Закуски в училище...

  • 5 499
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Привет мили мами!  55
В у-щето на дъщеря ми (в 1-ви клас е) от вчера им предлагат тези прословути безплатни закуски с чаша топло мляко  eat   Sign Exclamation
Да ви призная - това нещо ми спестява доста усилия около закуската у дома  feeding  и най-вече ми дава 15 мин. повече сън  Sleeping !!!

 Arrow Има ли я таз "екстра" и в училищата на вашите деца?  Rolling Eyes

Поздрави на вашите ученици... wavey

П.П:тези закуски се предлагат на ученици от 1 -4 клас само  Bulb .

Сега чакам да одобрят и правото на безплатни учебници до 4клас...еееееееех, живот, здравей, здравей  dance
Laughing  Laughing  Laughing

# 1
  • Мнения: 2 567
Здрасти Шани,
при нас закуска има от няколко месеца. Ама доколкото разбрах ще е само тази година, защото я дават само на първи клас.
Не са точно от тази програма на министерството ,щото си плащаме за тях  Wink ама от както им ги дават и на мене ми спестяват сутрин време и мога и аз да подремна още петнайстина минути повече  Sleeping .

Голям е кеф така  #Milti

# 2
  • Мнения: 1 399
Привет!
На таз' екстра, ужким, от 01.03 трябва да се радваме във Варна Grinning
Аз се радвам че ще изпиват по нещо топло всеки ден - мляко, чай. Защото в къщи не мога да я накарам по никакъв начин да го направи преди училище.  
Поздрави и на вас 55

# 3
  • Варна
  • Мнения: 513
При нас засега само правиха анкета по случая. Много ми е интересно дали има родители, които ще са против? Съгласна съм, че е голямо удобство.
 Иначе питаха какво предпочитаме - мляко или чай с мед. Незнам обаче от кога ще въведат тази закуска. Ако е от 1.03. - много добре. Все ми се струва, че е само предизборен ход, да си пишат червени точки, дано след изборите да не се разсъхне работата.  #Onfire
 Малко Офф - като ходеше на градина и предучилищна синът ми, нямаха закуска в 10 часа. При положение, че закусва преди училище, после в 10, обяд, следобедна закуска около16 часа и накрая вечеря...Това непрекъснато ядене - му се отразява доста зле на килограмите.  Imp Как е  при вашите деца?

# 4
  • Мнения: 2 567
Ние сме добре с килограмите  Laughing  щото едно, че нямаме такава закуска в 10 часа и друго , че моята не е по яденето.
Всеки ден имаме разправии като я взимам от училище и почна да я питам какво е яла и тя все ми казва , че било гадно Close . А аз знам че не е така. Просто Бети вече не хапва така както като беше малка.

При нас храненията в училище са само в 9 и после в 13 часа.
Това за в 10 часа не съм го чувала и наистина толкова често ядене няма как да не се отрази и на килограмите.

Може би при това положение синът ти да трябва повече да спортува  #Milti

# 5
  • Варна
  • Мнения: 513
Цитат на: Летисия
Може би при това положение синът ти да трябва повече да спортува  #Milti

 И аз така мисля, но то сега като е студено, пък имаме и малко и т.н. оправдания, дай му само карти Ю-ги-о. Imp
  Той понеже ходи и на занималня в училище, та затова има и сутрешна и следобедна закуска в големите междучасия. Още от началото на годината се опитах да се противопоставя на сутрешната извънредна закуска, но другите деца като ядат... и той се дразни. Пък не мога да го оставя да проси от децата, щото той гладен не стои... Twisted Evil Лакомичко ми е детенцето!
Напролет ще му купим ново колело и съм намислила сутрин да ставаме двамата в 6 часа, да караме 30-40 мин., после да се върнем в къщи - душ, кафе и приготвяне и всеки по задачи, ама да видим да не ми мине котка път, че като се наканя и все нещо става...

# 6
  • Мнения: 2 567
Да разбирам. Като гледа от другите деца няма начин.

А неможе ли тази закуска , която е в 10 да се измести с час напред както е при нас и така да отпадне тази преди училище?

А това , което сте го решили за колелетата е много добра идея.

И аз все така решавам , че имам бая килограми , които си стоят още от бременноста да свалям ама все нещо ме домързява. А и с течение на годините май повече спорта по телевизията ме вълнува , а не аз да се силя.  Wink
Дано вие да сте по волеви от мене  Simple Smile .

