ПЕНТАКСИМ

  • 1 511
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 230
мислим да си поставинм тази ваксина,моля ако има някои мами които са я поставяли да пишат,имахте ли странични реакции,и кога слойихте 2я прием ,каде се бие...благодаря предварително за отговорите,все още сме в чуденка дали това е наи-доброто
наща принцеска е на 2м и 3седмици

# 1
  • Мнения: 4 447
Ами, ако на тази й казват 5 валентната ние сме с нея! НИКАКВИ странични реакции, не я усеи моя маймунко хич. Възможно е да е малко по-сънливо бебето или малко по-ревливо. Няма температури и там всички други гадости от ДТК-то....Слагайте я нея! Peace

# 2
  • Мнения: 1 097
И ние сме с нея  Peace
РЕакция - никаква. Нито Температура, нито сънливо бебе (само първия път спа с 30 минути повече), нито зачервяване, подуване и т.н.
Първата бихме на 3 месеца.
Втората на 6 месеца (беше болен и все отлагахме...)
Третата на 7 и половина

За мен е най-добрата, понеже е с неживи компоненти, т.е. само антитела, а не жив вирус  #Crazy Мен ме е много страх от тия живи вируси, че може да не се пребори организма му е да се разболее детето. Процента е малък, ама какво ми дреме, ако детето ми е в този 1 или 2 %?  ooooh!

# 3
  • София
  • Мнения: 978
Много съм доволна от тази ваксина. Сега ни предстои 3-тия прием. При първите два нямаше никакви странични реакции

# 4
  • Русе
  • Мнения: 994
Аз съм много доволна от ваксината.Предстои ни този месец трети прием,нямаше странични реакции.Бие се в крачето така пише в листовката на ваксината като се редуват крачетата.

# 5
  • Мнения: 1 701
Както са писали вече момичетата, тази ваксина е страхотна!  Peace При Калина нямаше никакви странични реакции, дори плака само при самото боцване. Слага се в крачето.

# 6
  • София
  • Мнения: 622
и ние сме с нея-нищо особено не съм забелязала в поведението му след приемите- не я усети

# 7
  • Мнения: 7 418
 След второто слагане имаше зачервено и подуто краченце,и леко вкиснало настроение. Sad

# 8
  • Мнения: 1 449
Нямаше странични реакции. Само първият път бебка имаше много лека температура (но понеже беше весела и жизнена както обикновено, педиатърката беше категорчина, че не е необходимо да й давам Панадол).
Слагаме я всеки месец - в горната част на крачето. На упътването е посочено, че може и през 2 месеца.

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Момичета,

бихте ли ми казали Пентаксима коя вксина замества?

Или по скоро срещу какво се слага?

П.П. и простете за невежеството!

# 10
  • Мнения: 1 701
Момичета,

бихте ли ми казали Пентаксима коя вксина замества?

Или по скоро срещу какво се слага?

П.П. и простете за невежеството!
ДТК+полио+менингит

# 11
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ясно.

Благодаря!

# 12
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Здравей valentina_p, в момента и ние сме в дълбок размисъл каква точно ваксина да поставим. Педиатърката ми каза, че вече са получили инактивираната ваксина за полиомиелит. Така ,че аз реших да поставим нея и да си купя Инфанрикс за ДТК. За Пентаксим чух, че се понасяла добре от бебоците, но има противоречиви отзиви за ефективността на съставките и.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 400
Не, никакви странични ефекти. Много съм доволна.

# 14
  • Мнения: 1 371
И ние нямахме странични реакции. Инжекцията се бие през месец - от вторият нататък (три пъти).
 Peace

# 15
  • Мнения: 463
Аз съм много доволна от ваксината.Предстои ни този месец трети прием,нямаше странични реакции.Бие се в крачето така пише в листовката на ваксината като се редуват крачетата.
Както са писали вече момичетата, тази ваксина е страхотна!  Peace При Калина нямаше никакви странични реакции, дори плака само при самото боцване. Слага се в крачето.
Peace

# 16
  • Мнения: 554
И моята Буба е с Пентаксим. Нямаше реакция никаква. Биха я 2ри, 3ти, 4ти месец. и сега на 1.1 годинка ще има реимунизация. В бутчето я биха, и бебка почти е плака. При първия прием ми беше много сънлива и спа мнооооого 7 часа през деня без да се събуди дори за папане, което ми хареса Simple Smile на следващите приеми дори и това като страничен ефект нямаше.

# 17
  • София
  • Мнения: 718
Ние сложихме първата доза като бяхме на 2 месеца - много сме доволни, никакви странични еефекти.

