа и пресен сок от такъв.
Сокът дори се възприема по- лесно  от организма, поради което се е препоръчвало години наред същият да предшества суровите настъргани или пасирани плодове или зеленчуци. Това на мен ми звучи именно логично и обосновано. Поради тази причина и аз съм следвала тази практика и не виждам нищо глупаво или вредно в нея. Редуването по- късно на плодове, зеленчуци и сокове от тях като начин на поднасяне на храната е вид разнообразие и за самото дете.
Все пак настоящата тема е не "Захранване със сок от ябълка и морков", а "От кога сок от ябълка и морков", макар че за мен и въпросът за захранването /като момент и като поредност на продуктите/ е спорен и ще си остане такъв.

# 45
  • Мнения: 2 159
ние сега започнахме да се захранваме, сок още не съм дала

# 46
  • Мнения: 791
Моята муцунка и досега не иска сокове, плодови пюрета не отказваше, но съм ги предлагала около 5ти месец. Сега от готовите въобще не яде, само домашно приготвени. Имаше рефлукс и спря да повръща като навърши 7 месеца, затова и внимавах със захранването.
Не бързай, мамите добре са обяснили по-горе  Peace

# 47
  • Мнения: 46 508
... Не съм прочела именно по този въпрос мнение на специалист, което да е добре обосновано и логично, което да посочва като вредни тези натурални продукти ...

Никой не оспорва ползата от плодовете и зеленчуците, а формата, под която се предлагат.

'"Дори при бебета над 6 месеца се препоръчва даването на плодове, а не на плодови сокове. Около 20 мин. след изцеждането на плодовете или зеленчуците, сокът вече не съдържа почти никакви витамини! Точно затова, в т. нар. натурални сокове витамините са изкуствено добавени. В същото време, пресните плодове и зеленчуци доставят на организма не само витамини и минерали, но и фибри, които са особено важни за здравето на храносмилателната система. (По данни на ААП)''

Копирано от http://karmene.greatnow.com/sokove.html

Една майка от форума също го е обяснила много добре:

Цитат на: Free Soul
Сокчетата са прекалено агресивни за бебешкото стомахче. Плодови киселини, лишени от своята целулозна обвивка, дразнят и предизвикват още колики, газове и тн. При смачкването на плода се задействат естествените процеси на саморазграждане на клетката, освен това витамините много бързо се окисляват. С други думи - до детето достигат - голям процент вода, плодови киселини и захари. Нищо кой знае колко полезно. Поради тази причина се препоръчва да се ядат цели плодове, когато детето е на възраст да ги дъвче, за да си приеме витамините неокислени, и по най-естествения начин.

Аз пък никъде не съм прочела логично обяснение ЗА соковете Thinking Педиатърката на дъщеря ми също не ми е препоръчвала захранване със сокове или даване след това  newsm78

# 48
  • Мнения: 24 467
Никол, това, което пише в цитата е за доста "поотлежали" сокове, близо половин час след приготвянето им. Аз говоря за соковете, които напр. правя и давам веднага на детето. То много ги обича и когато си получи сокчето си го изпива, никога не чака не 20, ами дори и 5 минути. Какъв е проблемът в това? Честно казано не виждам.

# 49
  • Мнения: 46 508
Никол, това, което пише в цитата е за доста "поотлежали" сокове, близо половин час след приготвянето им. Аз говоря за соковете, които напр. правя и давам веднага на детето. То много ги обича и когато си получи сокчето си го изпива, никога не чака не 20, ами дори и 5 минути. Какъв е проблемът в това? Честно казано не виждам.

Цитат на: Free Soul
Сокчетата са прекалено агресивни за бебешкото стомахче. Плодови киселини, лишени от своята целулозна обвивка, дразнят и предизвикват още колики, газове и тн. При смачкването на плода се задействат естествените процеси на саморазграждане на клетката, освен това витамините много бързо се окисляват. С други думи - до детето достигат - голям процент вода, плодови киселини и захари. Нищо кой знае колко полезно. Поради тази причина се препоръчва да се ядат цели плодове, когато детето е на възраст да ги дъвче, за да си приеме витамините неокислени, и по най-естествения начин.



А какъв е проблема да се дават на парчета?

Пусни ми линкове към материалите, в които се обяснява ползата от соковете  Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 3 271
След 40-тия ден почнах да давам ябълка- захранвах - 1лъжичка, после 2лъжички и т.н , морков не съм давала защото много го запичаше, а и той самия не му харесваше вкуса.

# 51
  • Мнения: 289
И аз от няколко дни събирам мнения, чета постоянно, разпитвам и за двете мнения, вече доста се пообърках, но засега мисля да поичзакам. Само на кърма сме, много рядко предлагам дори и вода . Педиатърката постоянно си мени мнението- едната седмица ми казва, че вече много бавя соковете, а след това ми казва да не бързам. Ама и тя нещо хич не е в час и аз проверявам всяко нещо, което ми казвам и не й се доверявам сляпо. Май ще изчакам с даването на сокове, поне още 1-2 месеца.