# 7
При нас все още я няма. Sad

# 8
  • Варна
  • Мнения: 513
Цитат на: Летисия
А неможе ли тази закуска , която е в 10 да се измести с час напред както е при нас и така да отпадне тази преди училище?

Аз преди време (в началото на годината) му правех какао в къщи сутрин и понеже той не беше гладен след това му давах закуските направо за междучасията. Обаче... все по-често ми казва че иска да закусва нещо по-рано, пък и класната им на родителската среща спомена, че всяко междучасие децата, не само моето, започвали да ровят по раниците и неможели да изтраят до голямото. Незнам. Все някак си трябва да се справим. #Bad Talk
Аз лично имах много добър резултат с карането на колело.  Е и лятото си каза думата - топлото време, многото плодове и зеленчуци, плажът и т.н. Да видим как ще е тази година, че ще започвам работа и все по-малко време за себе ще имам.... Tired

# 9
  • Мнения: 3 042
Нямам още ученик, но ми се струва, че тази закуска в 10 ч е нужна на децата. Те изразходват много енергия в училище, учат, бягат, растат.
А тази безплатната с мляко или чай в колко часа я дават? И добре ли е като качество и количество?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 513
Цитат на: Павлина
Нямам още ученик, но ми се струва, че тази закуска в 10 ч е нужна на децата. Те изразходват много енергия в училище, учат, бягат, растат.

Това е вярно, растат, много щуреят в междучасията, но и доста време прекарват седнали на едно място - в часовете внимават, а в къщи или в занималнята пак седят и пишат. Мойто Павчи видимо е уголемило бузките, гушката и сланинките по коремчето и дупето... Mr. Green  Twisted Evil

Цитат на: Павлина
А тази безплатната с мляко или чай в колко часа я дават? И добре ли е като качество и количество?

Предполагам че ще я дават в голямото междучасие, когато са на училище, според смяната в 10 или в 16 часа. Най-вероятно ще е някаква кифла или мекица и чай или мляко, незнам по какъв признак. Може би според това на кого майка му какво е писала в анкетата. Mr. Green  People Angel

# 11
  • Мнения: 3 042
Лиди, той значи бил адаш! Павел ли се казва или Павлин?
Ще наваксвате събота и неделя с повече разходки и спортни занимания с тати(футбол, плуване и т.н.)
Може да му сложите една шведска стена в къщи, голям кеф е за малките!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 513
Цитат на: Павлина
Лиди, той значи бил адаш! Павел ли се казва или Павлин?
Ще наваксвате събота и неделя с повече разходки и спортни занимания с тати(футбол, плуване и т.н.)
Може да му сложите една шведска стена в къщи, голям кеф е за малките!

 Sunglasses Павел е, Павел!
Малко офф: Павел = малък (роди се 2,200кг, 47 см. но не е кръстен Павел затова  Twisted Evil ), а сега на 7 г.6м. вече ме настига по килограми и ръст (почти 40 кг. при височина 136 см. #Crazy )

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Павлина
... тази безплатната с мляко или чай в колко часа я дават? И добре ли е като качество и количество?


Ooooх, защо ли толкоз се похвалих и зарадвах... ooooh!
Боче, идеята на тази закуска е да не се закусва в къщи, а направо там. Закуската е в 9-9.15 часа и по думите на класната й е много прясна, топла и хубава. Вече 2 дни не е имало чай, а само мляко, но....
Идва едно голямо НО:днес аз не й дадох в нас закуска, защото там ще яде...,но не е   Sick  ! Баницата в раницата и беше в почти цялостен вид -- най-много 1/3 от нея да е изяла. Понеже не е имало чай, тя нищо не е пила и така до 13-13.10ч., когато е обяда тя почти нищо не е яла  Sad ! Ако така ще продължаваме и занапред, май ще си закусва у дома, а не там...  Thinking

# 14
  • Мнения: 3 042
И `ко стана сега - носете си резервна закуска и термос с чай(мляко) от къщи.  Sad

# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 516
Цитат на: Павлина
И `ко стана сега - носете си резервна закуска и термос с чай(мляко) от къщи.  Sad


Нещо такова стана и при нас  Grinning  Grinning  Grinning . Откакто е станало дума, че ще има безплатни закуски в училище измислиха нова глупост - карат ни да пращаме закуска от вкъщи... така и не разбрах защо е тази тъпотия, преди давах парички да си купува каквото иска.
А за безплатните ние все още чакаме....