# 18
  • Мнения: 1 043
И аз ложих нея - първата доза ни направи сънливи но следващите двенямаха никаква реакция
- а за това за какво е самата ваксина - ами ето упътването и :
PENTAXIM
ПЕНТАКСИМ

АДСОРБИРАНА ВАКСИНА СРЕЩУ ДИФТЕРИЯ, ТЕТАНУС, КОКЛЮШ (БЕЗКЛЕТЪЧНА КОМПОНЕНТА), ПОЛИОМИЕЛИТ (ИНАКТИВИРАНА) И HAEMOPHILUS ТИП b (КОНЮГАТНА)

Моля прочетете цялата листовка внимателно преди ваксинацията на детето.
Запазете листовката докато детето Ви завърши цялата ваксинационна схема, може да се наложи да я прочетете отново.
Трябва внимателно да следвате указанията на Вашия лекар или медицинска сестра. Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте лекар или медицинска сестра.
Тази ваксина е предписана лично за Вашето дете. Не я давайте на никой друг.

СЪСТАВ
Активните съставки са както следва:
Дифтериен токсоид                  ≥30IU
Тетаничен токсоид                  ≥40IU
Антигени на Bordetella perussis:
   Пертусис токсоид               25μg
   Филаментозен хемаглутинин         25μg
Инактивиран полиомиелитен вирус тип 1      40DU*
Инактивиран полиомиелитен вирус тип 2      8DU*
Инактивиран полиомиелитен вирус тип 3      32DU*   
Полизахарид (полирбозилрибитолфосфат)тип b   10 μg ковалентно свързан с 24μg тетаничен токсоид за една доза (0.5ml) след смесване
*DU: единици D-антиген или еквивалентно антигенно количество, определено чрез подходящ имунихимичен метод.
Другите съставки са захароза (42.5mg), трометамол (0.6mg), алуминиев хидроксид (0.3mg), среда 199 без фенолово червено (сложна смес от аминкиселини, неорганични соли, витамини и други съставки – 0.05ml), формалдехид (12.5μg), 2-феноксиетанол (2.5μl), оцетна киселина и/или натриев хидроксид (до pH: 6.8-7.3) и вода за инжекции (до обем 0.5ml).

ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Avetis Pasteur S. A.
2 Avene Pont Pasteur, 69007 LYON Франция

1. КАКВО Е ПЕНТАКСИМ И ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА?
ПЕНТАКСИМ се състои от прах във флакон (1 доза) и суспензия в предварително напълнена спринцовка (0.5ml) за инжекционна суспензия в кутия по1 бр.
ПЕНТАКСИМ се прилага за предпазване на деца от дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит (детски паралич) и от инвазивни инфекции, причинявани от тип b на бактерията Haemophilus influenzae (меингит, инфекция на кръвта и др.) при деца от 2-месечна възраст нагоре.
Ваксината не предпазва от инфекциозни болести, причинявани от други типове Haemophilus influenzae, нито от менингит с друг произход.


2. ИНФОРМАЦИЯ, НЕОБХОДИМА ПРЕДИ УПОТРЕБА НА ПЕНТАКСИМ
Не прилагайте ПЕНТАКСИМ, ако:
-   детето е претърпяло мозъчно увреждане (енцефалопатия в първите седем дни) вследствие от предишна доза цялоклетъчна ваксина срещу коклюш
-   детето страда от прогресираща енцефалопатия с или без гърчове (неврологична болест)
-   детето е проявило силна реакция след предишна ваксинация срещу коклюш:
-   Температура 40°С или по-висока, наблюдавана до 48 часа след инжектирането на ваксината, без установена друга причина
-   Колапс или шоково състояние (епизоди на понижено кръвно налягане/хипореактивност), наблюдавани до 48 часа след инжектирането на ваксината
-   Непрекъснат неутешин плач в продължение на 3 или повече часа, започнал до 48 часа след инжектирането на ваксината
-   Гърчове с или без температура, проявили се до 3 дни след инжектирането на ваксината
-   детето е проявило алергична реакция след предишна ваксинация срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит или инфекции, причинени от Haemophilus influenzae тип b
-   детето е алергично към някоя от активните съставки или другите вещества в състава на продукта или към неомицин, стрептомицин или полимиксин В.

