Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители, отглеждащи сами децата си
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 17 отговора

Варна до морето

ПРИКАЗКА ЗА ВЪЗРАСТНИ

Зле ли си? Не знаеш как да живееш по-нататък?
Струва ти се, че животът ти е свършил?

Ще ти разкажа една приказка...

Отдавна, много отдавна, в един процъфтяващ град живял един търговец. Търговията му вървяла и с всяка изминала година му носила все повече и повече печалба. Родил му се син, дългоочакван наследник на все по-увеличаващото се богатство. Хората в града уважавали търговеца, понеже цялото си богатство той спечелил с честна търговия, а не с измама. Градските бедняци и болните хора в града се молели за него, тъй като той правел щедри пожертвования за тяхното лечение и изхранване. Синът на търговеца растял като прилежно и здраво момче, не бил нито мързелив, нито разглезен. За радост на своя баща се превърнал в красив и образован юноша, който не се срамувал от никаква работа. В града всички казвали, че по ум, доброта, честност и справедливост той по нищо не отстъпва на баща си.
Веднъж търговецът повикал сина си и му казал, че иска да събере голям керван с техните стоки и да тръгне през голямата пустиня, за да проправи нови пътища за керваните, да стигне до нови, непознати земи. Синът се съгласил с радост да съпровожда баща си в това пътешествие. Много скоро те тръгнали на път. След няколко дни търговецът се обърнал към сина си с предложение да разделят кервана. "В пустинята има много дръзки хора, а нашият керван е лека плячка за тях. Ако си разделим стоката поравно, има надежда, че поне един от нас ще стигне до нови, богати земи."
Послушният син се съгласил с мъдрите думи на баща си, получил своята част от стоки и камили и скоро стигнал до нови, цветущи земи, където започнал да търгува също толкова честно, както и баща му, с което прославил името си, оженил се за дъщерята на владетеля на тази земя и след неговата смърт поел щастливо управлението й.
В едно прекрасно утро в покоите на младия владетел влязъл един слуга, който всеки ден бил длъжен да докладва на своя господар за всички малки и големи събития, станали отвъд стените на двореца. Слугата му разказал за малко събитие, станало сутринта в градските бани. Разказал как днес в банята дошъл да се измие странстващ беден чужденец, и в момента, когато се къпел, му откраднали дрехите. Той обаче вместо да заплаче, започнал да се смее, въпреки че изобщо нямал вид на малоумен. Младият владетел заповядал да доведат бедняка при него в двореца. Какво било неговото учудване и каква радост изпълнила сърцето му, когато в ограбения чужденец познал своя, загубен завинаги, както той си мислел, баща.
Ето какво му разкрил не по-малко щастливият му баща: "По онова време, когато ние живеехме в нашия град, аз разбрах, че в този живот съм постигнал всичко, за което дори не съм мечтал: имах богатство и уважението на моите съграждани. И разбрах, синко, че от този момент нататък моят живот ще трябва да започне да се променя към по-лошо. Затова събрах голям керван с всички наши стоки и тръгнахме с теб към нови земи. Затова и разделих аз нашия керван и те пратих да вървиш самостоятелно по своя път. На следващия ден след като ти потегли в пустинята със своя керван, нас ни нападнаха разбойници, разграбиха всичко и убиха всички, само аз по чудо се спасих и тръгнах да бродя сам по пустинята. По пътя си срещнах красиви и богати страни и градове, но щастието и късметът вече не бяха с мен. Никъде не можах да постигна успех, макар че полагах за това всички усилия. До момента, в който пристигнах в твоя град, единственото, което ми беше останало, освен живота, бяха моите бедняшки парцали върху гърба ми, които ми откраднаха в градската баня. Тогава започнах да се смея. Разбрах, че съм загубил последното, а това означаваше, че пак всичко ще се променя и... ме доведоха при тебе!"