# 16
  • Варна
  • Мнения: 513
Цитат на: Шани
тя почти нищо не е яла


Ох, вие пък проблем с неяденето.  Thinking Данеби да не и харесват закуските?
Аз не разбрах как тази закуска замества сутрешната? Нали е в 9.15 ч., до отгава нищо ли не яде детето?
 Нека си закусва  в къщи, пък там да пийва нещо топло, ако не му харесва закуската.
При нас това удоволствие ще е за голямото междучасие, а не вместо сутрешната закуска. Sunglasses

# 17
  • Мнения: 1 077
С малко песимистични нотки...хич не искам да попарвам ентузиазма на една идея с добри намерения, ама...всеки ден кифла с мляко? Това така и така могат да си го купят, ако не са закусили вкъщи. Струва ми се, че щеше да е по-удачно, вероятно по-скъпо обаче, да дават плод или мюслибар. Далеч по-здравословно е. Не знам дали тази акция има благотворителен оттенък, или по-скоро е грижа за доброто хранене на децата. Ако е първото - не всеки има нужда от благотворителност, ако е второто - какво ли мислят професионалистите-диетолози. newsm12
Мен пък кой ли ме пита?
Обаче дали изобщо някого са питали?

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Белята, да ти кажа аз пък точно тези закуски не мога да й осигуря в нас. В нас обикновено закусва зърнена закуска "Нескуик"(от 15.09.2004г. все това  #Crazy ), а там имаха до сега:
 Arrow Понеделник-->сиренка;
 Arrow Вторник-->баничка;
 Arrow Сряда-->козуначен геврек.
Друг е въпроса, че днес щерката си донесе 1/3 от геврека, ябълката, която й сложих за в 10.00ч. и кроасана за в 16.00ч. А на обяд имало от "онези супер гадни кюфтета  Sick  и аз само ги нахапах  Tired , но таратора го изядох целият"  Sunglasses . Това е положението... Cry  Cry  Cry

# 19
  • Мнения: 2 567
Абе Шани твоята щерка е все едно копие на моята  Grinning .

При нас пък днеска таратора бил само седем лъжички щото само толкова се насилваме да хапнем от това гадно нещо. А пилето с ориза като му сложила малко кетчуп и то се пооправило на вкус.

При нас сутрин нищо не се хапва до закуската в 9 , а и тогава пак турдно се опитва предложеното, което всеки ден е различно.

Абе направо това ядене ме побърква ..... Close .

# 20
  • Мнения: 195
За безплатните закуски искам да  споделя нещо, което ми се струва възмутително. Всеки ден се изхвърлят десетки нахапани, почти цели закуски и казан с мляко(лелките от стола ми казаха), а децата след това си купуват чипсове и снаксове от бюфета.  А закуските са много вкусни и пресни (опитах ги лично). Разумно ли такова разхищение на средства? Може би трябва да се дават закуски само на социално слаби деца, или пък по молба от родителя.  Дали в София децата не са разглезени и презадоволени и не оценяват една топла сиренка подарена им от г-н Сакскобурготски. Струва ми се че тази инициатива е малко прибързана и недообмислена. Тези пари изсипани в кошчето биха могли да се използват за ремонт на тоалетни, дограми, физкултурни салони, езикови кабинети....

# 21
  • Мнения: 1 383
Цитат на: wow
За безплатните закуски искам да  споделя нещо, което ми се струва възмутително. Всеки ден се изхвърлят десетки нахапани, почти цели закуски и казан с мляко(лелките от стола ми казаха), а децата след това си купуват чипсове и снаксове от бюфета.  А закуските са много вкусни и пресни (опитах ги лично). Разумно ли такова разхищение на средства? Може би трябва да се дават закуски само на социално слаби деца, или пък по молба от родителя.  Дали в София децата не са разглезени и презадоволени и не оценяват една топла сиренка подарена им от г-н Сакскобурготски. Струва ми се че тази инициатива е малко прибързана и недообмислена. Тези пари изсипани в кошчето биха могли да се използват за ремонт на тоалетни, дограми, физкултурни салони, езикови кабинети....


И аз това съм се питала. И още - постоянно диетолози пишат по вестниците , че децата ни се хранят само с тесто, а сега започна държавата да ги храни! Може ли всеки ден едно и също ? Дали ще е кифла, сиренка или геврек, все е тесто, и то от бяло брашно. За  социално слабите деца може и да е добре, но за моето дете - определено не.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 513
И сега какво стана то - закуските са само до изборите, така ли? Знаех си аз, че много хубаво не е на хубаво, ама... Twisted Evil
И учебниците да са безплатни приели май, четох някъде. Някой има ли по-подробна информация?
Съгласна съм, че не трябва да се хвърлят закуските. Нашата класна ни препоръча да сложим по някоя торбичка в раниците на децата, та да могат да си прибират закуските, ако не им се яде...