Необходимо е особено внимание с ПЕНТАКСИМ:
-   да не се инжектира в кръвоносен съд, (иглата не трябва да прониква в кръвоносен съд) нито интрадермално
-   ако детето има тромбоцитопения или проблеми с кръвосъсирването, тъй като при такива лица може да последва кървене при интрамускулното инжектиране
-   ваксинацията трябва да се отложи, ако детето е с повишена температура или остро заболяване, и особено при инфекциозно заболяване или прогресиращо хронично заболяване
-   ако детето има гърчове при висока температура, несвързани с предишна ваксинация, е особено важно да се следи редовно температурата в продължение на 48 часа след ваксинацията и през това време да му се дават лекарства, понижаващи температурата, според препоръката на лекаря
-   детето е получило отоци (или подуване) на долните крайници, след инжектиране на ваксина, съдържаща съставка от Haemophilus influenzae тип b – в такъв случай имунизациите с ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит и с ваксина срещу Haemophilus influenzae тип b трябва да бъдат извършени поотделно като отделните ваксини се прилагат в различни дни и на различни инжекционни места
-   ако детето е на имуносупресивно лечение или страда от имунна недостатъчност, това може да намали ефекта от ваксината
-   както за всички инжекционни ваксини се препоръчва винаги да има готовност за подходяща медициндка намеса и лечение в случай на внезапна анафилактична реакция след приложението на ваксината. Поради това ваксинираното лице трябва да остане под лекарско наблюдение 30 минути след прилагане на ваксината.

Помощни вещества с известен ефект
Фармалдехид

Използване на други ваксини:
Тази ваксина може да се прилага по едно и също време с ваксините ROR VAX или HB-VAX DNA 5μg/0.5ml, но те трябва да се инжектират на две различни инжекционни места.
Ако детето Ви трябва да се ваксинира по едно и също време с ПЕНТАКСИМ и друга ваксина, различна от споменатите по-горе, обърнете се към Вашия лекар за повече информация.
Информирайте лекаря, ако детето приема или е приемало друг лекарствен продукт, включително лекарствени продукти, които се продват без рецепта.

3. Как се използва ПЕНТАКСИМ
Дозировка:
Общата препоръчвана схема включва първична ваксинация, състояща се от 3 инжекции с едномесечни или двумесечни интервали помежду им, започваща от двумесечна възраст, последвани от реимунизация с една доза по време на втората година от живота(18 месеца).

Начин на прилагане:
По време на съхранението на суспензията в спринцовката може да се е образувала утайка. Това е нормално.
Спринцовката трябва да се разклати до получаване на хомогенна мътна белезникава суспензия.
Ваксината трябва да бъде приготвена за прилагане като се инжектира суспензията от спринцовката (комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит) във флакона с прах (конюгатна ваксина срещу Haemophilus influenzae тип b) и разклащане до пълно разтваряне на праха. При това разтваряне нормално се получава мътна белезникава суспензия.
Ваксината трябва да се прилага веднага след разтварянето.
При отклонение от външния вид ваксината трябва да се изхвърли.
Да се прилага интрамускулно.
Препоръчваното място на инжектиране е предно-странично в предната третина на бедрото.
ПЕНТАКСИМ не трябва да се смесва в една и съща спринцовка с други ваксини или с други лекарства за парентерално приложение.

В случай на пропускане на доза ПЕНТАКСИМ
Моля информирайте Вашия лекар

4. Какви са възможните нежелани реакции?
Като всички лекартвени продукти е възможно ПЕНТАКСИМ да предизвика нежелани реакции.
Местните реакции като болка, еритема (зачервяване), втвърдяване могат да се получат на мястото на инжектиране в рамките на 48 часа след прилагането.
Общи реакции: температура, раздразнителност, сънливост, нарушения на съня, разтройство в храненето, диария, повръщане, неутешим и продължителен плач. По-рядко случаи на уртикария, кожни обриви, гърчове с или без висока температура са наблюдавани в рамките на 48 часа след прилагането.
Съобщавано е за хипотонус или хипотонично-хипореактивин епизоди (колапс или състояние подобно на шок).
Има съобщения за едематозни реакции (подуване) на долните крайници след инжектиране на ваксина, съдържаща съставка от Haemophilus influenzae тип b. Тези реакции понякога са придружени с температура, болка и плач с посиняване или почервеняване и отзвучават спонтанно и без усложнения.
Ако наблюдавате нежелани реакции, неспоменати в тази листовка, информирайте Вашия лекар.

Как да съхраняваме ПЕНТАКСИМ?
Да се съхранява на място недостъпно за деца
Да се съхранява при температура от 2°С до 8°С (в хладилник). Да не се замразява.
Не употребявайте ПЕНТАКСИМ, ако забележите необичаен цвят или наличие на чужди частици.
Не използвайте след датата на изтичане срока на годност, отбелязана на опаковката.

Дата на последна редакция 06.2005г.

Общи условия

Активация на акаунт