# 52
  • Мнения: 1 097
И аз от няколко дни събирам мнения, чета постоянно, разпитвам и за двете мнения, вече доста се пообърках, но засега мисля да поичзакам. Само на кърма сме, много рядко предлагам дори и вода . Педиатърката постоянно си мени мнението- едната седмица ми казва, че вече много бавя соковете, а след това ми казва да не бързам. Ама и тя нещо хич не е в час и аз проверявам всяко нещо, което ми казвам и не й се доверявам сляпо. Май ще изчакам с даването на сокове, поне още 1-2 месеца.
Peace
Просто си представи, че си мног огладна, чак корема те боли. Изпий някакъв сок на гладно и какъв ще е ефекта? Ще ти простърже стомаха или ще имаш супер газове, зависи от плода Wink . Затова не се пие плодов сок на гладно.
А бебешките стомахчета са в пъти по-нежни....  #Crazy

# 53
  • Мнения: 683
На 1 месец и половина беше, когато дадох сок от морков и ябълка, на 3 захраних със зеленчуково пюре а на 5 с месо. Никакви проблеми не съм имала.Сега мисля да не бързам толкова. В момента се препоръчва първите 6 м да са изключително на кърма.
Пресния плод настъргваш, изцеждаш през марля и даваш първо по 1 лъжичка, после 2 и така постепено увеличаваш.

# 54
  • Мнения: 80
Не искате да давате на децата си плодови сокове,а някои майки дори и пюрета. С какво си храните тогава децата на годинка?
Все мляко ли пият?
Ами като тръгнат на ясла-и там ли мляко ще пият?
Ами на детска градина?
Тепърва там ли ще се захранват? newsm78
Странно ми е,защото в тази тема за първи път чувам че не се препоръчват плодови сокове и пюрета. Около мен има страшно много бебета-моето,на приятелки,на познати,на съседки-никоя от тях не е споделила такова нещо.Всички си захранихме децата по горе-долу едно и също време.
И не мога да разбера защо така -не само че подкрепяте тази теза ами и едва ли не заповядвате на майките които не мислят като вас.

# 55
  • Мнения: 1 440
Аз днес за първи път дадох на малката изцеден сок, но тя го отказа Crossing Arms По принцип не пие вода, а като съм давала от сокчетата на Хип (ей такак само да видя ще иска ли) и тя не ги близваше. Та за сега сокчета няма да давам Naughty

# 56
  • Мнения: 46 508
Не искате да давате на децата си плодови сокове,а някои майки дори и пюрета. С какво си храните тогава децата на годинка?
Все мляко ли пият? ...

До 1 година ядеше месни, зеленчукови и плодови пюрета, пресни плодове и зеленчуци, каши, грис, овесени и др. ядки и т.н.
След като навърши година мина на обща храна.

# 57
# 58
  • Мнения: 4 111
Не искате да давате на децата си плодови сокове,а някои майки дори и пюрета. С какво си храните тогава децата на годинка?
Все мляко ли пият?
Ами като тръгнат на ясла-и там ли мляко ще пият?
Ами на детска градина?
Тепърва там ли ще се захранват? newsm78
Странно ми е,защото в тази тема за първи път чувам че не се препоръчват плодови сокове и пюрета. Около мен има страшно много бебета-моето,на приятелки,на познати,на съседки-никоя от тях не е споделила такова нещо.Всички си захранихме децата по горе-долу едно и също време.
И не мога да разбера защо така -не само че подкрепяте тази теза ами и едва ли не заповядвате на майките които не мислят като вас.

Никой не заповядва на никого. Има въпрос - има и отговори. Всеки е свободен да действа както сметне за добре. Захранването не започва от годинка, не сте разбрала правилно. И преди да упреквате нас, майките подкрепящи късното захранване, прочетете какво е писано по въпроса и тогава нападайте. С най-добри чувства.

# 59
  • Мнения: 1 097
Странно ми е,защото в тази тема за първи път чувам че не се препоръчват плодови сокове и пюрета.
Във всички теми за толкова рано даване на сок се препоръчва да се дава по-късно. Не е лошо да даваш сокче. Лошо е, ако го правиш толкова рано. Аз захраних късно, но така прецених за моето дете.
Тези, които захранват рано е по-добре да захранят с купено пюре (най-финно пасирани са, аз почнах с домашно и въпреки ,че беше голям се запече... после се усетих  Embarassed ). На купените пюрета пише от 3 месеца, значи тогава най-рано. А сок ако ще давате - разреждайте поне, с вода 1:1. И мир да има  Peace

# 60
  • Мнения: 1 264
Аз започнах да давам сок от ябълка в края на втория месец. После и морков, но от домашни моркови!  Simple Smile

# 61
  • Мнения: 3 478
Аз сок все още не съм дала. Не бих препоръчала на никой да го прави преди 6-я месец.

Общи условия

Активация на акаунт