# 23
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Много мило ми стана като ви четох Simple Smile Аз май малко off ще го дам.
Идеята за закуските не е лоша. Проблемът е, че пак явно организацията не е добра.
Тук училищата предлагат малки закуски в 10ч. (не заместват сутрешната в къщи) и обяд. Организирано е от общината и си плащаме за това. За социално слабите общината поема разходите.
Сутрешната в 10ч имат избор - плодов сок, топло мляко, плодове или препечена филиика. Всяко си е с цена и детето си взима колкото и от каквото му се иска стига да има парички. Обядът имаш избор сандвич от в къщи или това което предлага общината срещу заплащане. Дава ни се всеки срок едно меню, което се върти на 3 седмици. Така можеш да избереш детето ти да обядва само в определени дни, когато знаеш, че храната му харесва, а в другите да му даваш сандвичи и плодове от къщи. Много е гъвкава системата. Бях възхитена когато се сблъсках за първи път с нея.
Една фирма снабдява училището с храна.Явно бизнесът им върви. Хем за човекът който е собственик на фирмата е добре хем за мамите и децата е хубаво.

# 24
Моята дъщеря учи в 17 у-ще в София, с френски език. Закуската им я дават в първото междучасие, тоест достатъчно рано, за да не закусват вкъщи. Всеки ден  е различна- сандвич, баничка, кифла....Имат избор на мляко или чай.
Смятам че този жест от страна на правителството е чудесен.

# 25
Забравих да кажа по-горе че дъщеря ми е във 3 клас.

# 26
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Момичета,
аз видно съм далеч от този проблем, но гледах репортажа по БТВ и се опулих.
На децата даваха филия, намазана с течен шоколад, а млякото беше в пластмасова чашка и децата го пиеха доста бързо, та може би не беше топло. Thinking
Аз си признавам, че не бих искала филия с течен шоколад на закуска, но може би съм различна...

# 27
  • Мнения: 1 399
Цитат на: belyata
С малко песимистични нотки...хич не искам да попарвам ентузиазма на една идея с добри намерения, ама...всеки ден кифла с мляко? Това така и така могат да си го купят, ако не са закусили вкъщи. Струва ми се, че щеше да е по-удачно, вероятно по-скъпо обаче, да дават плод или мюслибар. Далеч по-здравословно е. Не знам дали тази акция има благотворителен оттенък, или по-скоро е грижа за доброто хранене на децата. Ако е първото - не всеки има нужда от благотворителност, ако е второто - какво ли мислят професионалистите-диетолози. newsm12
Мен пък кой ли ме пита?
Обаче дали изобщо някого са питали?
Eнергията, както всички знаем се доставя от основните хранителни вещества:белтъчини, мазнини и въглехидрати.
Въглехидратите осигуряват 55% от от необходимата енергия. Техен източник са продукти състоящи се от полизахариди - хляб и тестени изделия, картофи, ориз. Само 10% от въглехидратите трябва да съдържат моно- и дизахариди - захар, мед, сладкиши и т.н.
Разбира се най-голямо значение за организма на ученика имат белтъчините. Те доставят само 15% от енергията, но са основния градивен материал за бързото израстване и служат за обаразуването на елементите на имунната система. В организма няма резерв на белтъчини и те се внасят ежедневно. Най-малко половината от белтъчините трябва да бъдат от животински произход, тъй като именно те са пълноценни, т.е. съдържат всички незаменими аминокиселини. Набавят се от мляко и млечни продукти, месо, риба, яйца и т.н. Останалата част от белтъчините са за сметка на хляба, тестените изделия и бобовите храни.Плодовете и зеленчуците са бедни на белтъчини. поради тази причина вегетарианската диета е неподходяща за нуждите на ученика, защото трудно се задоволява нуждата от пълноценни белтъчини.
Така че, в тази връзка чаша мляко с прясна тестяна закуска си е напълно подходяща за учениците. Не изключвам разбира се всекидневния прием на плодове и  и баластни вещества. Разбира се че зърнените закуски си съдържат голямо количество полезни въглехидрати, ама наблягането предимно на тях си е за мен леко вманиачване.
А доколкото това, че могат всеки ден да си я купят - е, не го правят. Купуват си кроасани, пълни с консерванти, близалки, чипс, снакс и закусват с тях. А сутрин наистина не достига времето за закуска в къщи...
Ако детето закусва сутрин вкъщи - да, в училище може да яде някакъв плод. Допълнителната закуска е излишна. Но ако не закусва(както е в нашия случай) идеята е много добра.
Във филията с течен шоколад също не виждам нищо претиснително. Стига да не е всеки ден Simple Smile
Всъщност това е най-важното - да осигурят разнообразна закуска. Друг е въпроса и как ще ги приготвят - да не са от предния ден, натъпкани със свинска мас, мляко с консерванти и т.н. Но то и от магазина като си го купиш - същата работа. Пък аз всяка сутрин да пека домашни кифли и баници - мисия невъзможна Mr. Green
Абе, идеята ми в този предълъг постинг беше, че кифла+прясно мляко с никакъв случай не е равнозначно на нездравословно хранене. Напротив, твърде подходяща закуска си е за малките ученици.