Стана ли ти по-леко? Нали не мислиш, че животът е свършил? Сега разбираш ли, че в живота има толкова много - прекрасно и уродливо, тъжно и смешно, скръб и радост, раздяла и любов, че да се преживее всичко това... Просто няма, няма нищо по-интересно!!!
Олга Чукa

Цитирай

БЕШЕ СТРАХОТНО!!!!аз също смятам ,че трябва да достигнеш до дъното за да съумееш да се отблъснеш и да тръгнеш нагоре.така се полу4и и с мен. Hug
Цитирай

София

Супер! И аз мисля като pro77, че трябва да потънеш за да изплуваш!
Цитирай

София, "Младост 3"

благодаря
хубава приказка
Цитирай

в полите на Балкана

Много поучителна приказка,хареса ми. Hug
Цитирай

Варна до морето

И на мен ми беше доста трудно тези дни. Една приятелка ми го прати и ми стана по хубаво.
Затова реших да Ви го сложа тук. Wink
Цитирай
пела,
понеже ми се щеше много да ти благодаря...
не съм ти искала съвет, ама си ми полезна....
та  искам сега : newsm51 smile3501
Цитирай

Popovo

Благодаря Пела   bouquet
Цитирай

София

Благодаря, Пела!
Да можех и аз като този търговец да знам кога е дъното и да имам идея кога ще тръгна нагоре Sad но тази приказка потвърждава вечния оптимизъм на майка ми, който се изразява с думите - Щом колелото стигне до най-ниската точка долу, то ще започне да се изкачва нагоре......Пожелавам на всички да тръгваме нагоре, но полека, за да не слизаме бързо надолу  bouquet
Цитирай

Smallville

Настръхнах,като го четох,благодаря ти за прекрасната приказка,прочетох я и на дъщеря ми  bouquet
Цитирай

Да разкажа и аз една приказка или притча, не знам.

Няма да е все така

Един  бизнесмен фалирал и загубил богатството си. Отчаян че не може да поправи стореното отишъл в гората да се беси. И така докато си търсел дърво (на което да си окачи въжето) срещнал един старец. Той бил дървар. Старецът го попитал , както прави в гората и защо ходи от дърво на дърво и нашият човек му разказал историята си. Старецът го изслушал и рекъл.
- Ще ти дам една бележка, която ще сложа в джоба ти, но само при условие, че я прочетеш когато стигнеш у дома си.
Съгласил се  той, старецът му сложил в джоба бележката и се разделили.  Отчаяният човек сега вече бил завладян от любопитството, какво пише в бележката и си тръгнал към къщи.
Когато пристигнал бръкнал в джоба си и извадил бележката. На нея пишело:
Няма да е все така.
Замислил се той и си рекъл- щом като този старец, който е толкова беден и стар има този кураж, защо и аз да нямам. Така минали ден два и отчаянието му се стопявало. След някой друг месец започнал нов бизнес, провървяло му и след време пак забогатял. И така един ден , в една кръчма, бизнесменът черпел на една голяма маса, питиета, мацки, правел се на баровец. В един момент видял на една маса- същият старец. Отишъл при нето и рекъл:
- Хей, аз тебе те помня. Ти си оня старец, дето ми даде бележката.
- Ти мене ме помниш- отвърнал старецът-, но си забравил съдържанието на бележката:
Няма да е все така.
Цитирай

...
Няма да е все така.
Якооооооооо  Peace
Цитирай

Мили моми4ета,надежда.... и пак надежда!Мисля че започнах да изплувам от дъното.трудно е,адски трудно.Благодарна съм 4е имам дъщеря си и сме здрави.
Пела,4естит празник с закъснение,пожелавам ти успешна кариера и все така да помагаш на нас.Smile  bouquet
Цитирай

София

От доста време се каня да пиша по темата... Историята е много хубава, всъщност и двете написани истории...
Но в живота нещата рядко стоят така. Обикновено доброто и лошото вървят ръка за ръка.
Харесва ми мисълта на една мама от един друг подфорум: Защо човек трябва да преживее нещо ужасно, за да разбере, че щастието е в дребните неща.
Цитирай

Абсолютно.
Да, хубаво е да мислиш че след лошото идва добро и обратното , но това не е правило.
Има хора, които непрестанно ги съпровожда добър късмет, и такива, които ги съпровожда лош. Та нима нямаме такива примери навсякъде около нас. Може би са изключение, да , но гаранции няма никога. И много неща зависят от самия теб  - правиш някакъв житейски избор и той нататък предопределя битието ти, аз не смятам, че тези неща са случайни. Да, съдбата ни лашка насам натам, но много зависи и от нас.
Но.. аз съм човек на здравия разум.  Laughing
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 17 отговора