# 28
  • София
  • Мнения: 220
Работя като начален учител и имам преки наблюдения върху въпроса със закуските.Инициативата ми харесва.При нас всеки ден се дават топли закуски,притова винаги различни.В чаша за еднократна употреба се сипва чай или мляко . Винаги са били горещи.Храната се дава в голямото междучасие,което е към 8 и 25.Дъщеря ми е в 4- ти клас и закусва направо в училище.Няма да умре от глад, ако не закуси първо в къщи.Вярно е ,че има деца,на които закуските не харесват, или били "проста храна".ПРоблемът е техен и на родителите им.Повечето родители и деца са доволни.

# 29
  • Мнения: 3 479
Моят син харесва някои от закуските които дават, а други - не. Тези, които не харесва ги носи в къщи, за братчето си Laughing . Млякото не го пие, защото не е с какао Sad , чай обаче обича.
По въпроса за здравословността - аз нямам такива притеснения, защото той почти всяка сутрин закусва Нескуик (или друго подобно) с мляко и почти не яде хляб с другата храна, освен ако не е сандвич. Така, че на нас тестото не ни идва в повече. Той също е доволен от закуските, защото така си спестява част от дневните пари, а и досега е споделял, че всички закуски са били пресни.
Единственото, което смятам като проблем е че закуските се дават на всички - на тези които искат и на тези които не искат, на тези които са от социално слаби семейства и на другите, които имат възможност да си ги плащат.
За нас например въобще не е проблем да си ги плащаме, а сигурно има доста като нас. Тези парички могат да се спестят и да се направи нещо друго за училището.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 958
На сина ми/3-ти клас/ дават закуската в 16,00 часа-кифла с мляко или с чай,или баничка.Но той е на училище цял ден.Излиза сутрин в 7,30 и се прибира  в 17,30 часа.

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Вчера менюто е било филия с пастет!  Sunglasses
В класа на щерката имало вегетарианче  Flutter , та ходило да му дадат друго да яде, но аз така и не разбрах какво е било?!  Rolling Eyes

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: Шани
Вчера менюто е било филия с пастет!  Sunglasses
В класа на щерката имало вегетарианче  Flutter , та ходило да му дадат друго да яде, но аз така и не разбрах какво е било?!  Rolling Eyes

хахахах Шани, благодаря ти, че сподели с нас тази ценна информация Grinning  ама разбери бързо какво са му дали на вегетарианчето

# 33
В училището на сина ми има сутрешна закуска обяд и следобедна закуска но се купуват купони предварително. За обяд имат три опции. Незнам дали въобще ще ни предложат безплатни по програмата.

# 34
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Забравих да се логна  Embarassed направо нещо не сам в час май Crazy

# 35
  • Мнения: 2 839
Цитат на: Шани
Ooooх, защо ли толкоз се похвалих и зарадвах...


Преди да стигна до този ти постинг бая се зачудих, че Атина ги яде тези училищни закуски. Умираме има отърване няма, щи и готвиш в къщи любимите неща и това е  Twisted Evil

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: DiVA
.. щи и готвиш в къщи любимите неща и това е  Twisted Evil


няма такива  Cry

# 37
Да споделя и аз нещо.
Синът ми е 3ти клас.
Междучасието преди закуските ходи да си взима нещо от бюфета. Съответно после отказва да яде зякуската. Класната го заплашила че следващият път когато не се появи няма да му даде закуска.
Питам се къде дето парите недостигат да помагала и сборници той да отказва закуската. Е, намалихме дневните - има само за вода. Само дето понякога 1 шишенце не му стига и той стои жаден докато го взема.

Общи условия

Активация на акаунт